شرایط ایجاد شعبه در کانادا

ایجاد شعبه در کانادا یکی از بهترین و البته ایده‌آل‌ترین راه‌های دریافت اقامت این کشور است. در واقع افراد می‌توانند با افتتاح یک شعبه از شرکت خود، اقامت کانادا را کسب نمایند. اما متأسفانه طیف زیادی از افراد اطلاعی از شرایط ایجاد شعبه در کانادا ندارند. بسیاری از متقاضیان، این روش را با ثبت شرکت اشتباه می‌گیرند، درحالی‌که ثبت شعبه شرایط متفاوتی دارد. همین تفاوت‌ها نیز باعث می‌شود تا متقاضیان در زمان ثبت آن با مشکل مواجه شوند.

ما در ادامه این متن قصد داریم تا مروری بر روی شرایط ایجاد شعبه در کانادا داشته باشیم. لذا اگر شما هم تمایل دارید تا در این رابطه اطلاعات بیشتری را کسب کنید، بهتر است ما را تا انتهای این متن همراهی کنید.

برنامه ایجاد شعبه در کانادا چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم شرایط ایجاد شعبه در کانادا را برای شما عزیزان شرح دهیم، بهتر است ابتدا با خود این برنامه آشنا شوید. بدون شک این موضوع می‌تواند مسیر را برای شما شفاف‌تر کرده و مانع از سوءتفاهم و سردرگمی شود.

در واقع برنامه ثبت شعبه با عنوان  Intra-company transfer fees یا ICT ساخته می‌شود. این طرح به نحوی زیر مجموعه International Mobility  Program یا IMP است. هدف اصلی این برنامه جذب شرکت‌ها و مدیران توانمند جهان به سمت کانادا است تا در رشد و شکوفایی این کشور موثر باشند. بر پایه این برنامه افراد می‌توانند تحت شرایط خاصی، شعبه‌ای از شرکت خود را در خاک کانادا افتتاح نمایند.

به‌موجب این کار فرد متقاضی مشمول دریافت مجموعه‌ای از امتیازات مختلف می‌شود. از جمله این موارد می‌توان به ویزای کار و اقامت برای خود و خانواده او اشاره کرد. این اقامت را می‌توان بعد از مدت‌زمان مشخصی به اقامت دائم و شهروندی بدل نمود. افزون بر این موارد با ثبت شعبه می‌توان از مزایای بی‌نظیر اقتصاد کانادا هم بهره‌مند شد.

اقتصاد این کشور می‌تواند همچون یک پل ارتباطی محکم بین خدمات شرکت شما و بازار جهانی تلقی شود. لذا می‌توان گفت که ایجاد شعبه علاوه بر اقامت، می‌تواند مزایای مختلفی را هم برای کسب‌وکار شما داشته باشد. ما در ادامه مزایا و شرایط ایجاد شعبه در کانادا را خدمت شما عزیزان بیان کرده‌ایم تا بهتر و دقیق‌تر دلیل محبوبیت آن را درک کنید .

شرایط ایجاد شعبه در کانادا چیست؟

برای اینکه بتوانید شعبه‌ای از کسب‌وکار خود را در کانادا افتتاح کنید، می‌بایستی مجموعه‌ای از شرایط و ضوابط را رعایت نمایید. متأسفانه بیشتر متقاضیان با شرایط ایجاد شعبه در کانادا آشنایی ندارند.

این افراد تصور می‌کنند که این کار مشابه ثبت شرکت در این کشور است و به همین جهت همان مسیر را در پیش می‌گیرند. حال اینکه ایجاد شعبه شرایط کاملاً متفاوتی دارد. ما این شرایط را به‌صورت تیتروار برای شما شرح داده‌ایم.

یکسان بودن فعالیت با حوزه شرکت مادر
نخستین مورد از شرایط ایجاد شعبه در کانادا، همسو بودن فعالیت و خدمات شعبه با شرکت اصلی است. در واقع اگر شما در داخل ایران یک شرکت در زمینه مواد غذایی دارید، باید فعالیت شعبه آن هم در کانادا همین حیطه باشد.

البته شما می‌توانید هدف از ایجاد شعبه کانادا را تحقیق و توسعه عنوان کنید. بدین صورت می‌توانید از لحاظ قانونی شعبه کانادا را به‌عنوان یک نمایندگی معرفی کنید.

داشتن سابقه لازم 
شرکت شما باید سابقه مناسب در حیطه کاری خود را داشته باشد. بدین منظور باید حداقل دو سال فعالیت را در کشور خود ثبت کرده باشید. برای اثبات این موضوع می‌توانید فیش‌های پرداختی بیمه در این مدت‌زمان را ارائه دهید. لازم به ذکر است که شخص متقاضی این امر هم باید دست‌کم دو سال به‌عنوان مدیر یا معاون در این شرکت فعالیت کرده باشد.

داشتن سابقه بیمه شفاف 
برای ایجاد شعبه در کانادا، باید بیمه خود را به شیوه‌ای واضح پرداخت کرده باشید. به عبارت ساده‌تر شما باید در زمان ارائه درخواست خود، مدارک مرتبط با پرداخت بیمه‌هایتان را پیوست نمایید. چرا که آن موضوع برای دولت کانادا بسیار مهم است.

ارائه تعهدنامه 
تمام متقاضیانی که از طریق برنامه IOM برای مهاجرت کانادا اقدام می‌کنند، باید یک تعهدنامه رسمی را ارائه دهند. از آن جایی که ایجاد شعبه هم یکی از زیر مجموعه‌های برنامه AIMP است، لذا ارائه تعهدنامه برای آن هم الزامی است. بر اساس این تعهدنامه شما به دولت کانادا متعهد می‌شوید که یک شرکت فعال و پویا را در آدرس مشخص و در چارچوب قانونی معین ایجاد می‌کنید.

به همین جهت نمی‌توانید صرفاً به ثبت نمودن یک شرکت در این کشور بسنده کنید. لازم به ذکر است که شما باید بتوانید دولت کانادا را متقاعد نمایید که قادر به برآورده کردن تعهدات خود ظرف سه سال هستید. به همین جهت باید شعبه‌ای که ایجاد می‌کنید، فعالیت لازم را داشته باشد.

سابقه مالیاتی شفاف
شما باید طی فعالیت چندساله خود، مالیات‌های شرکت را به طور کامل پرداخت کرده باشید. نداشتن تخلف‌های مالیاتی یا فرار مالیاتی می‌تواند تأثیر مثبتی بر روی روند پرونده شما داشته باشد.

البته باید بدانید که شما در کانادا صرفاً بابت درآمدهای شعبه مالیات پرداخت می‌کنید و درآمدهای شرکت مادر شامل مالیات نمی‌شود.

شرایط ایجاد شعبه در کانادا

همسو بودن اطلاعات شعبه با اطلاعات شرکت مادر
باید شعبه شما اطلاعاتی مشابه اطلاعات شرکت مادر داشته باشد. بدین منظور باید نام آن، اهداف، فعالیت و… مشابه باشد. از طرفی دیگر نام شرکت مادر و اطلاعات سطحی مربوط به آن، نظیر سال تأسیس و… در تابلو شعبه مشهود باشد.

ارائه اطلاعات دقیق شعبه مادر 
ارائه اطلاعات دقیق شرکت مادر از دیگر شرایط ایجاد شعبه در کانادا است. شما باید تمام اطلاعات اساسی شرکت مادر را پیوست درخواست خود نمایید. اطلاعاتی همچون شماره ثبت، آدرس آن در خارج از کانادا، زمینه فعالیتی، لیست مدیران، منشی یا نماینده شرکت در شعبه کانادا و… که همه‌وهمه جزو مدارک و شرایط ایجاد شعبه در کانادا است.

لذا باید در نظر داشته باشید که شرکت شما حتماً فعالیت لازم را در خاک ایران داشته باشد. افزون بر این موارد باید بتواند در بازار کانادا و یا سطح بین‌المللی هم فعالیت لازم را از خود نشان دهد.

این موارد مشروحی از شرایط ایجاد شعبه در کانادا بود. البته باید بدانید که بسیاری از ایالت‌های کانادا دارای شرایط به‌مراتب دشوارتری هستند. در واقع آن‌ها برای ثبت شعبه، شرایط سختگیرانه‌تری را اعمال می‌کنند. به همین جهت است که باید درخواست خود را متناسب با نوع ایالت مطرح نمایید. همین مورد هم لزوم کمک‌گرفتن از یک وکیل مهاجرت کانادا را بیش‌ازپیش پررنگ‌تر می‌کند.

مزایای ایجاد شعبه در کانادا

ایجاد شعبه در داخل کانادا مزیت‌های فوق‌العاده بی‌نظیری دارد. همین مورد هم سبب شده تا موردتوجه متقاضیان قرار گیرد. در واقع این روش عموماً توسط افرادی انجام می‌شود که هزینه‌ها یا شرایط لازم برای ثبت شرکت در کانادا را ندارند. این گرایش هم به سبب مزیت‌های بی‌نظیر این شیوه مهاجرتی است. ما در ادامه برخی از این مزیت‌ها را برای شما عزیزان ذکر کرده‌ایم.

 • عدم نیاز به مدرک زبان نظیر آیلتس
 • سرعت بالا برای صدور ویزا
 • بدون نیاز به سرمایه‌گذاری مشخص یا زیاد
 • اجازه کار برای همسر یا فرزندان نماینده شعبه
 • اجازه تحصیل برای فرزندان نماینده شعبه
 • حمایت از متقاضی تا اپلای PR در حداقل زمان ممکن
 • دریافت ویزای کار و اقامت نسبت طولانی
 • امکان دریافت اقامت دائم و شهروندی کانادا بعد از مدت‌زمان مشخص
 • هزینه بسیار اندک
 • و…
 • این موارد را می‌توان جزو شاخص‌ترین مزیت‌هایی دانست که شامل شخص متقاضی می‌شود. لازم به ذکر است که این مزایا به‌اندازه‌ای مفید است که باعث می‌شود تا بسیاری از متقاضیان مهاجرت به کانادا ، این شیوه را انتخاب نمایند. البته باید بدانید که علاوه بر شما، شرکت و کسب‌وکارتان هم می‌تواند از مزایا مختلفی بهره‌مند شود. ما در ادامه برخی از این مزایا را هم ذکر کرده‌ایم.
 • امکان دسترسی به بازار آزاد جهانی
 • محدود بودن مالیات صرفاً به شعبه کانادا و درآمدهای آن
 • امکان گسترش و توسعه کسب‌وکار در سطح بین‌المللی
 • افزایش اعتبار و برندسازی در سطح جهانی
 • برخورداری از سیستم بانک جهانی
 • امکان بهره‌گیری از استعدادها و تکنولوژی‌های بین‌المللی
 • کاهش هزینه‌های برندینگ در سطح جهانی
 • و…

مجموع این موارد سبب شده است تا مالکان کسب‌وکارهای فعال ایرانی به فکر ایجاد یک شعبه در کانادا باشند چراکه این موضوع نه‌تنها باعث دریافت اقامت برای خود و خانواده‌شان می‌شود، بلکه به‌عنوان یک سکوی پرتاب برای توسعه کسب‌وکار آنها نیز قلمداد می‌شود. همین مورد هم ایجاد شرکت را به یک برنامه پر طرفدار برای مهاجرت کانادا بدل کرده است.

نکات مهم برای ایجاد شعبه در کانادا

تقریباً تمام روش‌های مهاجرت به کانادا، دارای نکات و ریزه‌کاری‌های مختص به خود هستند. ایجاد شعبه هم از این قاعده مستثنی نیست. گاهاً عدم آگاهی از این نکات باعث می‌شود تا متقاضیان در تصمیم گیری‌های خود تجدید نظر کنند. ما در ادامه برخی از این نکات را خدمت شما عزیزان بیان کرده‌ایم.

در قدم اول باید بدانید که شعبه کانادا از لحاظ حقوقی از شعبه اصلی مجزا نیست. به عبارت ساده‌تر اگر شعبه شما در کانادا تخلفی انجام دهد، نه‌تنها باید شعبه کانادا پاسخگو باشد، بلکه شرکت مادر نیز بایستی در جبران و یا رفع آن دخیل باشد.نکته دوم اینکه شما مالیات خود را صرفاً برای درآمدهای شعبه کانادا پرداخت می‌کنید و درآمدهای شرکت مادر مشمول این مالیات نمی‌شود. اما شما باید حتماً شرکت فعالی در کانادا داشته باشید.

 

کشور کانادا ایالت‌های مختلفی دارد و شرایط ایجاد شعبه در برخی از این ایالت‌ها متفاوت است. درصورتی‌که بخواهید فعالیت خود را در تمام سطح کانادا انجام دهید، باید شعبه خود را در تمام این ایالت‌ها ثبت نمایید.از طرفی دیگر شرکت مادر هم باید یک نماینده قانونی برای فعالیت و انجام امور حقوقی خود در کانادا منصوب نماید. این شخص به‌عنوان منشی شعبه شناخته می‌شود. لازم به ذکر است که منشی شعبه باید حتماً سابقه سمت مدیریتی و بلندپایه در شرکت اصلی داشته باشد.

این موارد مجموعی از نکات مهم برای افتتاح شعبه در کانادا بود. از طرفی دیگر شرایط ایجاد شعبه در کانادا می‌تواند متناسب با قوانین یا نوع ایالت تغییر کند. به همین جهت بهتر است قبل از درخواست خود با یک وکیل مهاجرت کانادا حرفه‌ای مشورت‌های لازم را انجام دهید.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *