آشنایی با پول کانادا یکی از موضوعات اصلی است که فکر تمام افرادی را که تصمیم به مهاجرت به این کشور می‌گیرند به خود مشغول می‌کند. دانستن اطلاعات کافی درباره پول کانادا می‌تواند در زمان اقامت این کشور کمک بزرگی به افراد کند.افرادی که ویزای کانادا را دریافت کرده‌اند باید بعد از اقامت خود، تمام پول‌های‌شان را به پول کانادا تبدیل کنند. واحد پول این کشور دلار کانادایی است و در بین سایر پول‌های کشورهای دیگر رتبه هفتم جهانی را دارد.

این پول‌ها به‌صورت سکه و پول‌های پلاستیکی عرضه می‌شوند. در قدیم پول‌های کانادا کاغذی بودند، اما با گذشت زمان برای افزایش طول عمر و امنیت، پول‌های کاغذی جای خود را به پول‌های پلاستیکی دادند.پول کشور کانادا مانند تمام پول‌ها در دنیا در مبالغ پایین به‌شکل سکه و در مبالغ بالا به‌صورت اسکناس است. مبالغ سکه‌ها از یک سنت شروع می‌شوند و تا یک دلار ادامه می‌یابند.

در کانادا اسکناس یک دلاری وجود ندارد و به سکه‌های یک دلاری نیز Loonie می‌گویند. دلیل این نام گذاری حک شدن تصویر نوعی اردک وحشی روی سکه یک دلاری است. این پرنده Common Loon نام دارد.از آن‌جایی که شناخت واحد پولی کانادا برای مهاجران و دارندگان ویزای این کشور اهمیت زیادی دارد، بنابراین تصمیم گرفتیم تا درباره واحد پول این کشور توضیحات کاملی را ارائه دهیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

 

CAD چیست؟

CAD یا همان Loonie نماد واحد پول کانادا به حساب می‌آید و افراد برای نشان دادن واحد پول این کشور از این عنوان استفاده می‌کنند. همان‌طور که گفتیم پول کشور کانادا دلار است و هر دلار از 100 سنت تشکیل می‌شود.در سراسر دنیا برای این که واحد پول این کشور را با سایر دلارها اشتباه نگیرند از لفظ کانادا در کنار دلار بهره می‌برند. بنابراین در سراسر دنیا واحد پول این کشور را با دلار کانادا می‌شناسند.

پول‌های کانادا در ضراب‌خانه سلطنتی ضرب می‌شوند که در وینیپگ استان منیتوبا است. بانک مرکزی کانادا (BOC) نیز مسئولیت تهیه و توزیع اسکناس‌ها به بانک‌های سراسر کانادا را به عهده دارد.روی یک سمت از تمام سکه‌های کانادایی تصویر پادشاه انگلیسی به چشم می‌خورد و در سمت دیگر آن طرح‌های مختلفی حک شده است.

در کانادا تولید اسکناس‌های یک دلاری و پس از آن تولید اسکناس‌های دو دلاری ممنوع شد و سکه‌های یک دلاری و دو دلاری روی کار آمدند.

پول کانادا

همان‌طور که گفتیم پول کانادا مانند اکثر کشورها در دو دسته مختلف سکه و اسکناس قرار می‌گیرد. در ادامه شما را با اسکناس‌ها و سکه‌های کانادایی بیشتر آشنا می‌کنیم.

آشنایی با پول کانادا

اسکناس‌های کانادایی

پول‌های کاغذی که در دیگر کشورها به چشم می‌خورند در کانادا دیده نمی‌شوند. در واقع جنس اسکناس‌های این کشور از نوعی پلیمر است که انعطاف‌پذیری بسیار بالایی دارند و علاوه بر این نازک نیز هستند.

طرح جمع‌آوری اسکناس‌های کاغذی از سال 2001 در کانادا تصویب شد و در سال 2011 به‌طور رسمی این نوع از اسکناس‌ها از رده خارج شدند. طرح‌هایی که روی هر اسکناس نیز به چشم می‌خورد هر 10 سال یک بار تغییر می‌کنند.

اسکناس 100 دلاری
این اسکناس آخرین اسکناس در واحد پول کانادا است و روی آن چهره نخست وزیر کانادا در زمان جنگ جهانی اول به ثبت رسیده است. علاوه بر این در پشت این اسکناس به افتخار دانشمند کانادایی فردریک بانتینگ که کاشف انسولین بود، عکس انسولین چاپ شده است.

 

اسکناس 50 دلاری
این اسکناس با رنگ قرمز دیده می‌شود و روی آن چهره ویلیام کویین مکنزی کینگ نخست وزیر مطرح کانادا در دوران جنگ جهانی کانادا به چشم می‌خورد.

در پشت اسکناس نیز یک کشتی یخ شکن پیشرفته دیده می‌شود. این یخ شکن در قطب شمال به افراد گارد ساحلی کانادا در انجام اکتشافات و تحقیقات در قطب شمال کمک می‌کند.

 

اسکناس 20 دلاری
از دیگر واحدهای پول کانادا می‌توان به اسکناس 20 دلاری اشاره کرد. روی این اسکناس سبز رنگ یک پرتره از ملکه الیزابت دوم چاپ شده است. تصویر ایشان روی اسکناس‌های یک دلاری و دو دلاری نیز بود.

در طرف دیگر اسکناس 20 دلاری VIMY یا بنای یادبود ملی کانادا به چاپ رسیده است. این یادبود به دلیل بزرگداشت پیروزی 3000 کانادایی در فرانسه در جنگ VIMY RIDGE در جنگ جهانی اول برگزار می‌شود.

 

اسکناس 10 دلاری
این اسکناس که به رنگ بنفش دیده می‌شود از دیگر واحدهای پول کانادا است. روی آن نیز تصویر بنیان‌گذار کانادا و اولین نخست وزیر آن یعنی جان ای مک دونالد وجود دارد.

در پشت این اسکناس به‌احترام خدمات دولتی راه‌آهن این کشور توسط VIA Rail، راه‌آهن بین شهری کانادا به تصویر کشیده شده است.

 

اسکناس 5 دلاری
اسکناس 5 دلاری کوچک‌ترین اسکناس در میان اسکناس‌های کانادایی است که با رنگ آبی شناخته می‌شود. روی این اسکناس تصویر نخست وزیر سابق کانادا آقای ویلفرید لوریه قرار دارد. ایشان اولین رهبر کانادایی فرانسوی بودند.

در طرف دیگر این اسکناس یک بازوی رباتیک به تصویر درآمده است. این بازوی رباتیک در کانادا برای استفاده ناسا طراحی شد.

 

سکه‌های کانادایی

همان‌طور که می‌دانید سکه‌ها به‌عنوان پول خورد شناخته می‌شوند. پول خوردهای کانادا نیز توسط ضراب‌خانه سلطنتی کانادا تولید می‌شوند. این ضراب‌خانه در بین تمام نهادهای تولید کننده پول از عجیب‌ترین و خلاق‌ترین روش‌ها استفاده می‌کند.

این نهاد تولید کننده علاوه بر تولید انواع سکه‌های استاندارد به تولید سکه‌های ویژه از جنس طلا، پلاتین و نقره در طیف وسیعی از طرح‌ها و اسامی می‌پردازد.از انواع جدید و شگفت‌انگیز این سکه‌ها می‌توان به سکه‌هایی با قابلیت درخشندگی در شب، سکه‌های رنگی و سکه‌های ابر قهرمانان اشاره کرد.

سکه یک دلاری
سکه یک دلاری یا لونی از پول خوردهای کانادا به‌شمار می‌رود و توسط نیکل به رنگ طلایی در می‌آید. دلیل نام‌گذاری این سکه در بالا نیز اشاره کردیم، نوعی پرنده وحشی است که لون نام دارد. این پرنده در واقع پرنده ملی کانادا به‌حساب می‌آید.

 

سکه دو دلاری
سکه دو دلاری که با نام تونی نیز شناخته می‌شود، ظاهری متفاوت با سایر سکه‌ها دارد. این سکه با دو فلز با رنگ‌های متفاوت ساخته شده است. روی یک سمت از این پول کانادا یک خرس قطبی دیده می‌شود و دلیل نام‌گذاری این سکه به نام تونی همین خرس است.

 

سکه 25 سنتی
این سکه با نام کوارتر به معنی یک چهارم یک دلار شناخته می‌شود. سکه 25 سنتی به رنگ نقره‌ای است و روی آن تصویر یک گوزن کانادایی به نام کابریو به چشم می‌خورد.

 

سکه 10 سنتی
سکه ده سنتی که با نام دایم نیز شناخته می‌شود. این سکه بسیار نازک است و نسبت به دیگر سکه‌ها اندازه کوچک‌تری دارد. روی این سکه تصویر یک قایق بادبانی وجود دارد. این قایق به مدت تقریبی 20 سال جزو سریع‌ترین کشتی‌های مسابقه‌ای در جهان بود.

 

سکه 5 سنتی
این پول خرد کانادایی به نام نیکل معروف است. دلیل این نام گذاری استفاده از فلز نیکل در ساخت آن بود. با این حال سکه‌های پنج سنتی کانادایی امروزه از جنس فولاد هستند. اندازه این سکه نسبت به سایر سکه‌های معمولی نیز بزرگ‌تر است.

 

سکه یک سنتی
سکه‌های یک سنتی که با نام پنی نیز آن‌ها را می‌شناسند، از جنس مس و فولاد اندود شده هستند. روی این سکه‌ها برگ افرا به چشم می‌خورد. این برگ نماد رایج کشور کانادا است.تولید این پول خورد در سال 2013 به‌طور رسمی در کانادا متوقف شد. دولت این کشور در تلاش است تا بتواند تمام پنی‌های موجود در بازار را از گردونه پول کانادا خارج کند. با این حال تا رسیدن به این خواسته چندین سال زمان لازم است.

افراد برای خریدهای خود در فروشگاه‌های بزرگ نمی‌توانند از سکه‌های یک پنی استفاده کنند و باید به جای آن پول نقد بدهند یا مبلغ خرید خود را به میزان 5 سنت برسانند.

 

پرداخت پول در کانادا

براساس تحقیقات انجام شده مشخص شد که پرداخت پول به‌صورت نقدی در کانادا رو به کاهش است. با این حال این موضوع به این معنی نیست که کانادایی‌ها به هیچ عنوان از پول نقد استفاده نمی‌کنند. در واقع می‌توان گفت هر چه ارزش کالای خریداری شده در کانادا کمتر باشد، آن‌ها از پول نقد بهره می‌برند.

روش‌های پرداخت پول در کانادا به‌صورت زیر است.

دبیت کارت یا کارت‌های اعتباری. در کانادا از بین هر 10 نفر 9 نفر از آن‌ها عابر بانک دارند.
مانی اوردر: این فرم یک جایگزین مناسب و امن برای پول‌های نقد یا چک‌های شخصی است. با داشتن این فرم شما شخصی هستید که مشخص می‌کنید گیرنده چه کسی باشد و مبلغ چقدر است.
برای معتبر شدن آن نیز باید شما و شخص گیرنده آن را امضا کنید.
چک: با داشتن یک حساب جاری در بانک‌های کانادا می‌توانید برای پرداخت‌های خود از چک استفاده کنید.
دستگاه خودپرداز که به کمک آن می‌توانید پرداخت‌های روزانه خود را انجام دهید.
حواله بانکی نوعی چک است که با کم شدن مبلغ از حساب شخص توسط بانک صادر می‌شود.
بانک‌داری آنلاین روشی است که به کمک آن می‌توانید توسط سایت‌های امن و مطمئن پرداخت‌های خود را انجام دهید. با استفاده از این روش خرید آنلاین نیز امکان‌پذیر است.

با این که پرداخت با پول نقد در کانادا رو به کاهش است، اما شناخت کافی درباره پول کانادا از الزامات هر فردی است که قصد مهاجرت کانادا را دارد. افرادی که اقامت این کشور را دارند، باید به‌طور کامل با پول این کشور آشنایی پیدا کنند تا در صورت نیاز به مشکل برنخورند.

مهاجرانی که اقامت کانادا را دریافت کرده‌اند، باید توجه داشته باشند که از پول نقد برای خریدهایی با ارزش کم استفاده کنند و پول نقد زیادی همراه خود نداشته باشند. در سراسر کانادا دستگاه‌های خودپرداز وجود دارد و در صورت نیاز می‌توانید پرداخت‌های خود را از سایر روش‌های دیگر انجام دهید.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *