معرفی دانشگاه اتاوا

وجود داشتن دانشگاه‌های متعدد با رتبه علمی بالا در کشور کانادا، بسیاری از مردم را به مهاجرت و دریافت ویزای تحصیلی این کشور تشویق می‌کند. با وجود رسمی بودن دو زبان انگلیسی و فرانسوی در کانادا، درصد بالایی از دانشگاه‌های این کشور یک زبانه هستند، اما دانشگاه اتاوای این کشور بزرگ‌ترین دانشگاه دو زبانه دنیا محسوب می‌شود.

این دانشگاه دولتی با شعار خداوند استاد همه علوم است، در رشته‌های مختلفی دانشجو می‌پذیرد و پذیرش دانشجویان خارجی با هر یک از زبان‌های انگلیسی، فرانسوی یا هر دو، یک امتیاز بزرگ برای کسانی است که قصد دارند در این دانشگاه معتبر فارغ‌التحصیل شوند.

در این مطلب تمام موضوعات مربوط به این دانشگاه از جمله تاریخچه تاسیس و آغاز به کار، خوابگاه‌ها، دانشکده‌ها و مسائلی مانند هزینه تحصیل در آن‌جا توضیح داده خواهند شد.افراد علاقه‌مندی که تمایل دارند در این دانشگاه به تحصیل بپردازند و قصد دارند اطلاعاتی از دانشگاه اتاوا کسب کنند، می‌تواند از خواندن این مطلب به شناخت کلی از آن برسند. پس تا انتها با ما همراه باشید.

 

معرفی اجمالی دانشگاه اتاوا

اتاوا چهارمین شهر بزرگ کانادا و پایتخت رسمی این کشور در استان انتاریو واقع شده است. این شهر یکی از شهرهای بزرگ کانادا محسوب می‌شود که مردم آن به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی صحبت می‌کنند. به‌همین دلیل شهر انتاریو برای سازش میان این دو فرهنگ غالب در کانادا، به‌عنوان پایتخت انتخاب شد.محل قرارگیری دانشگاه اتاوا نیز در این شهر است. این دانشگاه قدمتی بیش از یک صد سال دارد و می‌توان نخستین نقطه شروع فعالیت آن را به سال 1848 نسبت داد. دانشگاه اتاوا در ابتدای فعالیت خود با نام کالج بایتون آغاز به‌کار کرد.

این موسسه آموزشی فراز و فرودهای بسیار زیادی را از سر گذارنده است که از میان آن‌ها می‌توان به انتقال ساختمان اولیه دانشگاه به منطقه سندی هیل در اتاریو اشاره کرد. در سال‌ 1861 و پس از تغییر نام شهر بایتون به اتاریو، نام این موسسه نیز تغییر یافت.

روند پیشرفت و تکامل دانشگاه در این سال‌ها متوقف نشد و سپس در سال 1866 توانست با عنوان رسمی دانشگاه، با قدرتی بیشتر از قبل به فعالیت خود ادامه دهد. نخستین مدرک کارشناسی دانشگاه در سال 1872 اعطا شد و پس از آن در سال 1888 این دانشگاه موفق به اعطای مدرک دکتری شد و مسیر رشد خود را در این باره تکامل بخشید.

در جریان یک حادثه در سال 1903 ساختمان دانشگاه در آتش سوخت و بازسازی ساختمان جدید به‌عنوان اولین ساختمان نسوز در کل کشور کانادا به ثبت رسید. این دانشگاه در تربیت نیروهای نظامی جنگ جهانی دوم نیز نقش بزرگی داشت.
به بیانی دیگر 1100 نفر از سربازان جنگ جهانی دوم در این دانشگاه تحصیل کرده بودند که پس از گذشت چند سال بخش نظامی دانشگاه اتاوا حذف شد.

دانشکده‌های دانشگاه اتاوا

این دانشگاه دو زبانه از 10 دانشکده مجزا تشکیل شده است که هر از این دانشکده‌ها به تدریس علوم خاصی می‌پردازند. فهرست دانشکده‌های موسسه آموزشی اتاوا عبارت هستند از:

 • دانشکده حقوق که انواع شاخه‌های حقوق مانند حقوق عمومی، حقوق بین‌الملل و غیره در آن تدریس می‌شوند.
 • دانشکده هنر این دانشگاه به تدریس طیف وسیعی از رشته‌های مرتبط از جمله موسیقی، سینما، تاریخ، فلسفه، هنرهای بصری و رشته‌های مشابه می‌پردازد.
 • در دانشکده آموزش دانشگاه اتاوا، رشته‌هایی مانند تربیت مدرس و مشاور آموزشی تدریس خواهند شد.
 • می‌توان دانشکده علوم اجتماعی این دانشگاه را مرکز آموزش در رشته‌های علوم اجتماعی مانند روانشناسی، جرم‌شناسی و اقتصاد دانست.
 • تمام رشته‌های مربوط به مدیریت از جمله مدیریت مالی و کارآفرینی در دانشکده مدیریت تدریس می‌شوند.
 • دانشکده مهندسی این دانشگاه در زمینه آموزش رشته‌های مهندسی مانند مهندسی عمران یا معدن فعالیت دارد.
 • دانشکده علوم دانشگاه اتاوا شامل رشته‌هایی مانند زیست، فیزیک، بیوشیمی و سایر رشته‌های علوم پایه می‌شود.
 • دانشکده علوم بهداشت، مرکزی برای تدریس رشته‌های پرستاری، علوم تغذیه و رشته‌هایی از این دست است.
 • تمام رشته‌های مرتبط با حوزه پزشکی از جمله چشم پزشکی، رادیولوژی و پزشکی عمومی در دانشکده پزشکی آموزش داده می‌شوند.
 • دانشکده مطالعات تکمیلی و فوق دکتری در رابطه با آموزش نیروهای متخصص فعالیت دارد.

 

خوابگاه‌ها

این دانشگاه دولتی به‌منظور اقامت ارزان و راحت دانشجویان خود، اقدام به ساخت 10 خوابگاه مختلف کرده است که در 6 نوع مختلف آماده خدمت‌رسانی به دانشجویان هستند. این خوابگاه‌ها ظرفیت‌های متفاوتی با یکدیگر دارند که فهرست آن‌ها را می‌توانید در زیر مشاهده کنید:

 • لی بنک هال
 • استن تن
 • مارچاند هال
 • بروک
 • تامسون هال
 • فریل
 • هندرسون
 • ریدو
 • دانشگاه شماره 90
 • 45 من

همان‌طور که اشاره کردیم این خوابگاه‌ها در 6 نوع مختلف دسته‌بندی می‌شوند که هر نوع متناسب با نیاز یک دسته از دانشجویان است. خوابگاه‌های نام‌برده را می‌توان در دسته‌های زیر جای داد:

 • خوابگاه‌های سنتی
 • خوابگاه‌های سنتی پلاس
 • سویت
 • سویت استودیویی
 • آپارتمان
 • خانه

بیشتر این خوابگاه‌ها اتاق‌هایی با ظرفیت 2 الی 4 تخت دارند که دانشجوها بسته به شرایط خود می‌توانند در یکی از آن‌ها اقامت گزینند. البته بهتر است بدانید که از سوی دانشگاه بر دانشجوها، هیچ اجباری مبنی بر اقامت در این خوابگاه‌ها وارد نیست.

کسانی که تمایل دارند به‌طور مستقل زندگی کنند می‌توانند در سطح شهر آپارتمان اجاره کنند. اما معمولا هزینه اجاره این آپارتمان‌ها بالاتر از شهریه خوابگاه است. این مساله برای دانشجویانی که با مهاجرت کانادا در این دانشگاه پذیرفته شده‌اند، به معنای افزایش بی‌رویه هزینه‌ها خواهد بود.

همچنین اقامت در این خوابگاه‌ها مزایای دیگری به‌همراه دارد که نزدیکی به دانشکده‌ها و صرفه‌جویی در هزینه ایاب و ذهاب یا بهره‌مند شدن از امکانات رایگانی مانند سالن ورزشی یا سالن مطالعه از جمله آن است.

معرفی دانشگاه اتاوا

تعداد دانشجویان

طبق آخرین آمار به‌دست آمده از این دانشگاه، بالغ بر 40 هزار دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند که تقریبا 25 هزار نفر از آن‌ها را زنان تشکیل می‌دهند.

همچنین دانشگاه اتاوا در زمینه پذیرش دانشجوهای خارجی یک دانشگاه شناخته شده است که این موضوع گرفتن ویزای تحصیلی و اقامت کانادا را برای افرادی که قصد دارند با مهاجرت کانادا به بهتر شدن کیفیت زندگی خود کمک کنند، راحت‌تر خواهد کرد.

جایگاه دانشگاه اتاوا

در سراسر دنیا نهادهای مختلفی وجود دارند که با شاخصه‌ها و معیارهای مختلف و مشخصی به رتبه‌بندی دانشگاه‌ها می‌پردازند. تعداد این سازمان‌ها بسیار زیاد است اما بعضی از آن‌ها توانسته‌اند در سطح بین‌المللی به سطح قابل قبولی از اعتماد برسند.

دانشگاه اتاوا نیز مانند همه دانشگاه‌های موجود در دنیا از نظر بسیاری از این موسسه‌ها مورد ارزیابی قرار گرفته و توانسته است رتبه مشخصی را به خود اختصاص دهد.

جالب است بدانید که این رده‌بندی تمام جنبه‌های دانشگاه‌ها را مورد سنجش قرار می‌دهد و در نهایت یک رتبه به آن اختصاص خواهد داد.اما گاهی این موسسه‌ها به‌طور جدا به‌ارزیابی دانشکده‌های مختلف و حتی رشته‌های در حال تدریس نیز می‌پردازند و برای هر یک از آن‌ها یک امتیاز در نظر می‌گیرند.

به‌عنوان نمونه دانشکده حقوق دانشگاه اتاوا یکی از معتبرترین دانشکده‌های حقوق در سراسر کانادا است. می‌توان این موضوع را با قرار گرفتن مرکز اصلی دانشگاه در پایتخت فدرال کانادا یعنی اتاوا و نزدیک بودن سیاست‌مدارها و سازمان‌های سیاسی با این دانشگاه مرتبط دانست.

در جدول زیر این دانشگاه دو زبانه را از نظر 4 سازمان فعال و برتر در زمینه بررسی جایگاه دانشگاه‌ها مورد بررسی قرار دادیم:

QS

Usnews

THE

Shnghai

رتبه ملی

رتبه بین‌المللی

رتبه ملی

رتبه بین‌المللی

رتبه ملی

رتبه بین‌المللی

رتبه ملی

رتبه بین‌المللی

11

279

8

192

7

145

6 الی 9

151 الی 200

هزینه تحصیل دانشگاه اتاوا

دانشجویان دانشگاه اتاوا در یک دسته‌بندی براساس تعداد واحدهای در حال گذراندن به دو دسته دانشجویان تمام وقت و دانشجویان پاره وقت تقسیم می‌شوند.دانشجویان پاره وقت کسانی هستند که در یک ترم از دوره کارشناسی کمتر از 12 واحد در حال گذراندن دارند. عکس این موضوع را یعنی دانشجویانی با بیش از 12 واحد در حال آموزش، دانشجویان تمام وقت تشکیل می‌دهند.

هزینه تحصیل در این دانشگاه قبل از هر چیزی به تمام یا پاره وقت بودن دانشجو ارتباط دارد. از دیگر معیارهای مشخص‌کننده هزینه تحصیل، می‌توان به مقطع تحصیلی، رشته و بومی یا خارجی بودن دانشجو اشاره کرد.

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام دانشجویان خارجی

شرایط پذیرش در هر کدام از دانشکده‌های این دانشکده و متعاقب آن در رشته تحصیلی، با سایر دانشکده‌ها یا رشته‌ها تفاوت دارد. اما آماده کردن مدارک زیر برای ثبت‌نام در همه رشته‌های این دانشگاه ثابت و به شرح زیر است:

 • مدارک مستند از اتمام تحصیل در دوره‌های پیشین
 • ریز نمرات دوره پیشین
 • کسب نمره قابل قبول در یکی از آزمون‌های بین‌المللی برای زبان انگلیسی، فرانسه یا هر دوی آن‌ها
 • ارائه انگیزه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

دو زبانه بودن این دانشگاه سبب شده است است تا هر مقطع تحصیلی یک حد نصاب از نمره آزمون زبان را برای این زبان‌ها در نظر بگیرد. به‌عنوان مثال نمره آیلتس برای پذیرش در مقطع کارشناسی نباید کمتر از 5/6 باشد.

بورسیه تحصیلی

دانشگاه اتاوا با توجه به شرایط ویژه‌ای، برای برخی از دانشجویان بورسیه‌های تحصیلی در نظر می‌گیرد که از 1000 الی 4000 دلار متغیر هستند. بسیاری از دانشجویان که می‌خواهند با هزینه کمتر و گاهی به‌طور رایگان در دانشگاه اتاوا تحصیل کنند، باید تلاش خود را برای به‌دست آوردن بورسیه‌های تحصیلی به‌کار گیرند.

دانشگاه اتاوا بزرگترین دانشگاه دو زبانه دنیا در کشور کانادا و در شهر اتاوا آن قرار دارد. این دانشگاه از میان دانشگاه‌های ملی کانادا جایگاه مناسبی به خود اختصاص داده است. در این مطلب سعی کردیم تمام موضوعات مربوط به این دانشگاه را که به شناخت بیشتر شما کمک می‌کند، ذکر کنیم.اما اگر این دانشگاه را برای تحصیل انتخاب کردید حتما از کمک و مشورت یک وکیل مهاجرتی بهره ببرید تا مسیر مهاجرت تحصیلی شما به کانادا بدون دردسر طی شود.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *