یکی از دلایل اصلی افزایش مهاجرت کانادا و برگزیدن این کشور به‌عنوان مقصدی برای ادامه زندگی، شرایط بسیار مناسب تحصیل و قرار داشتن بعضی از مهم‌ترین دانشگاه‌های دنیا در آن است.
در این میان نام دانشگاه آلبرتا برای کسانی که در تلاش هستند در یکی از بهترین مراکز آموزشی دنیا تحصیل کنند، نامی آشنا است.

علاوه بر شهروندان کانادایی که سعی می‌کنند در این دانشگاه پذیرفته شوند و مدرک تحصیلی خود را از این مجموعه آموزشی بگیرند، مهاجران بسیار زیادی در سراسر دنیا، کشور خود را با هدف تحصیل در آلبرتا ترک می‌کنند.اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که قصد دارید پذیرش این دانشگاه را با به‌دست آوردن بورسیه تحصیلی یا سایر روش‌ها به‌دست آورید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

 

معرفی اجمالی دانشگاه آلبرتا

دانشگاه‌های زیادی در کشور کانادا وجود دارند که بعضی از آن‌ها در رده‌بندی جهانی نیز اعتبار و ارزش بالایی دارند. دانشگاه آلبرتا نیز یکی از این دانشگاه‌های معتبر در کشور کانادا است که در یک رد‌بندی، جایگاه پنجم از دانشگاه‌های معتبر و بزرگ کانادا را به خود اختصاص می‌دهد.

این دانشگاه در شهر ادمنتون واقعا در استان آلبرتا قرار گرفته است. در سال 1908 نخست وزیر وقت استان آلبرتا که نخستین نخست وزیر این استان نیز بود، به همراه رئیس انتخاب شده برای این دانشگاه، آن را افتتاح کردند.این مرکز آموزشی در سال‌های ابتدای آغاز به فعالیت خود توانست تعداد 439 دانشجو را پذیرش کند،اما با شروع جنگ جهانی اول رشد دانشگاه تنزل یافت.
در مدت کوتاهی که بین دو جنگ جهانی صلح برقرار بود، دانشگاه آلبرتا دوباره روند صعودی را در پیش گرفت اما شروع جنگ جهانی دوم در متوقف کردن و حتی کاهش این روند بی‌تاثیر نبود.

در سال‌های جنگ‌ جهانی دوم کاهش 15 درصدی تعداد دانشجوها سبب به‌وجود آمدن یک سیاست جدید شد. طی این سیاست این دانشگاه شروع به پرورش نیروهای مسلح کرد و در این راه تا جایی پیش رفت که تحصیل در دانشگاه، یکی از شرط‌های شرکت در ارتش کانادا شد.پیشرفت این دانشگاه به‌حدی رسید که امروزه در بسیاری از رشته‌های تحصیلی اقدام به پرورش دانشجو می‌کند و با سطح علمی و کیفیت بالای آموزش خود توانسته است در میان دانشگاه‌های برتر دنیا شناخته شود.

دانشکده‌های دانشگاه آلبرتا

این مرکز آموزشی در حال حاضر پنج پردیس مختلف دارد که پردیس اصلی آن همان‌طور که بیان شد در شهر ادمنتون قرار گرفته است. در مجموع 18 دانشکده زیر زیرمجموعه پردیس‌های مختلف این دانشگاه هستند:

 • دانشکده هنر
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده علوم پایه
 • دانشکده علوم آموزشی
 • دانشکده مطالعات بومی
 • دانشکده علوم ارتباطات
 • دانشکده بازرگانی
 • دانشکده محیط زیست و کشاورزی
 • دانشکده علوم مهندسی
 • دانشکده حرکت ‌شناسی
 • دانشکده پزشکی و دندان پزشکی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده بهداشت
 • دانشکده پرستاری
 • دانشکده توانبخشی
 • دانشکده تحصیلات تکمیلی
 • کالج سنت استفان
 • کالج سنت جوزف

 

در هر یک از این دانشکده‌ها چندین رشته تحصیلی تدریس می‌شوند. بعضی از این دانشکده‌ها یا رشته‌های تدریس شده در آن‌ها جایگاه علمی بالایی دارند که از رتبه کلی دانشگاه جدا هستند. به‌عنوان مثال دانشکده پزشکی و رشته پزشکی دانشگاه آلبرتا به‌عنوان یکی از برترین دانشکده‌های پزشکی در کشور کانادا شناخته می‌شود.

 

خوابگاه‌های دانشگاه آلبرتا

این دانشگاه یک دانشگاه دولتی است به‌همین دلیل دانشجویانی که با مهاجرت کانادا در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند یا سایر دانشجویان کانادایی که استان‌های مختلف این کشور به آلبرتا آمده‌اند، می‌توانند در خوابگاه‌های متعلق به این دانشگاه سکونت داشته باشند.

برخی از دانشجویان تمایل دارند در سطح شهر و به‌طور مستقل زندگی کنند که این افراد باید برای اجاره آپارتمان هزینه بالایی بپردازند. در عوض خوابگاه‌هایی که این دانشگاه برای اقامت و رفاه حال دانشجویان خود در نظر گرفته است از شهریه بسیار مناسبی برخوردار هستند.معمولا ساختمان‌های اقامتی دانشگاه آلبرتا در نزدیکی دانشکده‌های مختلف این دانشگاه ساخته شده‌اند و دانشجویان با اقامت در آن‌ها می‌توانند در هزینه‌های ایاب و ذهاب خود نیز صرفه‌جویی کنند.

با توجه به شرایط مختلف دانشجویان، ظرفیت اتاق‌های این خوابگاه‌ها نیز متفاوت است. بعضی از آ‌ن‌ها تنها یک نفره هستند و گاهی این ظرفیت تا 6 نفر نیز افزایش می‌یابد. خوابگاه‌هایی با اتاق‌های مشترک، تنها برای دانشجویان مجرد این دانشگاه در نظر گرفته شده‌اند.دانشگاه آلبرتا به‌منظور اقامت راحت دانشجویان متاهل نیز آپارتمان‌های 1 الی 3 خوابه ساخته است که با توجه به تعداد افراد خانواده دانشجو، یکی از این آپارتمان‌ها در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.

لازم به ذکر است که همه ساختمان‌های اقامتی دانشگاه آلبرتا از امکانات متعددی که مورد نیاز دانشجویان است، برخوردار هستند.از جمله این امکانات می‌توان به سالن ورزشی، سالن مطالعه، رستوران، اینترنت پر سرعت رایگان، وسایل ضروری زندگی از جمله یخچال، تخت و امکانات دیگر اشاره کرد که در بسیاری از موارد دانشجویان را برای برآورن نیازهای خود به مراجعه به بیرون از خوابگاه بی‌نیاز می‌کنند.

معرفی دانشگاه آلبرتا

امکانات دانشگاه آلبرتا

یکی از معیارهایی که موجب شده‌ است تا دانشگاه آلبرتا به یکی از دانشگاه‌های معتبر کانادا تبدیل شود، امکانات متنوعی است که این دانشگاه در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد.این دانشگاه تمام زمینه‌های لازم برای انجام تحقیقات علمی گسترده و پیشرفته را برای دانش‌آموختگان فراهم می‌کند. دانشجویان این دانشگاه با استفاده از امکاناتی مانند کتابخانه‌های بزرگ و فاخر یا آزمایشگاه‌های پیشرفته، می‌توانند رویاهای علمی خود را به واقعیت تبدیل کنند.

همچنین ایجاد زمینه اشتغال پاره وقت برای دانشجویان علاقه‌مند، کمک می‌کنند که این افراد برای ورود به دنیای کار آماده شوند و از سوی دیگر بتوانند بخشی از هزینه تحصیلی خود را تامین کنند.شرکت در انجمن‌های مختلفی که گاهی حتی در مدیریت دانشگاه نیز دخالت دارند، در رشد بیشتر دانشجویان موثر است. 

مراکز موسیقی، مراکز بهداشت و درمان، موزه‌ها، تیم‌های مختلف ورزشی و علمی، فروشگاه‌های کتاب و امکانات مشابه دیگر بخشی دیگر از امکانات موجود در دانشگاه آلبرتا هستند.

هزینه تحصیل در دانشگاه آلبرتا

با توجه به این‌که تحصیل در این دانشگاه رایگان نیست، کسانی قصد دارند به‌صورت رایگان یا با هزینه‌ای کمتر از حد معمول در دانشگاه آلبرتا به تحصیل بپردازند، باید تمام تلاش خود را برای دریافت بورسیه تحصیلی به‌کار گیرند.ارزش بورسیه‎های مختلف در این دانشگاه متفاوت است و گاهی کل هزینه تحصیل و در شرایطی فقط بخشی از آن را پوشش می‌دهد.

در مجموع هزینه تحصیل در دانشگاه آلبرتا بیش از هر چیز به مقطع تحصیلی مرتبط است. به‌عبارت دیگر هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی کمتر از کارشناسی ارشد و کارشناسی ارشد کمتر از دکتری است.همچنین رشته‌ای که دانشجو در آن پذیرفته می‌شود نیز در تعیین شهریه دانشگاه موثر است. تابعیت دانشجوها نیز یک عامل تاثیرگذار دیگر برای مشخص شدن هزینه تحصیل است.به این معنی که هزینه تحصیل در دانشگاه آلبرتا برای دانشجویان خارجی بیشتر از شهروندان کشور کانادا است.

رتبه‌بندی و جایگاه دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا تنها جزو دانشگاه‌های برتر کانادا محسوب نمی‌شود، بلکه در سراسر جهان نیز یک دانشگاه شناخته شده است. سازمان‌های مختلفی در دنیا با توجه به معیارهای مشخص شده به ارزش‌گذاری دانشگاه‌های مختلف دنیا می‌پردازند.

چهار سازمان یا نهاد بسیار معروف در این زمینه عبارت هستند از:

 • QS
 • THE
 • Shanghai
 • Usnews

 در جدل زیر می‌توانید رتبه موسسه آموزشی آلبرتا را با توجه به معیارهای هر کدام از این نهادها به تفکیک مشاهده کنید:

 QS

 THE

 Shanghai

 Usnews

رتبه جهانی

رتبه در کانادا

رتبه جهانی

رتبه در کانادا

رتبه جهانی

رتبه در کانادا

رتبه جهانی

رتبه در کانادا

119

5

131

6

101 الی 150

5

138

5

علاوه بر رتبه‌بندی کلی دانشگاه، هر کدام از دانشکده‌های این دانشگاه نیز از یک نمره یا اعتبار خاص برخوردار هستند. به‌بیان روشن‌تر نمی‌توان همه دانشکده‌های این دانشگاه را در یک سطح علمی یکسان دانست.

رتبه بعضی از دانشکده‌ها و حتی رشته‌های در حال تدریس در این دانشگاه، به‌نسبت سایر رشته‌ها بالاتر است.

 

شرایط پذیرش در دانشگاه آلبرتا برای دانشجویان خارجی

تحصیل در رشته‌های مختلف دانشگاه آلبرتا و همچنین در مقاطع تحصیلی مختلف، نیازمند فراهم کردن مدارک و شرایط ویژه‌ای است. 

برخلاف شرایط خاص پذیرش در مقاطع و رشته‌های مختلف، در دست داشتن مدارک زیر تقریبا برای همه رشته‌های این دانشکده مشترک است. این شرایط از قرار زیر هستند:

 • کسب حداقل معدل 15 یا بالاتر در دوره دبیرستان، برای ورود به مقطع کارشناسی
 • کسب حداقل معدل 15 یا بالاتر در دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد برای ورود به مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری
 • ریز نمرات مقاطع پیشین
 • کسب حداقل نمره 86 در آزمون تافل، با در نظر گرفتن نمره بالاتر از 20 برای همه مهارت‌ها در پذیرش مقطع کارشناسی
 • کسب حداقل نمره 88 در آزمون تافل، با در نظر گرفتن نمره بالاتر از 19 برای همه مهارت‌ها در پذیرش مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری
 • کسب حداقل نمره 5/6 در آزمون آیلتس به جای آزمون تافل، با در نظر گرفتن نمره 5 یا بالای 5 برای همه مهارت‌ها
 • داشتن توصیه‌نامه و انگیزه‌نامه برای متقاضیان پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری
 • پرداخت شهریه درخواست شده برای شروع ثبت‌نام

قرار گرفتن دانشگاه‌های معتبر بسیار زیاد و سطح بالای علمی این دانشگاه در کانادا، دلیلی برای مهاجرت بسیاری از دانشجویان یا افراد علاقه‌مند به ادامه تحصیل به این کشور است. مهاجرت کانادا به انگیزه تحصیل، از طریق اخذ ویزای تحصیلی و به‌دست آوردن اقامت دائم این کشور میسر می‌شود.دانشگاه آلبرتا واقع در استانی با همین نام، یکی از معتبرترین دانشگاه‌های کانادا و حتی سراسر دنیا است. در این مطلب ضمن معرفی کلی این دانشگاه، به ذکر جزئیاتی مانند دانشکده‌های آن، خوابگاه‌ها، شرایط تحصیل و مسائل دیگر آن پرداختیم.

5/5 - (4 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *