آشنایی با دعوتنامه استانی

کانادا یکی از کشورهای مهاجرپذیر در دنیا است که از این طریق نیاز خود به نیروی ماهر و متخصص را رفع می‌کند. در همین راستا در این کشور چندین برنامه مهاجرتی وجود دارد که افراد باتوجه به شرایط خود می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

از جمله این برنامه‌های مهاجرتی می‌توان دعوتنامه استانی را نام برد. در هر یک از استان‌های کانادا اوضاع کار و اقتصاد با یکدیگر متفاوت است. به‌همین دلیل هر ایالت برنامه‌های استانی منحصر به‌فردی را ارائه می‌کند تا از این طریق نیاز آن‌ها به نیروی کاری به‌صورت تخصصی رفع شود.تمام این برنامه‌ها امتیازبندی و شرایط ویژه‌ای دارند، از طرفی در سال چندین بار ظرفیت آن‌ها باز می‌شود تا افراد بتوانند از این طریق مهاجرت کانادا انجام دهند.

مهاجران با استفاده از برنامه مهاجرت استانی می‌توانند اقامت دائم این کشور را بگیرند و در ایالت مورد نظر خود زندگی کنند که برای برنامه مهاجرتی آن درخواست داده بودند.با این‌حال این دعوتنامه معایبی نیز دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به زمان بر بودن آن نسبت به سایر برنامه‌های مهاجرتی از جمله اکسپرس اینتری اشاره کرد. برای آشنایی با دعوتنامه استانی و مزایا و معایب آن تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

 

برنامه دعوت‌نامه استانی چیست؟

برنامه دعوت‌نامه استانی یا Provincial Nominee Program، برنامه مهاجرتی است که هر ایالت براساس آن افراد واجد شرایطی را برمی‌گزیند که علاقه زیادی به زندگی در نقطه خاصی از کانادا دارند.این برنامه در هر استان متفاوت است و باتوجه به شرایط آن‌ها متغیر خواهد بود. با وجود این برنامه مهاجرتی استانی ایالت کبک به‌طور کلی با سایر استان‌ها تفاوت دارد و سیستم آن فرق می‌کند.

در این برنامه تمام ایالت‌های کانادا به‌صورت جداگانه از دولت فدرال این کشور در کنار نگاه به آینده اقتصادی و چشم‌انداز آن ایالت، با توجه به نیاز خود به نیروی کار و موارد دیگر به گزینش و بررسی متقاضیان و توانمندی‌های آن‌ها می‌پردازند. به‌همین دلیل برنامه‌های استانی در هر سال اعلام ظرفیت می‌کنند.

ارسال دعوت‌نامه استانی چه معیارهایی دارد؟

این برنامه نیز مانند برنامه مهاجرتی اکسپرس اینتری ، سیستم امتیازدهی دارد و این امتیازات براساس معیارهایی از جمله زبان، تحصیلات، سن و سابقه کاری داده می‌شوند. با این‌حال در بسیاری از موارد برای ارسال دعوتنامه استانی، متقاضیانی را انتخاب می‌کنند که در همان ایالت به تحصیل پرداخته باشند یا اقوام و خوایشاوندان نزدیک آن‌ها در آن‌جا زندگی کنند.

در صورتی که متقاضیان این شرایط را نداشته باشند، انتخاب‌ها براساس ناک شغلی یا همان نیاز استان به نیروی کاری انجام می‌شوند. بنابراین افراد متقاضی باتوجه به سابقه کاری و تحصیلاتی خود می‌توانند برای مهاجرت به کانادا اقدامات لازم را انجام دهند.

ناک شغلی چیست؟
همان‌طور که بیان کردیم، ایالت‌های کانادا برای انتخاب افرادی که شرایط ارتباط با استان مانند تحصیل و اقوام نزدیک را ندارند، از طریق ناک شغلی اقدام می‌کنند.بنابراین فهرستی از مشاغل مورد نظر هر استان ارائه می‌شود که در آن به شغل‌های مورد نظر خود یک کد اختصاص داده‌اند. به این کد ناک یا NOC می‌گویند. کد ناک برای شناسایی راحت‌تر مشاغل کاربرد دارد.

شغل‌ها در فهرست ارائه شده توسط هر ایالت دسته‌بندی می‌شوند که این دسته‌بندی به شکل زیر است:

شغل‌های سطح صفر: مشاغل موجود در این دسته شغل‌های مدیریتی را شامل می‌شوند که عبارت هستند از مدیریت معدن، رستوران و غیره.
شغل‌های سطح A: مشاغل حرفه‌ای که به مدرک دانشگاهیی نیاز دارند، مانند پزشکی و مهندسی.
شغل‌های سطح B: مشاغل تخصصی که به مدرک دیپلم یا شرکت در دوره‌های کارآموزی نیاز دارند، این شغل‌ها عبارت هستند از: آشپزی، برق‌کاری، لوله‌کشی و غیره.
شغل‌های سطح C: مشاغل متوسط که به مدرک دبیرستانی نیاز خواهند داشت، مانند قصابی.
شغل‌های سطح D: این سطح از مشاغل شامل کارهایی می‌شوند که به زحمت فراوانی نیاز دارند. از جمله کارهای سطح D می‌توان میوه‌چینی و نظافت‌چی را نام برد.

دعوتنامه استانی چه مزایایی دارد؟

 

 • با استفاده از این دعوت‌نامه می‌توانید به درآمد بالا برسید.
 • افراد به کمک این برنامه می‌توانند وام‌های دانشجویی، بورسیه و دیگر تحصیلات را برای دانش‌آموزان یا دانشجویان در خانواده خود اخذ کنند.
 • فرد با کمک این دعوت‌نامه در کشوری زندگی خواهد کرد که از نظر امکانات تفریحی، رفاهی، اقتصادی و اجتماعی در بالاترین سطح قرار دارد.
 • فرد مهاجر از امکانات بانکی برخوردار خواهد شد و می‌تواند در بانک‌ها حساب باز کند.
 • اعضای خانواده شخص نیز می‌توانند در کانادا به کار و تحصیل مشغول شوند.
 • در زمان کار در این کشور، فرد می‌تواند از تجربه کارفرماهای کانادایی بهره ببرد.
 • شخص از خدمات پزشکی و بهداشتی رایگان بهره‌مند خواهد شد.
 • فرصت‌های شغلی بسیار خوبی برای شخص درآینده به‌وجود می‌آید که درآمد بسیار بالاتری دارند.
 • افراد متاهل می‌توانند با کمک دعوتنامه استانی همسر و فرزندان زیر 19 سال خود را نیز به کانادا بیاورند تا در آن‌جا اقامت داشته باشند.
 • دریافت اقامت دائم کشور کانادا و در مراحل بعدی اخذ تابعیت و گذرنامه این کشور

برنامه مهاجرتی استانی چقدر هزینه بر است؟

معمولا اولین نکته‌ای که در رابطه با مهاجرت پیش می‌آید، بحث هزینه‌ها است. افراد برای هر اقدامی در مهاجرت باید هزینه‌ای را بپردازند، بنابراین تمایل دارند تا از قبل از میزان این مبالغ آگاه شوند.روند دریافت چنین دعوت‌نامه‌ای پرهزینه نیست و افراد با مبلغ نسبتا کمی می‌توانند به‌راحتی دعوت‌نامه استانی را بگیرند. البته باید در نظر داشته باشید هزینه زندگی در کانادا بعد از مهاجرت بستگی زیادی به خود شخص دارد و باید آن را به‌صورت جداگانه محاسبه کند.

به‌صورت کلی هزینه دریافت دعوتنامه استانی به‌شرح زیر است.

ارسال درخواست برای شرکت در برنامه مهاجرتی استانی کانادا: 550 دلار کانادا
دریافت حق اقامت: 550 دلار
احراز هویت بیومتریک: اگر فرد به‌تنهایی مهاجرت کند این هزینه برابر با 85 دلار کانادا خواهد بود و اگر شخص با خانواده خود به این کشور برود، هزینه احراز هویت به‌ازای هر خانواده بیش از دو نفر برابر با 175 دلار کانادا است.

آشنایی با دعوتنامه استانی

مهاجرت استانی به کانادا با چه روش‌هایی انجام می‌شود؟

افرادی که تمایل دارند از طریق دعوت‌نامه استانی به کانادا مهاجرت کنند، می‌توانند از دو طریق اقدامات لازم را انجام دهند.

روش اول

برنامه مهاجرتی استانی که با اکسپرس اینتری مرتبط نیست. در این روش انتخاب‌ها براساس اهداف از پیش تعیین شده و هوشمند هستند. از جمله برنامه‌های مهاجرتی این روش می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • کارآفرینی استانی
 • برنامه فارغ‌التحصیلان بین‌المللی
 • برنامه‌های مرتبط با سرمایه‌گذاری
 • برنامه‌های کارآفرینی
 • برنامه خود اشتغالی ایالتی

 

روش دوم

برنامه‌های مهاجرتی استانی که با سیستم اکسپرس اینتری مرتبط هستند. افرادی که از این روش بهره می‌برند بعد از دریافت دعوت‌نامه در سیستم اکسپرس اینتری 600 امتیاز به‌دست خواهند آورد.

از طرفی این اشخاص علاوه بر داشتن شرایط برنامه مهاجرتی استانی، باید امتیازات لازم در برنامه اکسپرس اینتری را نیز کسب کنند. در این روش با این که افراد شرایط دشوارتری را سپری می‌کنند، اما می‌توانند در مدت زمان کوتاه‌تری ویزای خود را بگیرند.

از جمله برنامه‌های مهاجرتی استانی که با اکسپرس اینتری ارتباط دارند، عبارت هستند از:

 • برنامه گزینش استانی
 • کلاس تجربه کانادایی
 • برنامه تجات ماهر فدرال
 • برنامه نیروی کار ماهر یا اسکیل ورکر کانادا

برای ثبت‌نام در برنامه مهاجرتی استانی به چه مدارکی نیاز است؟

 • افرادی که می‌خواهند دعوتنامه استانی بگیرند، باید مدارک زیر را ارسال کنند:
 • تهیه تمام مدارک مرتبط با سفرهای خارجی فرد و گرفتن یک نسخه کپی از گذرنامه و صفحات آن
 • شخصی که می‌خواهد در ایالت کبک سکونت کند باید مدرک Certificat de Selection du Quebec را ارائه دهد.
 • نامه معرفی PNP، این نامه مشخص کننده انتخاب شخص توسط یکی از ایالت‌های کانادا است.
 • مدرک معتبر زبان انگلیسی یا فرانسوی با حداقل نمره مورد نیاز
 • گواهی تولد و شناسنامه
 • اسناد و مدارک مرتبط با فرزندان
 • سند ازدواج یا طلاق
 • مدارکی که نشان‌دهنده محل سکونت قبلی فرد هستند.
 • نداشتن سوءپیشینه و دریافت گواهی آن از کشور محل اقامت. توجه داشته باشید از صدور این گواهی نباید بیش از 6 ماه گذشته باشد.

 

روند کلی برنامه مهاجرتی استانی

ابتدا شخص متقاضی اقدام به جمع‌آوری مدارک مورد نیاز می‌کند. این مدارک را در بالا بیان کردیم.
با ارسال مدارک، دعوتنامه استانی برای شما صادر می‌شود.
حال پرونده شما به اداره مهاجرت فدرال فرستاده خواهد شد و در آن‌جا مورد بررسی قرار می‌گیرد.
در مرحله بعدی احراز هویت بیومتریک و معاینات پزشکی صورت می‌پذیرند.
در مرحله آخر ویزای شما صادر می‌شود.
معایب برنامه مهاجرتی استانی

با این‌که چنین برنامه‌ای مزایای بسیاری دارد، اما با این‌حال بدون عیب نیز نیست. از جمله ایرادات این برنامه می‌توان موارد زیر را نام برد.

ممکن است فهرست رشته‌ها و مشاغل مورد نیاز در هر استان تغییر پیدا کنند.
این برنامه روند کندی نسبت به اکسپرس اینتری دارد و زمان‌بر است.
در کمترین میزان امتیاز برای وارد شدن به استان و حداقل امتیاز قبولی در پرونده تفاوت زیادی وجود دارد.

دعوتنامه استانی یکی از روش‌های دریافت ویزای کشور کانادا است. افراد از این طریق می‌توانند به ایالت مورد نظر در کشور کانادا مهاجرت کنند و به کار مشغول شوند.افرادی که در برنامه اکسپرس اینتری واجد شرایط نیستند و نتوانستند حداقل امتیاز مورد نیاز در آن را بگیرند، می‌توانند از برنامه مهاجرتی استانی بهره ببرند. با استفاده از این برنامه می‌توانید اقامت دائم کانادا را اخذ کنید. اما قبل از اقدام برای شرکت در این برنامه توصیه می‌کنیم با یک وکیل یا مشاور متخصص در زمینه مهاجرت کانادا مشورت کنید.

4.6/5 - (5 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *