گواهی واکسن برای مسافران کانادا

در طی دو سال اخیر به دلیل وجود پاندمی کرونا، شرایط جهان و به‌ویژه ورود به خاک سایر کشورها تغییرات زیادی را تجربه کرده است. به‌گونه‌ای که این روزها طیف زیادی از کشورها ورود بدون مدارک مرتبط با سلامت یا واکسیناسیون را ممنوع کرده‌اند. کانادا هم از این قافله عقب نبوده است. همین مورد سبب شده تا گواهی واکسن برای مسافران کانادا به امری حیاتی بدل شود.

اگرچه نمی‌توان گفت که تا به این لحظه چنین موضوعی به‌اجبار کامل بدل شده اما به‌طورقطع می‌توان گفت که نداشتن آن دست‌کمی از ممنوعیت ورود ندارد. همین مورد هم سبب شده تا این روزها بخش زیادی از متقاضیان مهاجرت به کانادا و یا حتی دارندگان اقامت این کشور در پی اطلاعات جدید در این رابطه باشند. همین موضوع هم سبب شده است تا طیف زیادی از آن‌ها به دنبال کسب اطلاعات در پی گواهی واکسن برای مسافران کانادا باشند.

این در حالی است که اطلاعات و اخبار مرتبط با این موضوع به‌صورت پیوسته آپدیت می‌شود. این در نوع خود باعث می‌شود تا مسافران سردرگم شوند. ما در این مقاله قصد داریم تا مروری کامل و دقیق بر روی گواهی واکسن برای مسافران کانادا داشته باشیم و تمام جنبه‌های مختلف آن را برای شما عزیزان شرح دهیم. لذا اگر شما هم در پی مسافرت به کانادا هستید، بهتر است ما را تا انتهای این متن همراهی کنید.

 

تمهیدات دولت کانادا برای جلوگیری از ورود ناقلین ویروس کرونا

دولت کانادا توجه بسیار زیادی به‌سلامت شهروندان خود دارد. همین مورد هم سبب شده تا قوانین نسبتاً سخت و دشواری را برای فیلترکردن مسافرین بگذارد. این قوانین سبب می‌شود تا به بهترین شیوه ممکن از ورود افراد بیمار یا ناقلین احتمالی به خاک این کشور جلوگیری شود.

البته باید این موضوع را عنوان کنیم که متأسفانه بخش زیادی از این قوانین سبب شده است تا بسیاری از مسافران قادر به ملاقات عزیزان خود در خاک کانادا نباشند. اما درهرحال دولت کانادا تمایلی ندارد تا جان شهروندان خود را به خطر بیندازد. همین مورد هم سبب شده است تا در قوانین خود جدی باشد.

بر اساس این تمهیدات امنیتی، دولت کانادا بررسی‌های دقیقی برای پالایش مسافران انجام می‌دهد. در قدم اول مسافرین باید مدارک لازم برای نشان‌دادن سلامت خود ارائه دهند. در این رابطه اگر شما واکسینه شده باشید، باید تست pcr معتبر که حداکثر یک هفته قبل از مهاجرت انجام داده‌اید را با خود داشته باشید. افزون بر این موارد شما باید این مدارک را قبل از رسیدن خود در اپلیکیشن arrivecan بارگذاری نمایید .

این مدارک بایستی به زبان انگلیسی یا فرانسوی باشد. به همین جهت قبل از هرگونه اقدام، نسبت به ترجمه رسمی آن‌ها اقدام فرمایید. البته فرایند به همین موارد ختم نمی‌شود. شما باید در فرودگاه هم مورد تست سرپایی تب و بررسی علائم کرونا قرار بگیرید. چنانچه کوچک‌ترین علائمی در این زمینه داشته باشید، از ورود شما جلوگیری می‌شود.

افزون بر این موارد، شما بایستی قبل از ورود خود به این کشور، بلیط اقامت را در یکی از هتل‌ها یا اقامتگاه‌های مورد تأیید این کشور برای سه روز پیاپی رزرو کرده باشید. طی این مدت‌زمان بایستی در یک نوع قرنطینه باشید. در نظر داشته باشید که شما باید یک برنامه اجمالی برای قرنطینه احتمالی در نظر بگیرید.

بدین منظور باید در این رابطه اطلاعات کلی را به افسر مهاجرتی ارائه دهید. در صورت طی‌کردن این موارد، شما می‌توانید وارد خاک کانادا شوید. البته باید این موضوع را در نظر داشته باشید که برخی از ایالت‌ها قوانین دیگری را هم دارند. برای مثال در بسیاری از ایالت‌ها، شما ملزم به ارائه آزمایش کرونا در روز هشتم حضور خود هستید.

مازاد بر این، دولت تا چند ماه قبل محدودیت‌های بیشتری داشت که بر اساس آن افراد می‌بایست به مدت ۱۴ روز، با هزینه شخصی خود در یک هتل قرنطینه شوند. اگرچه در جدیدترین بروز رسانی‌های وب‌سایت دولت کانادا این موضوع رفع شده است اما کماکان در برخی از ایالت‌ها اجرا می‌شود.

 

شرایط ورود به خاک کانادا برای دارندگان گواهی واکسن

دولت کانادا شرایط نسبت هموارتری را برای دارندگان کارت واکسیناسیون کرونا قرار داده است. بیشتر این دارندگان می‌توانند صرفاً با دردست‌داشتن گواهی واکسن معتبر و البته بررسی‌های بالینی وارد خاک این کشور شوند. برای مثال اگر شما دارای گواهی واکسن معتبر باشید، کافی است تا قبل از رسیدن خود به خاک کانادا، آن را در اپلیکیشن arrivecan  بارگذاری نمایید.

از طرفی با دردست‌داشتن این گواهی و ارائه آن به افسر مهاجرتی می‌توانید به‌سادگی وارد خاک کانادا شوید. البته در این زمینه باید چند نکته را در نظر داشته باشید. اول اینکه گواهی واکسن شما باید دست‌کم متعلق به ۱۴ روز قبل باشد. چنانچه واکسن دو دوزی استفاده می‌کنید، باید این تاریخ برای دوز دوم باشد .

مورد دوم زبان این مدارک است. شما باید مدارک خود را صرفاً به زبان‌های فرانسوی یا انگلیسی ارائه دهید و بدین منظور اگر در ایران گواهی خود را دریافت کرده‌اید، باید ابتدا آن را توسط یک دارالترجمه رسمی، ترجمه کرده و مهر دادگستری یا وزارت خارجه هم اضافه نمایید.

شما باید اسکن این گواهی را در اپلیکیشن مربوطه بارگذاری کرده و یک نسخه از آن را هم با خود به همراه داشته باشید تا بتوانید در فرودگاه ارائه دهید. در نظر داشته باشید که بهتر است دست‌کم چند نسخه از این مدرک را با خود داشته باشید چرا که در کانادا بسیاری از خدمات صرفاً با دردست‌داشتن گواهی واکسن ارائه می‌شود .

با وجود تمام این شرایط، شما نباید به‌هیچ‌عنوان علائم مربوط به کرونا را داشته باشید. از طرفی دیگر باید تمام اقدامات پیشگیرانه نظیر ماسک، فاصله اجتماعی و… را هم رعایت نمایید. مازاد بر این ممکن است افسر مهاجرتی، از شما برنامه‌تان برای قرنطینه احتمالی را بپرسد. لذا بهتر است برای چنین برنامه‌ای هم تمهیدات لازم را داشته باشید.

گواهی واکسن برای مسافران کانادا

واکسن‌های مورد تأیید دولت کانادا

دولت کانادا هم مانند سایر دولت‌های جهان، تنها طیف مشخصی از واکسن‌ها را تأیید کرده است. به همین جهت است که تنها به دارندگان گواهی این واکسن‌ها هم اجازه ورود می‌دهد. به‌طورکلی چهار واکسن زیر مورد تأیید دولت کانادا است .

فایزر
آسترازنکا
مدرنا
جانسون اند جانسون

در نظر داشته باشید که شما صرفاً با دردست‌داشتن گواهی این واکسن‌ها اجازه ورود به خاک این کشور را دارید. موضوع قابل‌توجه این است که اکثر مسافران ایرانی، واکسن‌های سینو فارم یا کوبرکت را تزریق کرده‌اند. در چنین حالتی است که شرایط ورود به کانادا برای ایرانیان اندکی دشوار می‌شود.

براین‌اساس شما باید ضمن ارائه تست pcr، قبل از ورود به کانادا یک اقامت سه‌روزه را در یکی از هتل‌های مورد تأیید کانادا رزرو کرده باشید. در نظر داشته باشید که شما باید مدارک مرتبط با آن را ارائه دهید. افزون بر این موارد باید به سایر اقدامات قرنطینه عمومی هم پایبند باشید .

آیا دولت کانادا گواهی واکسیناسیون را اجباری کرده است؟
در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که دولت کانادا در وب‌سایت خود به‌صورت رسمی اشاره‌ای به‌اجباری بودن این گواهی نکرده است. از طرفی دیگر جاستین ترودو در مصاحبه اخیر خود گفته که اجباری کردن گواهی واکسن برای مسافران کانادا می‌تواند منجر به تبعیض‌های نژادی، شرایط ناعادلانه اجتماعی و البته آسیب‌دیدن صنعت گردشگری این کشور شود.

در واقع او عنوان کرده که بسیاری از مردم دنیا هنوز به واکسیناسیون سراسری دسترسی ندارند. از طرفی دیگر برخی از آن‌ها باتوجه‌به دلایل پزشکی از تزریق چنین واکسنی منع شده‌اند. مازاد بر این، برخی دیگر تمایلی به تزریق چنین واکسنی ندارند و لذا می‌توان گفت که تزریق واکسن امری شخصی است و نمی‌توان انتظار اجباری کردن آن را داشت .

از طرفی دیگر بسیاری از مسافرین دارای اقوام درجه یک در کانادا هستند که به مدت یک سال است که آنها را ندیده‌اند. این ناشی از محدودیت‌های سخت‌گیرانه این مدت بوده است. اجباری شدن این قانون می‌تواند مانع از رفت‌وآمد سالم مهاجران شود که این مورد نه‌تنها موجب آسیب‌زدن به جامعه مهاجرین کانادا می‌شود، بلکه باعث می‌شود تا گروه‌های افراطی و نژادپرست رشد کنند.

بر همین اساس دولت مخالف اجباری کردن گواهی واکسن برای مسافران کانادا است. لازم به ذکر است که دراین‌بین شرکت‌های مسافربری و البته دولت آمریکا (به‌عنوان اصلی‌ترین شریک تجاری کانادا) مخالف اجرای چنین طرحی هستند. لذا با اطمینان کامل می‌توان گفت که این گواهی اجباری نیست اما باید بدانید که در صورت نداشتن گواهی واکسن، باید مسیر نسبت دشوار و البته پرهزینه‌ای را بگذرانید.

از طرفی دیگر نداشتن گواهی واکسن باعث می‌شود تا نتوانید بسیاری از امور اداری را در داخل خاک کانادا انجام دهید. لذا توصیه می‌شود تا در صورت امکان نسبت به تزریق واکسن‌های مورد تأیید اقدام نمایید.

لازم به ذکر است که قوانین مرتبط با گواهی واکسن برای مسافران کانادا هر روز آپدیت می‌شود. لذا ممکن است در آینده محدودیت‌ها و یا حتی لیست واکسن‌های مورد تأیید هم تغییر کند. به همین جهت توصیه می‌کنیم تا برای کسب اطلاعات جدید در این زمینه، با مشاورین ما در ارتباط باشید .

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *