زمانی که مهاجران چه برای تفریح یا اقامت کانادا به‌صورت موقت یا دائم به این کشور سفر می‌کنند، نگرانی‌هایی بابت چگونگی برقراری ارتباط داخلی و خارج از کشور برای آن‌ها وجود خواهد داشت. در این بین، سوالات گوناگونی در ذهن فرد مهاجر شکل می‌گیرد. از جمله:

آیا قبل از سفر باید برای تهیه سیم کارت کانادایی اقدام کنم؟
آیا بعد از اخذ اقامت موقت یا دائم کانادا می‌توانم سیم کارت بگیرم؟
برای خرید سیم کارت باید چگونه اقدام کنم؟
شرایط خرید سیم کارت کانادایی در حال حاضر چیست؟
و سوالات متداول مشابه و دیگری که پاسخ تمامی آن‌ها را در این مطلب خواهیم داد. بنابراین اگر شما هم در زمره مهاجرانی قرار گرفته‌اید که تمایل به آگاهی در خصوص شرایط خرید سیم کارت کانادایی دارید، در ادامه همراه ما باشید.

 

انواع سیم کارت‌های کانادایی

در کانادا، سیم کارت‌ها به دو دسته قراردادی و اعتباری تقسیم‌بندی می‌شوند که هر کدام، از مزایا و معایب خاصی برخوردار هستند. در زیر، هر یک را به‌صورت مجزا مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد:

سیم کارت‌های قراردادی کانادا

شرکت‌هایی که خرید سیم کارت‌های قراردادی را برای مهاجران امکان‌پذیر می‌سازند، اکثرا در کنار سیم کارت، گوشی موبایل را در بسته‌های خود ارائه می‌دهند. طول مدت قرارداد این شرکت‌ها عموما 2 الی 3 سال است و بسته به نوع خدمات، مدل گوشی، حجم اینترنت و مسائل دیگر، قیمت‌های مختلفی خواهند داشت.

به همین علت است که توصیه می‌شود مهاجران، بسته‌های شرکت‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کنند تا بتوانند از میان موارد موجود، یکی را برگزینند.اصولا مهاجرانی که توریست هستند و برای سفرهای تفریحی به این کشور می‌روند، نمی‌توانند سیم‌ کارت‌های قراردادی تهیه کنند. زیرا اغلب شرکت‌ها و اپراتورهای تلفن همراه که در کانادا به‌صورت قراردادی کار می‌کنند، از متقاضی مدارک مالی درخواست خواهند کرد.

البته در این مورد هم استثنائاتی وجود دارد که مربوط به بعضی اپراتورهای تلفن همراه خواهد شد. آن‌ها به خاطر رقابت‌های تنگاتنگی که با یکدیگر دارند، بدون تایید سابقه مالی مهاجران، سیم کارت‌های قراردادی به آن‌ها می‌فروشند.از خوبی و مزایای سیم کارت‌های قراردادی همراه با گوشی این است که امکان پرداخت قسطی برای متقاضی فراهم می‌شود و می‌تواند گوشی موبایل را از قیمت اصلی خود ارزان‌تر خریداری کند.

در صورتی که متقاضی بخواهد فارغ از مبحث اقامت کانادا، قرارداد سیم کارت با شرکت مورد نظر را لغو کند، باید هزینه‌ای را به عنوان جریمه بپردازد. در غیر این صورت، لغو قرارداد برای شخص مهاجر ممکن نخواهد بود.

سیم کارت‌های اعتباری کانادا

سیم کارت‌های اعتباری بهترین گزینه پیش رو برای کسانی هستند که اقامت کانادا به‌صورت موقت دریافت کرده‌اند و توریست محسوب می‌شوند.سیم کارت‌های اعتباری از یک اعتبار اولیه برخوردار هستند که هر چقدر از آن‌ها استفاده شود، از میزان اعتبار کاسته خواهد شد. مانند سیم کارت‌های اعتباری ایران یا هر کشور دیگری، تمدید استفاده از این سیم کارت‌ها مشروط به شارژ مجدد است.

گاهی می‌توانید این سیم کارت‌های اعتباری را به سیم کارت‌های قراردادی تبدیل کنید که برای این کار باید به سراغ شرکت‌های ارائه‌دهنده سیم کارت و خدمات مربوطه بروید. گزینه‌های پیشنهادی شرکت‌ها و اپراتورها گاهی بسیار خوب است و شامل تخفیفاتی می‌شود. البته اگر شما خواستار خدمات مازاد باشید، باید هزینه‌های اضافی پرداخت کنید که در کل اصلا مقرون به‌صرفه نخواهد بود.

شرایط خرید سیم کارت کانادایی

نکات مهم در خرید سیم کارت کانادایی

بهتر است فرآیند خرید سیم کارت کانادایی را بدون آگاهی پشت سر نگذارید. در این بخش، به نکات مهمی اشاره خواهیم کرد که حتما باید در روند خرید سیم کارت کانادایی به آن‌ها توجه شود.

توجه به هزینه‌های ماهیانه
مانند اکثر کشورها، هزینه‌هایی که مربوط به استفاده از سیم کارت و خدمات آن است، در آخر هر ماه مشخص می‌شود. در نتیجه بهتر است با پرس‌وجو در این باره، اقدام به خرید سیم کارت کانادایی کنید.

توجه به مدت زمان قرارداد
شرکت‌های مختلف و اپراتورهای تلفن همراه، هر یک بسته به قوانین و مقررات خود، مدت زمان‌های مشخصی را برای قرارداد اعلام می‌کنند.افرادی که قصد خرید سیم کارت و تلفن همراه را از این اپراتورها دارند، می‌توانند بسته به مدت زمان اقامت کانادای خود، اقدام به خرید سیم کارت کنند. هر اندازه اقامت در کانادا کوتاه‌تر باشد، باید مدت زمان قرارداد هم کوتاه انتخاب شود.

توجه به خدمات دریافتی
این موضوع که به عنوان Plane هم شناخته می‌شود، مربوط به خدماتی است که قرار است در استفاده از سیم کارت کانادایی و تلفن همراه از شرکت و اپراتور مورد نظر دریافت کنید.بعضی از خدمات هیچ استفاده‌ای برای مهاجران ندارند و تنها باعث افزایش چشم‌گیر هزینه‌ها می‌شوند. پس سعی کنید با بررسی خدمات، قراردادی انتخاب کنید که با شرایط و بودجه شما همخوانی دارد.

 

فعال‌سازی سیم کارت کانادایی چگونه امکان‌پذیر است؟

برای فعال‌سازی سیم کارت کانادایی و تلفن همراه در این کشور، باید یک سری اقدامات را طی کنید. مرحله اول مربوط به ایجاد حساب بانکی است. پس بهتر است بلافاصله بعد از ورود به این کشور، یکی از بانک‌های کانادا را برای افتتاح حساب انتخاب کنید. زمانی که شما حساب بانکی در یکی از بانک‌های معتبر کانادایی داشته باشید، به‌راحتی امکان پرداخت قبوض سیم کارت و تلفن فراهم خواهد شد.

در مرحله دوم باید به سراغ اخذ کارت اعتباری بروید. زمانی که شما در بانک حساب باز کردید، می‌توانید مبلغی را به عنوان قرض درخواست کنید. این مبلغ در قالب یک کارت اعتباری در اختیار شما قرار خواهد گرفت. مدت زمانی که در اختیار دارید تا این پول قرضی را بازگردانید، یک ماه است. اگر مهاجران مبلغ را در مدت زمان مشخص‌شده بازگردانند، credit score آن‌ها افزایش پیدا می‌کند و سطح اعتبار مالی آن‌ها را بهبود می‌بخشد.

بنابراین مهاجران باید با توجه به وسع مالی خود کارت اعتباری دریافت کنند. چون اگر در آخر ماه قادر نباشند مبلغ قرضی را برگردانند، امتیاز منفی برای آن‌ها ثبت خواهد شد و امکان دریافت وام از موسسات و بانک‌های کانادایی برای آن‌ها وجود نخواهد داشت.

همچنین باید بدانید، مهاجران نباید کارت‌هایی با عنوان prepaid را دریافت کنند. چون این کارت‌ها امکان شارژ قبلی دارند و این ویژگی نمی‌تواند هیچ تاثیر مثبتی در ایجاد اعتبار مالی متقاضیان در کانادا داشته باشد.

 

معرفی اپراتورهای تلفن همراه در کانادا

در کشور کانادا، اپراتورهای مختلفی به ارائه سیم کارت و تلفن همراه مشغول هستند. اما چون همه آن‌ها خدمات نسبتا یکسانی ارائه می‌دهند، نمی‌توانند برتری‌هایی نسبت به دیگری داشته باشند. پس بهتر است مهاجرات و کسانی که اقامت کانادا دارند، بسته به نوع نیاز خود، یکی از اپراتورهای تلفن همراه این کشور را برگزینند.

در زیر، چند مورد از مطرح‌ترین شرکت‌ها و اپراتورهای تلفن همراه در کانادا را معرفی می‌کنیم:

Bell
Telus
Roger
Virgin
Fido

آیا امکان بردن تلفن همراه به کانادا وجود دارد؟
جواب ما به این سوال مثبت است و به آن روش BYO گفته می‌شود. در این روش، لازم نیست سیم کارت و گوشی تلفن همراه از اپراتورهای مربوطه خریداری کنید. بلکه این امکان برای شما وجود دارد تا از گوشی خود استفاده کنید و تنها برای خرید سیم کارت به سراغ شرکت‌های کانادایی بروید.در مقایسه با روش‌های قبلی، BYO هزینه به مراتب کمتری را برای شما همراه خواهد داشت و اغلب مهاجران در بدو ورود به این کشور از این روش برای برقراری تماس داخلی و خارجی استفاده خواهند کرد.

البته شاید BYO در نگاه اول یک روش آسان به حساب آید اما باید بدانید وابسته به یک سری مسائل است که در زیر به آن‌ها اشاره شده است:

اول از هر چیزی گوشی تلفن همراه متقاضی نباید سیم کارت خاصی را پشتیبانی کند یا به عبارت دیگر نباید از قبل قفل شده باشد.
دومین مساله مربوط به سازگاری تلفن همراه متقاضی با فرکانس‌های تعیین‌شده در کشور کانادا است که با یک جستجوی ساده در تلفن قابل بررسی خواهد بود.

خرید سیم کارت و تلفن در کانادا چقدر هزینه می‌برد؟

شاید عجیب باشد اما یکی از دلایل شهرت کانادا، برنامه‌های تلفنی گران‌قیمتی است که ارائه می‌دهد. البته ناگفته نماند که وجود نداشتن رقابت در این زمینه، به عنوان یکی از دلایل اصلی گرانی برنامه‌های تلفنی در کانادا مطرح می‌شود.اگر در سایت‌های مربوطه به جستجو بپردازید، متوجه خواهید شد که خرید سیم کارت و تلفن در ایالت‌های مختلف کانادا با قیمت‌های گوناگونی میسر شده است.

بسته‌های اینترنتی با حجم‌های مختلفی که همان ابتدای خرید در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد، بخش اصلی هزینه‌ها را به خود اختصاص می‌دهد.پس لازم است قبل از اقدام برای خرید سیم کارت کانادایی، استعلام قیمت شرکت‌های مختلف را بگیرید و با یکدیگر مقایسه کنید تا بتوانید خریدی موفق را پشت سر بگذارید.

مسلما آگاهی از شرایط خرید سیم کارت کانادایی، یک موضوع پر چالش و تنش برای کسانی است که تصمیم به مهاجرت کانادا می‌گیرند. سعی ما بر این بود تا بتوانیم در ساده‌ترین حالت ممکن به بیان این شرایط بپردازیم و راجع به این موضوع اطلاعات تکمیلی ارائه دهیم.به عنوان نتیجه‌گیری کلی می‌توان اعلام کرد که متقاضیان قبل از خرید سیم کارت و تلفن همراه در کانادا، بهتر است مدت اقامت خود در کانادا را در نظر بگیرند و در نهایت برای تهیه سیم کارت‌های قراردادی، نوع پیش پرداخت، اعتباری و انواع مشابه اقدام کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *