معرفی دانشگاه مانیتوبا

معرفی دانشگاه مانیتوبا

در این مقاله سعی شده هر آنچه را که برای معرفی دانشگاه مانیتوبا نیاز دارید را به صورت کامل بررسی و پوشش بدهیم و در این بخش قصد داریم از شرایط و همچنین مزایا و معایب آن نیز اطلاع دهیم و اگر سوالی دارید در انتها مقاله سوال خود را ثبت کنید و سریعا پاسخ خواهیم داد

پس برای کسب اطلاعات لازم معرفی دانشگاه مانیتوبا با ادامه‌ مقاله با ما همراه باشید.

همان‌طور که می‌دانید، کانادا یکی از بهترین مقاصد برای پشت سر گذاشتن مقاطع تحصیلی گوناگون است. دلیل این موضوع را نمی‌توان چیزی جز دانشگاه‌های معتبر و سیستم آموزشی فوق‌العاده این کشور دانست. این روزها که عده زیادی از جوانان از اقصی نقاط جهان، کانادا به منظور ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا انتخاب می‌کنند، تقاضا برای ویزای تحصیلی این کشور افزایش پیدا کرده است و بالطبع سخت‌گیری‌های بیشتری اعمال می‌شود.

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارید، یکی از دانشگاه‌هایی که تحصیل در آن را پیشنهاد می‌کنیم، دانشگاه مانیتوبا است.

اگر شناختی از این دانشگاه ندارید اصلا نگران نباشید. چراکه در این مطلب قرار است مرکز آموزشی مانیتوبا را به‌صورت جامع معرفی کنیم. پس تا انتهای مطلب برای شناخت کامل از این دانشگاه همراه ما باشید.

 

همه چیز درباره دانشگاه مانیتوبا

این دانشگاه از نظر جغرافیایی در غرب کانادا واقع شده است و جزو اولین دانشگاه‌های شهر وینیپگ محسوب می‌شود. تاریخ تاسیس این دانشگاه به سال 1877 بر می‌گردد و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کانادا به شمار می‌رود.

مانیتوبا که با عبارت مخفف UM شناخته می‌شود، از بیش از 140 کشور دنیا دانشجو می‌پذیرد. پس طبیعی است که چیزی حدود 20 درصد تعداد کل دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی از اقصی نقاط دنیا تشکیل دهند.

آخرین آمارها نشان می‌دهد که جمعیت حال حاضر این دانشگاه به حدودا 31 هزار نفر می‌رسد که در سه بخش اصلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل هستند.

ناگفته نماند دانشگاه مانیتوبا از زمان تاسیس که حدودا 140 سال از آن می‌گذرد، کالج‌هایی را با عنوان نهادهای مشارکتی به دارایی‌های خود اضافه کرد. در زیر به این کالج‌ها و زمان تاسیس آن‌ها از جدیدترین به قدیمی‌ترین اشاره شده است:

 • دانشکده سنت آندرو (1981)
 • دانشکده براندون (1938)
 • دانشکده سنت پل (1931)
 • دانشکده کشاورزی (1906)
 • دانشکده داروسازی (1902)
 • دانشکده مذهبی کلیسای وسلی (1888)
 • دانشکده پزشکی (1882)

البته در حال حاضر شرایط فرق کرده است و در سال 1967، بعضی از این دارایی‌ها این شانس را پیدا کردند که به دانشگاه تبدیل شوند. یکی از این کالج‌ها، براندون نام دارد که امروزه با عنوان دانشگاه براندون شناخته می‌شود.

 

معرفی رشته‌های دانشگاه مانیتوبا

وجود دانشکده‌های متعدد در مانیتوبا نشان می‌دهد که هر کدام برنامه‌های تحصیلی مختلفی را پیش می‌گیرند. تنوع رشته‌ها در مانیتوبا باعث شده است هر روز متقاضی برای تحصیل در آن افزایش پیدا کند. لازم دانستیم در این بخش راجع به دانشکده و رشته‌های این دانشگاه صحبت کنیم:

 • رشته‌های طراحی داخلی، برنامه‌ریزی شهری، رشته معماری و معماری محیط در دانشکده معماری
 • رشته‌های عکاسی، طراحی، گرافیک، نقاشی، مجسمه‌سازی و زیرشاخه‌های آن‌ها در مدرسه هنر
 • رشته‌های علوم غذایی، زراعت، تجارت کشاورزی، علوم تغذیه انسان و سایر موارد در دانشکده کشاورزی و علوم غذایی
 • رشته‌های علوم زمین‌شناسی، علوم محیط زیست، علوم جغرافیای فیزیکی و موارد دیگر در دانشکده محیط زیست، زمین و منابع Clayton H. Riddell
 • رشته‌های بازاریابی، حسابداری، تجارت بین‌الملل، مدیریت و امور مالی در دانشکده تجارت Asper
 • رشته‌های حقوق بشر، وکالت و حقوق در دانشکده حقوق
 • رشته‌های شیمی، علوم کامپیوتر، فیزیک و نجوم، علوم زیستی، ریاضیات، میکروبیولوژی و آمار در دانشکده علوم
 • رشته‌های مطالعات موسیقی جاز و کارشناسی موسیقی در دانشکده موسیقی Desautels
 • رشته‌های مهندسی پزشکی، مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی عمران و سایر موارد در دانشکده فنی مهندسی
 • رشته‌های جرم‌شناسی، مطالعات یهودیت، مطالعات آمریکای لاتین، اقتصاد سیاسی جهان، مطالعات کار، مطالعات زنان و مطالعات قرون وسطایی در دانشکده هنر
 • رشته‌های مربوط به آموزش‌های تجربه محور در حوزه فرآیندهای آموزشی در دانشکده آموزش و پرورش
 • رشته‌های دندانپزشکی، بهداشت دهان و دندان، پرستاری، علوم بازپروری، پزشکی و داروسازی در دانشکده علوم سلامت Rady
 • برنامه‌های مطالعاتی برای اجرایی کردن کارهای اجتماعی در سطوح مختلف در دانشکده مددکاری اجتماعی
 • رشته‌های تربیت بدنی، مدیریت تفریح و توسعه جوامع انسانی، حرکت‌شناسی و ورزش در دانشکده حرکت‌شناسی و مدیریت تفریح

دانشگاه مانیتوبا از لحاظ جایگاه علمی در چه سطحی قرار دارد؟

صحبت درباره جایگاه عملی دانشگاه مورد نظر، به این خاطر است که نگرانی‌های مربوط به دوران بعد از فارغ‌التحصیلی و ورود به بازار کار متقاضیان کاهش پیدا کند و این امکان را داشته باشند که به یک ایده‌آل خوب برسند.

برای این که به یک جمع‌بندی کلی برسیم، باید بگوییم که جایگاه علمی دانشگاه‌های مختلف در جهان، توسط سازمان‌های گوناگونی مورد بررسی قرار می‌گیرد. نظریاتی که در حال حاضر 4 سازمان جهانی مختلف درباره دانشگاه مانیتوبا ارائه کرده‌اند، به شرح زیر است:

 1. سازمان QS: رتبه مانیتوبا در کانادا را 22 و رتبه جهانی آن را 601 تا 650 اعلام کرده است.
 2. سازمان THE: رتبه مانیتوبا در کانادا را 15 و رتبه جهانی آن را 351 تا 400 اعلام کرده است.
 3. سازمان Usnews: رتبه مانیتوبا در کانادا را 15 و رتبه جهانی آن را 390 اعلام کرده است.
 4. سازمان Shanghai: رتبه مانیتوبا در کانادا را 13 تا 18 و رتبه جهانی آن را 301 تا 400 اعلام کرده است.

توجه به جایگاه علمی دانشگاه‌های مختلف و مقایسه آن‌ها با یکدیگر کمک می‌کند تا انتخاب عاقلانه و بهتری داشته باشید. بنابراین توجه به این رده‌بندی‌ها می‌تواند روی آینده تحصیلی شما تاثیر بگذارد.

معرفی دانشگاه مانیتوبا

هزینه تحصیل در دانشگاه مانیتوبا

درست است که جایگاه علمی دانشگاه در جهان و چگونگی اجرای سیستم آموزشی آن در انتخاب دانشگاه اهمیت دارد، اما نباید از هزینه‌های تحصیل در آن بدون دقت عبور کرد. البته هزینه‌ها با توجه به مقطع و رشته‌ای که برای تحصیل انتخاب می‌کنید، متفاوت خواهد بود.

به‌طور مثال، گران‌ترین هزینه شهریه سالانه در مانیتوبا برای دانشجویان بین‌المللی مربوط به رشته حقوق و ارزان‌ترین آن مربوط به رشته هنر است که به ترتیب 27900 و 15800 دلار کانادا خواهد بود. دانشجویان کانادایی تنها کافی است 25 درصد این هزینه‌ها را برای تحصیل در مانیتوبا پرداخت کنند.

دانشگاه مانیتوبا، هزینه‌های مربوط به شهریه را به‌صورت سالانه از دانشجویان دریافت می‌کند. البته هزینه مازاد شامل حال کسانی می‌شود که مهاجر هستند و برای ادامه تحصیل، این دانشگاه را انتخاب کرده‌اند.

این هزینه مجموعا 3300 دلار کانادا خواهد بود که به تفکیک در زیر نشان دادیم:

1500 دلار کانادا برای تهیه کتاب و تجهیزات
1350 دلار کانادا برای هزینه‌های احتمالی درمان
175 دلار کانادا برای هزینه دوره‌های ورزشی
275 دلار کانادا برای هزینه‌های U-Pass
جدای از هزینه‌هایی که اعلام شد، هزینه مربوط به گذران زندگی در کانادا هم شامل حال دانشجویان بین‌المللی می‌شود که به‌صورت میانگین 1500 دلار کانادا تخمین زده شده است.البته یکی از مزایای دانشگاه مانیتوبا این است که شرایط را برای کار پاره وقت دانشجویان بین‌المللی در حین تحصیل فراهم می‌کند تا بتوانند با درآمد آن پاسخگوی بخشی از هزینه‌های زندگی خود باشند.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه مانیتوبا

برای این‌که فرآیند ثبت نام در مانیتوبا به خوبی پیش برود، لازم است فرد متقاضی مدارک مورد نیاز را بدون نقص در اختیار مرکز آموزشی قرار دهد. اگر قصد ثبت درخواست برای تحصیل در این دانشگاه را دارید، بد نیست مدارک مورد نیاز را بشناسید که عبارت هستند از:

پرداخت هزینه اپلای که به‌صورت ثابت برابر با 100 دلار کانادا است.ارائه تمامی اطلاعات شخصی که شامل نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد و سایر موارد می‌شود.مدرک تحصیلی مرتبط که برای پذیرش در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد به ترتیب مدرک پیش دانشگاهی و کارشناسی با حداقل معدل 15 است.
ارائه تمامی سوابق تحصیلی که به‌صورت رسمی ترجمه شده‌اند.مدارک تکمیلی که شامل توصیه‌نامه، انگیزه‌نامه، اجازه‌نامه و مواردی از این قبیل می‌شود.مدارکی که مهارت متقاضی در زبان انگلیسی را ثابت می‌کند. (حداقل نمره زبان انگلیسی در سطوح مختلف تافل، آیلتس، CAEL، IAEP، PTE و CAE به ترتیب عبارت است از 86، 6.5، 60، سطح 5، 58 و 180)
دانشگاه مانیتوبا و خوابگاه‌های آن

داشتن خوابگاه یکی از امکانات رفاهی هر دانشگاهی محسوب می‌شود که خوشبختانه مانیتوبا آن را برای دانشجویان خود فراهم کرده است. خوابگاه‌های مانیتوبا در حال حاضر شامل 4 ساختمان می‌شوند که در محوطه دانشگاه واقع شده‌اند.

آمارها نشان می‌دهد که سالیانه 1350 دانشجو در این خوابگاه‌ها زندگی می‌کنند و رضایت کاملی از شرایط حاکم بر آن‌ها دارند. این خوابگاه‌ها را در زیر معرفی کرده‌ایم:

 • خوابگاه اصلی دانشگاه
 • خوابگاه Pembina Hall
 • خوابگاه Arthur V.Mauro
 • تالار سخنرانی Mary

البته نمی‌توان خوابگاه‌ کالج‌های سنت آندرو و سنت جان را نادیده گرفت. این خوابگاه‌های مربوط به دانشکده‌های زیرمجموعه مانیتوبا هستند و برنامه‌های اقامت و غذای دانشجویان در محوطه دانشگاه را ارائه می‌دهند.

قبل از مهاجرت کانادا و حتی در زمان تحصیل در دانشگاه‌های معتبر، نگرانی دانشجویان بین‌المللی درباره نحوه پیشروی فرآیند تحصیل، شیوه‌های مختلف پاسخدهی به هزینه‌ها، محل اقامت و چگونگی پذیرش خوابگاه پایان نمی‌یابد.اما می‌توان با کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هر یک از این موارد و اقدام با آگاهی کافی، بخشی از آن‌ها را کنترل کرد.

قطعا هیچ شخص عادی که برای مهاجرت کانادا اقدام می‌کند و دنبال اخذ پذیرش دانشگاه مانیتوبا است، از تمامی فراز و نشیب‌های مسیر مطلع نیست. به همین دلیل توصیه می‌شود تا افراد از کسانی کمک بگیرند که در این زمینه آگاهی کامل دارند.پس اگر نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت تحصیلی کانادا دارید، توصیه می‌کنیم برای تضمین آینده درخشان خود با وکلای مهاجرتی زبده و متخصص مشورت کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *