معرفی بهترین دانشگاه های روانشناسی کانادا

قطعا اگر در مسیر مهاجرت کانادا به منظور تحصیل در مقاطع گوناگون قدم گذاشته‌ باشید، تا حد زیادی از سختی‌های راه مطلع هستید. همچنین می‌دانید که رعایت یک سری نکات، ارائه مدارک مشخص، بررسی شرایط موجود و موارد دیگر می‌تواند شانس پذیرش شما در دانشگاه‌های گوناگون را افزایش دهد.

اما قبل از انتخاب دانشگاه، مهم‌ترین موضوع مربوط به انتخاب رشته تحصیلی است. اگر با مهارت‌ها و علایق خود آشنا باشید، بدون شک در این مسیر موفق‌تر خواهید بود. یکی از رشته‌های پرطرفدار در میان دانشجویان، روانشناسی است.

اگر قصد ادامه تحصیل در این رشته را دارید، بد نیست در ادامه ما را همراهی کنید تا بهترین دانشگاه های روانشناسی کانادا را بشناسید و درباره جزئیات هر یک اطلاعات کسب کنید.

 

معرفی دانشگاه‌های برتر در رشته روانشناسی

اکثر دانشگاه‌های کانادا از لحاظ شیوه تدریس، سیستم آموزشی، تنوع رشته تحصیلی و ویژگی‌های ممتاز دیگر از جایگاه جهانی خوبی برخوردار هستند. اما این موضوع را نمی‌توان انکار کرد که هر کدام در رشته خاصی بهترین خود را ارائه می‌دهند.

دانشگاه‌هایی که در این بخش قرار است معرفی کنیم، تمامی رشته‌ها را دارا هستند اما در روانشناسی قوی‌تر ظاهر شده‌اند:

دانشگاه وسترن
وسترن از دانشگاه‌های بزرگی کانادا با معماری است که عناصر سنتی و مدرن را ترکیب کرده و 480 هکتار فضای سبز را نیز در بر می‌گیرد. نام این دانشگاه مدت‌ها است که در بین بهترین دانشگاه های روانشناسی کانادا به چشم می‌خورد و همکاری گسترده آن با مراکز تحقیقاتی معتبر جهان در این قضیه بی‌تاثیر نبوده است. بعضی از این مراکز تحقیقاتی عبارت هستند از:

 • مرکز محیط زیست و پایداری
 • موسسه مغز و ذهن
 • تونل بادی لایه لاین
 • موسسه کانادا و ایالت متحده
 • موسسه فلسفه روتمن
 • انستیتو آفریقا

دانشگاه وسترن از نظر موقعیت مکانی استان انتاریو قرار دارد و در حال حاضر از دانشجویان بین‌المللی از بیش از 115 کشور دنیا استقبال می‌کند.این دانشگاه از محیط‌های تحقیقاتی پیشرفته، آزمایشگاه‌ها و مراکز پژوهشی بسیار خوبی برخوردار است که تاثیر قابل توجهی روی جایگاه وسترن در فهرست بهترین دانشگاه های روانشناسی کانادا می‌گذارند.

اگر می‌خواهید در رشته روانشناسی شما را به اسم رهبرانی قوی بشناسند و به‌راحتی بعد از پایان مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دنیای کار وارد شوید، دانشگاه وسترن انتخاب هوشمندانه‌ای خواهد بود.

 

دانشگاه تورنتو
دانشگاه تورنتو فعالیت رسمی خود را از سال 1827 آغاز کرد. اگر به تاریخچه این دانشگاه نگاهی بیندازید، متوجه می‌شوید که رشته روانشناسی در آن، جزو قدیمی‌ترین رشته‌ها به شمار می‌رود.

در واقع سال 1891، با تاسیس آزمایشگاه روانشناسی در این دانشگاه توسط شخصی به نام مارک بالدوین، پذیرش دانشجویان علاقمند به این رشته شروع شد. در آن زمان آزمایشگاه روانشناسی دانشگاه تورنتو، دهمین آزمایشگاه در آمریکای شمالی محسوب می‌شد.دانشجویانی که تمایل دارند در طول تحصیل مستقیما با بیماران در ارتباط باشند، شاخه‌های مختلف روانشناسی را بهتر بشناسند و همچنین از رویکردهای مطالعه رفتار، ذهن و مغز بهره‌مند شوند، دانشگاه تورنتو را در اولویت خود قرار می‌دهد.

دانشگاه یورک
دانشگاه یورک که در انتاریو واقع شده است، سومین دانشگاه بزرگ کانادا نام دارد. این دانشگاه با در اختیار داشتن 7 هزار هیات علمی و همچنین 55 هزار دانشجو، توانسته است موفقیت‌های زیادی در رشته روانشناسی و علوم اجتماعی به دست آورد.

بحث‌های انتقادی که کشف راه حل‌های جدید و نوآورانه را به دنبال دارد، شاخصه دانشگاه یورک به عنوان بهترین دانشگاه های روانشناسی کانادا محسوب می‌شود.اگر می‌خواهید رشته روانشناسی را به‌صورت حرفه‌ای پشت سر بگذارید و به امکانات تحقیقاتی و تجهیزات مدرن برای شکوفایی استعدادهای خود در این رشته نیاز دارید، یورک می‌تواند انتخاب خوبی برای تحصیل در مقاطع مختلف روانشناسی از جمله کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا باشد.

دانشگاه مک گیل
بدون شک زمان کسب اطلاعات در مورد بهترین دانشگاه‌های کانادا، نام مک گیل زیاد به چشمتان خورده است. این دانشگاه که در شهر مونترال استان کبک قرار دارد، فرهنگ‌های مختلفی را در دل خود جا داده است. چرا‌که دانشجویان بین‌المللی از 150 کشور مختلف دنیا در مک گیل پذیرش شده‌اند و بخش اعظم آن‌ها در مقاطع مختلف رشته روانشناسی، به تحصیل پرداخته‌اند.

هر چند استان کبک فرانسوی زبان محسوب می‌شود اما دانشگاه مک گیل انگلیسی زبان است و تنها 20 درصد تمام دانشجویان به فرانسوی صحبت می‌کنند.

اگر به فهرست بهترین دانشگاه های روانشناسی دنیا نگاه کنید، متوجه می‌شوید که مک گیل در رتبه بیستم قرار گرفته است و علت آن را باید ویژگی‌های زیر بدانیم:

 • اساتید مجرب در زمینه روانشناسی
 • آزمایشگاه‌های روانشناسی پیشرفته
 • تجهیزات روانشناسی مدرن

متقاضیان شرکت در مقطع کارشناسی رشته روانشناسی، می‌توانند تحصیلات خود در دانشگاه مک گیل را در دوره‌های علوم پایه یا علوم انسانی و هنر آغاز کنند. در این دوره‌ها مباحث درسی از قبیل روانشناسی سلامت، روانشناسی دو زبانگی، رفتار و هورمون‌ها را بیاموزند.برای تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه مک گیل در رشته روانشناسی، متقاضی باید یکی از دو بخش روانشناسی تجربی یا بالینی را گزینش کند.

دانشگاه کویینز
یکی دیگر از بهترین دانشگاه های روانشناسی کانادا، کوئینز است که امکان تحصیل دانشجویان در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا رشته روانشناسی در گرایش‌های مختلف را فراهم کرده است.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی روانشناسی دانشگاه کوئینز، دانشجو باید سال اول دروس مقدماتی را پشت سر بگذارد و سال دوم و سوم به تحصیل در دروس تخصصی بپردازد. نهایتا در سال چهارم با کمک 3 سمینار پیشرفته یا انجام یک رساله، تحصیل در این مقطع را به پایان برساند.

برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکترا، گرایش‌های مختلف رشته روانشناسی وجود دارد که چند مورد را در زیر معرفی می‌کنیم:

 • علوم اجتماعی
 • روانشناسی بالینی
 • علوم رشدی
 • علوم اعصاب

جالب است بدانید که دانشگاه کوئینز (که به اسم ملکه نیز شناخته می‌شود) از 31 آزمایشگاه روانشناسی برخوردار است و همچنین این امکان را برای دانشجویان فراهم کرده که بعد از پایان تحصیل، به عنوان دستیار آزمایشگاه مشغول به کار شوند.

 

دانشگاه بریتیش کلمبیا
اولین بار رشته روانشناسی در دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا، در سال 1915 در قالب یک دوره نسبتا کوتاه توسط گروه آموزشی فلسفه برگزار شد.با گذشت زمان و افزایش میزان تقاضا برای شرکت در این دوره‌ها، دانشگاه بریتیش کلمبیا موفق شد تا دوره‌های بیشتری با مدرسان مجرب برگزار کند. همین اتفاق باعث شد تا در سال 1958، واحد تحصیلی جداگانه‌ای برای رشته روانشناسی در دانشگاه بریتیش کلمبیا ارائه شود.

از زمانی که برای رشته روانشناسی در این دانشگاه واحد تحصیلی مجزایی در نظر گرفته شده است، دانشجویان بین‌المللی زیادی از اقصی نقاط جهان دانشگاه بریتیش کلمبیا را برای تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد انتخاب کرده‌اند.

خوشبختانه تا امروز دانشگاه بریتیش کلمبیا فارغ‌التحصیلان زیادی در رشته روانشناسی به جامعه تقدیم کرده و به واسطه موفقیت‌های بی‌نظیر، در زمره بهترین دانشگاه های روانشناسی کانادا قرار گرفته است.طبق آمارهای موجود در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه بریتیش کلمبیا به ترتیب 1700 و 120 دانشجو مشغول درس خواندن هستند.

معرفی بهترین دانشگاه های روانشناسی کانادا

گرایش‌های رشته روانشناسی در کانادا

همان‌طور که می‌دانید، رشته روانشناسی یکی از شاخه‌های اصلی علوم اجتماعی است که گرایش‌های گوناگون آن، تنوع مبحث درسی را به وجود می‌آورد.خیلی از رشته‌های علوم اجتماعی به بررسی محیط پیرامون انسان محدود می‌شوند. اما روانشناسی این طور نیست و در کنار محیط پیرامون انسان، درون او را عمیق کندوکاو می‌کند.

بد نیست در ادامه چند مورد از اصلی‌ترین گرایش‌های رشته روانشناسی را که در دانشگاه‌های کانادا به آن‌ها توجه ویژه‌ای می‌شود، بشناسید:

سلامت
شناختی
قانونی
بالینی
تکاملی
مشاغل
اجتماعی

از فرصت‌های شغلی رشته روانشناسی در کانادا چه می‌دانید؟

معمولا یکی از نگرانی‌های دانشجویان بین‌المللی که با مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی در این کشور موفق به دریافت پذیرش یکی از بهترین دانشگاه های روانشناسی کانادا شده‌اند، مربوط به آینده و فرصت‌های شغلی است.

روانشناسی یکی از رشته‌های پرطرفدار با آینده شغلی بسیار مناسب است. چراکه متقاضی هر زمان تحصیلات خود در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترای روانشناسی را به پایان برساند، بسته به میزان تحصیلات، قادر خواهد بود در مکان‌های زیر به کار و کسب درآمد مشغول شود:

 • بیمارستان‌ها
 • مراکز سلامت و بهداشت روان
 • مطب مشاوره
 • آزمایشگاه روانشناسی دانشگاه
 • موسسه‌های ترک اعتیاد
 • دانشگاه به عنوان مدرس
 • مراکز تحقیقاتی و پژوهشی

توجه به این نکته که روانشناسی یک رشته پرطرفدار با بازار کار عالی در شهرهایی از قبیل ساسکاچوان، آلبرتا، مانیتوبا و سایر شهرهای کانادا است، کاملا حقیقت دارد. اما نادیده گرفتن علایق، مهارت‌ها و سایر موارد در انتخاب روانشناسی برای تحصیل و کار یک اشتباه محض است.

اگر به تمام جزئیات این رشته علاقه دارید و هدف خود را موفقیت هر چه بیشتر در این زمینه قرار داده‌اید، با راهنمایی مشاوران و وکلای مهاجرتی خوب و معتبر کانادا، برای مهاجرت، اقامت و اخذ پذیرش یکی از دانشگاه‌های مذکور اقدام کنید.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *