برنامه های حمایتی کانادا

کانادا برای افراد دارای مجوز اقامت دائم یا شهروندان این کشور برنامه های حمایتی در زمینه‌های مختلف مانند بهبود زبان انگلیسی، بیمه بیکاری، مالی، کاری، فردی و سکونت دارد.

در این مقاله قصد داریم تا با این برنامه‌ها بیشتر آشنا شویم. پس اگر تصمیم به مهاجرت کانادا گرفتید یا می‌خواهید اطلاعات بیشتری از آن‌ها داشته باشید، تا انتهای این مطلب همراه ما بمانید.

 

برنامه های حمایتی کانادا

از جمله برنامه های حمایتی کانادا می‌توان به برنامه EI، برنامه های حمایتی ویزای استارتاپ، خدمات درمانی، از کار افتادگی کارگر، حمایت از افراد با درآمد کم و خانواده آن‌ها، حمایت منطقه‌ای و ناحیه‌ای، کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان، برنامه حمایتی از افراد ناتوان جسمی و ذهنی و کلاس‌های بهبود مهارت انگلیسی اشاره کرد.

بیمه اشتغال EI

یکی از برنامه های حمایتی کانادا بیمه اشتغال یا EI است. افرادی از این نوع بیمه استفاده می‌کنند که به شکل موقت به دلایلی مانند مجروح شدن یا قرنطینه بودن، زایمان یا داشتن کودک بدحال کار خود را از دست داده‌اند.

معمولا این بیمه حدود ۵۵ درصد از حقوق هفتگی را پوشش می‌دهد و از سال ۲۰۲۱ نرخ این بیمه سالانه حدود ۵۶۰۰۰ دلار آمریکا است. در اصل فرد متقاضی هر هفته حدود ۵۹۵ دلار آمریکا دریافت می‌کند.               همچنین متقاضی باید این نکته را در نظر داشته باشد که اگر تاریخ‌ درخواست او برای استفاده از این بیمه بین ۲۶ سپتامبر تا ۲۰ نوامبر سال ۲۰۲۱ باشد تا قبل از پرداخت مالیات هفتگی حدود ۳۰۰ دلار آمریکا دریافت خواهد کرد.

فرد متقاضی با توجه به نرخ بیکاری در منطقه خود از زمان دادن درخواست برای استفاده از این نوع بیمه تا ۵۲ هفته گذشته از بیکاری خود هر کدام کوتاه‌تر باشد، بیمه اشتغال را از ۱۴ تا حداکثر ۴۵ هفته دریافت خواهد کرد.

اگر درآمد خانواده متقاضی سالانه کمتر از ۲۶۰۰۰ دلار آمریکا باشد، فرزند و همسر داشته باشد و همسر او از برنامه کمک هزینه کودک استفاده می‌کند، جزو افراد کم درآمد به‌شمار می‌رود. در نتیجه، شرایط استفاده از بیمه اشتغال مکمل خانواده را دارد.

فرد با داشتن این بیمه می‌تواند حدود ۸۰ درصد حقوق دریافتی را به عنوان بیمه بیکاری دریافت کند. با وجود این، اگر مقدار درآمد نیز افزایش پیدا کند، این نوع حمایت کاهش پیدا می‌کند.

 

برنامه کمک هزینه کودک

یکی دیگر از برنامه های حمایتی کانادا برنامه کمک هزینه کودک است. این برنامه به متقاضی کمک می‌کند تا از پس هزینه‌های فرزند خود برآید. معمولا این هزینه به‌فاصله هر ۴ هفته پرداخت می‌شود. این نوع حمایت مالی فقط به پدر و مادر کودک داده می‌شود. همچنین کودک باید زیر ۱۶ سال باشد یا بین ۱۶ تا ۲۰ سال و هنوز درس بخواند.

مقدار کمک هزینه به عواملی مانند سن و درآمد بستگی دارد. برای مثال، برای هر فرزند زیر ۶ سال حدود ۷۰۰۰ دلار آمریکا و برای هر فرزند ۶ تا ۱۷ سال حدود ۶۰۰۰ دلار آمریکا پرداخت می‌شود.

این حمایت مالی به شغل، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری پدر و مادر بستگی ندارد. اگر فرد متقاضی در کشور دیگری زندگی کند، نمی‌تواند از این برنامه استفاده کند.

اگر فرزند متقاضی یکی از موارد زیر را داشته باشد، والدین نمی‌توانند از این برنامه استفاده کنند.

فرزند در بیمارستان باشد.
هر هفته حدود ۲۴ ساعت کار کند.
در طول  هشت هفته گذشته در زندان بوده باشد یا کسی قیم بودن او را قبول کند.
ازدواج کرده باشد.
اگر متقاضی از برنامه های حمایتی دیگر کانادا استفاده کند، از این برنامه نیز می‌تواند بهره ببرد. لازم است به این نکته اشاره کنیم که اگر فرزند معلول داشته باشد علاوه بر برنامه کمک هزینه کودک می‌تواند از برنامه حمایتی کمک هزینه کودک معلول نیز استفاده کند و مقدار آن ماهانه ۲۴۲ دلار آمریکا و سالانه حدود ۳۰۰۰ دلار آمریکا خواهد بود.

 

برنامه حمایت از فرزندان ناتوان جسمی و ذهنی

از دیگر برنامه های حمایتی کانادا می‌توان به حمایت از فرزندان ناتوان جسمی و ذهنی اشاره کرد. هزینه‌ای که دولت برای آن‌ها در نظر گرفته است سالانه حدود ۳۰۰۰ دلار آمریکا و ماهانه حدود ۲۴۲ دلار آمریکا است.

افرادی می‌توانند از این برنامه استفاده کنند که واجد شرایط برنامه کمک هزینه کودک باشند.

 

برنامه حمایت از کارگران از کار افتاده

از این برنامه افرادی استفاده می‌کنند که به دلایلی مانند از دست دادن سلامت جسمی کار خود را از دست داده‌اند. به این افراد هر هفته حدود ۳۰۰ دلار آمریکا داده می‌شود. همچنین این برنامه برای افرادی در دسترس است که شرایط EI ندارند.

متقاضیان باید این نکته را در نظر داشته باشند، افرادی که شغل خود را رها می‌کنند، نمی‌توانند از این برنامه استفاده کنند.

برگزاری کلاس‌های بهبود مهارت زبان انگلیسی

یکی دیگر از برنامه های حمایتی کانادا برای مهاجران و افراد دارای مجوز اقامت دائم این کشور برنامه‌ای به نام  LINC است. معمولا افرادی که به کانادا مهاجرت می‌کنند بهتر است ابتدا در زبان انگلیسی یا فرانسوی مهارت پیدا کنند.

معمولا همه دانشگاه‌ها یا موسسه‌های این کشور این دوره را برگزار می‌کنند. برای یادگیری زبان انگلیسی باید در دوره‌های LINC شرکت کنند.

اگر متقاضی بخواهد در این دوره‌ها شرکت کند باید شرایط زیر را داشته باشد.

شرکت در آزمون تعیین سطح CLB برای محک زدن مهارت خود در زبان انگلیسی (قبل از آمدن به کانادا می‌تواند در این آزمون شرکت کند.)
متقاضیان می‌توانند به شکل آنلاین در خانه خود در این دوره شرکت کنند، فقط باید اینترنت و تلفن داشته باشند و هر هفته حدود ۵ تا ۷ ساعت تمرین کنند.

برنامه های حمایتی کانادا

حمایت مالی از دانشجویان
زمانی که یک دانشجوی بین‌المللی در کانادا می‌خواهد تحصیل کند، برای ادامه تحصیل و دادن شهریه و مخارج دیگر به کمک مالی نیاز دارد.

بیشتر دانشگاه‌های این کشور برای دانشجویان بین‌المللی بورسیه‌هایی را در نظر گرفته‌اند که مقدار آن‌ها در هر دانشگاه متفاوت است. معمولا بورسیه‌ها نیز هر ماه پرداخت می‌شوند.این نوع هزینه مالی به عملکرد تحصیلی دانشجو، داشتن مهارت در زبان انگلیسی و نوشتن مقاله یا پایان‌نامه بستگی دارد.

یکی دیگر از حمایت‌های مالی برای این نوع دانشجویان، گرفتن وام است. متقاضی اگر بخواهد از وام استفاده کند باید دانشجو باشد و در بانکی مانند CIBC یا اسکوشیابانک ثبت‌نام کرده باشد. همچنین این حمایت به دانشجویان کارشناسی ارشد، دکتری و فوق دکتری تعلق می‌گیرد.

بیمه سلامت

یکی دیگر از برنامه های حمایتی کانادا مربوط به خدمات و بیمه سلامت است. می‌توان گفت یکی از دلایل مهاجرت به این کشور همین برنامه است.زیرا اگر متقاضی بتواند شهروند شود یا مجوز اقامت دائم را دریافت کند، می‌تواند از خدمات سلامت آن به‌طور رایگان استفاده کند. همچنین بیمه سلامت نیز نسخه‌های پزشکی، دندانپزشکی، فیزیوتراپی، خدمات آمبولانس و نسخه‌های عینک را پوشش می‌دهد.

معمولا هر استان و ایالت خدمات درمانی مختص خود را دارد که در زیر به چند نمونه اشاره می‌کنیم.

 

آلبرتا

بیمه خدمات درمانی آلبرتا (AHCIP) نام خدمات درمانی منطقه‌ای این ایالت است.
پوشش افراد از روز اول شهروند شدن شروع می‌شود.
تمام موارد پزشکی، دندان‌پزشکی و جراحی‌ها را پوشش می‌دهد.
مشاوره رایگان پزشکی با تلفن، اگر در آلبرتا به شماره ۸۱۱ زنگ بزنید، برای استفاده از خدمات رایگان فرد متقاضی را راهنمایی می‌کنند.

بریتیش کلمبیا

نام بیمه منطقه‌ای، MSP است.
زمان پوشش، شهروندانی که اقامت دائم دارند، سه ماه بعد از گرفتن مجوز اقامت دائم از خدمات درمانی و بیمه سلامتی این شهر می‌توانند استفاده کنند.
این نوع بیمه سلامتی تمام درمان‌های جسمانی، دندانپزشکی و جراحی‌ها، رادیولوژی و بعضی از خدمات ارتودنسی را پوشش می‌دهد.
مشاوره رایگان پزشکی، با تماس با شماره ۸۱۱ در شهر بریتیش کلمبیا ارائه می‌شود.

نیوبرانزویک

نام خدمات درمانی این ایالت، خدمات درمانی نیو برانزویک است.
افرادی که مجوز اقامت دائم خود را دریافت کرده‌اند، اگر از زمانی که فرم درخواست بیمه سلامت را پر می‌کنند واجد شرایط باشند، به آن‌ها کارت بیمه سلامتی نیوبرانزویک داده می‌شود.
این نوع بیمه سلامت خدمات درمانی، جراحی‌های دندان و بیشتر خدمات بیمارستانی را پوشش می‌دهد.
مشاوره رایگان درمانی، در تماس با شماره ۸۱۱ انجام می‌شود.

انتاریو

نام بیمه درمانی این ایالت، خدمات درمانی انتاریو است.
این بیمه درمانی افرادی را پوشش می‌دهد که مجوز اقامت دائم دارند، این نوع افراد سه ماه پس از دریافت این نوع مجوز می‌توانند از بیمه سلامتی استفاده کنند.
این نوع بیمه سلامتی معاینات دکتر، خدمات بیمارستانی، جراحی‌ها و خدمات دندانپزشکی را پوشش می‌دهد.

کبک

نام خدمات درمانی این ایالت، خدمات درمانی کبک است.
زمان پوشش برای افرادی که مجوز اقامت دائم دارند، سه ماه بعد از دریافت مجوز اقامت دائم خواهد بود.
این نوع بیمه سلامتی شامل موارد پزشکی، جراحی‌های پلاستیک و ماموگرافی می‌شود.
متقاضی می‌تواند برای گرفتن مشاوره رایگان درمانی با شماره ۸۱۱ تماس بگیرد.

در این مقاله در مورد تعدادی از برنامه های حمایتی کانادا در اختیار خوانندگان عزیز قرار دادیم. همان‌طور ‌که متوجه شدید این کشور در بیشتر زمینه‌ها مانند تحصیل، کار، کودک و سلامت برنامه های حمایتی دارد. اگر به اطلاعات بیشتری در این زمینه احتیاج داشتید، توصیه می‌کنیم از خدمات یک وکیل یا مشاور مهاجرتی استفاده کنید. در پایان از یاد نبرید مسیر پیچیده مهاجرت تنها با داشتن اطلاعات موثق از منابعی مانند همین افراد آسان خواهد شد.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *