بهترین دانشگاه های مدیریت کانادا

اگر در رشته مدیریت تحصیل می‌کنید یا علاقه‌مند به تحصیل در این زمینه هستید و از سوی دیگر رویای مهاجرت کانادا را در سر می‌پرورانید، شاید دوست داشته باشید با بهترین دانشگاه‌ های مدیریت کانادا سوال‌هایی آشنا شوید.

دنیا و گذر آن همواره مدیون مدیریت‌های درست و کارآمد است. با افتتاح دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌های آکادمیک، بسیاری از دانشگاه‌های جهان سعی در پرورش مدیران کارآمد در حوزه‌ها مختلف داشتند.امروزه با توجه به بازار کار بسیار خوب برای فارغ‌التحصیلان رشته مدیریت و همچنین شرایط بسیار مناسب تحصیل در کانادا و دانشگاه‌های معتبر آن، افراد بسیار زیادی در جستجوی لیست بهترین دانشگاه‌های مدیریت این کشور هستند.

ما در این مطلب پس از معرفی کلی این رشته تحصیلی، به معرفی برترین دانشگاه‌های کانادایی که در رشته مدیریت دانشجو می‌پذیرند خواهیم پرداخت. پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

 

آشنایی با رشته مدیریت

قبل از معرفی بهترین دانشگاه‌های کانادایی در این زمینه، لازم است دید روشنی از رشته مدیریت داشته باشید.این رشته یکی از رشته‌های تحصیلی بسیار شناخته شده و محبوب در سراسر دنیا است که هدف اصلی آن تربیت مدیران لایق برای مدیریت بخش‌های مختلف یک جامعه به‌ویژه بخش‌های اقتصادی است.

کسانی که به‌عنوان مدیر به تحصیل می‌پردازند، باید در زمینه کاری خود متخصص باشند و تمام توان خود را به ‌کار گیرند تا بهترین عملکرد را از خود نشان دهند. همچنین مدیریت توانایی‌ها و کار سایر کارمندان، وظیفه مدیر است.

دانشگاه‌های مختلفی در کشور کانادا به تدریس رشته مدیریت یا BBA و شاخه‌های مختلف آن می‌پردازند. به‌عبارت دیگر رشته‌ای به‌نام مدیریت که بتواند مدیریت را در بخش‌های مختلف آموزش دهد، وجود ندارد. منظور از رشته مدیریت مجموعه زیر شاخه‌های این رشته هستند که هر یک از آن‌ها در یک حوزه تخصصی کار می‌کنند.

فردی که قصد دارد درمقطع کارشناسی این رشته تحصیل کند، لازم است تا یکی از شاخه‌های زیر را انتخاب کند:

 • مدیریت مالی
 • مدیریت صنعتی
 • مدیریت حسابداری
 • مدیریت تجارت بین‌المللی
 • مدیریت کارآفرینی
 • مدیریت منابع انسانی
 • مدیریت بازاریابی
 • مدیریت سیستم اطلاعاتی
 • مدیریت منابع
 • مدیریت پژوهش عملیاتی

افرادی که در یکی از این شاخه‌ها فارغ‌التحصیل شوند، برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد یا دکتری نیز می‌توانند شاخه‌های تخصصی‌تری را مانند مدیریت بازرگانی یا MBA، تجارت بین‌الملل، استراتژیک و رشته‌های دیگر را برگزینند.

 

بازار کار

یکی از دلایلی اصلی که علاقه‌مندان به تحصیل در رشته مدیریت، مهاجرت کانادا و اخذ اقامت کانادا را انتخاب می‌کنند، بازار کار بسیار مناسب برای فارغ‌التحصیلان این رشته است.در بسیاری از موارد افراد بلافاصله بعد از اتمام دوره تحصیلی می‌توانند در یک زمینه مرتبط با تخصص خود مشغول به‌ کار شوند.

همچنین معمولا در دوران تحصیل در رشته مدیریت، دانشجویان دوره‌های مختلف کارآموزی را طی می‌کنند و این موضوع به آماده شدن آن‌ها برای ورود به بازار کار کمک بسیار زیادی می‌کند.

بهترین دانشگاه های مدیریت کانادا

شرایط پذیرش در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

افرادی که برای پذیرش در بهترین دانشگاه‌ های مدیریت کانادا درخواست می‌دهند، باید از شرایط خاص و ویژه‌ای برخوردار بوده و مدارک مورد نیاز برای تحصیل در این دانشگاه‌ها را در دست داشته باشند.

شرایط پذیرش در دانشگاه‌های مختلف و در مقاطعی تحصیلی متفاوت ممکن است همیشه یکسان نباشد اما در بیشتر دانشگاه‌ها، داشتن شرایط زیر ضروری است:

برای پذیرش در دوره 2 الی 4 ساله کارشناسی مدیریت در یکی از بهترین دانشگاه‌ های مدیریت کانادا، داشتن مدرک دیپلم و گواهی پایان تحصیل در مقطع متوسطه و پیش ‌دانشگاهی ضروری است.
ارائه ریز نمرات و سوابق تحصیلی از دیگر شروط پذیرش در مقطع کارشناسی مدیریت در کانادا است.
افرادی که قصد دارند تحصیل خود را در رشته مدیریت در کانادا ادامه دهند، باید از مدرک معتبر زبان انگلیسی یا گاهی فرانسوی با نمره‌ای معادل 5/6 آیلتس برخوردار باشند.
برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد دانشکده‌های مدیریت کانادا، ارائه سوابق تحصیلی، گواهی پایان دوره کارشناسی، ریز نمرات و معرفی نامه از اساتید برتر ضروری است.
متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید حداقل معدل 3GPA (یک معیار جهانی برای تبدیل نمرات) را از دوره کارشناسی خود کسب کرده باشد.
کسب حداقل نمره 520 از آزمون GMAT (یک آزمون بین‌المللی برای متقاضیان تحصیل در رشته‌های مدیریت، اقتصاد یا حسابداری در خارج از کشور) نیز یک مولفه بسیار مهم در مقطع کارشناسی ارشد محسوب می‌شود.
داشتن مدرک زبان معتبر معادل با 5/6 آیلتس نیز از دیگر شروط پذیرفته شدن در مقطع کارشناسی ارشد مدیریت در کانادا شناخته می‌شود.

شرایط پذیرش در مقطع دکتری

پذیرش در مقطع دکتری در بهترین دانشگاه‌ های مدیریت کانادا اندکی پیچیده‌تر از سایر مقاطع است که شروط آن از قرار زیر هستند:

 • ارائه سوابق تحصیلی از گذراندن دوره‌های پیشین و ریز نمرات آن‌ها
 • ارائه سابقه مدیریتی و داشتن حداقل 3 تا 5 سال سابقه کار مرتبط
 • ارائه مقالات آموزشی مورد تایید و منتشر شده در حوزه تخصصی خود
 • کسب حداقل نمره 600 در آزمون GMAT
 • داشتن حداقل نمره 7 از آزمون ایلتس یا معادل آن در سایر آزمون‌ها
 • ارائه معرفی‌نامه از سه تن از اساتید برتر

بهترین دانشگاه ‌های مدیریت کانادا

با وجود این‌که بسیاری از دانشگاه‌های کشور کانادا رشته مدیریت را در جدول آموزشی خود دارند. اما بعضی از آن‌ها جزو بهترین دانشگاه‌های فعال در این رشته محسوب می‌شوند. اسامی تعدادی از آن‌ها را در زیر آورده‌ایم.

دانشگاه مونترال
یکی از بهترین دانشگاه‌ های مدیریت کانادا دانشگاه مونترال است. دانشکده کسب و کار یا اچ ای سی این دانشگاه که اولین دانشکده مدیریت در کل قاره آمریکای شمالی محسوب می‌شود، فعالیت خود را زیر نظر دانشگاه مونترال اما به‌طور مستقل ادامه می‌دهد.

این دانشگاه دولتی است و همچنین جزو دانشگاه‌های دو زبانه کانادا به‌شمار می‌آید که امکان سپری کردن دورس مشخص شده به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی را برای دانشجویان به‌وجود می‌آورد. دانشکده اچ ای سی دانشگاه مونترال، شاخه‌های مختلف مدیریت را در مقاطع مختلف تحصیلی به دانشجویان تدریس می‌کند.

دانشگاه سانتر مایز
از دیگر دانشگاه‌های مدیریت در کانادا که رتبه بالایی دارد، می‌توان به دانشگاه سانتر مایز اشاره کرد. دانشکده مدیریت این دانشگاه که با نام دانشکده بازرگانی سوبی شناخته می‌شود، در همه شاخه‌های رشته مدیریت برای دانشجویان کارشناسی فعالیت دارد.

همچنین پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری در شاخه‌های تخصصی رشته مدیریت، فرصت لازم برای آماده کردن نیروی مدیر و متخصص را فراهم می‌کند. این دانشگاه دولتی که یک دانشگاه انگلیسی زبان نیز است در شهر هلیفکس قرار دارد.

دانشگاه بریتیش کلمبیا
دانشگاه بریتیش کلمبیا در که در مجموع جزو بهترین دانشگاه‌های کانادا محسوب می‌شود، در زمینه مدیریت نیز یکی از بهترین دانشگاه‌ های مدیریت کانادا به‌شمار می‌آید.دانشکده مدیریت این دانشگاه که با عنوان سعودر شناخته شده است در رشته‌هایی مانند مدیریت بازرگانی و تجاری رتبه بالایی دارد.

این دانشگاه یک دانشگاه انگلیسی زبان است که پردیس اصلی آن در شهر وونکور قرار دارد. علاقه‌مندان به ادامه دادن تحصیلات و گذراندن دوره‌های تحصیلات تکمیلی می‌توانند با به‌دست آوردن پذیرش این دانشکده، در یکی از شاخه‌های تخصصی مدیریت مانند کارآفرینی آموزش ببینند.

 

دانشگاه تورنتو
دانشگاه تورنتو یکی از بهترین دانشگاه‌ های مدیریت کانادا است که می‌توان گفت در این زمینه رتبه اول را به خود اختصاص می‌دهد. این دانشگاه در بیشتر رشته‌های تحصیلی در جایگاه اول قرار دارد.

دانشکده روتمن که نام دانشکده مدیریت این دانشگاه است، برترین دانشکده مدیریت در کل کشور کانادا به‌شمار می‌آید. اساتید مشغول به کار در این دانشکده از بهترین و برترین اساتید مدیریت در کل دنیا هستند که با انتقال تجارت و علم بالای خود به دانشجویان، نیروی متخصص و مجربی وارد بازار کار می‌کنند.

لازم به ‌ذکر است که دانشگاه تورنتو یک دانشگاه انگلیسی زبان است که در استان انتاریو و در شهر تورنتو قرار دارد و از این نظر نیز جزو بهترین دانشگاه‌های با موقعیت عالی محسوب می‌شود.

دانشگاه مک گیل
دانشگاه مک گیل نیز جزو بهترین دانشگاه‌ های مدیریت کانادا محسوب می‌شود که در دانشکده مدیریت خود به‌نام دسائتلز، به تدریس دوره‌های مختلف مدیریت به دانشجویان این رشته می‌پردازد.

این دانشکده علاوه بر کانادا توانسته است عنوان سومین دانشکده موفق در حوزه مدیریت را در آمریکای شمالی به خود اختصاص دهد.

این دانشکده در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به تدریس و تربیت دانشجو مشغول است و امکان ادامه تحصیل در دوره‌ها و شاخه‌های مختلف مدیریت را در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد.
برخلاف زبان رسمی استان کبک یعنی زبان فرانسوی و قرارگیری این دانشگاه در شهر مونترال استان کبک، دانشگاه مک گیل یک دانشگاه انگلیسی زبان است.

دانشگاه آلبرتا
دانشگاه آلبرتا به ‌غیر از پیش‌ رو بودن در تدریس سایر رشته‌ها، یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌ های مدیریت کانادا است. دانشکده مدیریت این دانشگاه در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری نیروی متخصص را برای ورود به بازار کار آماده می‌کند.

دوره‌های مختلف مدیریت در این دانشکده، گذراندن دوره‌های کارآموزی مرتبط و همچنین حمایت بسیار بالا از طرح‌های کارآفرینی ارائه شده توسط دانشجویان سبب شده است تا افرادی که از این دانشکده فارغ‌التحصیل می‌شوند، بهترین مدیران و کارآفرینان در زمینه تخصصی خود باشند.

این دانشگاه در شهر ادمونتون استان آلبرتا قرار دارد که یک استان انگلیسی زبان کشور کانادا است. این موضوع برای کسانی که به زبان انگلیسی تسلط بیشتری دارند یک امتیاز محسوب می‌شود.

کشور کانادا در قاره آمریکای شمالی قرار دارد و شرایط مناسب زندگی و تحصیل در آن، موجب تشویق بسیاری از مردم در سراسر جهان به برگزیدن مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت این کشور از طریق ویزاهای کاری یا تحصیلی شده است.از سوی دیگر رشته مدیریت که یکی از پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی در سراسر دنیا است، در کشور کانادا به‌صورت کاملا تخصصی و کاربردی آموزش داده می‌شود.

در این مطلب فهرستی از بهترین دانشگاه‌ های مدیریت کانادا را برای کسانی که این کشور را مقصد مهاجرت خود می‌دانند معرفی کردیم. اما هر کدام از دانشگاه‌ها قوانین خاص خود را برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی دارند که در مشورت با یک وکیل مهاجرتی می‌توانید از آن‌ها مطلع شوید.

5/5 - (4 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *