کشور کانادا به دلیل امکانات بسیار زیادی که به محصلان در این کشور ارائه می‌دهد و سیستم آموزشی بسیار خوبی که دارد، در نتیجه به یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا تبدیل شده است.دانشجویان از سراسر دنیا ترجیح می‌دهند تا در دانشگاه‌های کانادا مشغول به تحصیل شوند. زیرا سیستم آموزشی کانادا از برترین سیستم‌های آموزشی در دنیا به‌شمار می‌رود و دانشگاه‌های موجود در این کشور از رتبه‌های بین‌المللی بالایی نیز برخوردار هستند.

از طرفی با آن‌که تحصیل در دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان بین‌الملل رایگان نیست، اما هزینه تحصیل در این کشور نسبت به سایر نقاط دنیا در سطح کمتری قرار دارد.بسیاری از افراد اطلاعات کاملی را درباره شرایط تحصیل و هزینه‌ آن در دانشگاه‌های کانادا ندارند و نمی‌دانند برای تحصیل در این کشور باید چگونه خرج و مخارج خود را تامین کنند.

بنابراین تصمیم گرفتیم تا در این مطلب به‌طور کامل درباره وام دانشجویی کانادا صحبت کنیم تا افرادی که به قصد تحصیل برای مهاجرت کانادا اقدام می‌کنند، بدانند از چه طریق می‌توان هزینه‌های تحصیل را تامین کرد. پس تا انتها با ما باشید.

 

وام‌های دانشجویی برای دانشجویان بین‌الملل در کانادا

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی بعد از دریافت ویزای تحصیلی و شروع دانشگاه معمولا در پرداخت هزینه‌های دانشگاه مانند شهریه با مشکل روبرو خواهند شد. بنابراین این افراد برای پرداخت هزینه‌های تحصیل خود باید به سراغ وام‌های دانشجویی بروند.

از طرفی بورسیه‌ها و فاندهای تحصیلی نیز به همه دانشجویان بین‌الملل تعلق نمی‌گیرند و فقط تعداد محدودی از دانشجویان که شرایط دریافت بورسیه دارند، می‌توانند از این کمک مالی بهره ببرند. بنابراین دانشجو باید از طریق وام دانشجویی در کانادا شهریه دانشگاه را بپردازد یا توسط خانواده خود حمایت مالی شود.

دانشجو برای دریافت وام دانشجویی ابتدا باید در دانشگاه مورد نظر خود ثبت نام کند. بعد از ثبت نام نیز می‌توان با جستجو در وب سایت دولت کانادا از انواع و طرح‌های مختلف وام‌های دانشجویی مطلع شد.وام‌های دانشجویان بین‌المللی در این کشور توسط مراکز خصوصی ارائه می‌شوند و مراکز دولتی هیچ وامی به دانشجویان بین‌الملل اعطا نخواهند کرد. بنابراین منابع تامین مالی برای این دانشجویان در کشور کانادا محدود خواهد بود.

 

شرایط دریافت وام دانشجویی کانادا برای دانشجویان بین‌المللی

از جمله شرایطی که دانشجو برای دریافت وام باید داشته باشد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

دانشجو اقامت دائم کانادا و شهروندی این کشور را نداشته باشد.
در دانشگاه یا کالج مورد نظر خود ثبت نام کند و مدارک آن را ارائه دهد.
وام دهندگان برای اهدای وام به دانشجوی بین‌المللی نیز به مواردی اهمیت می‌دهند. این موارد عبارت هستند از:

  • دانشگاه مورد نظر فرد
  • کشور مبدا
  • تاریخ فارغ‌التحصیل شدن دانشجو
  • مسیر شغلی دانشجو
  • موقعیت تحصیلی

دانشجوی بین‌الملل برای گرفتن وام دانشجویی کانادا از چه مزایایی برخوردار است؟

مزایایی برای دانشجویان بین‌الملل در نظر گرفته شده است تا با استفاده از آن روند دریافت وام آسان شود و دانشجو بتواند با خیال راحت‌تری برای دریافت وام اقدامات لازم را انجام دهد. از جمله این مزایا می‌توان موارد زیر را نام برد:

دانشجوی بین‌الملل برای دریافت وام دانشجویی در این کشور نیازی به حساب بانکی، وثیقه و ضامن ندارد.
دانشجویان می‌توانند تا 6 ماه بعد از اتمام تحصیل، بهره وام‌های خود را بازگردانند.
در این کشور دانشجوی بین‌المللی می‌تواند وام‌های 10 ساله بگیرد، بدون آن که پیش پرداختی بپردازد.
دانشجویان 190 کشور از سراسر دنیا می‌توانند برای تحصیل در کانادا، وام بگیرند.
مبلغ وام‌های دانشجویان بین‌الملل از 2 هزار دلار کانادا تا 50 هزار دلار کانادا برای دانشجویان بین‌المللی است. علاوه بر این بهره این وام‌ها ثابت خواهند بود و قسط‌بندی می‌شوند.
دانشجوی بین‌الملل برای دریافت وام دانشجویی کانادا باید به چه مواردی توجه کند؟
دانشجو در ابتدا باید بداند که مبلغ مورد نیاز وامش چه مقدار است؟
درباره شرایط وام و نحوه پرداخت آن تحقیقات لازم را انجام دهد.
دانشجو باید دنبال موسسات خصوصی معتبری باشد که وام مورد نیاز خود را از آن جا درخواست کند.
بعد از پیدا کردن موسسه خصوصی وام دهنده، درخواست و شرایط خود را برای آن‌ها بفرستد.
بعد از ارسال درخواست باید منتظر پذیرفته شدن آن توسط موسسه باشد.

وام دانشجویی در چه مواردی به کار می‌آید؟

دانشجو علاوه بر پرداخت شهریه دانشگاه می‌تواند برای سایر هزینه‌های دانشگاه و تحصیل خود وام دانشجویی کانادا را دریافت کند. به‌عنوان مثال دانشجو می‌تواند برای خرید کتاب و لوازم تحصیل، اجاره مسکن، هزینه‌های حمل و نقل، بیمه و امورات دیگر از وام دانشجویی بهره ببرد.

وام دانشجویی کانادا

وام دانشجویی برای دانشجویان مقیم کانادا
دانشجویانی که اقامت دائم یا شهروندی کانادا را دارند، می‌توانند برای تحصیل در این کشور علاوه بر بورسیه یا فاندهای تحصیلی، وام دانشجویی نیز بگیرند.

دانشجو برای دریافت این وام باید شرایط زیر را داشته باشد:

برای دریافت این وام حتما باید در حال تحصیل باشید. فارغ‌التحصیلان دانشگاه نمی‌توانند از وام دانشجویی کانادا استفاده کنند.
اقامت دائم کانادا داشته باشید یا به‌عنوان شهروند این کشور به‌حساب بیایید.
وام‌های دانشجویی در هر ایالت شرایط و مقررات خود را دارند. بنابراین بسته به این‌که در کدام ایالت قصد تحصیل دارید، باید با شرایط وام دانشجویی آن استان نیز آشنایی کامل پیدا کنید.
اگر دانشجوی تمام وقت یک دانشگاه شدید و نتوانستید هزینه کامل شهریه یک ترم را بپردازید، دانشگاه اجازه ثبت نام در 40 درصد از دروس ترم را به شما می‌دهد. بنابراین می‌توانید برای ثبت نام در دروس دیگر وام بگیرید.
دانشجویان نیمه وقت نیز در صورتی که برای 20 تا 59 درصد از دروس خود ثبت نام کنند، می‌توانند از وام‌های دانشجویی بهره ببرند.
دانشجو برای دریافت وام باید در یکی از بانک‌های کانادا حساب بانکی داشته باشد.
بانک در مواردی به دانشجویان وام تحصیلی می‌دهد که دانشجو از آخرین مبلغ وام استفاده نکرده باشد.
نمرات هر ترم ملاک مهمی برای دریافت وام در ترم‌های آینده به‌شمار می‌روند.
سن دانشجو باید کمتر از 60 سال باشد.

از کجا وام دانشجویی کانادا را دریافت کنیم؟

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، دانشجویان بین‌المللی فقط از طریق موسسات خصوصی می‌توانند وام بگیرند. این در حالی است که دانشجویان مقیم این کشور که اقامت دائم دارند، علاوه بر موسسات خصوصی، می‌توانند از موسسات دولتی مانند بانک‌ها نیز وام دریافت کنند.

مراحل دریافت وام دانشجویی در کانادا

دانشجو ابتدا باید با توجه به برنامه ایالتی دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کند از طریق برنامه‌های CSGP یا CSLP در سایت دریافت وام ثبت نام کند. با ثبت نام در این سایت و بعد از ورود به آن باید درخواستی مبنی بر دریافت وام برای هر ترم به ثبت برسانید.

در زمان ارسال درخواست وام سوالات زیادی از دانشجو پرسیده خواهد شد. زمانی که مبلغ وام مشخص شود، اداره ایالتی درخواست وام را برای بخش وام‌های دانشجویی دولت فدرال کانادا می‌فرستد.

حال دانشجو باید به اداره مالیاتی برود و از مبلغ وام و دیگر موارد اطلاع پیدا کند. در آخر دانشجو لازم است سری به اداره پست ایالت مورد نظر بزند و با تایید رسید مبلغ، وام به حساب دانشجو واریز خواهد شد.موجودی حساب بانکی دانشجو یکی از عواملی است که تعیین می‌کند مبلغ وام دانشجویی کانادا باید چقدر باشد. بنابراین موجودی حساب دانشجو توسط دولت فدرال مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در این بررسی هزینه یک ترم دانشجو و مخارج زندگی فرد در نظر گرفته می‌شود و با توجه به این هزینه‌ها مبلغی را برای دانشجو به‌عنوان وام در پرداخت می‌کنند.دلیل این امر پرداختن وام به دانشجویانی است که نیاز مالی بیشتری دارند و پشتوانه آن‌ها کم است.

آیا وام دانشجویی کانادا بدون بهره است؟

دانشجویان برای دریافت وام باید بدانند وام‌ها تا یک سقف مشخص بدون بهره هستند و برای مبالغ بیشتر از آن باید اصل مبلغ همراه با سود آن پرداخت شود.بنابراین دانشجو باید بتواند مخارج تحصیل خود را به‌نحوی برنامه‌ریزی کند تا مجبور نباشد از وام‌های با بهره استفاده کند.

البته دولت کانادا در سال‌های اخیر نرخ بهره وام‌های دانشجویی را کاهش داده است. در نتیجه دانشجویان می‌توانند در دوران تحصیل زندگی راحت‌تری داشته باشند.دانشجویانی که در طول دوره تحصیل خود مرخصی می‌گیرند نیز ملزوم به پرداخت بهره وام دانشجویی نخواهند بود. برای پرداخت وام بعد از اتمام تحصیل، دانشجو می‌تواند ماهانه 30 تا 100 دلار بپردازد و در مواردی که دانشجو قصد دارد بدهی خود را زودتر پرداخت کند، می‌تواند روی این مبالغ بیافزاید.

وام دانشجویی کانادا به کدام مقطع دانشگاهی اعطا می‌شود؟
این وام‌ها معمولا به دانشجویان خارجی مقاطع کارشناسی ارشد، دکتری و فوق دکتری داده می‌شود. البته لازم به ذکر است که این دانشجویان باید دوره کالج خود را در کانادا گذرانده باشند.

دریافت وام دانشجویی کانادا یکی از روش‌هایی است که دانشجو با کمک آن می‌تواند در طول تحصیل مخارج دانشگاه خود را بپردازد.از آن‌جایی که بسیاری از افراد توانایی دریافت فاند تحصیلی و بورسیه را ندارند، در نتیجه گرفتن وام دانشجویی نیز می‌تواند مفید باشد.

در بالا سعی کردیم تا درباره وام دانشجویی دانشجوهای مقیم کانادا و دانشجویان بین‌الملل صحبت کنیم. همان‌طور که متوجه شدید، وام‌های دانشجویان بین‌الملل محدود هستند و فقط موسسات خصوصی این وام‌ها را ارائه می‌دهند.دانشجویانی که قصد دارند برای مهاجرت کانادا اقدام کنند و برای تحصیل، اقامت این کشور را بگیرند، می‌توانند با دریافت این وام‌ها از عهده مخارج دانشگاه خود بربیایند.

با این حال در صورتی که قصد دارید از طریق تحصیل ویزای کانادا را دریافت کنید، ابتدا بهتر است از یک وکیل مهاجرتی باتجربه مشورت بگیرید و اطلاعات کاملی درباره وام دانشجویی کانادا به‌دست آورید. سپس می‌توانید با خیال راحت برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقدامات لازم را انجام دهید.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *