مهاجرت کانادا یکی از موضوعاتی است که این روزها نه تنها در ایران بلکه سایر کشورهای مختلف دنیا متقاضیان زیادی دارد. البته باید توجه کرد راه و روش‌های متعددی برای مهاجرت کانادا و اقامت در این کشور وجود دارد که همگی نیازمند اخذ ویزای کانادا هستند.

ویزای این کشور مهاجرپذیر انواع مختلفی دارد که هر کدام هدف مهاجر را برای اقامت کانادا به‌صورت موقت یا دائم مشخص می‌سازند. ویزاهایی از قبیل توریستی، تحصیلی، کاری و سرمایه‌گذاری را می‌توان از جمله رایج‌ترین‌های ویزای کانادا معرفی کرد.

اخذ ویزای کانادا به کمک دعوتنامه یکی از راه‌های رسیدن به این کشور است که در این مطلب تصمیم داریم در مورد آن مفصل صحبت کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

 

آیا برای ورود به کشور کانادا نیازی به دعوتنامه است؟

پاسخ به این سوال منفی است. اما یک سری موارد استثنا وجود دارد که نیاز به دعوتنامه را برای ورود به کشور کانادا اجباری می‌کند.

به عنوان مثال شخص برای دریافت ویزای توریستی و اقامت کانادا به‌صورت موقت که به خاطر دیدار خانواده باشد، نیاز به دعوتنامه‌ دارد و باید آن را در اختیار افسر سفارت قرار دهد. در چنین حالتی، دعوتنامه تنها انگیزه‌ای را که باعث سفر شخص متقاضی شده است مشخص می‌کند و برای اهداف دیگر مفید نخواهد بود.

البته ناگفته نماند شخص متقاضی با ارائه دعوتنامه، خیال مامور رسیدگی به درخواست‌های مهاجرتی در سفارت را از لحاظ حمایت مالی، اجتماعی، محل سکونت در طول اقامت و مسائل دیگر راحت می‌کند.

اگر بخواهیم ساده‌تر به بیان این موضوع بپردازیم، باید بگوییم وجود دعوتنامه امکان ورود شخص متقاضی به کشور کانادا را حتمی نمی‌کند و تنها باعث افزایش احتمال پذیرش پرونده مهاجرتی او می‌شود.

 

اطلاعات مندرج در دعوتنامه چیست؟

این بخش مخصوص کسانی است که قصد ارسال دعوتنامه دارند. آن‌ها باید صادقانه تمامی اطلاعات مورد نیاز را در دعوتنامه ذکر کنند و با دقیق‌ترین برنامه‌ریزی، آن را برای شخص متقاضی ویزای کانادا بفرستند. اطلاعات مندرج در دعوتنامه مهاجرت کانادا شامل دو بخش کلی خواهد شد که در زیر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

اطلاعات فرستنده دعوتنامه
در دعوتنامه، نیاز به ذکر اطلاعات شخص فرستنده و خانواده او که شامل نام و نام خانوادگی کامل، اطلاعات تماس، آدرس دقیق، عنوان شغلی، تاریخ تولد و اطلاعات ساده‌ای از این قبیل می‌شوند، خواهد بود.

در کنار این اطلاعات شخص فرستنده دعوتنامه باید کپی مدارکی را که نشان می‌دهد او شهروند کانادا محسوب می‌شود و اقامت کانادا را دارد، ارائه کند. این مدارک می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • گواهی تولد در کشور کانادا
  • کارت شهروندی
  • کارت اقامت دائم
  • گواهی IMM1000 برای شهروندان موقت

اعلام تعداد افرادی که در خانه شخص فرستنده دعوتنامه زندگی می‌کنند و تحت حمایت مالی او هستند، جزئی از اطلاعات لازم و واجب هر دعوتنامه خواهد بود.

البته این اطلاعات بسته به نوع ویزایی که شخص متقاضی در پی آن است، کم و زیاد خواهد شد. به عنوان مثال، اگر قصد دارید تا به اخذ سوپر ویزای والدین خود کمک کنید، نیاز است علاوه بر اطلاعات بالا، تعهدنامه‌ای مبنی بر حمایت مالی والدین بنویسید و با ارائه گواهی مربوط به فیش حقوقی دریافتی خود، این مساله را به اثبات برسانید.

اطلاعات دریافت‌کننده دعوتنامه
بخش دیگر دعوتنامه به اطلاعات مربوط به دریافت‌کننده آن اختصاص پیدا می‌کند. اطلاعات ساده و اولیه شامل نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، محل سکونت و نکات ضروری دیگر می‌شوند.

یک سری اطلاعات دیگر که در این بخش نیاز خواهد شد، به نوع رابطه شخص متقاضی و فرستنده دعوتنامه مربوط می‌شود. شخص فرستنده دعوتنامه با اعلام هدف سفر متقاضی و همچنین مدت زمانی که قرار است در خاک کانادا اقامت داشته باشد، کمی تا قسمتی از اطلاعات مورد نیاز را تکمیل می‌کند.

لازم است در این بخش، راجع به آدرس محل اقامت شخص متقاضی در طول سفر به کانادا و نحوه تامین هزینه‌های آن اطلاعاتی ارائه شود. مشخص کردن زمانی که شخص متقاضی قصد دارد تا خاک کانادا را ترک کند، تکمیل‌کننده اطلاعات مندرج در این بخش خواهد بود و روی سرعت اخذ ویزای کانادا به کمک دعوتنامه تاثیر می‌گذارد.

 

فرستنده دعوتنامه باید چه ویژگی داشته باشد؟

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، دعوتنامه سند قطعی ورود به کشور کانادا محسوب نمی‌شود و تنها ممکن است به سهولت انجام کارها کمک کند. از آن‌جایی که ناقص بودن مدارک و اطلاعات ممکن است تمامی تلاش‌های شخص متقاضی را برای دریافت ویزای مهاجرت کانادا به کمک دعوتنامه بدون سرانجام کند، بهتر است به نکات مهم زیر توجه ویژه‌ای داشت.

برخورداری فرستنده دعوتنامه از یک سری ویژگی‌ها و شرایط خاص، باعث افزایش اعتبار دعوتنامه خواهد شد و روند اخذ ویزای کانادا به کمک دعوتنامه را سرعت خواهد بخشید. بنابراین شخص فرستنده دعوتنامه برای مهاجرت کانادا باید:

از اقامت دائم برخوردار باشد، شهروند کانادا به شمار رود یا از ویزای بلندمدت استفاده کند. به‌طور کلی او نیاز به اقامت قانونی در این کشور دارد.
شغل مناسب و درآمد کافی داشته باشد تا بتواند تامین مالی شخص متقاضی را در طول سفر به کانادا بر عهده بگیرد.
از شرایط سنی لازم پیروی کند و حداقل به سن قانونی 18 سال رسیده باشد.
در صورتی که دانشجوی مهاجر است، 6 ماه از تحصیل او بگذرد یا در حالت عادی، مجوز زندگی طولانی مدت و بیشتر از 6 ماه در خاک این کشور داشته باشد.

اخذ ویزای کانادا به کمک دعوتنامه

معرفی انواع دعوتنامه کانادا

برای مهاجرت کانادا دلایل مختلفی وجود دارد. پس طبیعی است که دعوتنامه کانادا هم از انواع مختلفی برخوردار باشد. در زیر، دعوتنامه‌های مختلف کانادایی را نام برده‌ایم و هر یک را به اختصار توضیح داده‌ایم.

دعوتنامه تجاری
این دعوتنامه باید از طرف یک شرکت رسمی کانادایی برای فرد متقاضی ارسال شود. در غیر این صورت به خاطر مراوده‌های کم مالی و تجاری بین ایران و کانادا، روند کاری کمی سخت خواهد شد.

دعوتنامه توریستی
یکی از دعوتنامه‌هایی که اخذ ویزای کانادا به کمک دعوتنامه را تضمین نمی‌کند، نوع توریستی است. در اصل این دعوتنامه به‌صورت گروهی توسط آژانس‌های هواپیمایی صادر می‌شود که در کشور کانادا به فعالیت مشغول به فعالیت هستند و با شرکت‌های هواپیمایی ایرانی قرارداد دارند.

دعوتنامه دوست
یکی از دعوتنامه‌هایی که اگر از شرایط لازم و کافی برخوردار باشد، شانس متقاضی را برای اخذ ویزای کانادا افزایش می‌دهد، دعوتنامه ارسالی از طرف دوست و آشنا است. شرایط مالی خوب شخص فرستنده دعوتنامه، داشتن صلاحیت و امتیازهای مشابه دیگر، اعتبار دعوتنامه را بیشتر خواهد کرد.

دعوتنامه اقوام درجه یک
برای دریافت ویزای فامیلی مهاجرت کانادا، بد نیست از دعوتنامه اقوام درجه یک استفاده شود. در نظر داشته باشید که اگر هنوز شخص فرستنده دعوتنامه به عنوان شهروند این کشور شناخته نمی‌شود و دولت کانادا به او کمک مالی می‌کند، شخص متقاضی باید قید اخذ ویزا را بزند.

دعوتنامه دانشجو
این دعوتنامه تنها از طرف کسی قابل ارسال خواهد بود که به منظور تحصیل در کشور کانادا اقامت موقت داشته باشد. دانشجویان مهاجر در این کشور تنها قادر هستند برای همسر، فرزند، پدر، مادر، برادر یا خواهر خود دعوتنامه مهاجرت کانادا را ارسال کنند. ناگفته نماند ضمیمه کردن مدارک تحصیلی در این نوع دعوتنامه، الزامی خواهد بود.

دعوتنامه نمایشگاهی
این دعوتنامه چیزی شبیه به دعوتنامه تجاری است. در کانادا هر چند وقت یک مرتبه، نمایشگاه‌های بزرگ بین‌المللی برگزار می‌شود. حضور در این نمایشگاه‌ها برای صاحبان کسب‌و‌کار ایرانی در صورتی ممکن خواهد بود که دعوتنامه‌ای از طرف یکی از مشاغل حاضر در نمایشگاه برای آن‌ها ارسال شود.

البته بعضی اوقات تطابق کامل نوع کسب‌و‌کار شخص متقاضی با نمایشگاه بین‌المللی در حال برگزاری، می‌تواند روند اخذ ویزای کانادا به کمک دعوتنامه را سهولت ببخشد.

دعوتنامه فامیل نسبی و سببی
شانس اخذ ویزای کانادا برای شخص متقاضی از این طریق بیشتر است. البته به این شرط که روابط خانوادگی را بتوان برای افسر به اثبات رساند. در چنین حالتی باید شناسنامه افراد مرتبط توسط مراکز رسمی ترجمه شده و ضمیمه پرونده شوند.

 

اهمیت استفاده از وکلای مهاجرتی برای اخذ ویزای کانادا به کمک دعوتنامه
گاهی یک سری نواقص در نوع دعوتنامه، اطلاعات مندرج در آن و مسائل دیگر باعث خواهد شد تا اخذ ویزای مهاجرت کانادای شخص متقاضی با مشکلات جدی روبه‌رو شود.

نه تنها شخص متقاضی، بلکه شخص فرستنده دعوتنامه باید آگاه باشد که کاغذی حاوی اطلاعات ابتدایی و یک امضاء نمی‌تواند دعوتنامه رسمی و قابل قبولی زمان درخواست اخذ ویزای کانادا به کمک دعوتنامه و ارائه درخواست به سفارت کانادا باشد.

کسی که بارها این عمل را انجام داده است، مطمئنا از تمام نکات ریز و درشت آن خبر دارد. اما روی صحبت با کسانی است که برای اولین بار قصد اخذ ویزای کانادا به کمک دعوتنامه را دارند. آن‌ها برای پیشروی هرچه بهتر روند کارهای اداری و صدور سریع ویزا، باید تمامی جوانب را در نظر بگیرند و از وکلای خبره در این زمینه درخواست کمک کنند.

بهتر است شخص فرستنده دعوتنامه در کشور کانادا، از وکلای رسمی مهاجرت کمک بگیرد و با آگاهی کامل متن دعوتنامه را تنظیم کند. مهر تایید این وکلا در زیر دعوتنامه باعث می‌شود تا افسر سفارت راحت‌تر اعتماد کند و موانع بیشتری پیش روی شخص متقاضی قرار ندهد.

درست است که تنظیم دعوتنامه توسط شخص فرستنده هیچ هزینه‌ای به دنبال ندارد اما ممکن است با ایراد‌هایی همراه باشد که روند اخذ ویزا را دچار مشکل کند. پس بهتر است با پرداخت هزینه‌ای ناچیز و کم به وکیل مهاجرت بابت تنظیم دعوتنامه رسمی، شانس خود را برای مهاجرت کانادا بیشتر کنید.

کانادا یکی از مقاصد مهم مهاجرتی در دنیا چه برای تحصیل، گردشگری، سرمایه‌گذاری و اقامت است. با توجه به تدابیری که دولت این کشور اندیشیده است، راه‌های زیادی برای ورود به این کشور و دریافت اقامت کانادا به‌صورت دائم و موقت وجود دارد.اخذ ویزای کانادا به کمک دعوتنامه یکی از راه‌های ورود به این کشور است که نکات مربوط به آن را در مطلب بالا توضیح دادیم.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *