فاند تحصیلی کانادا چیست؟

فاند تحصیلی کانادا چیست؟

در این مقاله سعی شده هر آنچه را که برای فاند تحصیلی کانادا چیست؟ نیاز دارید را به صورت کامل بررسی و پوشش بدهیم و در این بخش قصد داریم از شرایط و همچنین مزایا و معایب آن نیز اطلاع دهیم و اگر سوالی دارید در انتها مقاله سوال خود را ثبت کنید و سریعا پاسخ خواهیم داد

پس برای کسب اطلاعات لازم فاند تحصیلی کانادا چیست؟ با ادامه‌ مقاله با ما همراه باشید.

بسیاری از جوانان همواره رویای تحصیل در یکی از دانشگاه‌های معتبر کانادا را در سر می‌پرورانند اما از پشتیبانی مالی زیادی برای مهاجرت کانادا و تحصیل در دانشگاه‌های این کشور برخوردار نیستند.
در چنین شرایطی ایده دریافت فاند تحصیلی مطرح می‌شود و افراد زیادی برای برخورداری از آن با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

اما فاند تحصیلی چیست و چگونه به‌دست می‌آید؟ اگر شما نیز به تحصیل در دانشگاه‌های معتبر کانادا و به‌دست آوردن اقامت این کشور از طریق ویزای تحصیلی تمایل دارید اما نمی‌توانید از پس شهریه‌های سنگین دانشگاه برآیید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید و جواب سوال‌های بالا را به‌دست آورید.

فاند تحصیلی چیست؟

به‌طور عمومی فاند را با بورسیه تحصیلی هم‌معنی می‌دانند و منظور از آن مقدار اعتبار مشخصی است که دولت برای هزینه‌های تحصیلی در مراکز علمی و دانشگاه‌ها در نظر می‌گیرد و آن را به دانشجویان و افراد واجد شرایط واگذار می‌کند.

دولت‌های مختلف از جمله کانادا اهداف مختلفی را از اعطای فاند تحصیلی دنبال می‌کنند که از میان آن‌ها می‌توان به جبران کمبود نیروی کار جوان و متخصص اشاره کرد. همچنین تشویق جوانان به شکوفایی علمی و ادامه تحصیل، از دیگر اهداف در نظر گرفتن این کمک هزینه‌ها است.

انواع فاند تحصیلی

کمک هزینه تحصیلی کانادا معمولا به دانشجویان تحصیلات تکمیلی تعلق می‌گیرد و موارد تعلق آن به دانشجویان دوره کارشناسی بسیار کم است.
بهتر است بدانید فاندهای تحصیلی را تنها اعتبار در نظر گرفته شده توسط دولت تشکیل نمی‌دهد، بلکه در بیشتر موارد دانشگاه‌ها بسته به توانایی و بودجه خود نیز، مبلغی به‌عنوان کمک هزینه تحصیلی در نظر می‌گیرند.

این کمک هزینه‌ها انواع مختلفی دارند و در سه دسته‌ کلی جای می‌گیرند که عبارت هستند از:

 • دسته اول فاندهایی هستند که دانشجو برای دریافت آن‌ها موظف به انجام کار خاصی نیست. این دسته معمولا به‌صورت بلاعوض واگذار می‌شوند و در موارد خلاف این، شرایط بازپرداخت آن‌ها طولانی مدت است.
 • دسته دوم شامل کمک هزینه‌هایی می‌شوند که دانشجو را موظف به انجام عمل مشخصی می‌کنند.
 • دسته سوم از فاند تحصیلی کانادا متعلق به افراد و گروهای خاص است.

هر یک از این سه دسته خود شامل انواع دیگری می‌شوند که به شرح زیر هستند:

دسته اول را موارد زیر تشکیل می‌دهند:

آشنایی با اسکالرشیپ (Scholarship)

یکی از موارد دسته اول است که به‌نوعی بورسیه‌ای رقابتی محسوب می‌شود. این فاند تحصیلی را که در اکثر موارد شامل حال دانشجویان کارشناسی ارشد و مقاطع بالاتر خواهد شد، در ابتدای امر تنها برای یک ترم در نظر می‌گیرند و اگر دانشجو بتواند رضایت اساتید و دانشگاه را کسب کند، بورسیه مورد نظر به کل دوره تحصیل تعلق خواهد گرفت.
Scholarship ها براساس رزومه، نیاز مالی دانشجو، شایستگی او و شرایط دیگر متفاوت هستند. فول فاند نیز جزو این نوع بورسیه تحصیلی است و در آن تمام هزینه‌های تحصیل دانشجو از جمله شهریه، هزینه سفر و زندگی تحت پوشش قرار می‌گیرد.

آشنایی با Awards

Awards هدایایی هستند که به دانشجویان ممتاز و با شایستگی بالا تعلق می‌گیرند. Awards ها تنها برای یک رویداد مشخص در نظر گرفته می‌شوند و شامل کل دوران تحصیل دانشجو نخواهند شد. این فاند تحصیلی گاهی به‌شکل غیرنقدی و به‌صورت امتیازهای ویژه‌ای نیز اهدا می‌شود.
Fellowship نیز نوع دیگر از کمک هزینه‌های تحصیلی هستند که در بیشتر موارد به دانشجویان فعال روی یک پروژه خاص تعلق می‌گیرند و می‌توانند کوتاه مدت یا بلند مدت باشند.

آشنایی با Loan

Loan شامل وام‌هایی می‌شوند که به دانشجویان اعطا می‌شوند اما زمان بازپرداخت آن‌ها طولانی مدت است و معمولا سودی ندارند.

آشنایی با Grant

Grant بورسیه‌ای است که توسط دولت مرکزی به برخی از دانشجویان مستعد داده می‌شود.

آشنایی با Tuition Waiver

Tuition Waiver یا تخفیفات اعمال شده روی شهریه نیز نوع دیگری از فاند تحصیلی به‌شمار می‌آیند که تا درصد مشخصی از شهریه را به دانشجو می‌بخشند.

فاند تحصیلی کانادا چیست؟

دسته دوم

موارد دسته دوم را که شامل سه زیردسته می‌شوند، در فهرست زیر آورده‌ایم:

مبلغی را که در ازای کارآموزی برای یک موسسه خاص به دانشجو پرداخت می‌کنند، Internship نام دارد.
Research Assistantship یا بورسیه دستیار پژوهشی (RA) نوع دیگری از فاند تحصیلی است که استاد در قبال کمک به دانشجو در پیش بردن پروژه‌ای خاص در نظر می‌گیرد. هزینه پرداخت این نوع بورسیه را از مبلغ و بودجه کلی پروژه برداشت می‌کنند.
Teaching assistantship یا (TA) نیز که با عنوان بورسیه دستیار آموزشی شناخته شده و به دانشجویانی پرداخت می‌شود که در امر آموزش و کارهای تحقیقاتی به اساتید خود کمک می‌کنند. این کمک هزینه را دانشگاه یا موسسه آموزشی به دانشجو پرداخت می‌کند و استاد در پرداخت آن نقشی ندارد.

دسته سوم

همان‌طور که گفتیم دسته سوم از فاند تحصیلی کانادا مختص افراد ویژه است و موارد زیر را در بر می‌گیرد:

 • تحصیل زنان در رشته‌هایی که بیشتر فارغ‌التحصیلان آن‌ها مردان هستند، باعث به‌وجود آمدن فاند women شده است.
 • MERIT based scholarship به دانشجویان برتر در مسابقات علمی اختصاص داده می‌شود.
 • Financial Needs یک کمک هزینه برای کمک به دانشجویان بی‌بضاعت است.

مدارک و شرایط لازم برای گرفتن فاند تحصیلی

بیشتر دانشگاه‌های کانادا در وهله اول تمایل دارند تا بورسیه‌های تحصیلی را برای دانشجویان بومی خود در نظر بگیرند، به‌همین علت دریافت آن‌ها توسط مهاجران با اندکی سختی مواجه است.

برای دریافت کمک هزینه تحصیلی در کانادا باید ابتدا مدارک خود را برای گرفتن ویزای تحصیلی این کشور آماده کنید. مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزا شامل پاسپورت معتبر، ارائه دلیل قانع‌کننده از انگیزه تحصیل در کانادا به سفارت و دریافت نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر است.

گرفتن فاند تحصیلی کانادا در دانشگاه‌های مختلف اندکی تفاوت دارد اما در مجموع منوط به شرایط زیر است:

 • ارائه مدراک تحصیلی و ریز نمرات مقاطع پیشین
 • ثبت درخواست پذیرش در یکی از دانشگاه‌های کانادا
 • پرداخت هزینه مشخص شده برای ثبت درخواست
 • داشتن معدل بالای 17 در مقطع پیشین
 • ارائه دلایل و انگیزه‌های تحصیل در کانادا
 • ارائه تاییدیه تحصیلی از دانشگاه مورد نظر و استاد مورد تایید در آن دانشگاه
 • داشتن معرفی‌نامه و فرم تایید صلاحیت دانشجو توسط دست کم دو استاد در دوره قبلی
 • اثبات تمکن مالی برای تامین هزینه‌های زندگی در کاناد
 • ارائه مدرک بین‌المللی زبان و کسب نمره بالا در آن
 • نکاتی برای موفقیت بیشتر در دریافت فاند تحصیلی کانادا

تمام دانشجویانی که از شرایط بالا برخوردار باشند می‌توانند برای دریافت فاند تحصیلی کانادا اقدام کنند و این موضوع موجب افزایش درخواست‌های ارسال شده به دانشگاه‌های این کشور شده است.

اگر شما نیز قصد دارید در این میدان پیروز شوید و شرایط تحصیل در بهترین دانشگاه‌های کانادا را با کسب کمک هزینه تحصیلی برای خود فراهم کنید، باید به چند نکته اساسی توجه داشته باشید:

همه متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی کانادا از مدرک آزمون‌های بین‌المللی زبان برخوردار هستند. به‌همین دلیل تنها شرکت در آزمون‌هایی مانند آیلتس شرط پذیرفته شدن شما در دانشگاه‌های کانادایی نیست، بلکه باید سعی کنید در این آزمون‌ها نمرات بالایی کسب کنید.
هر چه نمره زبان شما بالاتر باشد، شانس برنده شدنتان نیز بالاتر است.
با قوی بودن رزومه تحصیلی، شانس شما برای دریافت فاند تحصیلی بالاتر خواهد رفت. برای قوی کردن رزومه تنها به تعداد مقالات چاپ شده توجه نکنید، بلکه تمرکز خود را روی چاپ مقالات خود در نشریات معتبر بگذارید.
قبل از انتخاب استاد مورد نظر و ارسال ایمیل درخواست فاند؛ به برسی زمینه مطالعاتی او بپردازید. استادی را انتخاب کنید که زمینه مطالعاتی او همسو با اهداف شما باشد تا بتوانید نظر او را برای صدور تاییدیه جلب کنید.

فاند تحصیلی کانادا یا سایر کشورها کمک‌ هزینه‌ای است که برای تحصیل دانشجو در دانشگاه یا یک موسسه علمی از سوی دولت یا دانشگاه پرداخت می‌شود. کمک هزینه‌های تحصیلی انواع مختلفی دارند که در این مطلب به معرفی آن‌ها پرداختیم.

برای کسب هر یک از این بورسیه‌ها باید علاوه ‌بر برخورداری از شرایط کلی، سعی داشته باشید رزومه خود را تا جای ممکن تقویت کنید.
همچنین نهایت تلاش خود را به‌کار گیرید تا نمره بالایی در آزمون‌های بین‌المللی زبان به‌دست آورید و شانس خود را در رقابت تنگاتنگ کسب فاند تحصیلی بیشتر کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *