اسکالرشیپ کانادا چیست

کانادا یکی از بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا است. به همین دلیل بسیاری از افراد تمایل دارند تا به این مقصد ایده‌آل مهاجرت کنند و اقامت کانادا را به دست آورند.این کشور همواره در حال جذب نیروی متخصص و پرورش آن‌ها است تا بتواند باعث توسعه اقتصادی و آبادانی خود شود. در نتیجه کانادا مهاجران سراسر دنیا را که قصد دارند به این کشور بروند و در آن اقامت داشته باشند مورد بررسی قرار می‌دهد و پذیرش می‌کند.

در این بین بسیاری از افراد از طریق تحصیل به کشور کانادا می‌روند. تحصیل در این کشور آرزوی افراد زیادی است، زیرا دانشگاه‌های کانادا از لحاظ آموزشی رتبه بالایی دارند. همچنین آن‌ها در کنار تحصیل با دانشجویانی از نژادهای مختلف، می‌توانند به کار نیز مشغول شوند.با این‌حال بسیاری از افراد هستند که توانایی مالی را برای دریافت اقامت تحصیلی در کانادا ندارند. آن‌ها می‌توانند از طریق اسکالرشیپ کانادا به این کشور سفر کنند و در آن‌جا به تحصیل بپردازند.

بنابراین در این مطلب قصد داریم تا درباره بورسیه تحصیلی کانادا و انواع آن صحبت کنیم. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

 

اسکالرشیپ چیست؟

اسکالرشیپ همان بورسیه تحصیلی است که توسط موسسات خاص، دانشگاه‌ها و دولت کانادا به افرادی داده می‌شود که توانمند و باهوش هستند ولی توانایی مالی برای تحصیل در کشور کانادا ندارند.
این افراد می‌توانند با کمک بورس تحصیلی شهریه دانشگاه، هزینه کتاب و منابع آموزش و دیگر هزینه‌های تحصیل خود را بپردازند.دانشجویانی که اسکالرشیپ کانادا را دریافت می‌کنند باید بدانند که هزینه بورسیه تحصیلی ثابت است و به آن اضافه نمی‌شود.علاوه بر این دانشجویان لازم نیست این هزینه را بازگردانند. این افراد فقط باید شرایط خاصی داشته باشند که از جمله آن‌ها، شرکت در پروژه‌های درسی و داشتن نمرات بسیار بالا است.

متقاضیان می‌توانند در مقاطع تحصیلی متفاوت، بورسیه تحصیلی بگیرند. با این‌حال کمک هزینه بورس تحصیلی در هر مقطع متفاوت است. برای مثال دانشجویان می‌توانند در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و فوق دکتری بورسیه شوند که مقطع دکتری بیشترین مبلغ اسکالرشیپ را دارد.

انواع اسکالرشیپ کانادا

بورسیه‌های تحصیلی متفاوتی در کشور کانادا وجود دارد که شامل دانشجویان بین‌المللی نیز می‌شود. این بورسیه‌ها هر کدام به‌نحوی هزینه‌های تحصیل دانشجویان را می‌پردازند. گاهی نیز ممکن است پرداخت این هزینه‌ها به‌شکلی باشد که کوچک‌ترین هزینه‌های زندگی را نیز در بر بگیرند.

بورسیه دولتی
بورسیه دولتی به تمامی خدمات دولت کانادا می‌گویند که برای دانشجویان بین‌المللی و بومی این کشور ارائه می‌شود. این خدمات دولتی انواع گوناگونی دارند و به شکل‌های مختلفی ارائه می‌شوند که در ادامه آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

 

بورسیه Vanier Graduate Scholarships
این بورسیه دولتی برای دانشجویانی است که می‌خواهند در مقطع دکتری تحصیل کنند. البته باید توجه داشت این بورسیه فقط برای دانشجویان بین‌المللی است که برای مهاجرت کانادا از طریق ویزای تحصیلی اقدام کرده‌اند.

موسسه ونیر یکی از موسسات دولتی است که سالانه تعدادی دانشجو را در رشته‌های مهندسی، علوم طبیعی، سلامت، علوم اجتماعی و علوم انسانی جذب می‌کند و کمک هزینه تحصیلی به مبلغ 50 هزار دلار به‌صورت سالانه در طی سه سال به آن‌ها می‌پردازد.

هدف این موسسه از اسکالرشیپ کانادا برای دانشجویان بین‌المللی این است که بتواند این کشور را به یک مرکز عالی آموزش و تحقیقات تبدیل کند. به همین دلیل ونیر دنبال دانشجویان بین‌المللی است که بسیار توانمند و ممتاز باشند.موسسه مورد نظر سالانه حدود 166 نفر از دانشجویان را بورسیه می‌کند. این در حالی است که هم اکنون تعداد 500 نفر دانشجوی بورسیه شده توسط ونیر فعال هستند و با کمک این بورسیه به تحصیل می‌پردازند.

دانشجویانی که می‌خواهند توسط موسسه ونیر بورسیه شوند باید به نکات زیر توجه کنند.دانشجو باید ابتدا در یکی از برنامه‌هایی ثبت نام کند که به‌صورت تخصصی در مقطع دکتری انجام می‌شود.این دانشجو باید از طرف موسسه آموزشی که در آن جا تحصیل می‌کرده است، معرفی نامه‌ای مبنی بر تقاضای اسکالرشیپ کانادا داشته باشد.
دانشجو باید در مقطع کارشناسی ارشد خود نمرات بالایی کسب کند تا بتواند برای این بورسیه تقاضا دهد.دانشجو باید بتواند رهبری پروژه‌ها را به دست بگیرد. علاوه بر این توانایی تحقیقات تخصصی و پیشرفته را نیز داشته باشد.
بورسیه OAS
OAS به کشورهایی گفته می‌شود که عضو سازمان ایالات آمریکا هستند. دانشجویانی که از دانشگاه‌های این کشورها فارغ‌التحصیل می‌شوند، می‌توانند از بورسیه OAS استفاده کنند. کشورهای سازمان ایالات آمریکا شامل جزایر کارائیب و کشورهای آمریکای لاتین هستند.

بورسیه IDRC
بورسیه IDRC بورسیه جوایز تحقیقاتی است که به دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری اعطا می‌شود که از کشورهای در حال توسعه‌ جنوب آسیای شرقی هستند. از جمله آن‌ها می‌توان به هنگ کنگ، هند و چین اشاره کرد.

 

بورسیه NSERCH
سازمان NSERCH یکی از سازمان‌های دولتی است که بهترین دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد را در رشته‌های مهندسی و علوم طبیعی که در دانشگاه‌های معتبر کانادا تحصیل می‌کنند از لحاظ مالی تامین می‌کند. بورسیه این سازمان در قالب اسکالرشیپ کانادا، Awards و Grants است.

 

بورسیه فوق لیسانس
اسکالرشیپ فوق لیسانس را سه سازمان دولتی متفاوت ارائه می‌دهند. این سازمان‌ها شامل موسسه تحقیقات بهداشت کانادا، فدرال و شورای تحقیقات علوم طبیعی و مهندسی کانادا هستند.

افرادی که قصد دارند از این بورسیه استفاده کنند باید اقامت دائم کانادا یا شهروندی این کشور را داشته باشند.مبلغ بورسیه اسکالرشیپ فوق لیسانس برای یک سال اعتبار، 17500 دلار است. توجه کنید که این اعتبار یک ساله و غیر قابل تمدید خواهد بود.

 

کمک هزینه تحصیلی فوق دکتری
این اسکالرشیپ کانادا برای دانشجویانی است که می‌خواهند در مقطع فوق دکترا و در رشته‌های تحقیقات سلامت، علوم اجتماعی و طبیعی تحصیل کنند.هدف این بورسیه که با نام Banting نیز شناخته می‌شود جذب دانشجویان بین‌الملل و بومی کانادا است که از استعدادهای برتر به شمار می‌روند. علاوه بر این Banting قصد دارد تا توانایی و قدرت رهبری و هدایت در این دانشجویان را افزایش دهد.

این بورسیه برای مدت زمانی 2 ساله است و قابلیت تمدید ندارد. مبلغ پرداختی آن نیز حدود 70 هزار دلار به‌صورت سالیانه است که شامل مالیات می‌شود.

اسکالرشیپ کانادا چیست

بورسیه دانشگاهی کانادا
دانشگاه‌های معتبر کانادا به دانشجویانی که شرایط خوبی از نظر تحصیل داشته باشند و نمرات بالایی دریافت کنند، کمک هزینه تحصیل می‌پردازند. دانشجویان بین‌المللی نیز می‌توانند تحت شرایطی برای دریافت اسکالرشیپ کانادا از طریق دانشگاه‌ها به روش‌های زیر اقدام کنند.

 

بورسیه شایستگی تحصیلی
این بورسیه براساس نمره‌های مقطع قبلی دانشجو است. بنابراین بورسیه شایستگی تحصیلی فقط به دانشجویانی اعطا می‌شود که ممتاز باشند و نمرات بالایی بگیرند. مقدار اسکالرشیپ شایستگی تحصیلی بین هزار تا 12 هزار دلار متغیر است.

 

اسکالرشیپ RA
اسکالرشیپ RA، کمک هزینه پژوهشی و تحقیقاتی است که توسط دانشگاه‌های کانادا پرداخت می‌شود. دانشجویانی که شرایط RA را داشته باشند، توسط اساتید و اعضای دانشکده برای همکاری در کارهای تحقیقاتی استخدام می‌شوند که هم راستا با تحقیقات فردی خودشان است.

این دانشجویان در حالی که واحدهای خود را می‌گذرانند، باید زمانی را برای تحقیق در مورد موضوعاتی اختصاص دهند که استاد برای آن‌ها در نظر می‌گیرد.

البته تمام تحقیقات زیر نظر یک استاد راهنما است و در آخر به‌صورت مقاله در خواهند آمد و به عنوان پایان نامه دانشجو در نظر گرفته می‌شوند.

اسکالرشیپ TA
از دیگر انواع بورسیه‌های دانشگاهی کانادا می‌توان به کمک هزینه تدریس اشاره کرد. استادان دانشگاه از این دانشجویان برای اهداف زیادی استفاده می‌کنند که از جمله آن‌ها می‌توان به کار در گروه‌های تحصیلی، کار در آزمایشگاه‌ها، آماده کردن سخنرانی‌ها، علامت‌گذاری آزمون‌ها و تمرینات و کارهای مشابه اشاره کرد.

دانشجویانی که می‌خواهند این اسکالرشیپ کانادا را دریافت کنند، باید به‌صورت کامل به زبان انگلیسی مسلط باشند. هزینه این بورس تحصیلی 10 هزار دلار برای یک سال است.

 

بورسیه خصوصی یا غیر دولتی کانادا

بورسیه‌های غیر دولتی کانادا تحت مدیریت دو سازمان به نام‌های Trudeau و صندوق مالی محیط زیست کانادا است.صندوق مالی محیط زیست برای دانشجویانی است که در حال تحصیل در یکی از دانشگاه‌های بریتیش کلمبیا و کبک هستند. این دانشجویان باید در مقطع دکترا یا فوق لیسانس تحقیقات جانوری باشند.
به این دسته از دانشجویان دو کمک هزینه تحصیلی به میزان 1500 دلار به‌صورت سالیانه پرداخت می‌شود.
Trudeau به دانشجویانی اسکالرشیپ کانادا می‌دهد که در دانشگاه‌های منتخب کانادا در مقطع دکتری تحصیل کنند.این بورسیه تحصیلی که سه ساله است سالانه 20 هزار دلار برای مخارج تحقیقات و سفرها و همچنین 40 هزار دلار برای مخارج زندگی به این دانشجویان پرداخت می‌کند.

در صورتی که قصد تحصیل در کشور کانادا را دارید و از اسکالرشیپ کانادا استفاده کنید، باید در ابتدا یک استاد راهنما داشته باشید. در مراحل بعدی وظیفه دانشجو این است که بتواند خودش و توانایی‌هایش را به استاد راهنما ثابت کند.در این مراحل شما باید برای خود رزومه مناسبی داشته باشید و مراحل پیشرفت را طی کنید. در صورتی که توانستید نظر استاد راهنما را به خود جلب کنید، می‌توانید از طریق دستیار تدریس و دستیار تحقیقات اسکالرشیپ کانادا را بگیرید.

البته توجه به این نکته ضروری است که عموما بورسیه‌های تحصیلی کانادا به مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری اختصاص داده می‌شود. بنابراین دانشجویان لیسانس شانس خیلی کمی برای دریافت چنین بورسیه‌هایی دارند.دانشجویانی که می‌خواهند توسط کشور کانادا بورسیه شوند، لازم است تا ابتدا اقامت تحصیلی این کشور را دریافت کنند. سپس به مدت یک الی دو ترم در دانشگاه‌های کانادا تحصیل کرده و نمرات عالی بگیرند. در این صورت می‌توانند کمک هزینه تحصیل در کانادا را دریافت کنند.

4.7/5 - (6 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *