هزینه های اپلای کانادا

کانادا را می‌توان به‌عنوان یکی از بهترین مقصدهای دنیا برای تحصیلات تکمیلی در نظر گرفت. همین مورد هم سبب شده تا طیف زیادی از دانشجویان در پی اپلای کردن به کانادا باشند. اما کمتر کسی از هزینه های اپلای کانادا خبر دارد.

 در واقع بیشتر متقاضیان بدون داشتن اطلاعات منسجم به این مسیر قدم می‌گذارند اما گاهاً در طول مسیر با هزینه‌های اضافه مواجه می‌شوند که از قبل پیش‌بینی نکرده بودند. این در نوع خود باعث می‌شود تا فرایند اپلای کردن آنها با مشکل روبه‌رو شود.

هزینه‌ های اپلای کانادا عموماً پراکنده است. به عبارت ساده‌تر، شما هزینه‌های خود را به‌صورت یکجا پرداخت نمی‌کنید. بخشی از این هزینه‌ها برای امور داخل کشور بوده و برخی دیگر برای اقدامات خارج از کشور هزینه می‌شود. در طیف مشخصی از این اقدامات، شما مجبور می‌شوید تا هزینه خود را به‌صورت دلار و با استفاده از سیستم‌های پرداخت واسطه انجام دهید که گاهاً درصدی را هم به‌عنوان کارمزد دریافت می‌کنند. همین مورد باعث می‌شود هزینه‌ های اپلای کانادا اندکی بیش از پیش‌بینی شود.

ما قصد داریم تا در ادامه این مطلب مروری دقیق بر روی هزینه ‌های اپلای کانادا داشته باشیم. افزون بر این موارد ما جزئیات هرکدام از این گزینه‌ها را نیز به‌دقت برای شما عزیزان شرح داده‌ایم. لذا اگر شما هم در پی مهاجرت به کانادا و یا تحصیل در این کشور هستید، بهتر است ما را تا انتها همراهی کنید.

لیست هزینه‌های اپلای کانادا

هزینه‌های اپلای کانادا عموماً متنوع و پراکنده است. اما برای اینکه بتوانید در هزینه‌ها خود صرفه‌جویی کنید، بایستی ابتدا مدارک لازم را تهیه نمایید و سپس درخواست اپلای خود را ثبت فرمایید. بعد از این کار می‌توانید امورات مربوط به ویزا، هواپیما و… را انجام دهید که خود شامل هزینه‌های دیگری است. 

ما در ادامه سعی کرده‌ایم تا ابتدایی‌ترین هزینه‌های لازم برای اپلای تحصیلی کانادا را با جزئیات دقیق خدمت شما عزیزان بیان کنیم. لازم به ذکر است که ارقام و اعداد موجود در این مقاله نسبی بوده و می‌تواند متناسب با نرخ روز عوض شود.

  • مدارک زبان 

در قدم اول شما باید اثبات کنید که تسلط کافی به زبان انگلیسی دارید. برای اپلای کردن به دانشگاه‌های کانادا، باید یکی از مدارک تافل یا آیلتس را داشته باشید. از طرفی دیگر به مدرک GRE هم نیاز خواهید داشت. برای آزمون تافل باید حداقل ۷۸، آیلتس ۶ و GRE باید حداقل 130 را به دست آورید.

 هر یک از این آزمون‌ها هزینه‌ی مختص به خود را دارند. برای مثال آزمون تافل ۲۲۵ دلار و GRE حدود ۲۰۵ دلار است. باید بدانید که این آزمون‌ها هزینه‌های جانبی دیگری هم دارند. برای مثال اگر بخواهید مدرک تافل را به بیش از ۴ دانشگاه ارائه دهید، باید هزینه‌ای بیشتر بپردازید.

 از طرفی اگر برای ثبت‌نام تأخیر داشته باشید، مشمول هزینه‌های بیشتری می‌شوید. این هزینه‌ها در برخی از موارد به بیش ۴۰ دلار می‌رسد که برای دانشجویان ایرانی اندکی زیاد است.

  • آزادکردن مدرک دانشگاهی

در ایران عموماً بعد از اتمام دوران دانشگاه، مدرک تحصیلی به دانشجویان ارائه نمی‌شود. در واقع دانشجویان بایستی مدت‌زمانی را به‌عنوان دوره تعهد خدمت در کشور بمانند. این موضوع به‌عنوان یک مانع اصلی برای اپلای تلقی می‌شود. چرا که دانشگاه‌های خارجی مدرک دانشگاهی شما را ملاک پذیرش قرار می‌دهند.

 البته شما می‌توانید با گواهی پایان تحصیل خود، تا مرحله نهایی اپلای را پیش بروید. اما برای ثبت‌نام و پذیرش، می‌بایست مدرک نهایی را ارائه کنید. به همین جهت شما باید در پی راهکاری برای دریافت مدرک نهایی خود باشید.

بدین منظور می‌توان اقدامات مختلفی انجام داد. در قدم اول شما می‌توانید هزینه تمام دوران تحصیل خود را بپردازید. این رقم گستره بسیاری دارد و متناسب با نوع رشته، نوع دانشگاه، امتیازات قانونی (فرزند شهید، ایثارگر و..) می‌تواند متغیر باشد. 

اما در حالت کلی رقمی بین ۱۰ الی ۱۰۰ میلیون تومان است. باید بدانید که این رقم برای رشته‌های تحت‌نظر وزارت بهداشت بیشتر است چرا که این رشته‌ها واحد عملی بیشتری داشته‌اند.

این راهکار سرعت عمل بسیار زیادی دارد اما در عوض هزینه‌های آن به نسبت سایر روش‌ها بیشتر است. در مقابل این کار می‌توان روش دیگری را بکار گرفت که هزینه کمتر اما مدت‌زمان بیشتری می‌طلبد. در این شیوه شما می‌توانید گواهی پایان تحصیل خود را به یک شرکت کاریابی ارائه دهید. 

درصورتی‌که طی ۶ ماه کاری برای شما پیدا نشود، می‌توانید با درخواست اداره کار، مدرک دانشگاهی‌تان را به‌صورت رایگان از دانشگاه اخذ کنید. در نظر داشته باشید که برای اطمینان بیشتر باید به مؤسسه کاریابی درخواست دهید تا الزاماً کاری برای شما پیدا نکند تا مشمول این شرایط باشید.

  • ترجمه کردن مدارک 

ترجمه نمودن مدارک از دیگر هزینه‌های اپلای کانادا است. عموماً متقاضیان این هزینه را چندان جدی نمی‌گیرند. اما باید عنوان کنیم که ترجمه مدارک نیازمند هزینه‌های نسبتاً زیادی است که گاهاً با هزینه آزمون‌های خارجی هم برابری می‌کند. در واقع دانشگاه‌های کانادا مدرک شما را صرفاً به زبان انگلیسی یا فرانسوی قبول می‌کنند.

 لذا شما باید مدارک خود را از طریق یک دارالترجمه رسمی به زبان موردنظر ترجمه کنید. حجم بالای مدارک باعث می‌شود تا هزینه آن نسبتاً گران تمام شود. این مدارک شامل ریز نمرات، کارت واکسیناسیون، مهر وزارت علوم و…. است که هزینه ترجمه هرکدام حداقل ۳۰ هزار تومان به‌ازای هر صفحه است. 

با توجه به حجم بالای هرکدام، می‌توان گفت که باید دست‌کم رقمی بیش از یک میلیون تومان را برای این کار در نظر بگیرید. در نظر داشته باشید که ترجمه مدارک باید حتماً از طرفی دارالترجمه رسمی صورت گیرد که دارای مهر معتبر است.

هزینه های اپلای کانادا

  • هزینه اپلای دانشگاه مقصد یا فی اپلیکیشن

اغلب دانشگاه‌های کانادا، هزینه‌ای را تحت عنوان هزینه اپلای دریافت می‌کنند. این هزینه به‌عنوان فی اپلیکیشن هم شناخته می‌شود. در واقع زمانی که شما درخواست اپلای خود را به یک دانشگاه ارائه می‌دهید، می‌بایست هزینه‌ای را هم برای پردازش درخواست خود بپردازید. این هزینه فارغ از نتیجه اپلای است و قابل عودت نیست.

در واقع دانشگاه‌ها باهدف تأمین حقوق نیروی انسانی خود در بخش بررسی درخواست‌ها، این هزینه را دریافت می‌کنند. برخی دیگر هم آن‌ها را باهدف جدی کردن دانشجویان در رابطه بااپلای قرارداده‌اند. هزینه‌های فی اپلیکیشن یا اپلای متناسب با نوع دانشگاه متغیر است. ما در ادامه این هزینه را برای برخی از دانشگاه‌های مطرح کانادا ذکر کرده‌ایم.

نام دانشگاه

هزینه اپلای (دلار کانادا)

دانشگاه تورنتو

90

دانشگاه مونترال

131

کالج سنکا

65

دانشگاه انتاریو

150

کالج سنتنیال

95

دانشگاه سنت آن

295

کالج لانگارا

166

کالج بو ولی

190

کالج هامبر

75

دانشگاه یورک

130

دانشگاه اتاوا

110

دانشگاه واترلو

125

دانشگاه کلگری

125

دانشگاه لاوال

90

همان گونه مشاهده می‌کنید، این هزینه در مقایسه با سایر هزینه‌ها مذکور اندکی زیاد است. از طرفی دیگر چنانچه بخواهید درخواست خود را هم‌زمان برای چند دانشگاه مختلف ارسال کنید، این رقم به‌مراتب بیشتر هم می‌شود چرا که برای هرکدام باید هزینه جداگانه‌ای بپردازید.

 مزیت منحصربه‌فردی که در این رابطه وجود دارد، امکان دریافت تخفیف برای آن است. در حقیقت شما می‌توانید با دانشگاه موردنظر مکاتبه کرده و درخواست تخفیف نمایید. شما می‌توانید در ایمیل خود به یکی از موارد زیر اشاره نمایید تا بتوانید شانسی برای دریافت تخفیف داشته باشید.

  • پایین بودن ارز کشور شما در مقایسه با دلار کانادا
  • محروم بودن از نعمت پدر یا مادر (باید اثبات شود)
  • وضعیت نامناسب مالی
  • پایین بودن درآمد سالانه خانواده شما
  • و

 هر یک از این موارد می‌تواند شانس شما برای دریافت تخفیف از سوی دانشگاه موردنظر را افزایش دهد. لازم به ذکر است که برخی از دانشگاه‌ها درخواست اثبات مدارک برای این موضوعات را دارند. افزون بر این موارد، ممکن است با درخواست شما موافقت نشود. اما درهرحال امتحان آن ضرری ندارد .

  • سایر هزینه‌های اپلای کانادا

تمامی مواردی که تا به این لحظه ذکر شد، صرفاً برای انجام پروسه اپلای به‌صورت غیرحضوری و دریافت تأییدیه اولیه بود. به همین جهت می‌توان گفت که کمترین هزینه‌ها شامل می‌شود. اما لازم است بدانید که در صورت تأیید شدن درخواستتان، باید ارقام بیشتری را هزینه کنید. 

از جمله این موارد می‌توان به هزینه ویزا، هزینه دریافت اقامت ، هزینه بلیط هواپیما، هزینه‌های شخصی در کانادا و… اشاره نمود. ناگفته نماند که متقاضیان مذکر، درصورتی‌که خدمت سربازی خود را به اتمام نرسانده باشند، نمی‌توانند پاسپورت دریافت کنند. برای دریافت پاسپورت باید مبلغی بین ۲۰ الی ۴۰ میلیون تومان را نزد دولت به‌عنوان وثیقه قرارداد. 

چنانچه نتوانید در مدت‌زمان تعیین شده توسط دولت به کشور بازگردید، این مبلغ ضبط می‌شود. لذا اگر هنوز خدمت سربازی خود را هم به اتمام نرسانده‌اید، می بایستی این مورد را هم به هزینه‌های اپلای کانادا اضافه کنید.

لازم به ذکر است که در طول این پروسه، با هزینه‌های ریز و درشت دیگری هم مواجه می‌شوید که ممکن است کار شما را به تأخیر بیندازد. به همین جهت توصیه می‌شود تا با یک وکیل مهاجرت کانادا مشورت نمایید. بدون شک این موضوع می‌تواند مسیر را برای شما شفاف‌تر کرده و اطلاعات بروزتری را برای شما به ارمغان بیاورد. کارشناسان ما می‌توانند در این زمینه کمک‌های لازم را به شما عزیزان ارائه نمایند.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *