انتخاب از بین سوئد یا کانادا برای مهاجرت

شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که زمان تصمیم به مهاجرت و انتخاب مقصد نهایی خود بین سوئد یا کانادا گیر کرده‌اید و دقیقا نمی‌دانید موقعیت کدام یک برایتان بهتر است. البته انتخاب مقصد به‌طور کلی سخت‌ترین بخش پروسه مهاجرت است و باید از جنبه‌های زیادی مورد بررسی قرار بگیرد.سوئد و کانادا نیز از آن کشورهایی هستند که هر ساله مهاجران زیادی با اهداف تحصیلی،کاری و زندگی به این دو مهاجرت می‌کنند. بنابراین اگر می‌خواهید از بین این دو کشور انتخاب کنید تا انتهای مطلب همراه ما باشید، چون قرار است اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار دهیم.

 

فرصت‌های تحصیلی سوئد بهتر است یا کانادا؟

سوئد 39 دانشگاه دارد که زبان تحصیل در آ‌ن‌ها انگلیسی است. در بین آن‌ها دانشگاه‌هایی مثل آپسالا، لاند و استکهلم در رنکینگ جهانی جایگاه عالی را به خود اختصاص داده‌اند.افراد بومی سوئد لازم نیست برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور هزینه‌ای پرداخت کنند اما برای دانشجویان بین‌المللی شهریه‌ای معادل 9 هزار تا 17 هزار دلار آمریکا در نظر گرفته شده است.

البته فرصت‌های کاری زیادی برای دانشجویان بعد از تحصیل در سوئد وجود دارد و جالب است بدانید برای کار دانشجویان فارغ‌التحصیل تسلط به زبان سوئدی مورد نیاز نیست.کانادا به‌دلیل تعداد مهاجر بالا یک کشور چند فرهنگی محسوب می‌شود و بهترین شرایط تحصیلی را برای مهاجران فراهم می‌کند اما هزینه‌های تحصیل در این کشور بالا است.

بسته به مقطع تحصیلی و دانشگاه بین 12 هزار تا 60 هزار دلار در سال باید هزینه کنید. اگر بتوانید بورسیه بگیرید بدون شک این کشور مقصد بسیار خوبی برای دریافت ویزا تحصیلی است.در این کشور می‌توانید به دو زبان انگلیسی و فرانسوی تحصیل کنید. دانشجو در حین تحصیل اجازه کار دارد و فرصت‌های زیادی نیز برای متقاضیان کار فراهم شده است.

بد نیست بدانید دانشگاه تورنتو کانادا در رنکینگ جهانی جایگاه 25 را به خود اختصاص داده است و همین‌طور دانشگاه مک گیل و بریتیش کلمبیا نیز از برترین دانشگاه‌های این کشور به‌شمار می‌روند.

انتخاب مقصد مهاجرت کاری بین سوئد یا کانادا

شرایط کاری در سوئد خیلی ایده‌آل است و حقوق و مزیت‌های زیادی به‌همراه دارد. البته ناگفته نماند به ‌علت همین شرایط عالی بازار کاری آن خیلی رقابتی است.برای این‌که بتوانید از فرصت‌های کاری سوئد استفاده کنید باید زبان سوئدی را به‌خوبی بلد باشید و زمان صحبت کردن توانایی خود را در این زبان نشان دهید. البته برای بعضی از کارها تسلط به زبان انگلیسی کافی است.

ساعت کاری در این کشور از 8 صبح شروع می‌شود و تا 5 بعدازظهر ادامه دارد و متوسط حقوق این کشور در ماه 2600 دلار آمریکا است. برای پیدا کردن کار در سوئد بهتر است شرایط زیر را داشته باشید:

  • تحصیلات دانشگاهی معتبر و مرتبط با کار
  • سوابق کاری می‌تواند تاثیر خوبی روی رزومه بگذارد اما الزامی ندارد.
  • برای ترجمه مدارک خود حتی اگر شرکت انگلیسی است باز هم باید مدارک به سوئدی ترجمه شود.
  • در رزومه باید به زبان سوئدی درباره خودتان و تخصص‌هایی که دارید بنویسید.

سوئد برای شغل‌های داروسازی، معلم دبیرستان، مهندس معدن، مکانیک و برق، پزشک، پرستار، دندان‌پزشک، استاد دانشگاه و توسعه‌دهنده نرم‌افزار فرصت‌های کاری فراوانی ارائه می‌دهد.برای شغل فریلنسری در کشور سوئد یا کارهای مستقل باید اقامت دائم داشته باشید و همین‌طور یک نوع مجوز تحت عنوان اجازه اقامت برای خود اشتغالی بگیرید. گرفتن این مجوز شاید بیشتر از یک سال طول بکشد اما دو سال اعتبار دارد.

برای انتخاب مهاجرت کاری بین سوئیس یا کانادا بدون شک باید شرایط خود را در نظر بگیرید و مطابق با آن چیزی که می‌خواهید و در توان خود دارید یک کدام را انتخاب کنید.یکی از معروف‌ترین برنامه مهاجرت به کانادا از طریق کار برنامه اکپسرس اینتری است که توسط آن حتی می‌توانید اقامت دائم این کشور را نیز دریافت کنید.

تنها باید در این برنامه طبق سیستم امتیازدهی که از طرف دولت تعیین می‌شود به حد نصاب لازم برسید و بعد با متقاضیان دیگر وارد رقابت بر حسب همین امتیاز شوید.به‌طور کلی اکسپرس اینتری برای نیروهای کاری ماهر و متخصص برنامه عالی است و سیستم امتیازدهی آن از 100 نمره است. پس اگر کسی حداقل 67 امتیاز را به دست آورد، می‌تواند از این طریق شانس خود را برای دریافت اقامت دائم کانادا امتحان کند.

در این سیستم برای مهارت‌های زبان، مدرک تحصیلی، سن، سوابق کاری، پیشنهاد شغلی برای حداقل یک سال و قابلیت تطابق با شرایط و محیط کانادا امتیازی در نظر گرفته می‌شود.بعد از کسب نمره لازم وارد رقابت در مرحله بعدی می‌شود. اگر وضع مالی بسیار خوبی دارید، بدون تردید سرمایه‌گذاری راه بهتری برای مهاجرت به کانادا است.

اطلاعات کلی در مورد سوئد و کانادا

سوئد کشوری است که ده میلیون نفر جمعیت دارد و نرخ بیکاری در آن 8.45 درصد است. اگر بخواهید از ایران با هواپیما به این کشور بروید تقریبا هفت ساعت و نیم طول می‌کشد و هزینه پرواز نیز طبق نرخ فعلی تقریبا 600 دلار است.

برای زندگی در سوئد بدون پرداخت اجاره ماهیانه باید 957 دلار هزینه کنید و هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه حدودا 650 دلار است. نرخ مالیات بر درآمد در این کشور 61 درصد است و پاسپورت آن از نظر اعتبار جایگاه چهارم را به خود اختصاص می‌دهد. میزان درآمد افراد به‌طور متوسط به ازای هر ساعت 15 دلار است. دانشجو در دوران تحصیل حداکثر 20 ساعت در هفته می‌تواند کار کند و با ویزای همراه نیز اجازه کار داده می‌شود.

از طرف دیگر کانادا جمعیت 37 میلیون نفری دارد و نرخ بیکاری در این کشور 9.5 درصد است. مدت زمان پرواز از ایران حدودا 18 ساعت طول می‌کشد و هزینه بلیط هواپیما تقریبا 1000 دلار است.هزینه زندگی برای یک نفر بدون پرداخت اجاره ماهیانه 934 دلار است و برای اجاره آپارتمان یک خوابه در کانادا تقریبا 926 دلار باید در ماه هزینه کنید.

نرخ مالیات بر درآمد در کانادا 33 درصد است. از نظر اعتبار پاسپورت کانادا در جایگاه 16 قرار می‌گیرد. دانشجو در این کشور اجازه دارد حداکثر 20 ساعت در هفته کار کند.از طریق ویزا همراه نیز اجازه کار دارید اما باید مجوز Work Permit را دریافت کنید. کمترین میزان حقوق برای هر ساعت 10.14 دلار آمریکا است.

انتخاب از بین سوئد یا کانادا برای مهاجرت

شرایط دریافت کارت اقامت در سوئد و کانادا

اگر شخصی پنج سال در سوئد زندگی کند در نهایت می‌تواند اقامت دائم این کشور را بگیرد و به‌نوعی مانند دیگر شهروندهای سوئد شود. دریافت اقامت به این معنا است که پس از آن شما دقیقا شبیه دیگر افراد بومی سوئد هستید و از حق و حقوق یکسانی برخوردار خواهید شد.

دقت داشته باشید این پنج سال باید به‌طور متوالی باشد و اگر برای سفر یا تحصیل به سوئد می‌روید نمی‌توانید اقامت دائم بگیرید، چون مجوزی که دارید کوتاه مدت است. حتی دو هفته قبل از این‌که تاریخ انقضا اقامت موقت تمام شود باید درخواست تمدید دهید.

گرفتن اقامت دائم در کانادا نیز شرایط خاص خود را دارد و باید حتما سه سال در این کشور زندگی کنید، از نظر مکالمه به زبان انگلیسی مشکلی نداشته باشید و همچنین در امتحان شهروندی این کشور قبول شوید.بعد از دریافت اقامت دائم مانند دیگر شهروندهای کانادایی از بیمه، حقوق و آزادی‌های اجتماعی برخوردار هستید، اما باز هم حق رای ندارید و نمی‌توانید برای انجام بعضی از کارهای سیاسی و شغل‌هایی در این مورد درخواست دهید.

 

بین انتخاب سوئد یا کانادا برای مقصد نهایی مهاجرت باید ببینید اصلا چه هدفی از مهاجرت دارید و متناسب با آن هدف شرایط این دو کشور پرطرفدار بین مهاجران را مورد بررسی قرار دهید.هر کدام از دو کشور سوئد و کانادا مزیت‌های خاص خود را دارد، اما طبق مطالبی که در بالا مطرح کردیم کانادا از هر نظر مقصد بهتری است.

چون به هر حال هزینه‌های زندگی در این دو کشور آن قدر‌ها تفاوت ندارد و اگر کسی بتواند از پس هزینه‌های زندگی و تحصیل در سوئد بر بیاید تامین هزینه‌های کانادا نیز برای آن شخص مشکلی نیست. بنابراین توصیه می‌کنیم با صحبت با یک وکیل مهاجرتی آینده مهاجرت خود را روشن‌تر ترسیم کنید.

اما دریافت اقامت و ویزا کانادا به تجربه و تخصص نیاز دارد و فردی که به‌تازگی تصمیم به مهاجرت گرفته است بدون شک نمی‌تواند با شرکتی مقایسه شود که سال‌های سال در این زمینه اطلاعات کسب کرده‌اند.با گرفتن وقت مشاوره از شرکت‌ها و افراد باتجربه در این زمینه می‌توانید نقشه راه مهاجرت را در ذهن خود بهتر رسم کنید و با دید باز در این مسیر قدم بردارید.

3/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *