خیلی از افراد مهاجرت تحصیلی را پلی برای پیشرفت می‌دانند و با این دید مهاجرت می‌کنند تا بتوانند آینده‌ای درخشان برای خود رقم بزنند. اگر شما هم از این دسته افراد باشید بدون شک می‌دانید کانادا مقصد مناسبی برای مهاجرت تحصیلی و دریافت اقامت بعد از اتمام دوره تحصیل است.شانس تحصیل در دانشگاه‌های عالی و درجه یک در دنیا، فرصت‌های شغلی مناسب و آشنایی با فرهنگ‌های مختلف بدون شک با مهاجرت کانادا امکان‌پذیر است/ در این میان اگر با رشته های پرطرفدار کانادا آشنایی داشته باشید راحت‌تر می‌توانید رشته مدنظر خود را پیدا کنید.

همان‌طور که می‌دانید تنوع رشته در دانشگاه‌های کانادا زیاد است اما بعضی از رشته‌های به‌دلیل فرصت شغلی بهتر در آینده متفاضی بیشتری دارند و به‌نوعی پرطرفدارتر هستند. اگر می‌خواهید با رشته های پرطرفدار کانادا آشنا شوید تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

 

رشته‌های مربوط به امور اقتصادی

رشته‌ای به‌نام Business and Finance در واقع پایه اقتصاد کل کشورهای جهان علی‌الخصوص کانادا به‌شمار می‌رود.

بدون تردید با تحصیل در این رشته با زیر و بم بازارهای مالی آشنا خواهید شد و می‌توانید بفهمید این بازارها چگونه عمل می‌کنند.

در ادامه فهرستی از برترین رشته‌های امور مالی در کانادا را به شما معرفی می‌کنیم که همه از رشته‌های پرطرفدار کانادا به‌شمار می‌روند:

 • رشته B.B.A
 • رشته B.Com (Hons.)
 • تحصیلات تکمیلی حسابداری
 • تحصیلات تکمیلی مدیریت ریسک امور مالی و تجاری
 • دوره MBA مالی

بعد از اتمام تحصیل فارغ‌التحصیلان می‌توانند در مشاغلی مانند مدیریت دارایی، مدیریت سرمایه، بانک، بیمه و حسابداری شرکت‌ها کار خود را شروع کنند.

 

رشته‌های کامپیوتری

با تحصیل در رشته‌های علوم کامپیوتر و IT همیشه در هر جای دنیا که باشید فرصت‌های شغلی بسیار مناسبی در انتظار شما خواهد بود و طبیعتا وجود آینده شغلی مناسب در کانادا نیز از این قاعده مستثنی نیست.

مدیریت پروژه IT و مهندسی نرم‌افزار از بهترین رشته‌هایی است که می‌توانید برای تحصیل انتخاب کنید و از نظر بازار کاری در آینده نیز دغدغه‌ای نداشته باشید.

کارشناسی علوم کامپیوتری B.Sc
کارشناسی علوم اطلاعات B.Sc. Honours
کارشناسی آمار و علوم کامپیوتری B.Sc. Honours
تحصیلات تکمیلی علوم کامپیوتر و یادگیری ماشینی M.sc
طبق اطلاعات اخیر برای افرادی که می‌توانند در زمینه فرانت اند و بک اند کدنویسی کنند فرصت‌های کاری زیادی در کانادا وجود دارد.

بهتر است بدانید داشتن تخصص در برنامه‌نویسی جاوا یکی از رشته های پرطرفدار کانادا از نظر بازار کار است و بعد از آن زبان‌های SQL، پایتون و .net در جایگاه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

از دیگر موقعیت‌های شغلی مرتبط با این رشته که اتفاقا بازار کاری بسیار عالی دارند می‌توان به مدیر پروژه، مهندس نرم‌افزار، برنامه‌نویس وب، آنالیزگر برنامه و برنامه‌نویس جاوا اشاره کرد.

 

رشته های پرطرفدار کانادا در حیطه مهندسی

زیرگروه‌های رشته مهندسی همیشه یکی از گزینه‌های انتخابی افراد در مهاجرت تحصیلی به کانادا است. طبق اطلاعاتی که از منابع موثق به‌دست آمده است تا سال 2025 تنوع رشته‌های گروه مهندسی به‌طرز چشمگیری افزایش پیدا می‌کند.

در بازار شغلی کانادا در تمام رشته‌های مهندسی در حال حاضر کمبود نیرو وجود دارد، به‌همین دلیل افراد زیادی از این فرصت مناسب استفاده می‌کنند تا ویزا کاری یا تحصیلی بگیرند و به کانادا مهاجرت کنند.

یکی از چند رشته معرفی شده در ادامه را برای تخصص آینده خود در زمینه مهندسی انتخاب کنید و از هر نظر آینده خود را تامین شده بدانید.

 • کارشناسی علوم کاربردی در حیطه مهندسی الکترونیک
 • مهندسی عمران
 • مهندسی مکانیک
 • تحصیلات تکمیلی مهندسی مکانیک و صنایع
 • تحصیلات تکمیلی مهندسی برق و کامپیوتر

به‌طور متوسط سالانه مهندس‌ها در کانادا 75 هزار دلار درآمد دارند. حداقل میزان حقوق در سال برای مهندس‌ها 45 هزار دلار بوده و بالاترین درآمد نیز در این زمینه 130 هزار دلار برآورده شده است.

 

رشته‌های محبوب در زمینه علوم پزشکی در کانادا

بدون شک تا وقتی که انسان‌ها روی کره خاکی زندگی می‌کنند به پزشک و خدمات درمانی نیاز دارند. از این‌رو یک گروه دیگر از رشته های پرطرفدار کانادا مربوط به شاخه علوم پزشکی است.

در سال 2016 رشته‌های علوم پزشکی و بهداشت سهم 7.8 بیلیون دلاری داشتند و همچنان این حوزه پتانسیل رشد بیشتری را در آینده خواهد داشت.

بعضی از رشته‌ها در این زمینه که متقاضی بیشتری دارد شامل موارد زیر است:

 • دوره تحصیلات تکمیلی پاتوبیولوژی و علوم آزمایشگاهی
 • دوره کارشناسی داروسازی
 • دکتری علوم پزشکی
 • تحصیلات تکمیلی بیومدیکال انفورماتیک

به‌طور متوسط درآمد کادر درمان در سال برابر با 32 هزار دلار است و از آن طرف پزشکانی که به‌تازگی کار خود را شروع کرده‌اند درآمد 27 هزار دلاری دارند.

البته همان‌طور که می‌دانید این اعداد تخمینی هستند و حقوق پزشکان، دندانپزشکان و دیگر رشته‌های حوزه درمان طبق تجربه کاری بالاتر از این ارقام خواهد بود.تا این‌جای مطلب رشته‌ها را متناسب با گروه اصلی بیان کردیم،پ اما الان قصد داریم به‌صورت اختصاصی ده مدرک از باارزش‌ترین رشته‌های دانشگاهی را در کانادا معرفی کنیم.

 

مهندسی عمران

چند سال قبل پیش‌بینی شد در سال‌های آینده بخش ساخت‌وساز کانادا روند کاهشی خواهد داشت، به‌همین دلیل بازار کار و سرمایه‌گذاری در این کشور به سمت رشته‌های مهندسی پیش می‌رود.

مهندس‌های عمران در تمامی مراحل مختلف پروژه‌های ساختمانی از طراحی تا اتمام ساخت درگیر هستند و می‌توانند روی طیف وسیعی از پروژه‌های مختلف مانند ساخت پل، جاده، برج، ساختمان و دیگر موارد کار کنند. به‌همین دلیل مهندسی عمران یکی از رشته های پرطرفدار کانادا به‌شمار می‌روند.

 

پرستاری

پرستاران مسئولیت‌های زیادی دارند اما زمان کاری و همچنین وقتی که باید برای درس خواندن صرف کنند از پزشکان کمتر خواهد بود.

برای پرستاری شما باید مدرک لیسانس این رشته را بگیرید و به‌دنبال آن آموزش‌های بیشتر نیز مورد نیاز است. همچنین می‌توانید برای افزایش دانش و تخصص مدرک کارشناسی ارشد این رشته را نیز دریافت کنید.

با توجه به جمعیت سالخورده کشور کانادا، بازار کار در بخش مراقبت‌های بهداشتی و درمانی همیشه در سطح بالایی قرار دارد و حتی هنوز به‌اندازه کافی تعداد نیروی کار در این زمینه تامین نیست.

 

مدیریت کسب‌وکار

کسانی که مدرک لیسانس مدیریت بازرگانی دارند، فرصت‌های کاری زیادی برای آن‌ها در کانادا در دسترس است و میزان حقوق و مزایا بسته به موقعیت‌های مختلف متفاوت خواهد بود.

حسابداری یکی از حوزه‌های مدیریت بازرگانی و یکی از رشته های پرطرفدار کانادا است که تعداد فارغ‌التحصیلان آن در هر سال افزایش پیدا می‌کنند.با توجه به سیستم برنامه‌ریزی آینده شغلی در کانادا، بازار کار در این زمینه برای پذیرش فارغ‌التحصیلان تا سال 2024 وجود دارد.

 

مهندسی نرم‌افزار

بر اساس گزارش COPS انتظار می‌رود تعداد مهندس‌های کامپیوتر مورد نیاز در چند سال آینده با توجه به سرمایه‌گذاری‌های زیاد در بخش فناوری افزایش یابد.چند تفاوت بین مدرک مهندسی نرم‌افزار (SE)، علوم کامپیوتری (CS) و مهندسی کامپیوتر (CE) وجود دارد. مهندس‌های نرم‌افزار با تولید و نگهداری برنامه‌های نرم‌افزاری سروکار دارند.

دانشجویان علوم کامپیوتری بیشتر روی داده‌ها، تبدیل داده و الگوریتم‌ها متمرکز هستند. مهندس‌های کامپیوتر نیز سیستم‌های کامپیوتری را طراحی، تولید و راه‌اندازی می‌کنند.

 

زمین‌شناسی

مدرک لیسانس در رشته زمین‌شناسی می‌تواند زمینه کار در اکتشاف مواد معدنی و نفت، مشاوره‌های محیطی و پروژه‌های شهری و حوزه‌های مشابه را به‌وجود بیاورد و این یکی دیگر از رشته های پرطرفدار کانادا از نظر موقعیت‌های شغلی در آینده است.

 

فارماکولوژی

کسب مدرک لیسانس در فارماکولوژی تنها یک نقطه شروع تحصیل در رشته داروسازی است اما به‌عنوان یکی از رشته های پرطرفدار کانادا درآمد زیادی دارد.پس از گرفتن مدرک فارماکولوژی شما باید آزمون مربوط به رشته داروسازی را در کانادا بگذرانید، در دوره کارآموزی شرکت کنید و سپس برای ثبت‌نام در کالج اقدامات لازم را انجام دهید.

دولت کانادا حداقل تا سال 2024 کمبود نیروی داروساز را پیش‌بینی کرده است، بنابراین فرصت‌های شغلی بالایی در این زمینه وجود دارد.

 

مهندسی نفت یا مهندسی شیمی

مهندس‌ نفت یا مهندس شیمی می‌تواند بعد از اتمام دوره تحصیل توسط شرکت‌های انرژی، موسسه‌های تحقیقاتی و دولت استخدام شود.

دانشجویان مهندسی شیمی همان دروس پایه ریاضی و علوم را مانند دیگر دانشجویان رشته‌های مهندسی در سال اول و دوم تحصیل می‌گذرانند.بعد از آن در مورد موضوع‌های دیگری مانند مکانیک سیالات، نقل‌وانتقال گرما و ماده، نحوه تبدیل مواد خام به محصولات کاربردی در صنایع مختلف و موضوعاتی از این قبیل دانش و تخصص کسب می‌کنند.

 

تجارت، a.k.a، علوم مدیریتی (MS)

طبق گزارش آمار کانادا در سال 2016 مدرک MS به‌طور متوسط بالاترین حقوق را برای زنان ارائه می‌دهد. این رشته بیشتر به ریاضیات ارتباط دارد تا تجارت و به دانشجویان آموزش‌هایی در مورد تئوری‌ها، مدل‌های آماری و برنامه‌نویسی و همچنین به‌کارگیری این مسائل در علوم تجاری ارائه می‌دهد.

 

بدون شک با انتخاب رشته‌های دانشگاهی مناسب می‌توانید بهترین موفقیت‌های شغلی را در آینده برای خود رقم بزنید. تحصیل در یکی از رشته های پرطرفدار کانادا می‌تواند رزومه خوبی برای شما ایجاد کند و اگر بخواهید برای هر شغلی درخواست دهید سریع با درخواست شما موافقت شود.

دانشگاه‌های کانادا از شهرت خوبی برخوردار هستند و کارفرماها نیز به این موضوع توجه ویژه‌ای دارند. سعی کنید رشته‌ای را برای تحصیل انتخاب کنید که به آن علاقه دارید، سپس برنامه‌ریزی کنید تا در آن رشته بهترین باشید.بدون شک برای رسیدن به چنین هدفی باید سخت تلاش کنید و آن وقت درخشش شما در آن رشته حتمی است.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *