اصطلاحات اپلای

یکی از آرزوهای هر فرد جوانی که قصد مهاجرت کانادا دارد این است که موفق به اخذ اپلای دانشگاه‌های معتبر این کشور و اقامت در آن شود. خوشبختانه این روزها آن‌قدر شرایط مختلف برای مهاجرت مساعد شده است که روزبه‌روز به تعداد مهاجران این کشور افزوده می‌شود. حتی دیگر معدل دیپلم یا متوسطه پایین نمی‌تواند جلوی پیشرفت و آغاز زندگی جدید افراد را در مکانی با شرایط ایده‌آل بگیرد.

اگر از این مسائل آگاهی دارید و در اخذ اپلای دانشگاه و کالج‌های گوناگون مصمم هستید، لازم است بپرسیم آیا با اصطلاحات اپلای آشنایی دارید؟ قطعا شناخت این اصطلاحات و جزئیات هر کدام تاثیر مثبت غیرقابل انکاری در روند کاری خواهد داشت.

به منظور آشنا کردن هر چه بیشتر متقاضیان مهاجرت با اصطلاحات مرتبط با اپلای، سعی کرده‌ایم در ادامه اطلاعات کاربردی و مفیدی را ارائه دهیم. پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

 

اپلای یعنی چه؟

ابتدا لازم است با خود کلمه اپلای آغاز کنیم. لغت اپلای یا Apply، ثبت درخواست برای پذیرش در دانشگاه معنی می‌شود. شاید از دید یک شخص خارج از ماجرا اپلای یک درخواست به شمار رود، اما مراحل و جزئیات متعددی دارد که هر کدام با اصطلاحات گوناگونی شناخته می‌شوند. اجازه دهید با آن‌ها شما را آشنا کنیم.

Study permit
یکی از پیش‌نیازهای تحصیل و اپلای در کشور کانادا، استادی پرمیت است. استادی پرمیت در واقع همان اجازه تحصیل در کشور مورد نظر محسوب می‌شود که بدون وجود آن، شخص متقاضی قادر به تحصیل در کانادا نخواهد بود.

Applicant
شخصی که متقاضی تحصیل در کشور کانادا و در حال انجام امور مربوط به اپلای است، Applicant نامیده می‌شود. به عبارت ساده‌تر می‌توان گفت که متقاضیان پذیرش دانشگاه‌های گوناگون کانادا را Applicant می‌نامند.

Application fee
یکی از اصطلاحات اپلای که در فهرست پرکاربردترین‌ها قرار می‌گیرد، Application fee است. این عبارت در واقع همان هزینه‌ای است که متقاضی باید برای ثبت درخواست پذیرش، آن را به دانشگاه مربوطه بپردازد.

 

Curriculum vitae
این عبارت که با مخفف CV شناخته می‌شود، اصطلاح مربوط به رزومه تحصیلی شخص متقاضی اپلای دانشگاه‌های مختلف کانادا شناخته می‌شود و شامل اطلاعات خلاصه و کلی درباره تمام فعالیت‌هایی خواهد بود که دانشجو در زمینه آموزشی یا تحقیقاتی انجام داده است.

پررنگ‌تر نشان دادن موفقیت‌ها در رزومه تحصیلی یا curriculum vitae، کمک شایانی به انجام هر چه بهتر فرآیند اپلای می‌کند. بنابراین اصلا نباید در آماده‌سازی و ارائه آن تعجیل کرد.

Tuition
یکی دیگر از اصطلاحات اپلای، Tuition است. افراد در دانشگاه‌ها برای تحصیل در رشته درسی مورد نظر و استفاده از خدماتی مانند کتابخانه، آزمایشگاه یا هر چیز دیگری، باید شهریه پرداخت کنند. این شهریه در فهرست واژگان کاربردی اپلای، با عبارت Tuition شناخته می‌شود.

Admission requirement
در صورتی که متقاضی بخواهد برای دانشگاهی درخواست تحصیل ارسال کند، باید از شرایط پذیرش آگاه باشد. این شرایط پذیرش همان Admission requirement هستند که برای دانشگاه‌های مختلف و رشته‌های گوناگون متفاوت خواهند بود.

برای اطلاع از شرایط پذیرش، تنها کافی است به سایت رسمی دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید.

 

Admission letter
منظور از این عبارت، نامه‌ای است که پذیرش را بعد از بررسی مدارک و شرایط شخص متقاضی توسط دانشگاه مورد نظر به متقاضی اعلام می‌کند. این نامه از طرف دانشگاه برای دانشجو ارسال می‌شود.

Defer
بنا به شرایط موجود، گاهی دانشجو بعد از پذیرش دانشگاه، امکان شرکت در کلاس‌ها را نخواهد داشت. بنابراین باید درخواست Defer دهد. این درخواست ممکن است توسط دانشگاه رد یا پذیرفته شود که در بهترین حالت، دانشگاه چیزی به مدت 1 ترم، ثبت نام شخص متقاضی را به عقب می‌اندازد.

اگر بخواهیم برای درک بهتر اصطلاحات اپلای، Defer را مختصر توضیح دهیم، باید بگوییم دیفر در واقع درخواست به تعویق انداختن ثبت نام توسط دانشجو است.

Study Plan
استادی پلن در واقع شامل اهداف و برنامه‌های تحصیلی است که در زمره مدارک مورد نیاز به منظور اقدام برای پذیرش دانشگاه قرار می‌گیرد. Study Plan باید توسط خود دانشجو و با در نظر گرفتن جزئیات نوشته شود.

 

Statement of Purpose
این اصطلاح که برای سادگی بیشتر با مخفف SOP شناخته می‌شود، یکی از ده‌ها مدارک تحویلی مورد نیاز برای اخذ پذیرش دانشگاه است. SOP در اصل همان انگیزه‌نامه تحصیلی است که در آن دانشجو به اهداف، علایق و انگیزه‌های خود برای تحصیل در رشته مورد نظر اشاره می‌کند.

البته لازم به ذکر است که SOP در وب‌سایت بعضی از دانشگاه‌ها ممکن است با نام‌های دیگری شناخته شود که رایج‌ترین آن‌ها عبارت هستند از:

Letter of Interest با مخفف LOL
Letter Motivation
Letter of Motivation
letter of recommendation
توصیه‌نامه یا LOR، یکی دیگر از اصطلاحات اپلای است و نوعی مدرک محسوب می‌شود که به واسطه آن ، سوابق کاری و پیشینه فرد متقاضی در اختیار دانشگاه قرار خواهد گرفت. در این نامه درج اطلاعاتی از قبیل حقوق و مزایا، تاریخ شروع کار، ساعت کاری، عنوان کاری و جزئیات دیگر توسط کارفرما در کاغذی با سربرگ شرکت الزامی خواهد بود.

Transcript
مدارک متعدد و گوناگونی برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های مختلف نیاز است که یکی از آن‌ها Transcript نام دارد. در واقع Transcript میان مدارک مورد نیاز تمام دانشگاه‌ها مشترک و به ریز نمرات دانشجو مرتبط است.

ریز نمرات در دانشگاه کشورهای گوناگون اغلب به زبان مادری همان کشور ارائه می‌شود که برای تبدیل آن به مدرک معتبر دانشگاه مقصد، نیاز به ترجمه رسمی دارد.

دوره‌های تحصیلی

یک سری از اصطلاحات اپلای به دوره‌های تحصیلی مربوط است. مثلا:

دوره کارشناسی، Undergraduate نامیده می‌شود.
در آمریکای شمالی، دوره کارشناسی ارشد و دکترا با عنوان graduate شناخته می‌شود.
دوره‌های تحصیلی بالاتر از دکترا در آمریکای شمالی و دوره کارشناسی ارشد و دکترا در اروپا و استرالیا، Postgraduate نام دارند.
Upload
به عمل بارگذاری مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش دانشگاه‌های مختلف کانادا برای تحصیل در رشته‌های گوناگون، آپلود (Upload) گفته می‌شود.

Awards
دولت کانادا برای دانشجویان کمک هزینه تحصیلی در نظر گرفته‌ است که یکی رایج‌ترین آن‌ها Awards نام دارد. Awards در واقع پاداشی به دانشجو محسوب می‌شود که:

مقدار مشخصی ندارد.
آنقدری نیست که پاسخگوی هزینه دانشگاه باشد.
ممکن است شامل موارد متعددی از قبیل هزینه شرکت در دوره‌های تخصصی، کوپن، بن خرید کتاب، هزینه سفر پژوهشی و موارد مشابه دیگر باشد.

نام‌گذاری دانشجویان کارشناسی

دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی به خصوص کارشناسی، با نام‌های مشخصی شناخته می‌شوند که در زیر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

  • دانشجویی که سال اول تحصیل در مقطع کارشناسی را می‌گذراند: Freshman
  • دانشجویی که سال دوم تحصیل در مقطع کارشناسی را می‌گذراند: Sophomore
  • دانشجویی که سال سوم تحصیل در مقطع کارشناسی را می‌گذراند: Junior
  • دانشجویی که سال چهارم تحصیل در مقطع کارشناسی را می‌گذراند: Senior

Bank statement
یکی از اصطلاحات اپلای مهم در حال حاضر، Bank statement است. در کنار عده‌ای از دانشجویان که با بورسیه یا شرایط تحصیل رایگان موفق به اخذ پذیرش دانشگاه می‌شوند، عده‌ای دیگر برای شرکت در کلاس‌ها باید شهریه بپردازند.

برای این‌که دانشگاه از تمکن مالی متقاضی برای پرداخت شهریه سالیانه دانشگاه اطمینان پیدا کند، نیاز به گواهی بانکی با عنوان Bank statement خواهد بود.

 

Deadline
منظور از Deadline آخرین زمانی است که دانشگاه به دانشجوی متقاضی فرصت می‌دهد تا فرم مورد نظر را پر و ارسال کند.

اصطلاحات اپلای

آزمون‌ها
برای شرکت در کلاس‌های دانشگاه در مقاطع تحصیلی گوناگون، لازم است متقاضی یک سری آزمون‌ها را شرکت و در آن‌ها نمره قابل قبولی اخذ کند. بعضی از این آزمون‌ها عبارتند از:

GRE subject
مخصوص دانشجویان زیست‌شناسی، علوم کامپیوتر و ریاضی فیزیک است.

Graduate Management Admission Test
این آزمون که با نام مخفف GMAT شناخته می‌شود، نوعی آزمون زبان است که مختص متقاضیان تحصیل در مطالعات MBA خواهد بود.

GRE general
برخی افرادی که در بعضی رشته‌های تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا قصد تحصیل دارند، باید در آزمون GRE general شرکت و مدارک آن را هنگام ثبت درخواست پذیرش، ارائه دهند.

Fellowship
اگر دانشجوی دکترا قصد داشته باشد تا روی موضوع خاصی تحقیق انجام دهد، باید از بورسیه‌ای به نام Fellowship استفاده کند. ناگفته نماند که تنها دانشجویان دکترا قادر به استفاده از این بورسیه هستند.

Deposit
دپوزیت یا همان بیعانه دریافتی از دانشجویان به منظور تحصیل در رشته‌های پرطرفدار و محبوب، تنها مختلف دانشگاه‌های کانادا و بعضی از کشورها است.

زمانی که نامه پذیرش از طرف دانشگاه برای دانشجو ایمیل می‌شود، متقاضی موظف است هزینه را بپردازد تا ثبت نام او از حالت موقت به قطعی در آید.

البته برای پرداخت Deposit تنها زمان مشخصی از سمت دانشگاه مشخص می‌شود و اگر دانشجو موفق به پرداخت این بیعانه نشود، نامه پذیرش او اعتبار خود را از دست خواهد داد.

Conditional admission
پذیرش مشروط دانشجویان توسط دانشگاه به دلیل نقص مدارک، Conditional admission نامیده می‌شود.

گاهی این نقص ممکن است مربوط به مدارک زبان یا هر چیز دیگری باشد که برای برطرف کردن آن، شخص متقاضی موظف است در محدوده زمانی که دانشگاه مشخص کرده است، برای تکمیل مدارک اقدام کند.

Fund
کمک هزینه‌های تحصیلی اصطلاحات اپلای که دولت کانادا یا استاد در اختیار دانشجوی خارجی قرار می‌گیرد، Fund نامیده می‌شود. البته کمک هزینه‌های تحصیلی انواع و اقسام گوناگونی دارند که از بین آن‌ها، تحصیل رایگان در مقاطع گوناگون دانشگاه‌های کانادا بهترین محسوب می‌شود.

شاید پذیرش دانشگاه همراه با Fund کار سختی باشد اما باید بدانید که غیرممکن نیست. پس شانس خود را امتحان کنید.

 

دایره واژگان و اصطلاحات اپلای بسیار گسترده است و ما در این مطلب سعی کردیم تا بهترین و کاربردی‌ترین این اصطلاحات را معرفی کنیم. اگر می‌خواهید برای اپلای دانشگاه مورد نظر خود اقدام کنید و با مهاجرت تحصیلی و گرفتن ویزای کانادا آینده خود را بهتر رقم بزنید، بهترین کار کمک گرفتن از یک وکیل مجرب مهاجرتی برای اطلاعات از قوانین و طی بی‌دردسر این مسیر است.

5/5 - (4 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *