روال انجام بیومتریک کانادا

مهاجرت به کانادا یکی از آرزوهای بسیاری از افراد در کشورهای مختلف دنیا است. به‌نحوی که گروه زیادی از مردم در سراسر جهان به‌ویژه در کشورهای جهان سوم و توسعه یافته، تمایل دارند برای ادامه زندگی به کشور کانادا مهاجرت کنند.

این بهشت مهاجرتی از امکانات و خدمات بسیار زیادی برخوردار است و شرایط مناسب کار و زندگی در آن سبب می‌شود تا بسیاری از افرادی که در جستجوی زندگی بهتر هستند یا قصد دارند تعطیلات خود را در یک کشور پیشرفته بگذرانند، کانادا را به‌عنوان مقصد نهایی انتخاب کنند.برای دریافت اجازه ورود به کشور کانادا و گرفتن ویزا در کشور ایران و بعضی از کشورهایی که برای ورود به کانادا نیازمند داشتن ویزا هستند، تهیه مدارک شخصی و مورد نیاز لازم و ضروری است.

یکی از مدارک مورد نیاز برای ورود به کانادا، انجام بیومتریک است. اما این مفهوم چه معنایی دارد و روال انجام بیومتریک کانادا به چه ‌شکلی است؟

در این مطلب ضمن معرفی بیومتریک، مراحل انجام آن را نیز شرح می‌دهیم. پس اگر متقاضی گرفتن ویزای کانادا هستید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

 

بیومتریک چیست؟

دولت کانادا می‌خواهد از یکی بودن هویت متقاضی اخذ ویزا و فرد حاضر در مرز این کشور اطمینان حاصل کند. به ‌همین دلیل برای اطمینان از این موضوع اقدام به انجام بیومتریک می‌کند.
بیومتریک به ‌معنی گرفتن عکس دیجیتال از چهره و اثر هر ده انگشت دست است. این اطلاعات در سیستم اداره مهاجرت کانادا ثبت می‌شود و هنگام حضور فرد در مرز یا فرودگاه کانادا، با اطلاعات فرد حاضر شده تطابق داده خواهد شد.

 

مراحل انجام بیومتریک کانادا

روال انجام بیومتریک تنها برای کسانی که برای نخستین مرتبه درخواست گرفتن ویزا دارند انجام می‌شود. افرادی که از معافیت برخوردار هستند، به‌عنوان مثال سن آن‌ها بیشتر از 80 سال یا کمتر از 14 سال است نیازمند انجام بیومتریک نیستند.

روال انجام بیومتریک کانادا را به شکل مرحله به مرحله در زیر توضیح دادیم.

 

مرحله نخست
در این مرحله باید پس از ثبت درخواست بیومتریک، هزینه آن را پرداخت کنید. تاخیر در پرداخت هزینه بیومتریک، ممکن است در روال انجام کارها و زمان لازم برای پردازش اطلاعات وقفه ایجاد کند.

مرحله دوم
در مرحله دوم یک نامه با عنوان نامه دستورالعمل بیومتریک دریافت خواهید کرد که دستورات لازم را برای انجام بیومتریک به شما می‌گوید. لازم است هنگام مراجعه برای انجام بیومتریک این نامه را با خود به همراه داشته باشید.

مرحله سوم
گام بعدی در روال انجام بیومتریک کانادا برای گرفتن اقامت و ویزای این کشور، حضور در یکی از مراکز انجام بیومتریک است.با توجه به این نکته که در کشور ایران سفارت کانادا وجود ندارد، متقاضیان اخذ ویزای این کشور باید در یکی از مراکز انجام بیومتریک در کشورهای همسایه از جمله ترکیه یا ارمنستان حاضر شوند.

 

نوبت گرفتن آنلاین برای انجام بیومتریک کانادا

یکی دیگر از مراحل مختلف برای انجام بیومتریک کانادا نوبت گرفتن به شکل آنلاین است. از نوامبر 2020 سرویس مورد نظر دولت کانادا فعالیت خود را مجددا آغاز کرده است.کسانی که در IRCC یا اداره مهاجرت و شهروندی کانادا از یک حساب کاربردی برخوردار هستند، می‌توانند برای انگشت نگاری و عکاسی دیجیتالی، وقت قبلی بگیرند.

زمانی که کارهای لازم برای گرفتن وقت را انجام دادید، افسر سرویس کانادا پس از مدت زمانی با شما تماس خواهد گرفت. اگر این تماس رخ نداد باید از زما‌بندی آنلاین استفاده کنید که در دستورالعمل بیومتریک در مورد آن توضیح داده شده است.

توجه کنید اگر بدون گرفتن وقت و نوبت قبلی به مراکز پذیرش ویزا مراجعه کنید، هیچ خدماتی را دریافت نخواهید کرد. از طرف دیگر برای ثبت اطلاعات بیومتریک تنها باید به نزدیک‌ترین مراکز پذیرش ویزا مراجعه کنید.

 

بیومتریک توسط چه ارگانی انجام می‌شود؟
روال انجام بیومتریک کانادا توسط یک شرکت به نام VFS Global انجام می‌شود که در کشورهای مختلفی از دنیا شعبه دارد. در کشورهایی که مقیمان آن‌ها برای ورود به کانادا نیازمند ویزا هستند شعبه های این شرکت Visa Application Centre یا VAC نامیده می‌شوند.

این شعب در کشور آمریکا با عنوان Application Support Center یا به اختصار ASC شناخته می‌شوند. همان‌طور که اشاره کردیم در ایران شعب روال انجام بیومتریک کانادا وجود ندارد. نزدیک‌ترین شعب نزدیک به ایران در شهرهای ایروان، تفلیس، آنکارا، استانبول، ابوظبی و دبی قرار گرفته‌اند.

منتظر شدن در این مراکز و شعب و انجام کارهای بیومتریک ممکن است زمان زیادی از فرد بگیرد. به‌همین دلیل بعضی از این شعب برای جلوگیری از منتظر شدن مردم و تسریع روند انجام کارها، اجازه می‌دهند تا قبل از مراجعه وقت قبلی رزرو کنید.

اگر مدارک بیومتریک خود را به‌صورت کاغذی ارسال کرده باشید اما پرداخت هزینه را با فاصله انجام دهید، ممکن است روند کار طولانی شود.

افرادی که مدارک خود را به‌صورت کاغذی تحویل می‌دهند، می‌توانند با پرداخت یک هزینه بیشتر همراه با ارائه مدرک، بیومتریک خود را در همان زمان و به‌طور سریع انجام دهند.

روال انجام بیومتریک کانادا

شرایط استفاده از اطلاعات بیومتریک

پس از این‌که اطلاعات شخصی فرد در سیستم VAC ثبت شد، این اطلاعات به اداره مهاجرت کانادا ارسال می‌شود. سپس افسران مهاجرت کانادا بررسی می‌کنند که آیا فرد متقاضی ورود به کانادا قبلا به این کشور وارد شده است یا نه؟
همچنین سوابق کیفری و جنایی فرد از طریق روال انجام بیومتریک کانادا مورد بررسی قرار می‌گیرد تا از ورود افراد با سابقه به این کشور جلوگیری شود.

 

شرایط لازم برای روال انجام بیومتریک کانادا

علاوه بر تصویر دیجیتالی چهره افراد و اثر هر ده انگشت آن‌ها، آماده کردن مدارک زیر برای انجام بیومتریک ضروری است:

 • نام
 • نام خانوادگی
 • تاریخ تولد
 • مشخصات شخصی افراد که در گذرنامه به ثبت رسیده‌اند.

رعایت نکات و شرایط زیر برای انجام درست بیومتریک لازم هستند:

افرادی که اثر انگشت آن‌ها به‌دلایل متعددی از جمله زخم یا بریدگی آسیب دیده است، باید تا بهبودی کامل و تشخیص اثر انگشت خود صبر کنند.
گرفتن حنا روی دست‌ها و محل گرفتن اثر انگشت ممکن است در تشخیص دقیق و درست اثرات آن اختلال ایجاد کند.
استفاده از روبندها یا ماسک صورت در هنگام تهیه عکس دیجیتال ممنوع است.
در هنگام انجام بیومتریک باید هیچ نوع مواد خارجی از جمله چسب یا مواد پاک‌کننده اثر انگشت روی انگشتان فرد وجود نداشته باشد.
عکس دیجیتال باید به‌نحوی گرفته شود که گردی چهره افراد به‌طور کامل مشخص باشد.
استفاده از روسری تنها به اهداف مذهبی مجاز است.
توصیه می‌شود افراد از روسری یا لباس‌های رنگ روشن استفاده کنند.
متقاضیان انجام بیومتریک باید به‌تنهایی در مراکز انجام این کار حاضر شوند، مگر در موارد استثنا مانند همراهی کودک زیر 18 سال یا افراد دارای معلولیت.

معافیت از انجام بیومتریک
در ابتدای این مطلب به معافیت از روال انجام بیومتریک کانادا اشاره کردیم. معافیت از انجام این روند برای ورود به خاک کشور کانادا شامل موارد زیر می‌شود:

 • افرادی که سن آن‌ها بالاتر از 80 سال است.
 • کودکانی که سن آن‌ها کمتر از 14 سال است.
 • افرادی که ویزای ایالات متحده آمریکا را دارند و می‌خواهند وارد کشور کانادا شوند.
 • کسانی که مناصب و مشاغل رسمی و دیپلماتی دارند.
 • افرادی که قبلا روال انجام بیومتریک کانادا را گذرانده‌اند و از زمان انجام آن 10 سال هنوز نگذشته است.

هزینه انجام بیومتریک

هزینه انجام بیومتریک برای افراد متعدد و در شرایط مختلف متفاوت است و به شرح زیر هستند:

 • هزینه روال انجام بیومتریک کانادا برای افرادی که قصد دارند به‌تنهایی اقدام به مهاجرت کانادا کنند، 85 دلار این کشور است.
 • زوج‌هایی که قصد ورود به این کشور را دارند، باید 170 دلار کانادا را به‌عنوان هزینه بیومتریک پرداخت کنند.
 • خانواده‌های دو نفره به بالا، نیز نیازمند پرداخت 170 دلار کانادا هستند.
 • هزینه انجام بیومتریک برای کسانی که قصد دارند به‌طور گروهی و برای انجام کارهای هنری به کشور کانادا وارد شوند، مجموعا 255 دلار کانادا است.

اعتبار بیومتریک

اعتبار بیومتریک کانادا در شرایط عادی 10 سال است و پس از انقضای این مدت باید برای تمدید آن اقدام کنید.بیومتریک برای کسانی که از طریق ویزای توریستی به کشور کانادا وارد می‌شوند اعتبار ندارد و در صورتی که بخواهند با گرفتن ویزای کاری یا روش‌های دیگر مهاجرت کانادا و اخذ اقامت این کشور را به‌دست آورند، باید برای گرفتن بیومتریک دوباره اقدام کنند.

همچنین کسانی که جزئیات ظاهری آن‌ها بسته به شرایط و دلایل متعددی مانند افزایش سن یا انجام دادن عمل‌های جراحی تغییر کرده است، باید یک مرتبه دیگر روال انجام بیومتریک کانادا را برای ورود دوباره به این کشور تکرار کنند.

 

کشور کانادا یکی از کشورهای پیشرفته در جهان است که شرایط مناسب زندگی آن افراد زیادی را به خود جذب می‌کند. دولت کانادا برای جلوگیری از ورود افراد با سابقه کیفری به کشور خود و کنترل هویت توریست‌ها یا مهاجران از سیستم بیومتریک کمک می‌گیرد.

بیومتریک به ‌معنی تهیه عکس دیجیتال از چهره فرد و گرفتن اثر تمام انگشتان دو دست است که با شناسایی هویت افراد کمک می‌کند. در کشور ایران سفارت کانادا وجود ندارد، به‌همین دلیل روال انجام بیومتریک در کشور ما قابل اجرا نیست.انجام بیومتریک روال مشخصی دارد و مقتضی پرداخت هزینه ثابتی است. این سیستم ده سال اعتبار دارد که در شرایط خاصی قبل از سر رسید این موعد، نیاز به تمدید خواهد داشت.

5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *