حیوانات بومی کانادا

حیوانات بومی کانادا

در این مقاله سعی شده هر آنچه را که برای حیوانات بومی کانادا نیاز دارید را به صورت کامل بررسی و پوشش بدهیم و در این بخش قصد داریم از شرایط و همچنین مزایا و معایب آن نیز اطلاع دهیم و اگر سوالی دارید در انتها مقاله سوال خود را ثبت کنید و سریعا پاسخ خواهیم داد

پس برای کسب اطلاعات لازم حیوانات بومی کانادا با ادامه‌ مقاله با ما همراه باشید.

کانادا Canada دومین کشور بزرگ دنیا است که در شمال قاره آمریکا قرار دارد. آب‌وهوای ایالت‌های شمالی این کشور به‌دلیل نزدیکی به قطب شمال بسیار سرد است. بنابراین در این نواحی حیوانات مختلفی زندگی می‌کنند که سازگاری زیادی با این نوع آب‌وهوا دارند.در نواحی مرکزی و جنوبی کانادا از سردی هوا کاسته می‌شود و آب‌وهوا معتدل‌تر است. در این ناحیه‌ها جنگل‌ها و کوه‌های بسیار زیادی به‌‌چشم می‌خورند که زیستگاه حیوانات بسیار زیادی هستند.

به‌دلیل تنوع زیستی در کانادا، حیوانات مختلفی را می‌توان در این کشور دید که بسیاری از آن‌ها بومی کانادا به‌شمار می‌روند.دولت این کشور برای حمایت از حیوانات پارک‌های ملی زیادی در نظر گرفته‌ است تا زندگی این گونه‌های جانوری به خطر نیافتد و انسان‌ها نیز بتوانند با آن‌ها به‌صورت مسالمت‌آمیز به زندگی خود ادامه دهند.

این پارک‌های ملی در طول سال بازدیدکنندگان بسیاری از سراسر دنیا دارند. افرادی که قصد مهاجرت به کانادا دارند یا برای گردش به این کشور سفر می‌کنند، معمولا می‌خواهند اطلاعات کاملی درباره حیات وحش و حیوانات بومی کانادا به‌دست آورند.در صورتی که شما نیز علاقه‌مند هستید تا با حیوانات بومی این کشور آشنا شوید، بهتر است تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

 

طبیعیت کانادا

آنچه در این مقاله میخوانید

همان‌طور که اشاره کردیم در کانادا چشم‌اندازهای طبیعی بسیار زیادی دیده می‌شوند. بخش عظیمی از این کشور را دریاچه‌ها، رودخانه‌ها، تپه‌های شنی، دره‌ها، تالاب‌ها، جنگل‌ها و دشت‌ها تشکیل می‌دهند.

بنابراین وجود گونه‌های مختلف حیوانی در کانادا امری بسیار طبیعی است. در این مناطق حیواناتی نظیر خرس گریزلی، سنجاب‌ها، سمورهای آبی و دیگر حیوانات از قرن‌ها پیش زندگی می‌کنند.

کانادا مرزهای آبی زیادی با اقیانوس دارد. در نتیجه نمی‌توان از حیواناتی آبی این منطقه نیز چشم‌پوشی کرد. از جمله این حیوانات می‌توان نهنگ‌های مینک، نهنگ‌های خاکستری و نهنگ‌های گوژپشت را نام برد.

 

حیوانات بومی کانادا

از آن‌جایی که تنوع زیستی در این کشور بالا است، بنابراین وجود حیوانات مختلف در آن جای تعجب ندارد. در ادامه تعدادی از گونه‌های حیوانی بومی این کشور را به شما معرفی می‌کنیم.

بایسون
بایسون از جمله حیوانات بومی در کانادا است که شباهت زیادی به گاومیش دارد. به‌همین علت افراد زیادی این حیوان را با گاومیش اشتباه می‌گیرند. در واقع کلمه بایسون برگرفته از لغت یونانی است که معنی «حیوان مانند گاو» می‌دهد.بایسون‌ها نسبت به گاومیش‌ها قد بلندتری دارند. علاوه بر این، موهای گردن آن‌ها کوتاه‌تر، قوز شانه بزرگ‌تر و رنگ آن‌ها تیره است. البته از جثه بزرگ‌تر این حیوانات نسبت به گاومیش‌ها نیز نباید چشم‌پوشی کرد.

عمده غذای این حیوان را چمن‌ها تشکیل می‌دهند. با این‌حال بایسون‌ها در مواقعی که چمنی وجود نداشته باشد به خوردن دیگر گیاهان روی می‌آورند.بزرگ‌ترین گله بایسون‌ها که حیوانات بومی کانادا هستند، در جنوب غربی دریاچه Great Slave، پناهگاه Makenzie Bison در پارک ملی بوفالو زندگی می‌کنند.

این حیوانات در فصول سرد در کنار دریاچه‌ها و چمنزارهای مرطوب دیده می‌شوند و در فصول گرم سال در نزدیکی علفزارهای کنار رودخانه‌ها، زمین‌های باتلاقی و مرداب‌ها پرسه می‌زنند.بایسون‌ها در مناطقی از جمله آلبرتا، شمال غربی یوکان و ساسکاچوان، آلاسکا، شمال شرقی بریتیش کلمبیا و در مرزهای شمال غربی کانادا هستند.

حیوانات بومی کانادا

قو ترومپت زن
این پرنده یکی از بزرگ‌ترین مرغ‌ها در بین پرندگان وحشی است. رنگ بال‌های این پرندگان بعد از بلوغ به رنگ سفید تغییر پیدا می‌کنند. گردن آن‌ها نیز بسیار بلند دیده می‌شود.جثه پرندگان ترومپت زن نر نسبت به ماده‌ها بزرگ‌تر است. به‌طوری که وزن آن‌ها به 11 تا 12 کیلوگرم و طول‌شان نیز به یک مترو هشتاد سانتی‌متر می‌رسد.

این پرندگان در بیشتر روزهای سال در نزدیکی باتلاق‌های آب شیرین، استخرها، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها دیده می‌شوند و گیاهان مردابی و آبزی غذای آن‌ها را تشکیل می‌دهند.در حال حاضر قو ترومپت زن که از حیوانات بومی کانادا است، در مناطقی از جمله جنوب آلاسکا، مینه سوتا، داکوتای جنوبی، اورگان و وایومینگ سکونت دارند.

قوهای ترومپت زن در گذشته در بسیاری از بخش‌های آمریکای شمالی زندگی می‌کردند، اما امروزه به‌ دلیل وجود عوامل انسانی، زیستگاه این پرنده کوچک‌تر شده است. از طرفی در سال‌های اخیر با افزایش شکار این پرنده در کانادا مواجه شده‌اند. به‌همین دلیل قوی ترومپت زن در معرض انقراض قرار گرفته است.

باغ وحش تورنتو برای محافظت از این گونه در حال انقراض به محافظت از آن‌ها می‌پردازد تا در آینده این پرندگان با خطر جدی روبرو نشوند.

راکون
راکون از دیگر حیوانات بومی کانادا به‌شمار می‌رود. این حیوانات در بخش‌های بالایی بدن خود خزهای بلند قهوه‌ای رنگ دارند. هر چه از این خز ها به پایین بروید رنگ آن‌ها به خاکستری روشن تغییر پیدا می‌کند.

دم این راکون‌ها شبیه به بوته‌ای بلند است که روی آن هفت حلقه سیاه و قهوی‌ای به‌چشم می‌خورد. علاوه بر این یک نوار عمودی نیز در چشم‌های آن‌ها وجود دارد.جثه راکون‌های نر بزرگ‌تر از راکون‌های ماده است، علاوه بر این راکون‌های شمال کانادا بزرگ‌تر از راکون‌های جنوبی کانادا هستند. رد پای این حیوانات شباهت زیادی به دست و پای انسان‌ها دارد.

راکون‌های کانادا به زندگی شهری نیز عادت دارند و در سطل‌های زباله دنبال غذا می‌گردند. از طرفی غذای اصلی این حیوانات را مواردی همچون تخم‌مرغ، انواع میوه‌ها، بلوط، غلات، خرچنگ‌ها، قورباغه‌ها و ماهی‌ها تشکیل می‌دهند.راکون‌ها در حاشیه جنگل‌های اصلی و جنوب پاناما زندگی می‌کنند اما در سال‌های اخیر به آلمان و روسیه نیز راه پیدا کرده‌اند.

خرس گریزلی
گریزلی یکی از انواع خرس قهوه‌ای است و از حیوانات بومی کانادا به‌شمار می‌رود. این خرس‌ها خز‌هایی به رنگ قهوه‌ای تا سیاه دارند.
با این‌حال نوک خزهای آن‌ها نقره‌ای و سفید به‌نظر می‌رسد و همین موضوع باعث می‌شود تا ظاهر مبهمی داشته باشند. در واقع دلیل نام‌گذاری این خرس‌ها به گریزلی، وجود چنین ویژگی است.

روی شانه‌های خرس گریزلی قوزی است که از چربی و عضلات تشکیل می‌شود. پنجه‌های این خرس طولی بین 5 تا 12 سانتی‌متر دارند و پنجه‌های جلویی صاف‌تر و بلندتر از پنجه‌های عقبی هستند.خرس‌های گریزلی از گونه‌های گوشت‌خوار به‌شمار می‌روند، گرچه باید اشاره کنیم این حیوانات تنها به خوردن گوشت اکتفا نمی‌کنند و در واقع همه چیزخوار هستند. دلیل این موضوع داشتن دندان‌های نیش برای تکه کردن گوشت و دندان‌های آسیاب برای خورد کردن گیاهان است.

رشته کوه‌هایی که جنگل‌های بسیار زیادی دارند و چشمه‌ها و نهرهای فراوان در آن یافت شوند، محل زندگی این خرس‌های بومی هستند.

عقاب سر سفید کانادایی
از دیگر حیوانات بومی کانادا می‌توان عقاب سر سفید را نام برد. بدن این پرنده سیاه و رنگ دم و بال‌هایش سفید برفی به‌نظر می‌رسد. پاها و چشم‌های آن زرد است و صورت بزرگی دارد.عقاب‌های سر سفید از پستانداران، پرندگان کوچک و همچنین ماهی‌ها تغذیه می‌کنند. محل زندگی‌شان نیز مناطقی است که رودخانه‌ها و دریاچه‌های بزرگ داشته باشد.

این عقاب‌ها عمدتا در مناطقی از جمله شرق و شمال کانادا و آلاسکا به‌چشم می‌خورند. پوشش گیاهی این مناطق درختان سخت و سوزنی برگ است، زیرا عقاب‌ها برای ساخت لانه و کمین کردن به چنین درختانی نیاز دارند.

گوزن شمالی
این حیوان که بزرگ‌ترین نوع گوزن در گونه خود است، از حیوانات بومی کانادا نیز به‌شمار می‌رود. پاهای آن بلند و باریک است و سم‌های میخ‌داری دارد.پاهای جلویی این حیوان بسیار بلند هستند و بدن حیوان در عمق شانه‌ها قرار گرفته است. به‌همین دلیل گوزن شمالی با ظاهری برآمده به‌نظر می‌رسد.

گوزن‌های شمالی در رنگ‌های مختلفی از جمله قهوه‌ای تیره مایل به سیاه، خاکستری و خاکستری روشن دیده می‌شوند.غذای اصلی این حیوانات در زمستان‌ها درختچه‌ها و شاخه‌ها است و در زمان‌هایی که این غذاها کمیاب شوند، گوزن شمالی از پوست درختان تغذیه می‌کند. گوزن شمالی نر یک جفت شاخ به اندازه 1.5 متر دارد. این شاخ‌ها نیز چند شاخه هستند.

از دیگر حیوانات بومی این کشور می‌توان سیاه گوش کانادایی و گربه وحشی پشمالو را نام برد.

در این مطلب سعی کردیم تا به معرفی حیوانات بومی کانادا بپردازیم. افرادی که قصد دارند در کانادا اقامت کنند، بهتر است با حیات وحش و حیوانات بومی آن آشنا شوند.کانادا تنوع زیستی بسیار بالایی دارد، در نتیجه به محیط بسیار خوبی برای زندگی حیوانات تبدیل شده است. اگر به حیوانات و محیط زیست آن‌ها علاقه دارید، کانادا یکی از بهترین مقاصد توریستی و گردشگری است که می‌توانید از آن دیدن کنید.با سفر به این کشور علاوه بر لذت بردن از مناظر طبیعی و بکر، می‌توانید از دیدن این حیوانات زیبا و بومی لذت ببرید.

4.8/5 - (6 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *