فرصت مطالعاتی در کانادا

کانادا به‌عنوان یکی از کشورهای مهاجرپذیر دنیا شناخته می‌شود. در این کشور فرصت‌های مطالعاتی فراهم می‌شود تا دانشجویان سراسر دنیا بتوانند از آن‌ها بهره ببرند.دانشگاه‌های بسیار معتبری در کشور کانادا وجود دارد و به همین علت افراد زیادی سالانه برای مهاجرت کانادا از طریق تحصیل اقدام می‌کنند. فرصت مطالعاتی در کانادا شامل دوره‌ای کوتاه مدت برای انجام تحقیقات و گذراندن فرصت‌های دانشجویی می‌شود.

این دوره کوتاه مدت معمولا ویژه دانشجویان دکتری است اما بد نیست بدانید که بعضی دوره‌ها برای فارغ‌التحصیلان و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها نیز برگزار می‌شوند.

با این مقدمه در ادامه مطلب می‌خواهیم به بررسی فرصت مطالعاتی در این کشور بپردازیم. پس برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع تا انتها همراه ما باشید.

فرصت مطالعاتی در کانادا

در ابتدا باید بدانید که فرصت مطالعاتی دوره‌ای مستقل از دکتری است و در مدتی محدود برگزار می‌شود. در این دوره دانشجویان و محققان به مطالعه و انجام تحقیق در دانشگاه‌های برتر دنیا می‌پردازند.

معمولا این فرصت در اختیار دانشجویانی قرار داده می‌شود که توانایی خود را در انجام پژوهش و تحقیقات به اثبات رسانده باشند.

مهاجرت کانادا با فرصت مطالعاتی برای دانشجویان می‌تواند بسیار مفید باشد و از این طریق می‌توانند اقدام به دریافت ویزا فرصت مطالعاتی کنند. دانشگاه‌های کانادا از نظر رتبه علمی محبوبیت زیادی در دنیا دارند و بسیاری از دانشجویان دوست دارند در آن‌ها تحصیل کنند.

کشور کانادا هر سال در زمینه فرصت مطالعاتی فعالیت‌هایی می‌کند تا در پیشرفت دانش، تبادلات علمی و فرهنگی در بین دانشجویان سراسر دنیا نقش مفیدی ایفا کند. دانشجویان می‌توانند پس از دریافت پذیرش از دانشگاه‌ها و موسسات علمی ویزا فرصت مطالعاتی بگیرند. این ویزا از ویژگی‌های متفاوتی بهره می‌برد.

توجه داشته باشید افرادی که برای فرصت مطالعاتی در کانادا انتخاب می‌شوند باید از نظر علمی و سطح زبان انگلیسی نسبت به سایر دانشجویان برتری داشته باشند.اگر شخص در حین فرصت مطالعاتی از مرکز آموزشی مربوطه حقوق بگیرد باید برای دریافت ویزا کار اقدام کند. اگر در طول این دوره حقوقی دریافت نمی‌کنید می‌توانید ویزا تحصیلی یا گردشگری بگیرید.

مزایای دوره فرصت مطالعاتی در کانادا

دانشگاه‌های کانادا در سراسر دنیا مشهور هستند. شرکت در دوره‌های مختلف علمی و پژوهشی مراکز آموزشی این کشور می‌تواند برای رزومه شخص بسیار مفید باشد. معمولا دانشگاه‌های این کشور بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی بسیار خوبی را برای شرکت در این دوره‌ها به دانشجویان خارجی اعطا می‌کنند.

با شرکت در دوره‌های پژوهشی کوتاه مدت یا فرصت مطالعاتی در کانادا می‌توانید از مزیت‌هایی مثل تقویت سطح زبان انگلیسی، شرکت در کنفرانس‌های علمی معتبر بین‌المللی و تجربه حضور در گروه‌های پژوهشی بهره ببرید.

دانشجویان با شرکت در این دوره‌ها می‌توانند با اساتید بین‌المللی همکاری داشته باشند و رزومه علمی بسیار خوبی برای خود فراهم کنند. در طول این دوره کوتاه مدت تجربه پژوهشی شما بهبود می‌یابد و می‌توانید از بورسیه‌های در نظر گرفته شده برای شرکت در این دوره‌ها استفاده کنید.

از طرفی با شرکت در این دوره‌ها شانس بیشتری برای ادامه تحصیل و استخدام در موسسات آموزشی و شرکت‌ها در سراسر دنیا خواهید داشت. همچنین مهاجرت کانادا با کمک این روش آسان‌تر می‌شود.این فرصت‌های مطالعاتی برایتان شرایطی ایجاد می‌کنند که بتوانید زیر نظر بهترین اساتید دنیا به انجام کارهای پژوهشی بپردازید و نتایج تحقیقات خود را در قالب مقاله علمی در معتبرترین مجلات دنیا منتشر کنید.

فرصت مطالعاتی در کانادا

مهاجرت کانادا با فرصت مطالعاتی چه شرایطی دارد؟

همان‌طور که اطلاع دارید برخی دانشجویان دوره دکتری می‌توانند بخشی از پژوهش خود را در یکی از دانشگاه‌های خارجی بگذرانند. با شرکت در این دوره‌ها توانمندی‌های علمی شما افزایش می‌یابد.شرایط و مدت زمان مهاجرت کانادا با فرصت مطالعاتی به عواملی مثل موسسه ارائه‌دهنده دوره پژوهشی، رشته‌ای که در آن تحصیل می‌کنید و یکسری نکات دیگر بستگی دارد.

به‌عنوان مثال دوره فرصت مطالعاتی در دانشگاه‌های آلبرتا مابین 6 تا 12 ماه به طول می‌انجامد و این دوره در دانشگاه‌های بریتیش کلمبیا 1 سال است.دانشجویانی که قصد شرکت در دوره فرصت مطالعاتی کانادا دارند باید سطح زبان خوبی داشته باشند و برنامه پژوهشی که در آن هدف خود و منابع مورد استفاده را برای دانشگاه مورد نظرشان شرح داده‌اند ارائه دهند.

دانشجویان باید در آزمون جامع نمره مناسبی کسب کنند و طرح پیشنهادی رساله دکتری آن‌ها تایید شده باشد. قبل از شرکت در این دوره باید حداقل سه سال از شروع تحصیل شخص در مقطع دکتری گذشته باشد.همچنین باید بتوانید نمره قابل‌قبولی در زبان انگلیسی کسب کنید و مدرک آن را به مرکز آموزشی مورد نظرتان تحویل دهید. شخص باید بورسیه دانشگاه یا موسسه آموزش عالی باشد.

او باید موفق به کسب پذیرش تحصیلی یا دعوت‌نامه همکاری از دانشگاه یا مرکز آموزشی مورد تایید محل تحصیل خود نیز شود.همراه داشتن پاسپورت، یک قطعه عکس رنگی، ترجمه نامه تمکن مالی که مهر امور بین‌الملل دارد، ترجمه رسمی گردش حساب 4 ماه اخیر، ترجمه رسمی شناسنامه، ترجمه کارت ملی، ترجمه سند ازدواج و ارائه گواهی سوء پیشینه و مدارک دیگر نیز ضروری است.

مراحل مهاجرت به کانادا با فرصت مطالعاتی چیست؟

برای شرکت در دوره فرصت مطالعاتی بهتر است با مراحل آن آشنایی کامل داشته باشید. همچنین باید بدانید در زمان مواجه شدن با چالش‌های مختلف چگونه عمل کنید.مهم‌ترین مرحله برای شرکت در فرصت مطالعاتی کانادا انتخاب دانشگاه مناسب است. شخص باید دانشگاه را با توجه به اولویت‌های خود، رتبه علمی اساتید و نکات دیگر انتخاب کند.

توجه داشته باشید که دانشگاه انتخابی شما باید حتما مورد تایید وزارت علوم ایران باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دانشگاه‌های کانادا می‌توانید به سایت آن‌ها مراجعه کنید.برای مهاجرت کانادا با فرصت مطالعاتی باید برای انتخاب استاد اقدام کنید و با او مکاتباتی داشته باشید. دریافت تاییدیه یک استاد راهنما برای مهاجرت به کانادا شرط مهمی محسوب می‌شود.

در گام بعدی باید برای دانشگاه مورد نظر خود درخواست پذیرش ارسال کنند. در این مراحل نحوه نوشتن ایمیل‌ها اهمیتی ویژه دارد. در مرحله بعد دانشجو باید درخواست خود را در قالب یک نامه برای دریافت کمک مالی از وزارت علوم به قسمت تحصیلات تکمیلی دانشگاه محل تحصیل خود ارسال کند.

پس از انجام کارهای ذکر شده باید برای دریافت ویزا کانادا اقدام کنید. توجه داشته باشید که علاوه بر شرایطی که دارید و مدارکی که ارسال کرده‌اید دیدگاه و عقاید شخصی کارکنان سفارت کانادا تاثیرگذار است.در گام بعدی باید ارز دانشجویی دریافت کنید. برای دریافت ارز باید نامه پذیرش و کپی ویزا خود را به قسمت فرصت مطالعاتی وزارت علوم ایران ارائه دهید. بهتر است پس از صدور نامه پشتیبانی مالی برای دریافت این ارز اقدام کنید.

در گام آخر باید مجوز خروج از کشور بگیرید. بعد از انجام مراحل قبلی باید پس از مراجعه به دفاتر اسناد رسمی اجازه خروج از کشور بگیرید.باید بدانید که مجوز خروج از کشور در یک دفترخانه رسمی انجام می‌شود. کسب رضایت از همسر برای خانم‌های متاهل و اجازه پدر برای دختران مجرد در این مرحله ضروری است.

هزینه فرصت مطالعاتی در کانادا

برای مهاجرت کانادا با فرصت مطالعاتی باید از هزینه‌های مربوط به آن کاملا آگاه باشید. هزینه‌های مورد نیاز برای گذراندن دوره‌های فرصت مطالعاتی بستگی به دانشگاه و نوع پژوهش دارد.

در حالت کلی هزینه‌های این دوره شامل دسترسی به سیستم دانشجویی، خدمات مرتبط با زندگی دانشجویی، عضویت در باشگاه ورزشی، عضویت در انجمن دانشجویان تحصیلات تکمیلی، بیمه خدمات درمانی و دندانپزشکی می‌شود. در مجموع هزینه این موارد به حدود 750 دلار می‌رسد.

علاوه بر این موارد باید هزینه‌هایی را که مربوط به اخذ ویزا و بلیط هواپیما هستند بپردازید.

آیا در فرصت مطالعاتی می‌توان کار کرد؟

افراد تحصیل کرده در این کشور می‌توانند به‌راحتی کار پیدا کنند. با گذراندن این دوره می‌توانید در زمینه تحقیق و تدریس مشغول به کار شوید. اگر اجازه کار دریافت کنید می‌توانید پس از مدتی اقامت دائم کانادا بگیرید.

قبل از دریافت جاب آفر کارفرمای شما باید مراحل خاصی را مثل ثبت پیشنهاد کاری به اداره مهاجرت، پناهندگی یا شهروندی کانادا، پرداخت 230 دلار کانادا بابت هزینه انطباق کارفرما و ارائه شماره اشتغال انجام دهد.

بهترین دانشگاه های کانادا برای فرصت مطالعاتی

در این قسمت تعدادی از دانشگاه‌هایی را که فرصت مطالعاتی در کانادا فراهم می‌کند و رتبه علمی بالایی دارند معرفی می‌کنیم.

 

دانشگاه تورنتو
یکی از بهترین دانشگاه‌هایی که می‌توانید در زمان مهاجرت کانادا انتخاب کنید دانشگاه تورنتو است. این دانشگاه در سال 1828 توسط منشور سلطنتی تاسیس شد.

 

دانشگاه مونترال
این دانشگاه در استان کبک واقع شده است. از نظر علمی دانشگاه مونترال در رتبه 137 جهان قرار دارد. در این دانشگاه تحقیقات و فعالیت‌های علمی زیادی انجام می‌شود به همین علت رتبه سومین دانشگاه برتر را در کانادا دارد.

دانشگاه ویکتوریا
این دانشگاه رتبه علمی 130 را در جهان دارد. دانشگاه ویکتوریا سالانه بیش از 20 هزار دانشجو را در رشته‌های مختلف می‌پذیرد. این دانشگاه در کشور کانادا در جایگاه ششم قرار دارد.

تعداد زیادی از دانشجویان هر سال برای مهاجرت کانادا اقدام می‌کنند. در این کشور شرایط بسیار مناسبی برای ادامه تحصیل و پژوهش‌های علمی فراهم شده است. فرصت مطالعاتی در کانادا یکی از بهترین روش‌هایی به شمار می‌رود که دانشجویان می‌توانند با آن از تجربه اساتید برتر دنیا بهره ببرند.

برای استفاده از این دوره کوتاه مدت باید رزومه و نمرات مناسبی در طول دوره تحصیلی خود کسب کرده باشید. همچنین باید سطح زبان انگلیسی شما برای شرکت در کلاس‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاه‌های این کشور در حد قابل قبولی باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره فرصت های مطالعاتی در کانادا و مهاجرت کانادا می‌توانید با یک وکیل مهاجرت یا شخصی که قبلا در این زمینه تجربه دارد مشورت کنید.

5/5 - (4 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *