از قدیم مهاجرت به کشورهای پیشرفته که نرخ بیکاری پایینی دارند و بهترین شرایط زندگی را برای شهروندان فراهم می‌آورند، رواج داشته است.یکی از کشورهایی که امروزه به عنوان هدف اغلب مهاجران کل دنیا شناخته می‌شود، کانادا است. کانادا از جمله کشورهای مدرنی به شمار می‌رود که از نظر کار، تحصیل، زندگی، سرمایه‌گذاری و مسائل دیگر مانند یک بهشت مهاجرتی است.

اما مهاجران لازم است بدانند که اخذ ویزا و اقامت کانادا به همین سادگی اتفاق نمی‌افتد و برای آن باید یک بازه زمانی طولانی را طی کرد و به‌ویژه مدارک کاملی داشت.یکی از مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا، مدرک زبان آیلتس است و کسی که با این مدرک برای ارسال درخواست ویزای کانادا اقدام کند، درخواست اخذ ویزای مهاجرت کانادا او شانس قبولی بیشتری خواهد داشت.

در بعضی از مواقع، بدون این مدرک نیز می‌توان به کانادا مهاجرت کرد. در این مطلب، سعی داریم در مورد مهاجرت به کانادا بدون مدرک زبان آیلتس اطلاعات تکمیلی ارائه دهیم تا اگر این کشور را برای مهاجرت انتخاب کردید، راحت‌تر و بدون هیچ دردسری بتوانید اقدام کنید.

 

مهاجرت کانادا بدون مدرک زبان آیلتس هدف چه کسانی است؟

همان‌طور که مستحضر هستید، مهاجران کانادا با دریافت انواع ویزا می‌توانند برای مهاجرت تحصیلی، استارت آپ، سرمایه‌گذاری و موارد دیگر اقامت کانادا را به‌صورت موقت یا دائم به دست آورند. از آن‌جایی که زبان رسمی مردم کشور کانادا شامل دو زبان انگلیسی و فرانسوی می‌شود، لازم است مهاجران تسلط کافی روی یکی از این زبان‌ها داشته باشند.

افرادی که در حال حاضر قصد دارند تا برای مهاجرت به کانادا بدون مدرک زبان آیلتس اقدام کنند، در دو دسته کلی زیر قرار می‌گیرند:

 • دسته اول افرادی هستند که دوره زبان را پشت سر گذاشته‌اند اما موفق به کسب نمره قبولی نشده‌اند.
 • دسته دوم افرادی هستند که اصلا برای گذراندن دوره‌های آموزش زبان اقدام نکرده‌اند.

راه‌ حلی که پیش روی افراد دسته اول قرار دارد، گذراندن دوره‌های زبان در کانادا و اقدام برای اخذ اقامت دائم بعد از دریافت نمره قبولی است. اما افراد دسته دوم باید به سراغ دریافت ویزایی بروند که در آن به هدف شرکت کردن در دوره‌های زبان این کشور اشاره شده باشد.

 

چگونگی اخذ ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان آیلتس

بخش زیادی از مهاجران کانادا را دانش‌آموزان و دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند که مطمئنا تعدادی از آن‌ها شرایط کافی برای شرکت در دوره‌های آموزش زبان و اخذ نمره قابل قبول را نداشته‌اند.

جالب است بدانید که شاید تا چند سال اخیر مدرک زبان آیلتس جزو اصلی‌ترین مدارک مورد نیاز پرونده درخواست ویزای کانادا به شمار می‌رفت اما امروزه از آن جایی که مدارس، کالج و دانشگاه‌های معتبر زیادی در کانادا، پذیرش دانش‌آموز و دانشجویان بدون مدرک زبان آیلتس را انجام می‌دهند، قوانین جدیدی وضع شده است.

مدارس کانادایی که نیاز به مدرک آیلتس ندارند
مهاجرت دانش‌آموزان از سنین پایین به قصد اقامت کانادا و تحصیل امکان‌پذیر است. اما باید بدانید که اگر کودک شما کمتر از 12 سال سن دارد، نیاز به یک قیم در کانادا خواهد داشت که مورد تایید دولت باشد. پس طبیعی است که تعداد دانش‌آموزان مهاجر بالای 12 سال از اقصی نقاط دنیا در کانادا بیشتر از مهاجرانی باشد که کمتر از این مقدار سن دارند.

خوشبختانه مهاجرت به کانادا بدون مدرک زبان آیلتس و تحصیل در بعضی از مدارس این کشور امکان‌پذیر خواهد بود. اما به این شرط که دانش‌آموز بسته به علاقه خود، یکی از زبان‌های انگلیسی و فرانسه را در طول تحصیل به‌خوبی یاد بگیرد و دوره‌های آموزشی را پشت سر بگذارد.

همچنین بهتر است اشاره کنیم دانش‌آموزان محلی کانادا در این کشور قادر به تحصیل رایگان هستند و دانش‌آموزان بین‌المللی باید هزینه‌ای را بسته به نوع مدرسه به‌صورت سالانه پرداخت کنند. طبق تخمین‌های نهایی، این هزینه بین 18 هزار تا 45 هزار دلار کانادا متغیر خواهد بود.

اگر قصد دارید برای کودک خود که مدرک زبان آیلتس ندارد ویزای اقامت کانادا دریافت کنید، مدارس زیر برای تحصیل گزینه خوبی هستند:

 • مدرسه ترافالگار کستل (Trafalgar castle)
 • کالج برنتوود (Berntwood)
 • کالج بین‌المللی کلمبیا (Colombia)
 • کالج بروکز شاوینگر لیک (Brookes shawingar lake)
 • کالج روسو لیک (Rosseau lake)

دانشگاه‌های کانادایی که نیاز به مدرک آیلتس ندارند
این روزها دانشجویان زیادی برای تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دنبال مهاجرت تحصیلی به کانادا هستند و درصد زیادی از آن‌ها مدرک زبان آیلتس با نمره مورد نیاز را می‎گیرند.

بدون شک شانس افرادی که از مدرک زبان آیلتس برخوردار هستند به نسبت بیشتر خواهد بود. اما کسانی که فاقد این مدرک هستند، نباید ناامید شوند.

چون روز‌به‌روز به تعداد دانشگاه‌هایی که پذیرش دانشجو بدون مدرک آیلتس انجام می‌دهد، بیشتر می‌شود و نتیجه آن کاهش نگرانی متقاضیان ویزای تحصیلی کانادا است. بعضی از مطرح‌ترین این دانشگاه‌ها را برای شما نام بردیم:

 • دانشگاه ساسکاچوان (Saskatchewan)
 • دانشگاه براک (Brock)
 • دانشگاه وینیپگ (Winnipeg)
 • دانشگاه کنکوردیا (Concordia)
 • دانشگاه مموریال (Memorial)
 • دانشگاه رجینا (Regina)

گذراندن دوره کارشناسی بدون مدرک آیلتس

در حالت عادی، ارائه مدرک آیلتس با حداقل نمره 6 برای پذیرش در دانشگاه‌های کانادا به منظور پشت سر گذاشتن دوره کارشناسی الزامی است. اما کسانی که از این مدرک برخوردار نیستند، می‌توانند با شرکت در دوره‌های آموزشی مربوطه کانادا، موفق به دریافت مدرک زبان شوند.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در این دانشگاه‌ها بسیار عالی است و دانشجویان بین‌المللی باید سالیانه تقریبا بین 10 هزار تا 30 هزار دلار کانادا را برای تحصیل در این دانشگاه‌ها بپردازند.

خوشبختانه در طول این دوره تحصیل که 3 الی 4 سال به طول می‌انجامد، امکان فعالیت شغلی برای دانشجویان فراهم می‌شود و آن‌ها می‌توانند با کار کردن 10 تا 15 ساعت در هفته، بخشی از هزینه‌های تحصیل خود را جبران کنند.

مهاجرت به کانادا بدون مدرک زبان آیلتس

گذراندن دوره کارشناسی ارشد بدون مدرک آیلتس

لازمه به دست آوردن پذیرش دانشگاه‌های کانادا در مقطع کارشناسی ارشد، مدرک آیلتس 6.5 است. اما در حال حاضر متقاضیانی هستند که مدرک زبان آیلتس ندارند و برای تحصیل در این مقطع درخواست ارسال می‌کنند.

این افراد باید با زبان انگلیسی یا فرانسه آشنایی کاملی داشته باشند تا بتوانند برای دریافت مدرک مورد نیاز، در کالج‌های زبان کانادایی شرکت کنند.

مقطع تحصیلی این متقاضیان چیزی حدود 1 الی 2 سال به طول می‌انجامد و سالانه باید برای آن بین 15 هزار تا 50 هزار دلار کانادا را هزینه کنند. دولت کانادا برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، شرایط کار پاره‌وقت 15 تا 20 ساعت در هفته را فراهم کرده است.

کسانی که کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه‌های کانادا پشت سر گذاشته باشند، می‌توانند با پرداخت مالیات به مدت 3 سال، موفق به اخذ اقامت کانادا به‌صورت دائم شوند.

 

گذراندن دوره دکترا بدون مدرک آیلتس

شرایط برای متقاضیانی که قصد گذراندن دوره تحصیلی دکترا در دانشگاه‌های کانادا را دارند، چندان هموار نیست و سختی‌های بسیاری به همراه خواهد داشت.

این افراد برای مهاجرت به کانادا بدون مدرک زبان آیلتس و کسب پذیرش دانشگاه‌های معروف کانادا، لازم است مدرک زبان آیلتس 7 را به دانشگاه ارائه دهند. اما برای کسانی که این مدرک را در اختیار ندارند، ارائه مدرک آیلتس 6 یا 6.5 الزامی است. چون به این شرط در دانشگاه پذیرش می‌شوند که قبل از آغاز تحصیل در مقطع دکترا، با شرکت در دوره‌های زبان کانادا موفق به دریافت مدرک زبان آیلتس شده باشند.

اصولا هیچ دانشجویی بدون سوپروایزر یا تاییدیه استاد، قادر نخواهد بود در دانشگاه‌های کانادا دوره دکترای خود را بگذراند. بنابراین علاوه بر ارائه مقالات ISI بین‌المللی، مشخصات مربوط به کتاب نوشته‌شده توسط شخص متقاضی، ریز نمرات و مدارک دیگر، تاییدیه استاد و سوپروایزر الزامی خواهد بود.

تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های کانادا، 3 تا 5 سال طول می‌کشد و دولت کانادا برای این افراد، کار تمام وقت یعنی 40 ساعت در هفته را پیشنهاد می‌کند تا دانشجویان قادر به پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی باشند.

 

اخذ ویزای کار کانادا بدون مدرک زبان آیلتس
خارج از مبحث ویزا و اقامت کانادا از نوع تحصیلی، اخذ ویزای مهاجرت به کانادا بدون مدرک زبان آیلتس برای کار در این کشور نیز امکان‌پذیر خواهد بود. البته نه در تمامی موارد، بلکه در بعضی موارد خاص که در ادامه به آن‌ها اشاره مختصری می‌کنیم.

زمانی که شخص مهاجر برای کارفرمایان خارجی درخواست کار ارسال می‌کند و مورد تایید واقع می‌شود، باید برای مصاحبه اقدام کند. در طول مصاحبه مورد پرسش کارفرما قرار می‌گیرد که برای پاسخ دادن به آن‌ها، تسلط کافی بر زبان انگلیسی یا فرانسوی کافی است و نیازی به ارائه مدرک نخواهد بود.

البته ناگفته نماند که این شرایط تنها برای یک سری مشاغل وجود دارد و متقاضیانی که قرار است در زمینه‌های تخصصی مانند پزشکی، مدیریت، مهندسی و موارد مشابه مشغول به فعالیت شوند، باید نمره آیلتس بالای 6 کسب کنند.

 • اما مشاغل فنی نیاز به مدرک آیلتس ندارند و اگر توانایی متقضیان برای صحبت در زبان انگلیسی یا فرانسه در حد برقراری ارتباط با شهروندان باشد، کافی خواهد بود. بعضی از این مشاغل عبارت است از:
 • خیاط
 • آشپز
 • راننده
 • جوشکار
 • آرایشگر

 

اگر در خصوص میزان تاثیر مدرک زبان آیلتس در شانس قبولی درخواست ویزای اقامت کانادا سرچ کنید، متوجه می‌شوید که این مدرک در مرحله اول اکسپرس اینتری، 26 امتیاز دارد و در مرحله دوم امتیاز آن به 160 می‌رسد.در نتیجه زمانی که امتیاز قبولی مرحله اول این سیستم مهاجرتی برابر با 67 است، 26 امتیاز مدرک آیلتس می‌تواند تاثیر قابل توجهی روی قبولی و رد درخواست متقاضیان داشته باشد.

به عبارت دیگر نمی‌توان گفت کسانی که از مدرک زبان آیلتس برخوردار نیستند، درخواست ویزای آن‌ها به هیچ عنوان مورد قبول واقع نمی‌شود. بلکه امکان قبولی آن‌ها وجود دارد اما با شرایط دیگری.برای این دسته از افراد چه دنبال کار یا تحصیل در کانادا باشند، شروط مهاجرت به کانادا بدون مدرک زبان آیلتس را در بالا توضیح دادیم.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *