CAQ یا گواهی پذیرش کبک

هر کدام از ایالت‌های کانادا قوانین مهاجرتی مخصوص به خود را دارند و افراد برای مهاجرت به آن‌جا و رفتن به استان مد نظر خود باید براساس قوانین مهاجرتی آن ایالت عمل کنند.از جمله استان‌های بزرگ در کانادا استان کبک است که قوانین خاصی را برای مهاجران در نظر می‌گیرد. افراد برای مهاجرت به این استان باید مدارکی از جمله گواهی پذیرش کبک یا مدرک CSQ را داشته باشند. این مدرک برای مهاجرانی است که می‌خواهند اقامت دائم کبک را اخذ کنند.

فرقی ندارد ویزای شما تحصیلی، کاری یا از هر نوع دیگری باشد، به هر حال باید برای وارد شدن به این استان CAQ یا گواهی پذیرش کبک را دریافت کنید.از آن‌جایی که کبک یکی از استان‌های مهاجرپذیر در کانادا است و قوانین مهاجرتی خاص خود را دارد، بنابراین تصمیم گرفتیم تا درباره گواهی پذیرش کبک صحبت کنیم و مراحل دریافت آن را برای دانشجویان بین‌المللی و نیروی کار توضیح دهیم.

در صورتی که شما نیز می‌خواهید راجب قوانین مهاجرتی کبک و نحوه دریافت CAQ اطلاعات کافی به‌دست آورید، تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

 

گواهی پذیرش نیروی کار کبک

استان کبک یکی از استان‌های مهاجرپذیر است که نیروی کار خود را از مهاجرانی تامین می‌کند که قصد انجام کار را در این ایالت دارند و ویزای کاری کبک را گرفته‌اند. بنابراین این استان در هر سال بسیاری از این افراد را مورد پذیرش قرار می‌دهد.

افرادی که می‌خواهند در این استان کار کنند باید علاوه بر داشتن مجوز کار موقت، CAQ یا گواهی پذیرش کبک را نیز بگیرند. البته باید بدانید این مجوز برای افرادی که به مدت یک ماه یا کمتر از آن در کبک مشغول کار هستند، الزامی نیست.

چه مدارکی برای دریافت گواهی پذیرش کبک لازم است؟

متقاضی نیروی کار در ایالت کبک باید مدارک زیر را برای دریافت CAQ یا گواهی پذیرش کبک ارائه دهد.

 • ارسال یک نسخه کپی از سوابق کاری
 • ارسال کپی صفحات پاسپورت
 • ارسال نسخه کپی از سوابق تحصیلی

همچنین مراحل اپلای گواهی پذیرش کبک به‌صورت زیر است.
متقاضی ابتدا باید فرم درخواست این گواهی برای انجام کار موقت در ایالت کبک را کامل کند و بفرستد. در این مرحله متقاضی باید با دقت به قسمت authorization پاسخ دهد، زیرا این بخش نشان خواهد داد فرد توانایی کار در شغل مورد نظر را دارد و می‌تواند این کار را به‌خوبی انجام دهد یا نه.
در مرحله بعدی متقاضی باید تمام مدارک خواسته شده را به زبان فرانسوی یا انگلیسی ترجمه کند و آن‌ها را به سازمان مربوطه بفرستد. دقت داشته باشید که این مدارک باید توسط دفتر ترجمه رسمی امضا و مهر شوند.
برای انجام مراحل بالا هزینه‌ای از شما دریافت می‌شود که به‌هیچ عنوان نیز باز پس داده نخواهد شد. این هزینه نزدیک به 205 دلار آمریکا است.
اگر نیروی کار خارجی همسر و فرزندان خود را به ایالت کبک آورد، فرزندان ایشان در صورتی می‌توانند در این استان درس بخوانند که علاوه بر مجوز تحصیلی، CAQ یا گواهی پذیرش کبک را داشته باشند.

از طرفی همسران نیروی کار نیز برای تقاضای شغل در استان کبک باید مجوز کار موقت بگیرند و برای تحصیل مراحل دریافت گواهی پذیرش تحصیلی کبک را بگذرانند.

 

گواهی پذیرش تحصیلی کبک

دانشجویانی که توانسته‌اند از یکی از دانشگاه‌های استان کبک پذیرش بگیرند، باید برای دریافت CAQ از دولت کانادا اقدامات لازم را انجام دهند. این گواهی در واقع مجوزی است که دانشجو با استفاده از آن می‌تواند مراحل دریافت ویزای تحصیلی و مهاجرت خود را پیش ببرد.

البته لازم به ذکر است که این گواهی تنها به دانشجویانی بین‌المللی داده می‌شود که مدت زمان تحصیل آن‌ها بیش از 6 ماه باشد.

برای دریافت گواهی CAQ چه شرایطی لازم است؟

متقاضی مهاجرت کانادا برای دریافت گواهی CAQ یا گواهی پذیرش کبک باید همه شرایط ذکر شده در اداره مهاجرت فدرال کانادا (MIDI) را داشه باشد. این شرایط ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد اما با این حال شرایط کلی دریافت این گواهی را به‌صورت کلی در ادامه بیان خواهیم کرد.

دانشجو باید از موسسه آموزشی معتبر DLI در کبک یک نامه پذیرش بگیرد.
در این مرحله شخص باید برای گذراندن مراحل دریافت گواهی پذیرش، هزینه آن را بپردازد. این هزینه در سال 2020 برابر با 116 دلار آمریکا بود.
دانشجو باید در زمان تحصیل بیمه سلامت داشته باشد.
علاوه بر موارد بالا، دانشجو باید تمکن مالی خود را به اثبات برساند. این مرحله مهم‌ترین بخش برای دریافت گواهی پذیرش کبک است.
دانشجو باید بتواند به استان کبک ثابت کند که از عهده هزینه‌های زندگی و تحصیل در این استان برمی‌آید. بنابراین این فرد باید حداقل 12 هزار دلار آمریکا همراه خود داشته باشد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت CAQ

دانشجویان بین‌المللی برای دریافت CAQ یا گواهی پذیرش کبک باید مدارک زیر را داشته باشند.

 • نامه پذیرش
 • کپی گواهی که تمکن مالی فرد را اثبات می‌کند.
 • فرستادن اصل ریز نمرات
 • دانشجو باید مشخص کند دانشجوی تمام وقت است یا نیمه وقت.
 • تهیه کپی از همه صفحات پاسپورت و تاریخ انقضای آن
 • پاسپورت عکس‌دار
 • چک لیست موجود در اکانت

دانشجویان برای درخواست پذیرش این گواهی باید مدارک زیر را ارائه کنند.

 • گرفتن نامه پذیرش
 • فرستادن مدارک مورد نیاز گواهی پذیرش کبک
 • تکمیل کردن فرم درخواست
 • گذراندن مراحل بعد از دریافت گواهی پذیرش تحصیلی کبک

CAQ یا گواهی پذیرش کبک چه مدت اعتبار دارد؟
گواهی پذیرش تحصیلی کبک برای دانشجویان مقطع لیسانس که موفق به دریافت آن شده‌اند تا 49 ماه اعتبار دارد.
زمانی که مقطع تحصیلی این دانشجویان به اتمام رسید و خواستند به مقاطع تحصیلی بالاتر بروند، باید تمام مراحل گفته شده در بالا را دوباره از اول طی کنند، مدارک خواسته شده را دوباره بفرستند و هزینه آن را نیز بپردازند.

اعتبار این مدرک برای دانشجویان کارشناسی ارشد حدود 1 الی 2 سال و برای دانشجویان مقطع دکتری حدود 4 سال است.

CAQ یا گواهی پذیرش کبک

چه مواردی باعث رد شدن گواهی پذیرش کبک می‌شود؟

در مواردی ممکن است درخواست گواهی پذیرش کبک شما رد شود. در این زمان برای شما ایمیلی ارسال خواهد شد که دلیل پذیرفته نشدن گواهی پذیرش شما را توضیح می‌دهد.

از جمله دلایل پذیرفته نشدن CAQ یا گواهی پذیرش کبک می‌توان موارد زیر را نام برد.

در زمان‌هایی که دانشجو یا نیروی کار موقت تمام مدارک خواسته شده را به‌صورت کامل ارسال نکند، با درخواست آن‌ها موافقت نخواهد شد.
اگر وضع مالی دانشجو خوب نباشد و نتواند از عهده هزینه‌های زندگی و تحصیل خود در ایالت کبک بربیاید درخواستش رد می‌شود.
در صورتی که فرد متقاضی سابقه کیفری داشته باشد با درخواست گواهی پذیرش او موافقت نمی‌شود.
با این‌حال اگر با درخواست گواهی پذیرش دانشجو موافقت نشود، می‌تواند به بخش TAQ سایت مراجعه کند و درخواست تجدید نظر بفرستد. دانشجو برای درخواست تجدید نظر تا 90 روز بعد از دریافت ایمیل رد شدن گواهی پذیرش کبک، فرصت دارد.

قسمت TAQ بعد از دریافت نامه تجدید نظر، جلسه‌ای برگزار خواهد کرد و در این جلسه متقاضی می‌تواند از خود دفاع کند و استدلال‌های خود را شرح دهد. بعد از اتمام دفاعیه متقاضی، مدیران TAQ این استدلال‌ها را بررسی خواهند کرد و تصمیم خود را درباره پذیرش یا رد CAQ به دانشجوی متقاضی اعلام می‌کنند.

 

کانادا یکی از کشورهای مهاجرپذیر در دنیا است و مهاجران زیادی برای تحصیل، کار یا اهداف دیگر به این کشور سفر می‌کنند. در کانادا هر ایالت قوانین مهاجرتی مختص به خود را دارد و این قوانین در همه جای کشور یکسان نیست.کبک یکی از ایالت‌هایی است که قوانین خود را برای پذیرش دانشجو و نیروی کار دارد. طبق این قوانین دانشجویان و نیروی کار بین‌المللی برای ورود به این استان باید علاوه بر دیگر مجورهای رایج، CAQ یا گواهی پذیرش کبک را نیز دریافت کنند.

دریافت این گواهی هزینه‌بر است و در صورتی که هزینه آن را بپردازید و قصد انصراف از دریافت آن را داشته باشید، نمی‌توانید هزینه واریزی را پس بگیرید.در این مطلب شرایط و مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهی پذیرش کبک را به‌صورت کامل توضیح دادیم. با این‌حال بهتر است قبل از اقدام برای دریافت این گواهی ابتدا تحقیقات بیشتری انجام دهید و از یک وکیل مهاجرتی خوب مشورت بگیرید.

4.7/5 - (4 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *