بیومتریک چیست

طبق قوانینی که کشور کانادا برای مهاجرت به این کشور وضع کرده است، تمام افرادی که می‌خواهند ویزای کار، ویزای تحصیل، ویزای گردشگری، ویزای دائم و ویزای حضور در کانادا را دریافت کنند، باید به‌صورت دیجیتالی عکسی از صورت آن‌ها گرفته شود.علاوه بر این، هر 10 انگشت دست فرد متقاضی نیز باید به‌طور دیجیتالی انگشت‌نگاری شده و در سامانه اداره مهاجرت ثبت شود.

در این شرایط تمام افرادی که قصد مهاجرت کانادا دارند، در هنگام بررسی افسر مرزی، عکس دیجیتال و اثر انگشت آن‌ها با خود شخص مقایسه خواهد شد. انجام این کارها به این دلیل است که افسر مرزی مطمئن شود هویت شما با همان کسی که درخواست ویزا داده است، مطابقت می‌کند یا نه.
افسر مرزی همچنین می‌تواند با استفاده از انگشت‌نگاری، اطلاعات و پیشینه متقاضی را نیز بررسی کند. بنابراین بیومتریک در دو فاز برای مسافران انجام می‌شود. فاز اول در زمان ارسال درخواست ویزا و فاز دوم در لحظه ورود به خاک کانادا. اجازه دهید در این مطلب به سوال بیومتریک چیست، پاسخ دهیم.

 

چرا بیومتریک توسط دولت کانادا اجرا می‌شود؟

دولت کانادا اعتقاد دارد که مسافران کم خطر با استفاده از بیومتریک می‌توانند راحت‌تر کارهای مهاجرت کانادا و ارسال درخواست خود را انجام دهند. در این روش، مهاجرانی که جنایتکار هستند و تخلفات زیادی انجام داده‌اند، زودتر شناسایی خواهند شد.

مسافرانی که در محدوده سنی 14 سال تا 79 سال هستند، باید اطلاعات بیومتریک خود را در سازمان اداره مهاجرت ثبت کنند.البته برای افرادی که قصد دارند در کانادا پناهنده شوند، هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و تمام این افراد باید با استفاده از بیومتریک عکس و انگشت‌نگاری دیجیتالی انجام دهند.

بیومتریک برای چه کسانی الزامی است؟

قانون بیومتریک برای تمام افرادی است که از آفریقا، آسیای شرقی، خاورمیانه، اروپا و آمریکا قصد دارند به هر دلیلی اقامت کانادا را دریافت کنند یا برای تفریح، تحصیل و کار به این کشور بروند.

بیومتریک چیست

کدام افراد نیازی به انجام مراحل بیومتریک ندارند؟

بعضی از کشورها از ویزای ETA که همان مجوز مسافرت الکترونیکی است، معاف هستند. مسافرانی که از این کشورها قصد دارند به عنوان توریست به کانادا سفر کنند، ملزم به انجام مراحل بیومتریک نیستند.

 • افرادی که سن آن‌ها بیشتر از 79 سال است.
 • کودکان زیر 14 سال
 • افرادی که تبعه کانادا هستند.
 • افرادی که اقامت دائمی کانادا را دارند.
 • مقامات ارشد دولت هر کشور
 • وزرا و افرادی که برای کارهای رسمی به کشور کانادا سفر می‌کنند.
 • افرادی که ویزای آمریکا دارند و فقط از کانادا به ‌صورت ترانزیت عبور می‌کنند تا به این کشور برسند.

مراحل بیومتریک چیست؟

دولت کانادا برای این‌که بتواند برای تمام متقاضیان ویزای این کشور، بیومتریک انجام دهد با یک شرکت خصوصی قرارداد بسته است. این شرکت خصوصی در بسیاری از کشورهای دنیا شعباتی دارد که به آن‌ها شعبه‌های مرکز پردازش ویزا می‌گویند.

در کشور آمریکا نیز دفاتری وجود دارند که برای متقاضیان ویزای کانادا، مراحل بیومتریک را انجام می‌دهند.ایرانیانی که می‌خواهند ویزای کانادا بگیرند، می‌توانند به نزدیک‌ترین شعبه‌های مرکز پردازش ویزا بروند. البته با شیوع ویروس کرونا، رزرو وقت به‌ صورت آنلاین برای ثبت اطلاعات بیومتریک الزامی است.

شعبه‌های مرکز پردازش در ایروان، ابوظبی، دوبی، تفلیس، آنکارا و استانبول قرار دارند. شما می‌توانید برای انجام بیومتریک در هر یک از این شعبه‌ها، از قبل به‌صورت آنلاین وقت بگیرید.برای انجام مراحل بیومتریک باید ابتدا از اداره مهاجرت کانادا نامه‌ای دریافت کنید. بعد از دریافت نامه، وقتی را برای خود رزرو کنید. سپس با تماس افسر سرویس کانادا به مراکز پردازش ویزا بروید. در صورتی که مدارک شما به‌ صورت کاغذی باشد، باید مبلغی را برای ارسال و بررسی مدارک خود بپردازید.

کارمند مرکز پردازش ویزا ابتدا از شما عکسی تمام رخ به ‌صورت دیجیتالی تهیه می‌کند. سپس با استفاده از اسکنر، اثر انگشت تمام انگشتان‌تان را نیز ثبت خواهد کرد. برای انجام این مراحل نیازی به تسلط بر زبان انگلیسی ندارید، زیرا در این مرحله مصاحبه‌ای انجام نخواهد شد.

 

هزینه بیومتریک
مراحل بیومتریک برای یک خانواده، 170 دلار کانادا و برای هر فرد به‌صورت تکی 85 دلار کانادا خواهد بود. برای ثبت اطلاعات بیومتریک که شامل عکس دیجیتالی و اثر انگشتان است نیز باید هزینه‌ای پرداخت شود.

علاوه بر این‌، هزینه‌ای را نیز باید برای سرویس‌دهی مرکز پذیرش ویزا پرداخت کنید، زیرا این مراکز مراحل زیر را برای شما انجام می‌دهند:

 • بررسی مدارک برای اطمینان از کامل شدن تقاضای شما
 • فرستادن پرونده اپلای به مرکز ویزا
 • ارسال اسناد و مدارک از جمله پاسپورت‌ها به اداره ویزا و مراقبت از آن‌ها
 • پیگیری اپلای افراد

افرادی که به ‌صورت گروه‌های سه نفره هستند یا قصد دارند برای اجرا، ویزای کانادا بگیرند نیز باید برای بیومتریک 255 دلار کانادا پرداخت کنند.

 

نوبت‌دهی آنلاین ثبت اطلاعات بیومتریک کانادا

سرویس نوبت‌دهی آنلاین بیومتریک کانادا از نوامبر سال 2020 میلادی دوباره فعالیت خود را آغاز کرد. بنابراین افرادی که در IRCC یا اداره مهاجرت و شهروندی کانادا حساب کاربری دارند، می‌توانند به ‌صورت آنلاین برای ثبت اطلاعات انگشت‌نگاری و عکاسی دیجیتالی، از قبل وقت بگیرند.

وقتی کارهای رزرو وقت را انجام دادید، باید منتظر تماس افسر سرویس کانادا باشید. اگر افسر با شما تماس نگرفت، باید از زمان‌بندی آنلاین استفاده کنید. این زمان‌بندی در دستورالعمل بیومتریک بیان شده است.طبق دستورالعمل جدید بیومتریک و اداره مهاجرت کانادا، تمام افرادی که متقاضی ثبت اطلاعات بیومتریک هستند باید از قبل به‌ صورت آنلاین وقت بگیرند. زیرا مراکز پذیرش ویزا به افرادی که بدون نوبت به آن‌ها مراجعه کنند، هیچ خدماتی را ارائه نمی‌دهند.

همچنین این افراد باید بدانند که ثبت اطلاعات بیومتریک فقط در نزدیک‌ترین مراکز پذیرش ویزا انجام ‌می‌شود.در گذشته مهاجران می‌توانستند بدون رزرو وقت به‌ صورت آنلاین، به این مراکز بروند و کارهای خود را انجام دهند، اما با شیوع ویروس کرونا دستورالعمل سازمان مهاجرت کانادا تغییر پیدا کرده است. بنابراین رزرو وقت از قبل الزامی خواهد بود.

 

بیومتریک تا چه زمانی معتبر است؟

هنگامی که برای انجام مراحل انگشت‌نگاری و عکاسی به مراکز پردازش ویزا مراجعه می‌کنید، اطلاعات شما ثبت می‌شود و دیگر نیازی نیست کاری انجام دهید.در صورتی که از قبل اطلاعات بیومتریک شما در سیستم ثبت شده است ولی می‌خواهید برای ویزای دائم اقدام کنید باید دوباره تمام مراحل بیومتریک را انجام دهید. علاوه بر این، ملزم به پرداخت مجدد تمام هزینه‌ها هستید.

اگر برای دیگر ویزاهای این کشور از جمله دیدار آشنایان، تحصیلی، کار یا موقت اقدام کنید، اطلاعات بیومتریک شما 10 سال اعتبار دارند و لازم نیست در طی این مدت اطلاعات خود را به‌روزرسانی کنید.اگر صورت فرد در مدت زمان 10 سال تغییرات زیادی کند، فرد مستلزم است تا دوباره مراحل انگشت‌نگاری را انجام دهد.

 

حفظ حریم خصوصی افراد
اطلاعات شخصی افراد که برای سیستم بیومتریک ثبت شدند، ابتدا کدگذاری می‌شوند سپس به ‌صورت الکتریکی فرستاده خواهند شد.این اطلاعات زمانی که به پایگاه داده منتقل شدند، از روی سیستم بیومتریک حذف خواهند شد. اطلاعات به دست آمده از انگشت‌نگاری توسط پلیس کانادا بررسی می‌شود و با گروه‌های زیر مقایسه خواهد شد:

 • افرادی که درخواست ویزای موقت دارند.
 • افراد مدعی پناهندگی
 • جنایتکاران

اگر اطلاعات بیومتریک افراد با هریک از این موارد مطابقت داشته باشد، پلیس کانادا از این اطلاعات برای گرفتن تصمیم درباره فرد استفاده می‌کند. در این صورت کانادا این اطلاعات را در اختیار کشورهایی از قبیل نیوزلند، استرالیا و انگلیس نیز قرار می‌دهد.دولت کشور کانادا اطلاعات مربوط به انگشت‌نگاری را به‌ مدت 15 سال نگه می‌دارد. در مواردی که فرد در این مدت زمان، متقاضی شهروندی کانادا شود مدارک حذف می‌شوند و فرد باید دوباره برای بیومتریک اقدام کند.

هنگامی که 15 سال پایان یافت، اطلاعات شخصی فرد پاک خواهد شد و دیگر هیچ داده‌ای در سیستم اداره مهاجرت باقی نخواهد ماند.

 

انجام مراحل بیومتریک در خاک کانادا

افرادی که می‌خواهند به ‌صورت حضوری درخواست ثبت اطلاعات بیومتریک را انجام دهند، می‌توانند به مراکز خدماتی در دروازه‌های ورودی کانادا مراجعه کنند.افرادی که از ویزای کانادا معاف هستند و برای درخواست کار به مرز این کشور می‌روند یا دانشجویان بین‌المللی هستند نیز می‌توانند توسط اداره گمرک کانادا مراحل بیومتریک خود را انجام دهند.

تا امروز هیچ مرکزی برای انجام بیومتریک در خاک کشور کانادا تاسیس نشده است و همه این مراحل در دروازه‌های ورودی این کشور انجام می‌شوند.لازم به ذکر است که این گروه از افراد در صورتی می‌توانند اطلاعات انگشت‌نگاری خود را در این دروازه‌های ورودی ثبت کنند که همان‌طور که در بالا گفتیم، وقت قبلی داشته باشند.

 

افرادی که قصد مهاجرت کانادا دارند باید احراز هویت شوند. بنابراین دفاتری در سراسر دنیا تحت عنوان مراکز پردازش ویزا راه افتادند تا بتوانند اطلاعات هویتی افراد را ثبت کرده و به اداره مهاجرت کانادا ارسال کنند.

این اطلاعات شامل عکس تمام رخ دیجیتالی و انگشت‌نگاری از هر 10 انگشت است. در گذشته افراد می‌توانستند برای ثبت اطلاعات خود بدون گرفتن وقت قبلی به این مراکز بروند، ولی با شیوع ویروس کرونا این امر دیگر ممکن نیست.بنابراین افراد باید از قبل وقت بگیرند و طی زمانی که به آن‌ها ابلاغ می‌شود، به این دفاتر مراجعه کنند.

در این سیستم، اطلاعات هویتی افراد با سایر گروه‌های خطرناک مقایسه خواهد شد. در صورتی که تطابقی وجود نداشته باشد، اطلاعات شما ثبت شده و از آن‌ها نگهداری می‌شود. اگر بین این اطلاعات تطابقی به وجود بیاید، دولت کانادا با فرد تقاضادهنده طبق قوانین خود برخورد خواهد کرد.فراموش نکنید دانستن اطلاعات کافی درباره اقامت کانادا و مهاجرت به این کشور الزامی است. بنابراین در صورتی که قصد دارید به خاک این بهشت مهاجرتی وارد شوید، از یک وکیل مهاجرت کانادا مشورت بگیرید.

4.5/5 - (12 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *