کانادا یکی از معدود کشورهای پیشرفته‌ای است که شرایط زندگی، بازار کار، تحصیل و معیارهای دیگر در آن در ایده‌آل‌ترین حالت ممکن قرار دارند. همین مساله باعث شده است تا سالانه تعداد زیادی مهاجر از اقصی نقاط جهان، این کشور را برای ادامه زندگی، کار، سرمایه‌گذاری، تحصیل و سایر موارد انتخاب کنند.

پهناور بودن کانادا باعث شده است تا آب‌وهوا و شرایط زندگی در نقاط مختلف آن متفاوت باشد و بخش شمالی به خاطر سرمای بیش از حد، تقریبا خالی از سکنه محسوب شود.بیشتر جمعیت کانادایی‌ها و مهاجرانی که این کشور را مقصد خود انتخاب کرده‌اند، در بخش‌های جنوبی سکونت دارند.

آلبرتا یکی از استان‌های مطرح در میان مهاجران است که از چند شهر مختلف از جمله کلگری تشکیل شده است. در این مطلب قصد داریم راجع به شهر کلگری کانادا اطلاعات مفید و کاربردی ارائه دهیم. پس همراه ما باشید.

 

از کلگری چه می‌دانید؟

کلگری در استان آلبرتا، با وجود بیش از یک میلیون جمعیت، تمیزترین شهر دنیا شناخته می‌شود. این شهر که به ترتیب با ساسکاچوان از شرق، با بریتیش کلمبیا از غرب و با سرزمین‌های شمال غربی از شمال همسایه است، به خاطر چمن‌زارها و کوه‌های راکی، مناظر فوق‌العاده زیبا و خیره‌کننده‌ای دارد.

مرکز استان آلبرتا، شهر ادمونتون است. اما باید بدانید که کلگری از نظر وسعت، بزرگ‌تر از ادمونتون محسوب می‌شود و همین موضوع سبب شده است تا در فهرست بزرگ‌ترین شهر و کلان‌ شهر به ترتیب رتبه 3 و 4 را از آن خود کند.آب‌وهوای خشک و بدون رطوبت کلگری به خاطر 1048 متری آن از سطح دریا است. اگر دنبال شهری برای اقامت کانادا هستید که روزهای آفتابی بیشتری نسبت به روزهای ابری و بارانی داشته باشد، کلگری انتخاب خوبی خواهد بود.

جمعیت افراد مهاجر در کلگری آنقدر زیاد است که آمارها نشان می‌دهد از هر سه نفر ساکن در این شهر، یک نفر خارج از کانادا به دنیا آمده است. بنابراین طبیعی است با وجود درصد زیادی مهاجر، شهر کلگری کانادا از فرهنگ‌ها و قومیت‌های مختلفی برخوردار باشد.

شرایط مسکن در کلگری
اگر شهرهای مختلف کانادا را برای اقامت بررسی کرده باشید، با مقایسه هزینه‌ها متوجه خواهید شد که خرید و اجاره مسکن در کلگری نسبت به شهرهای دیگر مقرون به صرفه‌تر است.البته باید اشاره کنیم اکثر خانه‌ها در کلگری، اثاث و لوازم منزل ندارند و شما برای زندگی در آن‌ها باید تجهیزات لازم را تهیه کنید.

ایرانیانی که شهر کلگری کانادا را برای زندگی یا تحصیل انتخاب کرده‌اند، بهتر است تا قراردادهای یک ساله برای اجاره مسکن تنظیم کنند تا از شرایط زندگی، میزان هزینه‌ها و مسائل دیگر زندگی در این شهر اطلاعات بیشتری به دست آورند.

 

بازار کار در کلگری چطور است؟

اگر بخواهیم صادق باشیم، باید بگوییم در کنار مزایای بسیاری که کلگری از آن‌ها برخوردار است، معایب ریز و درشتی هم خودنمایی می‌کنند. یکی از این معایب، شرایط بازار کار پیچیده و نرخ بیکاری بیشتر کلگری نسبت به شهرهای دیگر کانادا بوده که نتیجه آن افزایش خوداشتغالی است.

اما اگر بتوانید متناسب با رشته تحصیلی یا تخصص خود در این شهر کاری بیابید، متوجه خواهید شد دستمزد بیشتری نسبت به هم‌ردیفان خود در شهرهای دیگر کانادا دریافت می‌کنید. البته فراموش نکنید که میزان درآمد شما به سه عامل مهم وابسته است:

ساعت کاری
میزان تحصیلات
کارفرما
درصد زیادی از فعالیت‌های اقتصادی در شهر کلگری، محدود به صنایع نفت، کشاورزی و گردشگری می‌شود. در واقع کلگری یکی از ثروتمندترین شهرهای کانادا به شمار می‌رود و دلیل آن مستقر شدن شرکت‌های نفتی در این شهر است.

متاسفانه اولویت کارفرمایان برای استخدام، شهروندان خود کانادا هستند و مهاجران در جایگاه دوم از این نظر قرار می‌گیرند. اما اگر می‌خواهید به فرآیند جستجو و یافتن کار در شهر کلگری کانادا سرعت ببخشید، می‌توانید به سایت‌های کاریابی مراجعه کنید.

 

شرایط تحصیل در کلگری

مقطع تحصیلی پیش‌دبستانی در کانادا، شروع تحصیل هر فردی محسوب می‌شود. اما الزامی بودن یا نبودن شرکت در این مقطع بسته به قوانین حاکم بر ایالت‌های مختلف متفاوت است. به‌طور مثال در کلگری، الزامی برای شرکت در مقطع پیش‌دبستانی نیست.مهاجرانی که قصد دارند تا فرزندان خود را در مدارس کلگری ثبت‌نام کنند، لازم است در اداره ارزیابی و مهاجرت حضور به عمل آورند.

فرق نمی‌کند دانش‌آموز قصد تحصیل در کدامیک از مقاطع را داشته باشد اما اگر در خانه جز به زبان انگلیسی صحبت می‌کند، باید آزمون مربوط به درک، گفتار و نوشتار انگلیسی را که در مدارس برگزار می‌شود پشت سر بگذارد. ناگفته نماند مهاجران موظف هستند تا حتی برای ثبت‌نام فرزندان خود در مدارس دولتی کلگری، هزینه شهریه مشخصی را بپردازند.

دانشگاه‌های خوب با جایگاه‌های عالی در فهرست جهانی، کانادا را به مقصد اصلی دانشجویان بین‌المللی تبدیل کرده است. چند مورد از همین دانشگاه‌های خوب کانادا در کلگری واقع شده‌اند و دانشجویان بین‌المللی زیادی را پذیرش می‌کنند. شرایط پذیرش هر یک از این دانشگاه‌ها و کالج‌ها با یکدیگر متفاوت است که برای اطلاع از هر کدام، مراجعه به سایت رسمی دانشگاه یا کالج را پیشنهاد می‌کنیم.

خوشبختانه دولت کانادا به واسطه دانشگاه‌ها، برای دانشجویان بیمه در نظر گرفته است. هر دانشجو به محض اخذ پذیرش توسط دانشگاه یا کالج کلگری مورد نظر، باید به سراغ دریافت بیمه دانشجویی برود تا بتواند از ساپورت هزینه‌های مربوط به ویزیت پزشک و خدمات اورژانسی توسط سازمان بیمه بهره‌مند شود.

حمل و نقل در کلگری به چه صورت انجام می‌شود؟
هزینه حمل و نقل‌های داخل و بیرون از شهر، بخشی از هزینه‌های زندگی را تشکیل می‌دهند. در شهر کلگری کانادا، وسایل حمل و نقل عمومی در سه دسته تاکسی، اتوبوس و قطار شهری قرار می‌گیرند که نسبت به بسیاری از شهرهای دیگر، تنوع آن‌ها بیشتر است.

خدماتی که کلگری برای حمل و نقل افراد ناتوان ارائه می‌دهد، بسیار جالب توجه است. اگر شما یا یکی از اعضای خانواده ناتوان یا معلول هستید، می‌توانید طی تماس با شماره 7770-537-403، درخواست استفاده از طرح حمل و نقل اشخاص ناتوان را داشته باشید.

لازم به ذکر است قطارهای شهری که با کلمه C-Train شناخته می‌شوند، از ساعت 6:30 تا 9 صبح شدیدا شلوغ هستند و در این بازه زمانی، افراد برای رفتن به سر کار، محل تحصیل و جاهای دیگر ترجیح می‌دهند از تاکسی یا اتوبوس استفاده کنند.

معرفی شهر کلگری کانادا

چند حقیقت جالب راجع به کلگری
حقایق جالبی درباره شهر کلگری کانادا وجود دارد که آن را از شهرهای دیگر متمایز می‌سازد. چند مورد از این حقایق را در ادامه نام خواهیم برد:

Chinook در واقع باد غربی گرم و معتدل کلگری است که طی چند ساعت می‌تواند دمای این شهر را از 5 درجه زیر صفر به 15 درجه بالای صفر برساند.
بیشترین سرانه داوطلبان در شهرهای مختلف جهان به کلگری اختصاص پیدا می‌کند.
مردم در شهر کلگری کانادا به بیش از 120 زبان مختلف صحبت می‌کنند.
کلگری شهر جوانی محسوب می‌شود و طبق آخرین آمارها، میانگین سنی در آن برابر با 35.7 سال است.
بزرگ‌ترین رویداد در فضای باز جهان با عنوان The Calgary Stampede به مدت 10 روز در سال در کلگری برگزار می‌شود.

هر شهری بدی‌ها و خوبی‌های خاص خود را دارد که آن را از دیگر شهرهای یک کشور متمایز می‌سازد. در این مطلب سعی کردیم شرایط کار، تحصیل، آب‌وهوا و خیلی از موارد را در شهر کلگری کانادا بررسی کنیم تا اگر دنبال اخذ ویزا و دریافت اجازه اقامت کانادا هستید، بتوانید درباره زندگی در این شهر بهتر تصمیم بگیرید.

بسیاری از مسائلی که در این مطلب مطرح شدند بسیار کلی هستند و تجربه شخصی هر فردی که در این شهر زندگی می‌کند ممکن است فرق داشته باشد. همچنین کلگری مانند هر شهر دیگر کانادا قوانین خاص خود را برای پذیرش مهاجران خارجی دارد.بنابراین اگر می‌خواهید به‌روزترین اطلاعات را درباره شرایط کلگری کانادا، قوانین مهاجرت و اخذ اقامت در این شهر به دست آورید، توصیه می‌کنیم با مشاوران یا وکلای مهاجرت به کانادا مشورت کنید.

5/5 - (3 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *