سیستم های بانکی کانادا

کشور کانادا از لحاظ سیستم بانکی پیشرفته خود در سطح جهانی شهرت زیادی دارد. این کشور از نظر اقتصادی، عملکرد موسسات مالی و بانک‌ها هر سال رتبه اول را در سطح جهان به خود اختصاص می‌دهد.

بانک‌های این کشور به روش‌های بسیار هوشمندانه‌ای اداره می‌شوند و منجر به اقتصاد غنی کانادا شده‌اند. این ویژگی باعث شده است تا بسیاری از افراد برای مهاجرت به کانادا تلاش کنند. یکی از بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت سرمایه‌گذاری است.

کشور کانادا یکی از بهترین گزینه‌ها برای تاجران است. تاجران پس از دریافت اقامت کانادا می‌توانند در سطح بین‌المللی معامله کنند. سیستم بانکداری این کشور طوری اداره می‌شود که برای تجارت خارجی مشکلی ایجاد نمی‌کند.

پس از انتخاب بانک برای افتتاح حساب بسیاری از مهاجران باید با اصطلاحات مهم در سیستم های بانکی کانادا آشنا باشند تا امورات خود را به سادگی انجام دهند. در ادامه این مطلب می‌خواهیم شما را با اصطلاحات بانکی کانادا آشنا کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع تا انتها با ما باشید.

افتتاح حساب در بانک های کانادا

باید بدانید که در همه ایالت‌های کانادا بانک‌ها با سیستم‌های بسیار مدرن و پیشرفته‌ای اداره می‌شوند. برای بهره‌مندی از خدمات این بانک‌ها باید در گام اول یک حساب افتتاح کنید.برای بسیاری از کاربران انتخاب بانک برای ایجاد حساب کار دشواری است. معمولا بیشتر افراد ترجیح می‌دهند بانکی را انتخاب کنند که به محل زندگی آن‌ها نزدیک‌تر باشد.

پس از دریافت اقامت دائم کانادا حتما از همان روزهای اول برای افتتاح حساب اقدام کنید. بانک‌های قدیمی‌تر کانادا معمولا بیشتر تسهیلاتشان را به مشتریانی اختصاص می‌دهند که مدت طولانی‌تری حساب بانکی داشته‌اند. با توجه به این موضوع انتخاب بانکی که جدیدتر تاسیس شده‌ است انتخاب معقول‌تری به نظر می‌رسد.

قبل از آشنایی با اصطلاحات مهم در سیستم های بانکی کانادا بد نیست تا با مزایای افتتاح حساب در این کشور آشنا شوید.

مزایای افتتاح حساب بانکی در کانادا

پس از افتتاح حساب می‌توانید پرداخت‌های خود را راحت‌تر انجام دهید. همچنین اگر در جایی مشغول به کار شوید کارفرما حقوقتان را به حساب بانکی شما واریز می‌کند.
کانادا جزو کشورهایی است که اقتصاد بسیار غنی و سالمی دارد. بانک‌های این کشور مکان بسیار امنی برای نگه‌داری ارزها به شمار می‌روند.
با داشتن حساب بانکی می‌توانید در هر زمانی به پیگیری تراکنش‌های مالی خود بپردازید.
با افتتاح حساب می‌توانید از تسهیلات بانکی مثل وام و کارت اعتباری بهره ببرید.
تجارت و صدور ال سی برای تاجرانی که می‌خواهند با خارج از کانادا معامله کنند راحت‌تر می‌شود.
افرادی که در زمینه حمل و نقل دریایی فعالیت می‌کنند می‌توانند کارهای خود را در بانک‌های کانادا به ساده‌ترین روش ممکن انجام دهند.

روش افتتاح حساب
برای افتتاح حساب باید به‌طور حضوری به بانک مورد نظرتان مراجعه کنید. در هنگام مراجعه باید اصل و کپی مدارک را به همراه خود داشته باشید.

مدارک مربوط به احراز هویت
دو قطعه عکس
تکمیل فرم درخواست افتتاح حساب بانکی
باید بدانید که برای افتتاح حساب لازم نیست که حتما شاغل باشید. همچنین می‌توانید با کمترین مبلغ برای ایجاد حساب بانکی اقدام کنید.

سیستم های بانکی کانادا

معرفی اصطلاحات مهم در سیستم های بانکی کانادا

اجازه دهید با آن‌ها شما را آشنا کنیم.

Debit card
این کارت به حساب بانکی کاربر اختصاص دارد. شخص می‌تواند از این کارت برای واریز به حساب (Deposit)، برداشت از حساب (withdraw)، پرداخت صورت حساب، بررسی مانده حساب و پرداخت برای خرید کالا استفاده کند.

Credit card
این کارت مشابه با وام برای شخص کاربرد دارد. در بعضی مواقع کاربران در زمان خرید می‌توانند از این اعتبار استفاده کنند و تا پایان ماه بدهی خود را به بانک پرداخت کنند. اگر شخص بدهی خود را به‌موقع تسویه نکند باید متناسب با آن به بانک بهره بپردازد.

معمولا مبلغی که شخص میتواند از آن استفاده کند سقف معینی دارد. همچنین کارت اعتباری پس از 2 یا 3 سال باطل می‌شود یا در صورت صلاحدید مسئولان بانک تمدید خواهد شد.

Available Credit
میزان اعتبار باقی‌مانده مشتری در کارت اعتباری

Statement Balance
صورت حساب کل بدهی مشتری به بانک یا موسسه مالی

Statement Date
تاریخی که صورت حساب صادر شده است.

Current Balance
میزان بدهی کلی مشتری در تاریخ امروز

Payment Due
تاریخی که بانک برای مهلت نهایی بخشی از صورت حساب یا حداقل میزان قابل پرداخت در نظر گرفته است.

Minimum payment
حداقل مبلغ قابل پرداخت از صورت حساب

Credit limit
مقدار کل اعتبار موجود در کارت

Grace period
فاصله زمانی بین تاریخ صدور صورت حساب کارت اعتباری و مهلت نهایی پرداخت که معمولا 21 روز است.

Credit Report
در این گزارش تاریخچه کلی اعتبار شما نمایش داده می‌شود. در این تاریخچه همه بدهی‌های شما به‌صورت اعتبار یا وام از بانک‌ها یا موسسات مالی وجود دارد.

Payee
این عنوان مربوط به حساب بانکی است که می‌خواهید به آن پول انتقال دهید. به‌عنوان مثال اگر از بانک وامی دریافت کرده‌اید و می‌خواهید از حساب دیگر خود قسط‌های آن را پرداخت کنید می‌توانید عنوان Payee را برای آن برگزینید.

Cash Back
بعضی از کارت‌های اعتباری به ازای هر خرید به مشتری امتیاز می‌دهند. اگر این امتیازها تا حد مشخصی افزایش پیدا کنند به امتیاز کاربر افزوده می‌شود. با استفاده از این امتیازها در زمان خرید به شخص تخفیفاتی تعلق پیدا می‌کند.

Cash Advance
هر کاربر می‌تواند با توجه به اعتبار باقی‌مانده خود از دستگاه‌های ATM پول نقد دریافت کند. این کار با نام cash advance شناخته می‌شود. طبق قوانین بعضی بانک‌ها کاربران باید سود بالایی برای این کار پرداخت کنند.

TFSA
این عبارت نام نوعی حساب پس‌انداز است. اگر کاربر در این حساب مقدار مشخصی پول نگه دارد سود دریافت خواهد کرد. این نوع حساب معاف از مالیات است و این ویژگی یکی از مهم‌ترین مزیت‌های آن به شمار می‌رود. در کشور کانادا سود حساب‌های پس‌انداز نسبتا پایین است.

RRSP
این حساب شرایطی را برای شخص فراهم می‌کند تا برای بازنشستگی خود با ذخیره‌سازی پول برنامه‌ریزی داشته باشد. شخص می‌تواند پول خود را پس از بازنشستگی برداشت کند. صاحب این نوع حساب‌ها نیز مشمول معاف از مالیات یا تخفیفات مالیاتی می‌شوند.

Safe Deposit Box
کاربران می‌توانند اسناد مهم، طلا، جواهرات و دارایی‌های باارزش خود را در صندوق امانت بانک قرار دهند. این صندوق را خود شخص باید با تکمیل فرم مربوط به آن از بانک اجاره کند.

Pre-authorized payment
هر شخصی ماهانه هزینه‌های دائمی و ثابتی دارد. به‌عنوان مثال بیشتر مردم کانادا ماهانه باید هزینه‌هایی مثل قبض موبایل، اینترنت و بیمه پرداخت کنند. با انتخاب این گزینه به این شرکت‌ها اجازه داده می‌شود تا بدهی شخص را به‌طور خودکار از حساب او برداشت کنند.

On time payment
این اصطلاح برای زمانی است که شخص پول زیادی را برای برداشت از حساب بانکی خود از قبل تعریف کند. به‌عنوان مثال شهریه دانشگاه یا اجاره خانه به‌طور خودکار سر موعد از حساب بانکی برداشت می‌شود.

Void cheque
این اصطلاح ربطی به دسته چک یا نوشتن چک ندارد. روی ویدچک‌ها عبارت void را با استفاده از چیزی مثل خودکار که قابل پاک شدن نباشد می‌نویسند. این کار از سوء استفاده افراد سودجو از چک جلوگیری می‌کند.

در مواقعی که شخص بخواهد شرکت یا موسسه‌ای بتواند به‌طور خودکار از حسابش پول بردارد Void cheque ضروری است. این کار با توجه به اطلاعاتی که خود بانک در اختیار مشتری قرار می‌دهد انجام می‌شود.

 

واحد پول کانادا
از اصطلاحات مهم در سیستم های بانکی کانادا و اقتصاد آن می‌توان به واحدهای پول این کشور اشاره کرد. واحد پول این کشور با نام دلار کانادا یا Canadian Dollar شناخته می‌شود. این پول از نظر حجم مبادلات هفتمین واحد پول دنیا است.

مردم کانادا و اقتصاددانان آن این پول را لونی (Loonie) می‌نامند. سکه‌های رایج کانادایی شامل موارد زیر هستند:

Penny: به سکه یک سنتی کانادا گفته می‌شود.
Nickel: به سکه 5 سنتی گفته می‌شود.
Dime: اصطلاحی که برای سکه 10 سنتی به کار می‌رود.
Quarter: به سکه 25 سنتی گفته می‌شود.
Loonie: برای سکه 1 دلاری به کار می‌رود.
Toonie: برای سکه دو دلاری به کار می‌رود.

انواع حساب بانکی در کانادا

اکنون که با اصطلاحات مهم در سیستم های بانکی کانادا آشنا شدید بد نیست تا انواع حساب بانکی را به همراه تفاوتشان بشناسید. در کشور کانادا کاربران می‌توانند برای افتتاح چند نوع حساب اقدام کنند.

حساب پس‌انداز

افرادی که می‌خواهند پول پس‌انداز کنند برای افتتاح این حساب اقدام می‌کنند. دولت کانادا برای افرادی که حساب پس‌انداز دارند تسهیلات بسیار خوبی در نظر می‌گیرد.

به‌عنوان مثال شخص برای بهره‌مندی از تسهیلات دوره بازنشستگی باید در یکی از بانک‌های کانادا حساب پس‌انداز داشته باشد.

حساب پس‌انداز و سرمایه‌گذاری

این نوع حساب علاوه بر ذخیره پول در اهداف اقتصادی دولت کانادا نیز بسیار تاثیرگذار است. بسیاری از مشارکت‌های اقتصادی برای برنامه‌های توسعه‌ای کانادا با حساب‌های پس‌انداز و سرمایه‌گذاری محقق می‌شود.

حساب چک

افرادی که می‌خواهند دسته چک داشته باشند برای افتتاح حساب مخصوص چک در بانک کانادا اقدام کنند.

در این مطلب به معرفی اصطلاحات مهم در سیستم های بانکی کانادا پرداختیم. همچنین انواع حساب‌ها و مدارک لازم برای افتتاح حساب معرفی شدند. همه مهاجران می‌توانند بلافاصله پس از اقامت در کانادا برای افتتاح حساب اقدام کنند.افرادی که با روش تحصیل به کانادا مهاجرت می‌کنند می‌توانند بدون پرداخت هزینه اولیه در بعضی بانک‌ها حساب افتتاح کنند.

2/5 - (3 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *