انتخاب از بین استرالیا یا کانادا برای مهاجرت

مهاجرت کاری است که نیاز به سخت‌گیری‌های فراوان دارد و شخص متقاضی نباید با تصمیم‌گیری‌های لحظه‌ای، کشوری را برای ادامه زندگی، تحصیل، سرمایه‌گذاری یا هر امر دیگری انتخاب کند.کانادا و استرالیا، هر دو کشوری مهاجرپذیر هستند. اما متفاوت بودن شرایط زندگی، تحصیل، کار و سایر موارد در آن‌ها با یکدیگر، تصمیم‌گیری را تا حدودی سخت خواهد کرد.

اگر شما هم در انتخاب از بین استرالیا و کانادا برای مهاجرت مردد هستید، بد نیست در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا درباره جزئیات هر یک از این کشورها اطلاعاتی به دست آورید و بتوانید راحت‌تر تصمیم بگیرید.

 

تفاوت‌های استرالیا و کانادا

هر چند هر دو کشور انگلیسی زبان محسوب می‌شوند اما باید مد نظر قرار دهید که تفاوت آن‌ها در فرآیند اخذ ویزا و اقامت، شرایط آب‌وهوایی، میزان امنیت، کیفیت زندگی، سیستم آموزشی، موقعیت جغرافیایی، قوانین مهاجرتی و سایر موارد غیرقابل انکار است.

از آن‌جایی که مقایسه تمامی این موارد در یک مطلب امکان‌پذیر نیست، سعی کرده‌ایم اصلی‌ترین وجه تمایز این دو کشور را بیان کنیم تا به سهولت انتخاب از بین استرالیا و کانادا برای مهاجرت کمک کرده باشیم.

 

موقعیت جغرافیایی استرالیا و کانادا

کانادا در شمال قاره آمریکا قرار گرفته است و استرالیا با قرار گرفتن در نیم‌کره جنوبی زمین، قاره استرالیا و اقیانوسیه، از نظر زمانی و حتی فصلی با کشور کانادا تفاوت چشم‌گیری دارد.

کانادا به‌ خاطر قرار گرفتن در همسایگی آمریکا، بستر سرمایه‌گذاری هموارتری را در مقایسه با استرالیا برای مهاجران فراهم می‌آورد. بنابراین اگر قصد راه‌اندازی کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری را دارید، کانادا گزینه انتخابی بهتری برای شما خواهد بود.

 

شرایط آب‌وهوایی استرالیا و کانادا
بسیاری از افراد بر این باور هستند که بررسی شرایط آب‌وهوایی چندان در انتخاب محل اقامت تاثیری ندارد. اما کاملا اشتباه می‌کنند. چرا که یکی از مهم‌ترین معیارهای انتخاب از بین استرالیا و کانادا برای مهاجرت، شرایط آب‌وهوایی این دو کشور است.

وسیع بودن کانادا باعث شده است تا آب‌وهوای مناطق مختلف آن متفاوت باشد. آمارها نشان می‌دهد بخش شمالی این کشور به خاطر سردسیری بودن، ساکنان زیادی ندارد و اغلب شهرهای پرجمعیت کانادا از نظر موقعیتی در نوار جنوبی آن قرار گرفته‌اند.

در مقایسه با کانادا، استرالیا از آب‌وهوای معتدل‌تری برخوردار است و برای کسانی که نسبت به سرما حساسیت بیشتری دارند، انتخاب بهتری خواهد بود. اما اگر بخواهیم صادق باشیم، نمی‌توانیم مشکلات زیست محیطی و اقلیمی مربوط به لایه ازون در استرالیا را کتمان کنیم.

 

زبان رسمی استرالیا و کانادا
درست است که در هر دو کشورهای استرالیا و کانادا به خاطر مهاجرپذیری، تنوع زبانی و فرهنگی زیادی به چشم می‌خورد اما باید بدانید زبان رسمی آن‌ها انگلیسی است. البته در کشور کانادا کنار زبان انگلیسی، مردم بعضی ایالت‌ها مانند کبک به زبان فرانسوی هم صحبت می‌کنند که این مساله شرایط را تا حدی برای مهاجران مساعد می‌سازد.

تفاوت میان زبان انگلیسی استرالیا و کانادا در لهجه است. انگلیسی کانادایی به لهجه آمریکایی نزدیک است که یادگیری و فهم آن به مراتب آسان‌تر خواهد بود. ناگفته نماند تنها کسانی کاملا متوجه انگلیسی کانادایی و استرالیایی می‌شوند که تسلط کافی بر این زبان داشته باشند. پس باید در آزمونی مانند آیلتس موفق باشید.

 

دریافت ویزا و اقامت استرالیا و کانادا

بخش قابل توجه انتخاب از بین استرالیا و کانادا برای مهاجرت، به شرایط اقامت و اخذ ویزا بر می‌گردد. در حالت کلی، سهولت شرایط دریافت ویزا و اقامت کانادا نسبت به استرالیا غیرقابل انکار است. البته فرآیند اخذ ویزا و اقامت در هر یک از این کشورها بسته به راهی که متقاضی اقدام می‌کند، متفاوت خواهد بود.

اما تفاوتی که در شرایط اقامت و دریافت ویزای این دو کشور وجود دارد، مربوط به ارزیابی مدارک است. برای درک بهتر این موضوع لازم است بدانید که:

ارزیابی مدارک ویزا و اقامت استرالیا در تمامی ایالت‌ها یکسان است.
ارزیابی مدارک ویزا و اقامت کانادا برای ایالت‌های مختلف متفاوت است و پذیرش در یک ایالت به معنی پذیرش در ایالت‌های دیگر نیست.
سیستم آموزشی در استرالیا و کانادا
شاید با یک دید سطحی تصور کنید پپ سیستم آموزشی در استرالیا و کانادا شبیه به هم است، اما در حقیقت در جزئیات ریزی با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند که اصلی‌ترین آن‌ها مربوط به هزینه‌های استفاده از خدمات آموزشی است.

وگرنه این دو کشور هر دو از سیستم آموزشی نوین و پیشرفته‌ای استفاده می‌کنند و هر دو برای شهروندان، خدمات آموزشی رایگان ارائه می‌دهند. دانشجویان بین‌المللی باید بدانند بسته به مقطع تحصیلی، رشته، نوع مرکز آموزشی (خصوصی، دولتی و شبانه‌روزی) و سایر موارد، هزینه‌ها متفاوت خواهد بود.

در زیر، رشته‌های تحصیلی پرتقاضا در هر یک از کشورها را معرفی کرده‌ایم:

کانادا: مهندسی شیمی، عمران، پزشکی، پرستاری، داروسازی، معلمی و حسابداری
استرالیا: دندانپزشکی، هتلداری، حسابداری، کامپیوتر، پرستاری و پزشکی

فرصت شغلی در استرالیا و کانادا

در مقایسه اقتصاد و نرخ بیکاری استرالیا و کانادا می‌توان به این جمع‌بندی رسید که هر دو کشور در اقتصاد قوی هستند، فرصت‌های شغلی زیادی در اختیار افراد قرار می‌دهند و نرخ بیکاری بسیار پایینی دارند که به ترتیب 7.1 و 7.5 درصد تخمین زده شده است.

بررسی بازار کار این دو کشور به‌سادگی امکان‌پذیر نیست. چرا که باید با توجه به‌عنوان شغلی و رشته، بازار کار استرالیا و کانادا با یکدیگر مقایسه شوند. اما اگر بخواهیم از نظر سطح درآمدی صحبت کنیم، باید نوید دهیم که حداقل دستمزد در استرالیا نسبت به کانادا بالاتر است.

کسانی که در این دو کشور به تحصیل مشغول هستند، می‌توانند برای مدت زمان مشخصی بعد از پایان تحصیلات کار کنند. کانادا بسته به مقطع تحصیلی، 8 ماه تا 3 سال به متقاضی این امکان را می‌دهد تا دنبال شغل مناسب و متناسب با رشته خود بگردد. این بازه زمانی در استرالیا از 1.5 سال تا 4 سال متغیر است.

انتخاب از بین استرالیا یا کانادا برای مهاجرت

خدمات درمانی در استرالیا و کانادا

هر دو کشور خدمات درمانی و بیمه رایگان در اختیار شهروندان خود قرار می‌دهند. اما اگر بخواهیم صادقانه بگوییم، باید از کیفیت بهتر خدمات درمانی و بیمه کانادا نسبت به استرالیا یاد کنیم.

متاسفانه استفاده از خدمات درمانی در استرالیا، نیاز به اثبات ضرورت آنی دارد و در غیر این صورت، متقاضی باید ماه‌ها منتظر بماند. اما ارائه خدمات درمانی و بیمه کانادا در جهان حرف اول را می‌زند و استفاده بسیار آسان از آن باعث شده است تا الگوی اکثر کشورها قرار بگیرد.

پس اگر یکی از اولویت‌های شما در انتخاب از بین استرالیا و کانادا برای مهاجرت استفاده از خدمات درمانی و بیمه است، بدون شک کانادا انتخاب نهایی هوشمندانه‌تری خواهد بود.

 

هزینه‌های زندگی در استرالیا و کانادا

در نظر گرفتن هزینه‌های زندگی در انتخاب از بین استرالیا و کانادا برای مهاجرت الزامی است. هزینه‌های زندگی در کانادا و استرالیا که شامل مسکن، خوراک، پوشاک، تحصیل، اینترنت، گردش و سایر موارد می‌شوند، با تفاوت فاحشی همراه هستند.

اگر توجه کرده باشید، در بخش فرصت‌های شغلی راجع به بیشتر بودن حداقل دستمزد استرالیا نسبت به کانادا صحبت کردیم. اما در این جا باید بگوییم که گرانی هزینه‌های زندگی در استرالیا باعث خواهد شد تا ویژگی دستمزد بالا در این کشور کاملا نادیده گرفته شود.

البته آخرین نتایج مربوط به مقایسه هزینه‌ها نشان می‌دهد خورد و خوراک در کانادا گران‌تر و هزینه‌های مسکن در استرالیا به‌مراتب بیشتر است.

 

حالا که اصلی‌ترین فاکتورهای انتخاب از بین استرالیا و کانادا برای مهاجرت را بررسی کردیم، تصمیم نهایی شما چیست؟ آیا مهاجرت کانادا را برای ادامه زندگی انتخاب می‌کنید یا استرالیا؟ به عنوان نتیجه‌گیری نهایی باید اعلام کنیم که انتخاب هر یک از این کشورهای مهاجرپذیر برای ادامه زندگی، تحصیل، کار، سرمایه‌گذاری یا هر چیز دیگر، به شرایط خانوادگی، تحصیلی، اقتصادی و اولویت‌های مشابه بستگی دارد.

پس سعی کنید با در نظر گرفتن تمام موارد و همچنین مشورت با وکلا و مشاوران مهاجرتی، بهترین تصمیم را بگیرید. هر ساله ممکن است شرایط مهاجرت، اخذ ویزا و اقامت در کشورهای مورد نظر دستخوش تفاوت‌هایی شود که با سختی‌هایی همراه شود. اگر می‌خواهید از شر این مشکلات رهایی یابید، از کمک مشاوران و وکلای مهاجرتی غافل نشوید.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *