مقایسه مهاجرت به آمریکا و کانادا

کسی که قصد مهاجرت را داشته باشد، نباید چشم و گوش بسته تصمیم بگیرد. هر کشوری اقتصاد، هزینه‌ها، بازار کاری و شرایط خاص خود را دارد که افراد با توجه به اولویت‌های خود، باید یکی را انتخاب کنند.زمانی که فردی برای مهاجرت و ادامه زندگی در کشور دیگری تصمیم می‌گیرد، بدون شک دنبال مقایسه کشورهای مختلف برای یک انتخاب مناسب با شرایطش است. معمولا کسانی که تمایل به مهاجرت کانادا دارند، گاهی وسوسه می‌شوند تا برای مهاجرت و اقامت در کشوری مانند آمریکا اقدام کنند.

در ادامه این مطلب قصد دارید به مقایسه مهاجرت آمریکا و کانادا بپردازیم و هر آن چه اطلاعات در این مورد لازم است، در اختیارتان قرار دهیم تا بهتر بتوانید تصمیم بگیرید و دردسرهای کمتری متحمل شوید. پس در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

 

روش‌های مهاجرت کانادا و آمریکا

تقریبا راه و روش‌هایی که پیش روی افراد برای مهاجرت به کانادا و آمریکا قرار گرفته است، یکسان هستند. معمولا افراد از طرق زیر می‌توانند ابتدا اقامت کوتاه مدت و موقتی این کشورها را دریافت کنند و در صورتی که شرایط لازم و کافی را داشتند، به سراغ تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم آمریکا و کانادا بروند:

اما طبیعی است که شرایط کار، سرمایه‌گذاری، زندگی و موارد دیگر بین دو کشور آمریکا و کانادا تفاوت‌هایی داشته باشد. چون هر کدام قوانین و مقررات خاص خود را دارند.

 

مقایسه مهاجرت به آمریکا و کانادا

برای درک بهتر این موضوع، لازم دانستیم موارد مختلفی را در این دو کشور با یکدیگر قیاس کنیم تا بتوانید راحت‌تر بابت انتخاب مقصد خود تصمیم بگیرید.

شرایط اقتصادی
برای مقایسه اقتصاد کانادا و آمریکا، لازم است مواردی مانند تولید ناخالص داخلی، میزان درآمد سالیانه شهروندان و همچنین مالیاتی را که به درآمد آن‌ها تعلق می‌گیرد، مورد بررسی قرار دهیم.

در واقع کشور کانادا از تولید ناخالص داخلی به اندازه 1.73 تریلیون دلاری برخوردار است. اما این در حالی خواهد بود که تولید ناخالص داخلی آمریکا چیزی حدود 21.4 تریلیون دلار محاسبه شده است.

اگر شرایط را در حالت فعلی و پایدار در نظر بگیریم، درآمد سالیانه خانواده‌های کانادایی حدودا برابر با 61400 دلار است اما خانواده‌های آمریکایی در مدت یک سال می‌توانند به‌صورت میانگین 68703 دلار درآمد کسب کنند.

نرخ مالیات بر درآمد در کانادا چیزی حدود 15 تا 35 درصد تخمین زده شده است ولی در آمریکا حقوق خانوارها حدودا 10 تا 37 درصد شامل مالیات می‌شود.

البته این دو کشور برای مالیات درآمد افراد مجرد، قوانین و مقررات متفاوتی وضع کرده‌اند که طبق این قوانین، نرخ مالیات بر درآمد آن‌ها کمتر از خانوارها خواهد بود.

شرایط تحصیلی
هر دو این کشورها از لحاظ تحصیلی بسیار قوی هستند و کالج‌ها، مدارس و دانشگاه‌های فوق‌العاده خوبی دارند. این دو کشور به خاطر برنامه‌های مختلف تحصیلی که در مقاطع تکمیلی یا دکتری ارائه می‌دهند، به عنوان محبوب‌ترین کشورها برای دانشجویان مهاجر معرفی شده‌اند.

یکی از تفاوت‌هایی که میان کانادا و آمریکا از لحاظ تحصیلی وجود دارد، مربوط به هزینه‌ و شهریه دانشگاه‌ها خواهد بود. طبیعتا هزینه‌ها در آمریکا تنها مقدار بسیار کمی از کانادا بیشتر است. با این‌حال همین موضوع به پرتقاضا بودن تحصیل در کانادا کمک می‌کند.

ناگفته نماند کسی که در کانادا مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری را می‌گذراند، می‌تواند به‌صورت پاره وقت به کار مشغول شود. حتی بعد از پایان تحصیلات، شرایط 6 ماه زندگی در خاک کانادا برای او فراهم خواهد شد تا با یافتن شغل مناسب، بتواند اقامت موقت را به اقامت کانادا از نوع دائم تبدیل کند. اما باید اشاره کنیم چنین شرایطی هنگام تحصیل در ایالت متحده آمریکا وجود ندارد.

اما موارد متعددی هستند که باعث می‌شوند درصد زیادی از دانشجویان قید شرایط مساعد و هزینه‌های کمتر تحصیل در کانادا را بزنند و آمریکا را به عنوان مقصد خود انتخاب کنند. به‌طور کلی باید دانشگاه‌های آمریکا را از لحاظ فناوری و تحقیقات قوی‌تر از دانشگاه‌های کانادایی بدانیم.این که هزینه کمتر و شرایط مساعدتر را برای تحصیل اولویت قرار دهید یا قوی بودن در فناوری و تحقیقات، به شرایط خود شما بستگی دارد.

سیاست مهاجرت
همان‌طور که می‌دانید، کانادا به خاطر نرخ بیکاری بسیار کمی که دارد، مقصد اصلی کسانی خواهد بود که قصد مهاجرت دارند.اصلی‌ترین سیاست مهاجرت کانادا این است که بتواند از مهاجران، نیروهای کار ماهری بسازد تا اقتصاد این کشور را همیشه پویا و برتر حفظ کنند.طبق آمارهای موجود، چیزی حدود دو سوم مهاجرانی که در کانادا زندگی می‌کنند، از طریق ویزای کاری یا سرمایه‌گذاری اقدام کرده‌اند و توسط دولت کانادا پذیرش شده‌اند.

در نقطه مقابل سیاست مهاجرت آمریکا است که برعکس کانادا، وابستگی چندانی به اشتغال ندارد و برای مهاجران، تمرکز اصلی خود را روی روابط خانوادگی و خویشاوندی گذاشته است. آمارها نشان می‌دهد از تعداد کل مهاجران آمریکایی، تنها 15 درصد به کار در سطح این کشور مشغول هستند.

مقایسه مهاجرت به آمریکا و کانادا

فرصت شغلی
مقایسه مهاجرت به کانادا و آمریکا در گرو موارد متعددی است که یکی از آن‌ها فرصت شغلی خواهد بود. شاید نرخ بیکاری در هر دو کشور طی سال‌های گذشته به‌شدت کاهش پیدا کرده است، اما تمهیدات هر کدام برای کاهش میزان نرخ بیکاری با دیگری متفاوت خواهد بود.یکی از تدابیر مهم دولت کانادا، کار کردن دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی به مدت 3 سال و بعد از آن تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم کانادا است. البته افراد موظف هستند برای این، اجازه کار بعد از تحصیل (PGWP) دریافت کنند.

اما لازم به ذکر است که چنین شرایطی برای دانشجویان مهاجر در آمریکا فراهم نخواهد شد و فرصت شغلی به آسانی برای آن‌ها به دست نخواهد آمد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که ایالت متحده برای کاهش نرخ بیکاری، روش‌های دیگری را پیش می‌گیرد.

هزینه‌ زندگی
قطعا برآمدن از پس هزینه‌های زندگی برای شخصی که قصد مهاجرت کانادا یا آمریکا را دارد، بسیار حائز اهمیت است. بی‌پرده می‌گوییم که هزینه‌های زندگی در آمریکا به مراتب بیشتر از کانادا خواهد بود و طبق آمارهای به‌دست آمده، این تفاوت هزینه‌ها چیزی حدود 29 درصد تخمین زده شده است.

هزینه‌های زندگی شامل آیتم‌ها و موارد گوناگونی می‌شود که در زیر به اصلی‌ترین آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

  • اجاره یا خرید مسکن
  • پول قبض آب، برق و گاز
  • هزینه خورد و خوراک
  • هزینه حمل و نقل محلی و تاکسی

هزینه‌هایی که در آمریکا و کانادا بیشترین تفاوت را با یکدیگر دارند و سبب شده‌اند تا تخمین کلی هزینه‌های زندگی در آمریکا بیشتر از کانادا شود، مربوط به هزینه‌های مسکن و خورد و خوراک خواهند بود. وگرنه مابقی هزینه‌ها کم و بیش یکسان هستند.

 

وضعیت درمان
بدون تردید وضعیت بهداشت و درمان یکی از اصلی‌ترین مواردی به شمار می‌رود که در هنگام مقایسه مهاجرت به آمریکا و کانادا باید مورد بررسی قرار گیرد. در زیر نگاه اجمالی به سیستم درمان این دو کشور انداخته‌ایم:

در کانادا، پزشکان برای ارائه خدمات عمومی یا خصوصی به بیماران، از دولت حقوق می‌گیرند. بنابراین کسی که شهروند کانادا محسوب می‌شود، دیگر نیازی نیست بابت بهداشت و درمان هزینه‌ای به پزشکان بپردازد. این تمهیدات به خاطر وجود مرکزی به نام مراقبت‌های بهداشتی جهانی در کشور کانادا است.
نبود پوشش بهداشتی جهانی در آمریکا باعث شده است تا این کشور از سیستم درمانی یکنواختی برخوردار نباشد و یک سیستم ترکیبی به شمار رود. البته در حال حاضر زمزمه‌هایی از وضع قانون‌های جدید درباره وضعیت بهداشت و درمان در این کشور به گوش می‌رسد.
با این مقایسه می‌توان دریافت که وضعیت درمان در کشور کانادا برنامه‌ریزی دقیق‌تری نسبت به آمریکا دارد و یک نوع برتری برای آن محسوب می‌شود.

 

اکسپرس اینتری یا لاتاری؟

همان‌طور که می‌دانید یکی از روش‌های مهاجرت کانادا، اکسپرس اینتری است. کارگران ماهر و باتجربه‌ای که قصد اقامت دائم در این کشور را دارند، از این روش اقدام می‌کنند. این افراد در صورتی با روش اکسپرس اینتری موفق به دریافت اقامت دائم کانادا خواهند شد که از 100 امتیاز، به حداقل 67 امتیاز دست پیدا کنند.

تعدادی از عواملی که در فرآیند اکسپرس اینتری تاثیرگذار خواهد بود، به شرح زیر هستند:

  • سن
  • مهارت زبانی انگلیسی یا فرانسوی
  • تحصیلات
  • سابقه کار

اما لاتاری یک روش رایج برای مهاجرت به آمریکا محسوب می‌شود و کاملا شانسی و بر اساس قرعه‌کشی است. شرایط شرکت و ثبت نام در لاتاری آمریکا به شرح زیر خواهد بود:

تولد در یکی از کشورهای واجد شرایط
حداقل تحصیلات دیپلم
رسیدن به سن قانونی
داشتن دو سال سابقه کار
نداشتن سوء‌سابقه کیفری
شخصی که از طریق لاتاری به آمریکا مهاجرت می‌کند، بلافاصله می‌تواند در آمریکا مشغول به کار شود. همچنین بعد از گذشت 5 سال، امکان اخذ شهروندی آمریکا برای او فراهم می‌شود.

 

در این مطلب برای مقایسه مهاجرت به آمریکا و کانادا، این دو کشور را از لحاظ گوناگونی با یکدیگر قیاس کردیم. اما قطعا متوجه شده‌اید اگر هر یکی از موارد کانادا برتر از آمریکا باشد، در مورد دیگر آمریکا برتری‌هایی نسبت به کانادا دارد.

بنابراین این شما هستید که با توجه به شرایط موجود، باید تصمیم نهایی را بگیرید و در نظر داشته باشید هزینه‌های زندگی و تحصیل که برای یک مهاجر چقدر حائز اهمیت است، در کانادا به مراتب کمتر از آمریکا خواهد بود. به نظر خیلی از افراد همین موضوع یک برگ برنده برای انتخاب کانادا است.با صحبت با یک وکیل مهاجرت می‌توانید بیشتر علت این برتری را بشناسید و آینده مهاجرت خود را با دید باز رقم بزنید.

4.1/5 - (7 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *