برنامه مهاجرتی استان انتاریو کانادا

طی چند سال اخیر، شرایط اقتصادی ایده‌آل، نرخ بیکاری بسیار پایین و مسائل گوناگون دیگر حکم به این داده است که کانادا در زمره بهترین کشورهای جهان برای زندگی قرار بگیرد. از طرفی به همین علت اقصی نقاط دنیا افراد زیادی تصمیم به مهاجرت کانادا می‌گیرند.کسی که قصد مهاجرت و اخذ اقامت کانادا را دارد، بدون ‌شک لازم است تحقیقات گسترده خود را آغاز کند و بتواند بهترین شهر یا استان این کشور را برای اقامت برگزیند. در حال حاضر، متقاضی برای مهاجرت و اخذ اقامت در استان انتاریو کانادا به‌شدت افزایش پیدا کرده است.

در ادامه این مطلب، تصمیم داریم راجع به دلیل این موضوع با جزئیات هر چه بیشتر صحبت کنیم و اطلاعات تکمیلی را در خصوص برنامه مهاجرتی استان انتاریو کانادا ارائه دهیم. پس در صورتی که قصد مهاجرت به این کشور را دارید، مطالعه ادامه این مطلب خالی از لطف نخواهد بود.

 

آنچه باید در مورد استان انتاریو کانادا بدانید

در حال حاضر، استان انتاریو یکی از بهترین استان‌های کشور کانادا محسوب می‌شود و در میان مردم این کشور و همچنین مهاجران، از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. بخشی از محبوبیت قابل توجه انتاریو به خاطر وجود تورنتو (بزرگترین شهر کانادا) و اتاوا (پایتخت کشور کانادا) در این استان است.کسانی که می‌خواهند در منطقه‌ای با بهترین شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی زندگی کنند، قطعا باید این استان را در فهرست موارد انتخابی خود قرار دهند.

 

برنامه مهاجرتی استان انتاریو کانادا چیست؟

اگر برای اخذ اقامت کانادا اقدام کرده باشید، می‌دانید که راه و روش‌های مختلفی برای دریافت ویزای این کشور وجود دارد که هر کدام زمان و هزینه مشخصی را به خود اختصاص خواهند داد.

در میان این روش‌ها، برنامه مهاجرتی استان انتاریو کانادا نیز دیده می‌شود که OINP نام دارد. در این استان، یک سری مهارت‌ها و سابقه کار مد نظر قرار گرفته شده است که اگر افراد دارنده این مهارت‌ها و سابقه کار باشند، می‌توانند برای اخذ گواهی انتخاب استانی انتاریو اقدام کنند.در مقایسه با دیگر روش‌های اخذ ویزای کانادا، در دست داشتن برنامه مهاجرتی این استان باعث می‌شود تا فرآیند اخذ اقامت سریع‌تر پیش برود. بنابراین کسانی که شرایط لازم و کافی برای این برنامه مهاجرتی دارند، اصلا نباید درنگ کنند یا به سراغ راه و روش‌های دیگری بروند.

برنامه مهاجرتی استان انتاریو کانادا از گروه‌های مختلفی تشکیل شده است که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

برنامه‌های گروه کسب و کار
این برنامه که در زبان لاتین Business Category نامیده می‌شود، از دو زیرمجموعه مجزا تشکیل شده است. یکی از آن‌ها مربوط به کارآفرینان (Entrepreneur Stream) است و دیگری به گروه شرکت‌ها (Corporate Stream) تعلق دارد.

البته ناگفته نماند که یکی از این زیرمجموعه‌ها یعنی گروه شرکت‌ها، در حال حاضر متوقف شده است و درخواست جدیدی برای آن پذیرفته نخواهد شد. دلیل این توقف پذیرش درخواست برای این برنامه را می‌توان تامین نکردن هدف طراحی آن اعلام کرد.بنابراین در این لحظه هر کسی که تمایل به خرید بیزینس‌های موجود در انتاریو داشته باشد یا بخواهد به پیاده‌سازی طرح تجاری جدیدی بپردازد، می‌تواند از این طریق برای اخذ اقامت کانادا به‌صورت دائم اقدام کند.

برنامه‌های گروه سرمایه‌های انسانی
این برنامه که با عبارت Human Capital Category شناخته می‌شود، دو مورد مختلف را شامل خواهد شد:

برنامه مهاجرتی استان انتاریو کانادا

برنامه‌های اکسپرس انتری انتریو
همان‌طور که اطلاع دارید، برنامه اکسپرس انتری زیر نظر دولت فدرال است و برنامه‌های اکسپرس انتری انتاریو (Ontario Express Entry Stream) به عنوان زیرمجموعه‌ای از آن شناخته می‌شود.

برای این که متقاضیان بتوانند از این طریق برای اخذ اقامت کانادا اقدام کنند، باید در سامانه اکسپرس انتری ثبت نام کرده باشند. البته دعوتنامه ارسالی از استان انتاریوجزئی از مدارک مورد نیاز برای انتخاب شدن توسط استان خواهد بود.

لازم به ذکر است کسانی که می‌توانند از این طریق اقدام کنند، شامل سه گروه می‌شوند:

نیروهای ماهر فرانسوی زبان (French-Speaking Skilled Worker Stream): این افراد باید تسلط کافی بر زبان انگلیسی و فرانسوی داشته باشند. یعنی سطح زبان انگلیسی آن‌ها حداقل CLB6 و مدارک آن‌ها آیلتس و CELPIP باشد. از طرف دیگر، سطح زبان فرانسه حداقل CLB7 و مدارک TEF و TCF برای این نیروها لازم و کافی است. همچنین داشتن مدرک تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس یا دکترا و تمکن مالی کافی برای پرداخت هزینه‌های زندگی در این استان جزو حداقل شرایط لازم برای متقاضیان این برنامه خواهد بود.
اولویت‌های سرمایه انسانی (Human Capital Priorities Stream): کسانی که از طریق اکسپرس انتری برای اخذ اقامت کانادا اقدام کرده باشند و به دلیل داشتن شرایط لازم برای آن‌ها دعوتنامه NOI ارسال شود، 45 روز زمان دارند تا درخواست خود را به OINP بفرستند. این افراد اگر مورد قبول واقع شدند، می‌توانند از طریق IRCC درخواست اقامت دائم کانادا ارسال کنند.
نیروهای فنی‌ حرفه‌ای (Skilled Trades Stream): کسانی که در گروه‌های اصلی 72 (شامل برق، ساخت و ساز و حرفه‌های صنعتی)، 73 (شامل عملیات تجهیزات و نگهداری)، 82 (شامل کشاورزی، مشاغل فنی و نظارتی در زمینه منابع طبیعی) و گروه فرعی 633 (شامل نانوا و قصاب) فعالیت دارند، می‌توانند با ارائه مدارک سابقه کار یک ساله خود از طریق این راه برای اخذ اقامت کانادا اقدام کنند.

برنامه‌های گروه دانشجویان بین‌المللی
برنامه‌های گروه دانشجویان بین‌المللی یا International Student Category، بسیار مورد توجه دانشجویان خارجی قرار گرفته است که در دانشگاه‌های مختلف استان انتاریو موفق به کسب مدرک فوق لیسانس یا دکترا شده‌اند.خوشبختانه این دانشجویان بدون در اختیار داشتن پیشنهاد کاری (Job Offer) می‌توانند اقامت دائم استان انتاریو را به دست آورند. البته یک سری شرایط برای این افراد وجود دارد که در زیر به آن‌ها اشاره شده است:

 • دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا باید به ترتیب حداقل یک و دو سال در مقطع مورد نظر تحصیل کرده باشند.
 • بعد از دریافت مدرک فوق لیسانس و دکترا به مدت 2 سال برای ارسال درخواست اقدام کنند.
 • به منظور تامین هزینه‌های زندگی در استان انتریو، تمکن مالی کافی داشته باشند.
 • توانایی زبان آن‌ها در سطح مورد نظر استان باشد.

برنامه‌های گروه پیشنهاد کار از کارفرما

این برنامه که Employer Job Offer Category نامیده می‌شود، بستگی به پیشنهاد کاری یا جاب آفری دارد که کارفرمایان کانادایی به متخصصان و دانشجویان می‌دهند. فرق نمی‌کند این متخصصان یا دانشجویان در کانادا زندگی کنند یا خارج از آن.

این برنامه هم مانند برنامه‌های دیگر شامل زیرمجموعه‌های مختلفی می‌شود که در زیر به آن‌ها اشاره شده است:

دانشجویان بین‌المللی که پیشنهاد کار دارند
دانشجویانی که بسته به مقطع تحصیلی، حداقل یک یا دو سال دوره‌های آموزشی را در بهترین دانشگاه‌های کانادا گذرانده باشند، می‌توانند از این طریق اقدام کنند. البته ناگفته نماند آن‌ها از زمان پایان دوره تحصیلی خود دو سال زمان دارند تا درخواست خود را بفرستند.

همچنین لازم است برای ارائه این درخواست، ثابت کنند تا قصد زندگی در انتاریو را دارند و بیش از نیمی از دوره تحصیل خود را در کانادا گذرانده‌اند. داشتن جاب آفر در شغل‌هایی که NOC آن 0، A یا B است تاثیر خوبی روی پذیرش درخواست شما دارد.

 

افراد ماهری که پیشنهاد کار مشاغل مورد تقاضا دارند
کسانی که یک پیشنهاد کاری دائم، معتبر و تمام ‌وقت از یک کارفرما در انتاریو داشته باشند، می‌توانند از طریق برنامه مهاجرتی استان انتاریو کانادا اقدام کنند و موفق به دریافت اقامت کانادا از نوع دائم شوند. اما این دسته از افراد باید شرایطی به شرح زیر داشته باشند:

 • در 3 سال قبل از ارائه درخواست، چیزی حدود 9 ماه سابقه کار در انتاریو داشته باشند.
 • تحصیلات او حداقل دیپلم کانادایی باشد یا مدرک او از طریق گزارش ارزیابی مدرک (ECA)، معادل‌سازی شود.
 • در صورت نیاز، مجوز معتبر برای شغل پیشنهادی داشته باشد.
 • سطح زبان فرانسوی یا انگلیسی او CLB4 باشد.
 • برای زندگی در انتاریو و تامین هزینه‌ها، تمکن مالی کافی داشته باشد.
 • در صورتی که در کانادا حضور دارد، وضعیت اقامت او باید کاملا قانونی باشد.
 • با ارائه وابستگی‌ها و بیان هدف از زندگی در انتریو، قصد ادامه زندگی در این استان را به اثبات برساند.

افراد ماهری که پیشنهاد کار دارند
این مورد با مورد قبلی تفاوت فاحشی دارد. در این مورد، جاب آفر توسط یک کارفرمای انتریویی برای مشاغل مختلف ارسال می‌شود. در صورتی که مورد قبل تنها مربوط به مشاغل مورد تقاضا بود.در این روش، نه تنها فرد متقاضی باید مدارک خود را کامل ارائه دهد، بلکه کارفرما هم برای این که نشان دهد واجد شرایط است، باید فرمی را پر کند.

حداقل شرایطی که شخص متقاضی باید داشته باشد عبارت است از:

 • پیشنهاد کاری او از یک کار دائم و تمام وقت در سطح 0، A یا B باشد که توسط دولت تایید شده است.
 • حداقل میزان سابقه کار را داشته باشد.
 • به کمک وابستگی‌ها و بیان هدف به منظور زندگی در انتریو، قصد ادامه زندگی در این استان را ثابت کند.
 • در صورتی که اقامت کانادا را دارد، در یک وضعیت قانونی زندگی را سپری کند.

این روزها که اقدام برای اخذ ویزای اقامت کانادا از نوع تحصیلی، سرمایه‌گذاری، کسب و کار و روش‌های دیگر بسیار زمان‌بر شده است، بد نیست متقاضیان در صورت داشتن شرایط لازم و کافی، از طریق برنامه مهاجرتی استان انتاریو کانادا برای ورود به این کشور اقدام کنند.

4.9/5 - (8 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *