مهاجرت به کانادا با مدرک فنی حرفه ای

طبق برنامه‌ ریزی دولت فدرال، کانادا از سال 2020 تا 2023 میزبان بیش از یک میلیون مهاجر خواهد بود. این فرصت بسیار خوبی برای کسانی است که دوست دارند به این کشور مهاجرت کرده و اقامت کانادا و پاسپورت کانادایی دریافت کنند.

مزایای زندگی در این کشور بی شمار است؛ اما بهتر است در ابتدا به یکی از متداول ترین سوالاتی که از موسسه مهاجرتی ما می پرسند پاسخ دهیم:

 

آیا می توان با مدرک فنی حرفه ای به کانادا مهاجرت کرد؟

دولت کانادا با تدوین برنامه ای تحت عنوان “Federal Skilled Worker” یا به اختصار “FSW” اقدام به جذب افرادی می کند که به پشتوانه تجربه و مهارت کاری، می خواهند به کانادا مهاجرت کنند.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که تجربه و مهارت در برنامه مهاجرتی FSW، باید منطبق بر مشاغل مورد نیاز دولت کانادا باشد وگرنه امکان مهاجرت با مدرک فنی حرفه ای برای فرد امکان پذیر نخواهد بود.

دولت کانادا هرساله مشاغل مورد نیاز این کشور را، که برای آن به نیروی کار مهاجر نیاز دارد، منتشر می کند. در صورتی که شغلتان در این لیست وجود داشته باشد و به همراه آن سابقه کاری مورد نیاز را داشته باشید؛ می توانید برای مهاجرت از طریق برنامه FSW اقدام کنید.

در این مقاله قصد داریم تا به بررسی مفصل شرایط و مواردی که برای این برنامه مهاجرتی نیاز است بپردازیم. همچنین لیست مشاغلی که دولت کانادا به آن نیاز دارد، برایتان قرار داده ایم. تا انتهای این مطلب جذاب با ما همراه باشید.

مهاجرت به کانادا با مدرک فنی حرفه ای

مهاجرت با مدرک فنی حرفه ای به کانادا

طبق برآوردی که ما در موسسه ایده ال دریم انجام داده ایم، بیش از 80 مسیر برای مهاجرت به کانادا وجود دارد. بنابراین اگر شرایط لازم را برای برنامه FSW نداشتید، اصلا نگران نباشید و راه های دیگر را امتحان کنید.

در ابتدا باید ببینم که حداقل شرایط مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا با مدرک فنی حرفه ای چیست. طبق آخرین به روزرسانی هایی که توسط دولت کانادا انجام شده است؛ واجدین شرایط باید حداقل شرایط زیر را داشته باشند:

 • میزان تحصیلات حداقل دیپلم مورد تایید سیستم آموزشی کانادا
 • حداقل یک پیشنهاد کاری ((Job Offer داشته باشید یا واجد شرایط کار کردن در کانادا باشید.
 • باید بتوانید ثابت کنید که بعد از ورود به خاک کانادا، توانایی تامین هزینه های خود و افراد تحت کفالت تان را دارید.
 • حداقل یک سال سابقه کار تمام وقت (و معادل آن در نیمه وقت) در شغل مورد نظر داشته باشید.
 • مدرک زبان برای یکی از دو زبان رسمی دولت کانادا یعنی انگلیسی یا فرانسوی داشته باشید.

لطفا توجه داشته باشید که در بالا حداقل شرایط را برای شرکت در برنامه مهاجرتی FSW نوشتیم و این به آن معنا نیست که در صورت دارا بودن این موارد، حتما می توانید به کانادا مهاجرت کنید.

سیستم مهاجرتی کانادا بر اساس امتیازبندی است. در واقع اگر امتیازات شما به حد نصاب برسد، می توانید برای مهاجرت اقدامی کنید و در غیر این صورت ویزا برای شما صادر نخواهد شد. در ادامه ی مقاله این موضوع را بیشتر بررسی می کنیم.

 

مشاغل مورد نیاز دولت کانادا در سال 2021

اگر فکر می کنید شرایط اولیه ای که در بخش قبل به آن اشاره کردیم را دارید؛ باید ابتدا لیست مشاغل مورد نیاز دولت کانادا در سال 2021 را ببینید. اگر شغل و مهارت شما در این لیست نباشد، عملا امکان مهاجرت از این مسیر برای شما امکان پذیر نخواهد بود.

مشاغل مورد نیاز دولت کانادا یا به اصطلاح NOC (بخوانید «ناک») به 5 دسته تقسیم می شود:

مشاغل گروه A
مشاغل گروه B
مشاغل گروه C
مشاغل گروه D
مشاغل گروه صفر «0»
در ادامه بررسی هریک از گروه های شغلی می پردازیم.

مشاغل گروه A کانادا 2023
گروه A به مشاغلی اطلاق می شود که نیاز به مدرک دانشگاهی دارد و عملا بدون گذراندن دانشگاه، امکان کار کردن در آن وجود ندارد. به عنوان مثال پزشکان، مهندسان عمران و … جزو این دسته هستند.

 

مشاغل گروه B کانادا 2023
گروه B به مشاغلی اطلاق می شود که نیاز به کارآموزی، مدارک دوره و گواهینامه دارند. مشاغل فنی، تجاری و بازرگانی شامل این دسته می شوند. در جدول زیر لیست مشاغل مورد نیاز گروه B کانادا را برای شما آماده کرده ایم.

 

مشاغل گروه C کانادا 2023
گروه C به مشاغلی اطلاق می شود که نیاز به مدارک دانشگاهی و گواهی نامه های معتبر نداشته و مدرک دیپلم و یک دوره آموزشی مرتبط با کار، برای آن کفایت می کند. مشاغل متوسط و میان رده مانند پستچی، مسئول پذیرش و … شامل این دسته می شوند. در جدول زیر لیست مشاغل مورد نیاز گروه C کانادا را برای شما آماده کرده ایم.

 

مشاغل گروه D کانادا 2023
گروه D به مشاغلی اطلاق می شود که در حیطه کارگری است. در جدول زیر لیست مشاغل مورد نیاز گروه D کانادا را برای شما آماده کرده ایم.

 

مشاغل گروه صفر (0) کانادا 2023
گروه صفر (0) به تمام مشاغل مدیریتی اطلاق می شود. در جدول زیر لیست مشاغل مورد نیاز گروه صفر (0) کانادا را برای شما آماده کرده ایم.

نکته بسیار مهم: مشاغلی که به تفکیک گروه شغلی در اختیارتان قرار دادیم، به آن معنی نیست که دولت کانادا به همه آنها نیاز دارد؛ شما باید در سایت www.canada.ca پروفایل باز کنید و کد شغلی مربوطه را وارد کنید تا ببینید مهارت تان جزو مشاغل مورد نیاز دولت کانادا هست یا خیر.

در ادامه به نحوه جذب مهاجران و سیستم امتیاز بندی می پردازیم.

 

سیستم امتیاز بندی در برنامه مهاجرتی FSW

از سال 2015 به بعد دولت کانادا برای جذب مهاجران به صورت هدفمندتر، از سیستم امتیازبندی استفاده می کند. 100 امتیاز این سیستم به شکل زیر تقسیم می شود:

 • زبان حداکثر 28 امتیاز
 • میزان تحصیلات حداکثر 25 امتیاز
 • میزان تجربه کاری حداکثر 15 امتیاز
 • سن متقاضی حداکثر 12 امتیاز
 • پیشنهاد کاری حداکثر 10 امتیاز
 • میزان سازگاری فرد با کشور کانادا حداکثر 10 امتیاز

در این مرحله باید حداقل 67 امتیاز کسب کنید تا به مرحله بعدی بروید.

 

شرایط لازم برای مهاجرت به کانادا با مدرک فنی حرفه ای

در ابتدای مقاله شرایط حداقلی را برای شرکت در برنامه مهاجرتی FSW گفتیم. در این بخش به شرایط تکمیلی که فرد برای موفقیت در این پروسه نیاز دارد می پردازیم.

 • برای آن که امتیاز کامل آیتم «میزان تجربه کاری» را در سیستم بگیرید؛ لازم است شرایط زیر را داشته باشید:
 • تجربه کاری در شغلی باشد که از آن درآمد کسب کرده اید. (کار رایگان و کارآموزی و … شامل این موارد نمی شود.)
 • حداقل یک کار تمام وقت به صورت 30ساعت در هفته به مدت 12ماه معادل 1560 ساعت
 • حداقل یک کار نیمه وقت به صورت 15ساعت در هفته به مدت 24ماه معادل 1560 ساعت
 • این تجربه کاری برای حداکثر 10سال گذشته باشد. (بیشتر از 10 سال محاسبه نمی شود)
 • سطح زبان برای مهاجرت به کانادا با مدرک فنی حرفه ای

همان طور که می دانید در کانادا، زبان انگلیسی و زبان فرانسوی، جزو زبان های رسمی محسوب می شوند و برای کسب امتیاز کامل در قسمت زبان، باید حداقل به یکی از دو زبان گفته شده به شرح زیر تسلط داشته باشید:

حداقل نمره 7 از هر 4مهارت زبانی در آزمون CLB کانادا

راه های مهاجرت به کانادا بسیار زیاد هستند اما مهاجرت کاری برای ایرانیان بسیار ساده تر و کم هزینه تر از روش های دیگر است. در این مقاله به صورت کامل به مهاجرت به کانادا به مدرک فنی و حرفه ای پرداخیتم و تمام شرایط مورد نیاز برای آن را بررسی کردیم.شما برای ارزیابی شرایط می توانید با مشاوران متخصص ما در تماس باشید.

2.9/5 - (7 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *