شرایط آزمون شهروندی کانادا

کانادا را می‌توان به‌عنوان یکی از بهترین کشورهای جهان دانست که طیف زیادی از مردم در پی کسب شهروندی آن هستند. شرکت در آزمون شهروندی یک از مهم‌ترین بخش‌ها برای دستیابی به این امتیاز است. اما متاسفانه بسیاری از متقاضیان با شرایط آزمون شهروندی کانادا آشنایی ندارند.

همین مورد باعث می‌شود تا در طی این پروسه دچار مشکلات مختلفی شوند. در حقیقت آزمون شهروندی کانادا دارای شرایط و ضوابط مختص به خود است. عدم پیروی از این شرایط، می‌تواند فرایند دریافت شهروندی را با مشکل جدی مواجه کند. ما در ادامه این مطلب قصد داریم تا به شیوه‌ای دقیق به بررسی شرایط آزمون شهروندی کانادا بپردازیم.

از طرفی دیگر تمام جنبه‌های مختلف آن را زیر ذره‌بین نقد و بررسی خود قرار می‌دهیم. لذا اگر شما هم به دنبال اخذ اقامت دائم کانادا یا کسب شهروندی آن هستید، بهتر است ما را تا انتهای این متن همراهی کنید.

شهروندی کانادا

همان گونه که اشاره کردیم، کانادا را می‌توان به‌عنوان یکی از بهترین مقصدهای جهان برای مهاجرت دانست. همین مورد هم سبب شده تا تقاضا برای شهروندی آن رشد بالایی داشته باشد. متقاضیان بعد از انجام پروسه مهاجرت خود به کانادا، به‌صورت یک مقیم در آن حضور خواهند داشت.اما شخص مقیم نمی‌تواند پاسپورت کانادایی، حق رأی‌گیری، شرکت در امور سیاسی، پست‌های مهم دولتی و… را داشته باشد. برای دستیابی به این امتیازات بایستی شهروندی این کشور را به دست آورید.

کسب شهروندی کانادا دارای الزامات مختلفی است. زمانی که شما این الزامات را برآورده نمایید، می‌توانید در آزمون شهروندی کانادا شرکت کنید. این آزمون به‌عنوان یک نقطه عطف برای فرایند شهروندی شما لحاظ می‌شود. به همین جهت است که باید دقت ویژه‌ای بدان داشته باشید.

دانستن شرایط آزمون شهروندی کانادا می‌تواند ضریب موفقیت شما در این آزمون را افزایش دهد. در حالت کلی شرایط آزمون شهروندی کانادا به سه بخش قبل از آزمون، حین آزمون و بعد از آزمون تقسیم می‌شود. در هر یک از این بخش‌ها شما باید شرایط معینی داشته باشید تا بتوانید به شهروندی این کشور برسید. ما در ادامه‌ی این مطلب تمام شرایط آزمون شهروندی کانادا را خدمت شما عزیزان بیان کرده‌ایم. لذا بهتر است ما را تا انتهای این متن همراهی کنید.

شرایط قبل از آزمون شهروندی کانادا

برای اینکه بتوانید به مرحله آزمون شهروندی کانادا برسید، باید مجموعه‌ای از الزامات را رعایت کرده باشید. بدون برخورداری از این الزامات، شما قادر به شرکت در آزمون شهروندی کانادا نخواهید بود. ما در ادامه شرایط آزمون شهروندی کانادا را قبل از برگزاری، خدمت شما عزیزان بیان کرده‌ایم.

حضور حداقل ۳ ساله در خاک کانادا (طی 5 سال گذشته)

شما باید دست کم 3 سال از ۵ سال گذشته را در خاک کانادا بوده باشید. چنانچه شما کمتر از این تاریخ را در این کشور سپری کرده باشید، قادر به شرکت در آزمون نخواهید بود. لذا باید حتماً این شرط را داشته باشید.

تسلط عالی به زبان رسمی 
کانادا دارای دو زبان رسمی فرانسوی و انگلیسی است. یکی از اهداف این آزمون سنجش میزان تسلط شما بر این زبان‌ها است. لذا شما باید تا مدت‌زمان این آزمون، توانسته باشید که به طور واضح با این زبان صحبت کنید.

شرط سنی 
آزمون شهروندی کانادا صرفاً از افراد ۱۸ تا ۵۴ سال گرفته می‌شود. لذا اگر خارج از این محدوده سنی هستید، نیازی به شرکت در آزمون ندارید.

نداشتن سابقه کیفری
یکی از مهم‌ترین شرایط آزمون شهروندی کانادا، نداشتن سابقه کیفری است. شما نباید در مدت‌زمان حضور خود در خاک کانادا هیچ‌گونه جرمی را مرتکب شده باشید. به همین جهت اگر دارای سوابقی همچون قتل، نزاع، مشکلات حقوقی، اقدامات مخالف حقوق بشر و…. هستید؛ باید دور شهروندی کانادا را خط بکشید.

شرایط آزمون شهروندی کانادا

عدم شرکت در ارتش کشور دشمن 
یکی از شرایط آزمون شهروندی کانادا، عدم شرکت در ارتش کشوری است که با کانادا در جنگ بوده است. به عبارت ساده‌تر نیروهای نظامی کشورهایی که با کانادا درگیر جنگ هستند، شانسی برای رزرو نوبت آزمون شهروندی کانادا نخواهند داشت.

عدم پرونده‌سازی جعلی 
اگر در طی مدت‌زمان اقامت شما در کانادا، مشخص شود که پرونده‌های مهاجرت شما دارای مدارک جعلی است، به‌هیچ‌عنوان نمی‌توانید در آزمون شهروندی شرکت نمایید. افزون بر این موارد، احتمال اخراج شما از کانادا هم وجود دارد.

پرداخت دقیق مالیات 
یکی از شروط مهم برای شرکت در آزمون شهروندی کانادا، حسابرسی دقیق مالیات‌ها است. در واقع شما باید ثابت کنید که در طول تمام مدت‌زمان حضور خود در کانادا، به‌صورت دقیق و قانونی تمام مالیات‌هایتان را پرداخت کرده‌اید. این موضوع یکی از اصلی‌ترین شرایط آزمون شهروندی کانادا است.

داشتن اطلاعات کافی در رابطه با کانادا

از دیگر شرایط آزمون شهروندی کانادا، داشتن اطلاعات کافی در رابطه با این کشور است. در حقیقت محوریت سؤالات آزمون هم در این رابطه است. برای این موضوع شما باید اطلاعات کافی در رابطه با تاریخ، جغرافیا، فرهنگ، حقوق شهروندی و قانون کانادا داشته باشید.

البته جای نگرانی نیست. تمام این موضوعات را می‌توانید در کتاب “راهنمای رسمی شهروندان کانادا” بیابید. شما می‌توانید این کتاب را از سایت رسمی دولت دانلود کرده و یا درخواست نسخه چاپی آن را بدهید.

داشتن اقامت دائم کانادا

از دیگر شرایط آزمون شهروندی کانادا، داشتن اقامت دائم این کشور است. در حقیقت این آزمون برای تبدیل اقامت دائم شما به شهروندی تعبیه شده است. لذا اگر با ویزای کوتاه‌مدت تحصیلی یا کاری در این کشور حضور دارید، نمی‌توانید در این آزمون شرکت کنید.

شرایط لازم در زمان آزمون شهروندی کانادا

شرایط آزمون شهروندی کانادا تنها به مراحل قبل از آن ختم نمی‌شود. در طول آزمون هم شرایط ویژه‌ای حاکم است که باید بتوانید مطابق آن‌ها عمل کنید. درصورتی‌که تمام شرایط فوق را داشته باشید، یک درخواست مبنی بر دریافت شهروندی کانادا را به اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا (IRCC) ارائه می‌دهید. پس این کار سازمان شرایط شما را بررسی کرده و بری این اساس یک دعوت‌نامه برای شما ارسال می‌کند. در این دعوت‌نامه محل آزمون و زمان آن قید شده است .

شما باید حتماً سعی کنید تا در زمان مقرر در محل حاضر شوید. هرگونه تأخیر شما می‌تواند منجر به بروز مشکل در طی پروسه شهروندی‌تان شود. لازم به ذکر است که اگر نمی‌توانید در روز آزمون در محل حاضر شوید، می‌بایست یک ایمیل حاوی دلیل عدم حضور را به همراه زمان پیشنهادی بعدی برای شرکت در آزمون ارائه دهید.

زمانی که به محل آزمون بروید، باید ابتدا مدارک هویتی خود را ارائه دهید. بدین منظور می‌توان ایمیل دریافت شده از سازمان را به همراه سایر مدارک قید شده در آن ارائه نمایید. بعد از این کار در صف انتظار قرار می‌گیرید. زمانی که نوبت به شما برسد، به اتاق مخصوصی هدایت می‌شوید. هر شخص باید به تنهایی وارد این اتاق شود و اجازه بردن همراه ندارد. لذا اگر حتی کودک خردسال هم دارید، باید در زمان آزمون مراقبت از آن را به شخص دیگری واگذار نمایید.

در داخل اتاق یک افسر مهاجر وجود دارد که پروسه آزمون را با او طی خواهید کرد. آزمون شهروندی کانادا در واقع یک امتحان ۲۰ سؤالی است. سؤالات این امتحان همگی چندگزینه‌ای هستند. شما لازم است برای قبولی دست‌کم به ۱۵ سؤال از ۲۰ سؤال این امتحان پاسخ دهید چرا که در غیر این صورت مردود می‌شوید.

بعد از این افسر سؤالات شما را بررسی کرده و نتیجه را به شما اعلام می‌کند. در طی این مرحله به‌احتمال زیاد یک مصاحبه شفاهی هم خواهید داشت. افسر مهاجرت اطلاعات مختلفی را از شما دریافت می‌کند که باید به همگی آن‌ها پاسخ دهید. برای مثال اگر در مدت‌زمان حضور خود (۳ تا ۵ سال اخیر) از کانادا خارج شده باشید، می‌بایست دلیل آن را برای افسر شرح دهید. بدین منظور بهتر است پاسپورت و بلیط‌های هواپیما یا ویزای خود را به همراه داشته باشید.

ممکن است در این مرحله افسر دلیل تقاضای شما برای شهروندی کانادا یا برنامه شما در این کشور را جویا شود. در این موضوع بهتر است تمام جواب‌ها را به‌صورت شفاف و دقیق ارائه دهید تا پذیرفته شوید. البته باید عنوان کنیم که بعد از همه‌گیری کرونا این آزمون به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود و مصاحبه هم از طریق وب کم صورت می‌گیرد.

عدم قبولی در آزمون شهروندی کانادا
ممکن است شما تمام شرایط آزمون شهروندی کانادا داشته باشید، اما در طی آزمون به دلیل استرس و یا عدم آگاهی مردود شوید. در چنین حالتی، شما می‌توانید فرصت دوباره برای شرکت در آزمون را داشته باشید. اگر برای بار دوم هم قبول نشوید، یک جلسه نیم ساعته با قاضی اداره مهاجرتی خواهید داشت.در این جلسه، قاضی سؤالات مختلفی را پیرامون شهروندی کانادا از شما می‌پرسد. ماهیت این سؤالات تا حدی مشابه ماهیت آزمون شهروندی است. با این تفاوت که به‌صورت شفاهی مطرح می‌شود.

اگر بتوانید در این مرحله موفق شوید، شما امتیاز شهروندی کانادا را به دست می‌آورید. در چنین حالتی دولت کانادا طی یک بازه شش ماهه شما را به مراسم سوگند شهروندی کانادا دعوت می‌کند. بعد از این مراسم دیگر شما به‌عنوان شهروند رسمی این کشور شناخته می‌شوید. لذا می‌توانید پاسپورت و سایر مزایای یک شهروند عادی را داشته باشید.

 

البته باید عنوان کنیم که ممکن است شرایط آزمون شهروندی کانادا متناسب با نوع اقامت شما و البته مطابق قوانین جدید تغییر کند. از طرفی دیگر استفاده از تجربیات دیگران می‌تواند شانس موفقیت شما را افزایش دهد. بدین منظور بهتر است با یک وکیل مهاجرت کانادا، مشورت نمایید. کارشناسان ما می‌توانند در این رابطه به شما کمک کنند.

5/5 - (4 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *