کارت بهداشت کانادا چیست

کانادا جزو کشورهایی است که امکانات رفاهی زیادی را برای ساکنان خود فراهم می‌کند. این کشور اقتصاد بسیار غنی دارد و نرخ فساد مالی، بیکاری، جرم و جنایت در آن کم است. هر شخصی که در این کشور شغل مناسبی داشته باشد قدرت خرید بالایی نیز خواهد داشت.یکی از مهم‌ترین خدماتی که باید هر کشور در اختیار شهروندان خود قرار دهد مربوط به بهداشت و درمان است.

در کانادا 10 درصد از تولید ناخالص برای خدمات درمانی صرف می‌شود. بیشتر خدمات درمانی به‌طور رایگان در اختیار افراد مقیم کانادا و پناهندگان قرار می‌گیرند. بودجه خدمات درمانی از مالیاتی که مردم می‌پردازند تامین می‌شود.شهروندان این کشور برای بهره‌مندی از خدمات درمانی کشور از کارت بهداشت کانادا استفاده می‌کنند. اما برای بسیاری از کاربران این پرسش مطرح می‌شود این کارت چیست؟

ما در ادامه این مطلب می‌خواهیم به بررسی پاسخ این پرسش بپردازیم. پس برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع تا انتها با ما باشید.

خدمات پزشکی در کشور کانادا

در کانادا پزشکان باتجربه و بامهارتی مشغول به کار هستند. برای آشنایی با بهترین پزشکان کانادا باید با توجه به ایالتی که در آن زندگی می‌کنید به تحقیق بپردازید. افراد می‌توانند اسامی پزشکان محل زندگی خود را از انجمن پزشکی آن شهر یا استان دریافت کنند.

ممکن است در مناطقی از کانادا که در مرکز شهر نیستند تعداد پزشکان و متخصصان کمتر باشد. در بسیاری از شرکت‌های بزرگ کانادایی یک پزشک حضور دارد تا به حوادث و مشکلات احتمالی کارکنان رسیدگی کند.

کارت بهداشت کانادا
بیشتر خدمات درمانی برای مردم بومی و افرادی که حق شهروندی کانادا دارند رایگان است. کانادا حدود 10 ایالت دارد که هر یک به‌طور جداگانه اداره می‌شوند.وزارت هر استان نیز خدمات بهداشت، درمان و سلامت را به‌طور مستقل از سایر ایالت‌ها تامین می‌کند و استانداردهای این خدمات توسط دولت فدرال تعیین می‌شود.

هزینه بیمه و کارت سلامت تنها در سه استان بریتیش کلمبیا، آلبرتا و آنتاریو دریافت می‌شود و در سایر استان‌ها این خدمات وابسته به مالیات پرداختی مردم هستند.همه خدمات بهداشتی و درمانی برای شهروندان کانادایی که کارت بهداشت دارند رایگان است. هر یک از استان‌های این کشور وب سایت مخصوص به خودشان را برای ارائه خدمات درمانی آنلاین و ارائه اطلاعات بیشتر دارند.

خدمات پزشکی کانادا
کانادا جزو کشورهایی محسوب می‌شود که در سیستم بهداشت و درمان آن استانداردهای بین‌المللی رعایت شده است. افرادی که یکی از شرایط زیر را داشته باشند می‌توانند از خدمات درمانی رایگان بهره ببرند.

ساعت کاری برای پزشکان در مطب‌ها بستگی به زمان‌بندی خودشان دارد. به‌طور کلی بیشتر پزشکان در روزهای دوشنبه تا جمعه از ساعت 8 و 30 دقیقه صبح تا حدود 7 بعدظهر مشغول به کار هستند. برخی از پزشکان در روزهای خاصی از هفته مثل جمعه مطبشان را زودتر تعطیل می‌کنند.

بسیاری از خدمات پزشکی کانادا کاملا هوشمندانه ارائه می‌شوند. به‌عنوان مثال می‌توانید از خدمات آنلاین پزشکی بهره ببرید. تلفن بسیاری از این افراد پیغام‌گیر دارد تا در صورت عدم حضور در مطب شماره پزشک جایگزین اعلام شود.

بیمه تکمیلی در کانادا
برای بهره‌مندی از خدمات بیمه تکمیلی درمان باید با شرکت‌های بیمه خصوصی قرارداد داشته باشید. کشور کانادا فرصت‌های شغلی فراوانی دارد و اشخاص مستعد در زمینه خاص می‌توانند مشغول به کار مرتبط با آن شوند.

بیشتر شرکت‌های کانادایی موظف به پرداخت هزینه‌های بیمه تکمیلی کارکنان خود هستند. بهتر است همه افراد سوابق بیمه خود را پس از مراجعه به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی نگه‌داری کنند تا مواقع ضروری به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

ممکن است برخی از افراد به دلایلی مثل اقامت موقت در کانادا شامل خدمات درمانی رایگان بیمه نشوند. در چنین شرایطی برای مراجعه به پزشک باید هزینه ویزیت پرداخت کنند. هزینه ویزیت را می‌توانید با استفاده از کارت اعتباری یا پول نقد بپردازید.

برخی پزشکان شرایطی را فراهم کرده‌اند تا صورت حساب برای بیمار ارسال شود تا او بعدا آن را به‌طور آنلاین پرداخت کند.

حق مشاوره پزشک خانواده: حدود 60 دلار
هزینه ویزیت در مطب پزشک متخصص: 100 دلار
هزینه آزمایش: 40 دلار

برای آشنایی با ویزای استارتاپ کانادا روی کلمه داخل پرانتز کلیک کنید. (مهاجرت استارتاپ)

کارت بهداشت کانادا چیست؟

افرادی که اقامت دائم دارند و شهروند کانادایی محسوب می‌شوند کارت بهداشت دارند. بهتر است همه مهاجران پس از ورود به خاک این کشور فورا نسبت به دریافت کارت بهداشت کانادا اقدام کنند. البته شرایط دریافت این کارت در هر استان متفاوت است.

در ایالت آلبرتا مهاجران 3 ماه پس از ورود می‌توانند درخواست خود را برای دریافت کارت بهداشت ارسال کنند. این کار با ثبت نام در سیستم آنلاین خدمات درمانی استان آلبرتا انجام می‌شود.
در ایالت بریتیش کلمبیا افراد پس از ورود می‌توانند در سیستم خدمات پزشکی ثبت نام کنند. این کارت پس از 3 ماه تحویل داده می‌شود و شخص باید هزینه ماهانه بپردازد.
در ایالت نیوبرانزوئیک افرادی که اقامت دائم دارند می‌توانند بلافاصله پس از ورود از خدمات درمانی رایگان بهره ببرند. شخص باید در سامانه New Brunswick Medicare ثبت نام کند. شخص می‌تواند پس از 3 ماه از خدمات بیمه سلامت و کارت بهداشت بهره ببرد.
در استان مانیتوبا مهاجران پس از ورود می‌توانند برای دریافت کارت بهداشت کانادا ثبت نام کنند. مدت کوتاهی طول می‌کشد تا این کارت به دست شخص برسد. اگر شخصی قبل از دریافت این کارت به خدمات درمانی نیاز داشته باشد باید اقاما دائم خود را با ارائه مدارک معتبر اثبات کند.
هر شخص کانادایی برای بهره‌مندی از خدمات درمانی در مطب پزشک، بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها باید کارت بهداشت داشته باشد. در زمان مراجعه به مراکز درمانی باید کارت بهداشت خود را حتما ارائه دهید.از طرفی باید اشاره کنیم این کارت تاریخ انقضا دارد و باید هر 5 سال برای تمدید آن اقدام شود.

شاید بپرسید مراحل درخواست برای کارت بهداشت چیست؟ در ادامه آن را پاسخ می‌دهیم.برای دریافت این کارت باید فرم درخواست مربوط به آن تکمیل شود. توجه داشته باشید که برای هر خانواده تکمیل یک فرم کفایت می‌کند. این فرم در همه مراکز درمانی کانادا مثل مطب پزشکان و داروخانه‌ها قابل دسترسی است. همچنین می‌توانید این فرم را از اداره نیوکامرز دریافت کنید.

افراد می‌توانند این فرم را با تماس با مراکز خدمات پزشکی نیز دریافت کنند.در کشور کانادا در راستای اثبات اقامت دائم و قانونی شخص باید مدارکی ارائه دهد. هر یک از اعضای خانواده باید کپی مدارک زیر را ضمیمه فرم درخواست این کارت کنند.

گواهی اقامت دائم کانادا (IMM 5292) که توسط اداره مهاجرت و تابعیت کانادا (CIC) تایید شده است.
اجازه کار صادر شده توسط اداره مهاجرت و تابعیت کانادا
ویزای اقامت موقت (TRV) که در اداره مهاجرت صادر شده است.
گواهی ازدواج با یکی از شهروندان کانادایی

کارت بهداشت کانادا چیست

افراد با دریافت کارت بهداشت از چه خدماتی بهره‌مند می‌شوند؟
کارت بهداشت کانادا بیشتر خدمات پزشکی را به‌طور معمول پوشش می‌دهد. موارد زیر تعدادی از این خدمات هستند:

 • خدمات پزشکی و پرستاری
 • هزینه غذا، اتاق گرفته شده و لباس مخصوص در بیمارستان‌ها
 • هزینه آزمایشگاه، رادیولوژی و سایر خدمات تشخیصی
 • هزینه عمل جراحی و مواد مورد نیاز آن
 • خدمات مرتبط با زایمان

سوال برخی کاربران این است که آیا سقط جنین در کانادا قانونی است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که این کار در کانادا قانونی است، اما باید آن را یک پزشک واجد شرایط و ماهر انجام دهد. این کار می‌تواند بدون معرفی‌نامه پزشک نیز انجام شود. اگر شخص معرفی‌نامه نداشته باشد باید به کلینیک‌های خصوصی مراجعه کند.

بد نیست بدانید که بعضی از خدمات با استفاده از این کارت پوشش داده نمی‌شوند. افراد می‌توانند برای بهره‌مندی از سایر خدمات بهداشتی در آژانس‌های بیمه خصوصی با پرداخت هزینه ثبت نام کنند. خدماتی که با این کارت پوشش داده نمی‌شوند شامل موارد زیر هستند:

 • واکسیناسیون مثل واکسن آنفولانزا و واکسن‌هایی که قبل از مسافرت تزریق می‌شوند.
 • خدمات دندان‌پزشکی
 • معاینه چشم و ابزارهای کمکی برای آن مثل عینک طبی و لنز تماسی
 • سایر ابزارهای کمکی مثل سمعک، عصا و اعضای مصنوعی بدن
 • هزینه آمبولانس
 • هزینه امدادرسانی هوایی

نکات مرتبط با کارت بهداشت کانادا

استفاده از این کارت برای افرادی که اقامت دائم ندارند غیرقانونی است. شهروندان کانادایی نباید کارت بهداشت خود را در اختیار سایر افراد قرار دهند.این کارت در مواقع ضروری بسیار کاربردی است، بنابراین سعی کنید تا آن را همیشه همراه خود داشته باشید. در هنگام مواجه شدن با موارد زیر با مرکز خدمات بهداشتی تماس بگیرید.

ایجاد تغییر در اطلاعات شخصی خود مثل آدرس یا نام
مسافرت طولانی به خارج از کشور کانادا

 

در این مطلب به‌طور کلی به پاسخ سوال کارت بهداشت کانادا چیست پرداختیم. این کارت برای بهره‌مندی از خدمات رایگان بهداشت و درمان استفاده می‌شود. هر شهروند کانادایی کارت بهداشت جداگانه‌ای دارد که افراد دیگر نمی‌توانند از آن استفاده کنند.

کشور کانادا امکانات رفاهی بسیار خوبی را برای ساکنان خود فراهم کرده است. افراد با دریافت اقامت دائم کانادا می‌توانند از امکانات و خدمات مختلف این کشور مثل بهداشت و درمان بهره ببرند. پس اگر تصمیم به مهاجرت کانادا گرفتید، توصیه می‌کنیم حتما از کمک یک وکیل یا مشاور مهاجرتی مجرب بهره ببرید تا در این مسیر دچار مشکل نشوید.

4/5 - (3 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *