شرایط پناهندگی در کانادا

شرایط پناهندگی کانادا به چه شکل است؟

کانادا همیشه یکی از مقاصد اصلی پناهندگان در سراسر دنیا بوده و هست. این کشور به علت شرایط مناسب اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و رفاهی از بهترین انتخاب‌ها برای مهاجرت و زندگی محسوب می‌شود. ممکن است برای شما هم درخصوص شرایط پناهندگی کانادا و روش مهاجرت به کانادا از این طریق سوالاتی پیش آمده باشد. در ادامه این مطلب به شرایط مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی، خطرات و ریسک‌های این روش و فرآیند آن پرداخته‌ایم و روش‌های پناهندگی کانادا را مورد بررسی قرار داده‌ایم. البته لازم است همینجا اشاره کنیم که مجموعه ZBS هیچ‌گونه خدماتی در خصوص پناهندگی در کشور کانادا ارائه نمی‌دهد و این مقاله صرفاً جهت پاسخ‌گویی به سوالات شما عزیزان نوشته شده است. با ما همراه بمانید.

پناهندگی چیست؟

قبل از بررسی شرایط پناهندگی کانادا بهتر است ابتدا ببینیم اصلاً چه افرادی پناهنده محسوب می‌شوند؟

طبق تعریف بین‌المللی پناهندگان گروهی از افراد هستند که از کشور خود به علت ترس موجه و خطر جانی فرار کرده‌اند و دیگر قادر به بازگشت به آن نیستند. مهاجرت با پناهندگی مفهوم متفاوتی دارد. در حقیقت پناهندگان از لحاظ جانی مورد تهدید و خطر قرار می‌گیرند و راهی به جز خروج از کشورشان ندارند، مانند مردم یک کشور جنگ‌زده. بر طبق کنوانسیون ژنو پناهنده به شخصی گفته می‌شود که از ترس شکنجه و آزار و اذیت به دلایل مذهبی، نژادی، عقیدتی، سیاسی و… کشور خود را برای همیشه ترک و از آن فرار کرده باشد. از سوی دیگر مهاجر فردی است که به دنبال اقامت دائم یا موقت در یک کشور است.

کشور کانادا از جمله کشورهایی است که با پذیرش پناهندگان به آن‌ها پناه می‌دهد که به این‌کار برنامه اسکان مجدد می‌گویند. دولت کانادا شرایط زندگی و اقامت را برای این گروه از افراد فراهم کرده و از نظر مالی آن‌ها را مورد حمایت قرار می‌دهد.

کیس های پناهندگی در کانادا و شرایط آن

یکی از رفتارهای اشتباهی که درخصوص پناهندگی به کانادا می‌بینیم بحث ارائه کیس‌های دروغین و مدارک جعلی برای مهاجرت به این کشور هستند. برخی افراد با پرونده‌سازی و حتی تلاش برای دریافت پناهندگی با ویزای توریستی و ورود قانونی، شرایط پناهندگی را برای افرادی که قصد واقعی آن‌ها پناهندگی است و به این فرصت احتیاج دارند سخت کرده و دید دولت کانادا را نسبت به ایرانیان منفی می‌کنند. همچنین این افراد باعث می‌شوند کانادا سخت‌تر به ایرانیان ویزا بدهد. در واقع با اینکار راه را برای سایر ایرانیانی که قصد دریافت ویزای تحصیلی، توریستی، کاری و… را دارند سد می‌کنند و باعث می‌شوند ویزا با سختگیری خیلی بیشتری به ایرانیان اعطا شود.

برخی از اصلی‌ترین کیس‌ها و شرایط پناهندگی در کشور کانادا موارد زیر هستند:

 • پناهندگی مذهبی: در این کیس از پناهندگی فرد به علت اعتقاد دینی خود (که در محل سکونتش مورد قبول افراد نیست) مورد آزار و اذیت و حتی تهدید جانی قرار می‌گیرد.
 • پناهندگی نژادی: در پناهندگی نژادی شخص به خاطر نژاد خود مورد تبعیض و آزار قرار گرفته و به همین خاطر می‌تواند در یک کشور دیگر پناهنده شود.
 • پناهندگی سیاسی: در این نوع از پناهندگی شخص به دلیل عقاید سیاسی و فعالیت‌هایی که در این زمینه داشته است تحت خطرات جانی قرار می‌گیرد و به همین خاطر می‌تواند اقدام به پناهندگی در یک کشور دیگر بکند.
 • پناهندگی اجتماعی: شخص متقاضی پناهندگی در این کیس اغلب برای داشتن زندگی و شرایط شغلی بهتر به یک کشور دیگر پناهنده می‌شود. برای اثبات شرایط سخت اجتماعی، فرد باید مدارکی محکم و قابل قبول ارائه دهد، در غیر این صورت درخواستش ریجکت می‌شود.
 • پناهندگی به دلیل عضویت در گروه‌های اجتماعی خاص: در این مورد فرد به علت عضویت و فعالیت در یک گروه خاص مورد تهدید، آزار، تمسخر و حتی خطر مرگ قرار می‌گیرد و می‌تواند اقدام به پناهندگی کند. مثلاً افرادی که عضو جامعه LGBTQ+ هستند (افراد همجنس‌گرا، ترنس جندر و…)

مراحل پناهندگی کانادا

مراحل پناهندگی کانادا به شکل زیر است:

در ابتدا افراد متقاضی پناهندگی که به کشور کانادا مراجعه کرده‌اند باید درخواست خود را به آفیسر مهاجرتی این کشور اعلام کرده و مدارک مورد نیاز را نیز در اختیار او قرار دهند. در این مرحله اگر آفیسر تشخیص دهد که مدارک شما صلاحیت ارائه به شورای مهاجرتی و پناهندگی را دارد پرونده شما به این اداره ارجاع داده شده و در آنجا مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین دادگاهی به صورت مستقل راجع به این موضوع تصمیم‌گیری کرده و می‌بیند که آیا فرد واجد شرایط برای اخذ پناهندگی این کشور هست یا خیر؟

پناهندگانی که در کمپ‌های کانادا مستقر می‌شوند از سوی حکومت فدرال، استان کبک یا حامیان مالی خصوصی کمک‌ درآمد اولیه دریافت می‌کنند که معمولاً بین 1 سال یا تا زمانی که از نظر مالی خودکفا شوند به آن‌ها اختصاص پیدا می‌کند. این کمک درآمد به افرادی اعطا می‌شود که به هیچ عنوان توانایی تأمین نیازهای اولیه خود را ندارند. حمایت‌های ماهیانه برای تأمین نیازهایی از قبیل خوراک، سرپناه، عوارض و… به پناهندگان پرداخت می‌شود.

همچنین یکی از راه‌های پناهندگی کانادا سفر به این کشور از طریق دریافت ویزای توریستی است. البته از آنجایی که بسیاری از ایرانیانی که از این طریق اقدام به پناهندگی کانادا کرده‌اند کیس‌های دروغین ارائه داده‌اند و از شرایط موجود سوءاستفاده کرده‌اند ویزای توریستی کانادا با دشواری بیشتری برای ایرانیان صادر می‌شود.

شرایط پناهندگی در کانادا

در چه صورت درخواست پناهندگی کانادا صلاحیت ارجاع ندارد؟

در صورتی که درخواست پناهندگی کانادا یکی از شرایط زیر را داشته باشد توسط آفیسر به اداره مهاجرت و پناهندگی این کشور ارجاع داده نخواهد شد:

 • آفیسر تشخیص دهد شرایط پناهندگی در کانادا را ندارید و می‌توانید در کشور خودتان زندگی کنید.
 • به علت سوءسابقه یا فعالیت مجرمانه و نقص حقوق بشر برای امنیت این کشور خطر داشته باشید.
 • از طریق کانادا و یا ایالات متحده آمریکا وارد شده باشید.
 • سابقه ریجکت درخواست پناهندگی قبلی داشته باشید و مدارکی برحسب عدم موافقت با درخواست‌تان در دوره‌ها و سال‌های گذشته وجود داشته باشد.
 • هنگام مهاجرت به کانادا در مسیر خود در کشوری توقف کرده باشید که قابلیت پناهنده شدن را داشته است.

وضعیت پناهندگی کانادا

پناهندگی خطرناک‌ترین روش مهاجرتی محسوب می‌شود. پناهندگان از مسیرهای دشواری عبور می‌کنند و ریسک سرقت، تجاوز، قتل، مرگ و… را در راه رسیدن به مقصد به جان می‌خرند. همچنین دوره حضور در کمپ‌ها می‌تواند تا مدت غیرمشخصی ادامه‌دار شود که این موضوع به سلامتی روحی و روانی افراد لطمه می‌زند. بلاتکلیفی و عدم اطلاع از شرایط آینده از دیگر معایب این روش هستند. همچنین خانواده‌هایی که در کنار یکدیگر اقدام به پناهندگی در کشور کانادا می‌کنند تضمینی برای ادامه زندگی مشترک در کمپ‌ها ندارند.

به علاوه از معایب مهم دیگر پناهندگی کانادا این است که پلیس این کشور ممکن است شما را به علت ورود غیرقانونی به خاک آن دستگیر کند.

روش‌های جایگزین پناهندگی کانادا

همانطور که در ابتدای این مقاله هم به آن اشاره کردیم مجموعه ZBS هیچ‌گونه خدماتی در خصوص پناهندگی کانادا ارائه نمی‌دهد و این مقاله صرفاً جهت آشنایی بیشتر شما با این موضوع و پاسخ به سوالاتتان آماده شده است.

با وجود وضعیت دشوار و پرخطر پناهندگان در کانادا و شرایط ریسکی این روش قصد داریم در ادامه برخی از روش‎های مهاجرتی مطمئن، بی‌خطر و مناسب را به علاقمندان مهاجرت به کانادا معرفی کنیم:

 1. مهاجرت تحصیلی: شما می‌توانید در مقاطع دیپلم (مدرسه)، لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در کانادا تحصیل کنید و از امکانات دانشگاه‌های خوب و به‌نام این کشور استفاده نمایید. همچنین امکان دریافت بورسیه تحصیلی هم در این روش وجود دارد و در صورتی که برخی از شرایط را دارا باشید به راحتی می‌توانید ویزا و حتی اقامت دائم این کشور را با کمک ما به دست بیاورید.
 2. مهاجرت کاری: برنامه‌های بسیار متعددی برای جذب نیروی کار خارجی توانمند به کشور کانادا وجود دارد. اکسپرس انتری کانادا یکی از این روش‌ها است. این روش نیز علاوه بر درآمد مناسب، جایگاه اجتماعی خوب و مزایایی از قبیل امکان کار و تحصیل برای اعضای خانواده (همسر و فرزندان زیر 21 سال) برای شما امکان دریافت اقامت دائم کانادا را فراهم می‌کند.
 3. سرمایه‌گذاری در کانادا: با سرمایه‌گذاری در کانادا هم به راحتی می‌توانید ویزای این کشور را دریافت کرده و در آن سرمایه‌گذاری کنید و اقامت خود را اقامت دائم تبدیل نمایید.
 4. ازدواج در کانادا: یکی دیگر از راه‌های قانونی مهاجرت به کانادا ازدواج در این کشور است. افرادی که نامزد کانادایی دارند در صورتی که بتوانند علاقه خود به یکدیگر را ثابت کنند و نشان بدهند مدت زمان مشخصی را با هم گذرانده‌اند می‌توانند با ازدواج درخواست اقامت دائم هم بدهند و اقامت کانادا را به دست آورند. البته این در صورتی است که فرزندی با هم نداشته باشند و از تمکن مالی کافی برای زندگی مشترک و هزینه‌های آن برخوردار باشند.

سراب ویزای پناهندگی کانادا

در حال حاظر دولت کانادا پناهجویان سوری را واجد شرایط پناهندگی می‌داند آن هم به خاطر شرایط جنگی وخیم که در این کشور در این چندین سال پیش آمده و هزاران نفر یا آواره هستند و یا جانشان در خطر است.

اما متاسفانه یکسری از افراد سودجو و کلاهبردار که اکثرا از آژانس‌های هواپیمایی و یا دفاتر غیر قانونی هستند این القا را به افراد می‌کنند که در قبال ویزای توریستی (که همگی هم با جعل مدارک است) با قیمت‌های کذایی که ارائه می‌دهند می‌گویند این ویزا را بگیرید و به محض ورود درخواست پناهندگی دهید.

در صورتی که با قوانین جدید دیگر چنین چیزی وجود ندارد و به محض ورود شما بازداشت و دادگاهی می‌شوید، دادگاه تصمیم می‌گیرد که شما واجد شرایط هستید یا خیر و چون با ویزای توریستی وارد شده‌اید یعنی شرایط خوبی دارید که این ویزا به شما تعلق گرفته است.

الان با پناهنده اعلام کردن خود یعنی افسر سفارت را برای اخذ ویزای توریستی فریب داده اید و نتیجه دادگاه دیپورت است.اگر اعتراض کنید شاید فقط یک مقدار زمان خریده باشید و بازهم دیپورت؛ دوستان دقت داشته باشید، شرایط کانادا با اروپا فرق می‌کند.

فریب افراد سودجو‌ را نخورید

وقتی می توان از راههای قانونی استفاده کرد مانند ویزای تحصیلی کانادا و ویزای کار کانادا و … جرا افراد بخواهند سرنوشت خود را در معرض خطر قرار دهند!

احتمال بسیار زیاد اخراج پناهندگان که با ساختن مدارک جعلی وارد کانادا شده اند از سال جدید میلادی
سالانه هزاران نفر با گرفتن ویزای توریستی وارد کشور کانادا می‌شوند و‌ پس از اینکه رسیدند به این کشور در خواست پناهندگی می‌دهند.

بیشتر مواقع و‌ یا می‌توان گفت بسیار بیشتر این افراد در حقیقت به هیچ عنوان پناهنده نیستند، بلکه با مدرک سازی سعی بر پناهنده جلوه دادن خود دارند.

در روزهای گذشته اخباری دال بر اجرای سختگیری‌های قانونی و‌ تصویب قوانین جدید برای متقاضیان پناهندگی منتشر شده است که می تواند زنگ خطر مهمی برای این افراد که می‌خواهند از طریق پناهندگی وارد کشور کانادا بشوند و با اکنون داخل کشور کانادا هستند، باشد.

چنانچه در مرحله بررسی و یا حتی بررسی دوباره برای کسانی که حتی اقامت هم گرفته باشند در هر مرحله تشخیص داده شود که فرد اقامت دائم کانادا خود را از طریق ساخت مدارک جعلی برای اخذ پناهندگی بدست اورده باشد بدون درنگ مدتی به زندان می افتد و بعد از ازاد شدن به جرم Misrepresentation از کشور کانادا اخراج خواهند شد.

متاسفانه در این چند سال اخیر شاهد بوده‌ایم پناهندگی در کانادا در کنار سرمایه گذاری در کانادا و اکسپرس اینتری تبدیل به یکی از روش های مهاجرت به کانادا بین افراد متقاضی شده است.

بسیاری از افراد سودجو و منفعت طلب متاسفانه از این شرایط استفاده کرده‌اند و از این طریق سودهای کلانی به جیب زده اند.زندگی در کانادا .لطفا این نکته را بدانید چون وارد خاک کشور کانادا شده‌اید و صرف بر اینکه تقاضاهای اولیه شما برای اخذ پناهندگی در کانادا مورد تائید قرار گرفته است و کار دیگر تمام است سخت در اشتباه هستید.

باقوانین جدید و با ساز وکار سختگیرانه ای که به زودی شاهد خواهیم بود ، موج جدید اخراج پناهندگان از کشور کانادا شروع خواهد شد.

طبق قوانین کشور کانادا شخص حتی اگر شهروندی کشور کانادا را هم دارا باشد و‌ ثابت شود در گرفتن اقامت دائم کانادا کیس پناهندگی شما ساختگی بوده است، هم شهروندی از شما گرفته می شود و هم اقامت دائم کانادا شما باطل می‌شود.

لطفا با مطالبی که در بالا بابت تقلب در اخذ اقامت کانادا از طریق پناهندگی گفته شد حواسمان به پیشنهاداتی که توسط افراد بی اطلاع و یا سودجو‌ ارائه می‌شود، باشد.توجه داشته باشید مهاجرت کانادا به هر طریقی و در خواست پناهندگی در کانادا پایان کار نیست، بلکه شروع داستانی می‌باشد که می تواند شما را برای همیشه از اقامت کانادا و‌کشور کانادا دور نگه دارد.

بازهم تاکید می کنم فریب افراد سودجو و کلاهبردار را نخورید که سرمایه کوچکی هم که دارید از بین برود.

روش‌های مهاجرتی به کانادا آنقدر تنوع دارد که می‌توانید با واجد شرایط شدن در این برنامه‌ها شرایط مهاجرت به کانادا برای خود و‌ خانواده خود را فراهم ساخته و‌ بتوانید اقامت کانادا را به دست آورید.

مسئله پناهندگی در کانادا

اساسا کسانی  و افرادی که قصد عزیمت و مهاجرت از کشوری به کشور دیگر را دارند و دارنده امکانات و حایز شرایط قانونی و یا شاخصه‌های فردی و اجتماعی به لحاظ امتیازات لازم نیستند و به هر طریق و روش ممکن قصد مهاجرت  ترک کشور خود را دارند لاجرم به فکر سیستم پناهندگی افتاده و برای رسیدن به هدفهای خود راهکار را در این سبک جستجو می‌نمایند.

پناهنده افرادی هستند از یک کشور که از کشور خود به دلیل ترس موجّه از آزار و اذیت و یا در خطر بودن جانشان فرار کرده اند . خیل عظیم از پناهندگان از کشورهای جنگ زده و بی خانمان می‌آیند، و شاهد صحنه‌های هولناک و غیر قابل باوری بوده و یا شنیده اند. قابل ذکر می‌باشد که یک پناهنده با مهاجر تفاوت بسیار دارد ، مهاجر  و عازم کسی‌ است که به دنبال اقامت دائم در کشوری ثانی و دیگر است اما یک شخص پناهنده مجبور به فرار گشته است.

تلاش ما این بود که در این مطلب شما را از شرایط پناهندگی در کانادا  و ورود و حمایت کشور کانادا از پناهندگان واقعی‌ با خبر کنیم. برخی افراد می‌توانند این شرایط را به دروغ گرد هم آورند و موفق به دریافت اقامت طریق پناهندگی شوند اما این راه کاملا غیر قانونی و خطرناک می‌باشد و باعث می‌شود شما شانس خود را برای اقدام از مراحل قانونی از دست بدهید شاید شما با توجه به عدم آشنایی به مقررات کشورها و شاخصه‌های فردی خود مسیر مهاجرت را به اشتباه انتخاب کنید و ناخواسته آینده خود را دچار تباهی کنید

4.9/5 - (8 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *