هیچ وقت دغدغه و نگرانی‌های مربوط به تحصیل، کار، مسکن و مسائل دیگر برای کسی که مهاجرت کانادا را برای ادامه زندگی انتخاب کرده است، پایان نخواهد یافت. تنها زمانی شخص می‌تواند بر آن‌ها غلبه کند که سطح اطلاعات و آگاهی خود را در زمینه‌های گوناگون بالا ببرد.

کانادا به خاطر کیفیت آموزش عالی و همچنین بازار کار فوق‌العاده، اولین گزینه پیش رو برای کسانی است که قصد مهاجرت و ساختن زندگی جدیدی را دارند. اما شاید بپرسید اگر برای تحصیل به این کشور بروم، امکان تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا برای من امکان‌پذیر هست یا نه؟

برای این‌که پاسخ این سوال و سوالات مشابه دیگر را بیابید، تنها کافی است تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

 

اقامت پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا

زمانی که برای تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشگاه‌های کانادایی را انتخاب می‌کنید، قطعا می‌دانید بعد از فارغ‌التحصیلی تنها تا محدوده زمانی مشخصی می‌توانید در خاک این کشور بمانید.

بنابراین خیلی از افراد دنبال راه و روشی هستند تا بتوانند با تبدیل ویزای تحصیلی به ویزاهای دیگر از جمله کاری، اقامت دائم کانادا را از آن خود کنند. اگر می‌خواهید با روش‌های اقامت کانادا بعد از پایان تحصیل آشنا شوید، بد نیست به موارد زیر توجه کنید:

ازدواج با شهروند کانادایی
اقامت و تابعیت کانادایی در طول تحصیل، به واسطه آشنایی و ازدواج با شخصی که شهروند کانادا محسوب می‌شود، به‌راحتی دست‌یافتنی خواهد بود. البته موارد متعدد ازدواج‌های صوری و فریب دولت کانادا باعث شده است تا سخت‌گیری‌ها در این زمینه بیشتر شود.

حداقل سن مورد نیاز برای ازدواج، 18 سال است. همچنین شهروند کانادا باید از لحاظ مالی این توانایی را داشته باشد تا هزینه‌های زندگی را پشتیبانی کند.

در ابتدای ازدواج، اجازه اقامت 3 ساله به شخص مهاجر داده می‌شود که در صورت تداوم ازدواج بعد از 3 سال، شخص می‌تواند به سراغ اخذ تابعیت و پاسپورت کانادایی برود.

برنامه استانی بریتیش کلمبیا
برای این‌که بتوانید از برنامه‌های استانی بریتیش کلمبیا برای اخذ اقامت دائم این کشور استفاده کنید، بهتر است قبل از هر چیزی ویزای تحصیلی را به کاری تبدیل کرده باشید.

چرا که با این کار شانس بیشتری در اخذ اقامت این ایالت و تبدیل ویزای موقت به دائم خواهید داشت. برنامه‌های مهاجرتی بریتیش کلمبیا دو نوع متفاوت دارد که مبنای آن بر تخصص و مهارت نهاده شده است.

سرمایه‌گذاری در کانادا
یکی دیگر از راه‌های اقامت پس از تحصیل، سرمایه‌گذاری در این کشور است. البته مانند روش قبل، برای کسانی که تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا انجام داده باشند، شانس بیشتری تعلق خواهد گرفت.

کسانی که در این کشور تحصیلات خود را در مقاطع گوناگون پشت سر گذاشته باشند و دوره‌های کارآموزی را گذرانده باشند، از بازار کار و فرصت‌های سرمایه‌گذاری به‌خوبی اطلاع دارند. پس طبیعی است که بخواهند از طریق سرمایه‌گذاری، اقامت دائم این کشور را به دست آورند.

تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا

اطلاعات الزامی که باید درباره تبدیل ویزای تحصیلی به کاری بدانید

همان‌طور که متوجه شدید، روش‌های اقامت کانادا پس از پایان تحصیل بسیار متعدد هستند که اکثر آن‌ها به انجام کاری مانند تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا نیاز دارند.

ویزای تحصیلی دانشجویان پس از پایان دوره آموزشی و فارغ‌التحصیلی آن‌ها تنها 90 روز اعتبار دارد و بعد از آن دانشجو موظف است تا خاک کانادا را ترک کند. اما دولت کانادا این شرایط را برای آن‌ها فراهم کرده است تا با اخذ ویزای کاری، بتوانند 8 تا 36 ماه در کانادا مشغول شوند.مانند هر راه و روش دیگری برای کسب اجازه اقامت در کشور کانادا، این روش هم مشمول شرایط خاصی می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها مربوط به شیوه تحصیل در این کشور است.

در صورتی که شخص متقاضی به‌صورت تمام ‌وقت و حضوری در کالج، دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی کانادا دوره‌های تحصیل را پشت سر گذاشته باشد، اجازه خواهد داشت ویزای تحصیلی را به کاری تبدیل کند. در غیر این صورت باید قبل از به پایان رسیدن 90 روز اعتبار ویزای تحصیلی، ترک کشور را در اولویت خود قرار دهد.

در واقع کانادا با سیاست‌های خاص خود قصد دارد به کمک تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا، نیروهای کاری متخصص، جوان و حرفه‌ای را جذب کند و از آن‌ها در راستای بهبود شرایط اقتصادی و بازار کار کشور بهره ببرد.اخذ ویزای کار پس از تحصیل که با عبارت انگلیسی Post Graduation Work Permit و مخفف PGWP شناخته می‌شود، 180 روز از زمان فارغ‌التحصیلی امکان‌پذیر است. بنابراین نباید فرصت را از دست بدهید و در این مسیر مرتکب خطا یا اشتباهی شوید.

 

برای تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا چه شرایطی نیاز است؟

دریافت ویزای کاری پس از تحصیل شرایط خاص خود را دارد و کسانی که دوست دارند این کار را انجام دهند باید به نکات زیر دقت کنند.در اولین گام باید به این موضوع دقت کنید که صرفا اگر ویزای تحصیلی داشته باشید و در کانادا دوره‌های آموزشی را پست سر گذاشته باشید، موافقتی با ویزای کاری شما نخواهد شد.چون نیاز است مقطعی که در آن تحصیل کرده‌اید و دانشگاهی که در آن دوره‌های آموزشی را پشت سر گذاشته‌اید، تایید شوند.

درصد زیادی از دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی کانادا، مشکلی بابت تبدیل ویزای تحصیلی به کار دانشجویان بین‌المللی ندارند.همچنین کالج‌های دولتی که دوره‌های 1 ساله و بیشتر برگزار می‌کنند، گزینه انتخابی خوبی برای تحصیل و در نهایت اخذ ویزای کاری بعد از فارغ‌التحصیلی خواهند بود. چون تمام آن‌ها مورد تایید اداره مربوطه هستند.

نکته دوم مربوط به طول دوره‌های آموزشی و تحصیلی است. اگر در این راه قدم گذاشته باشید، می‌دانید که دوره‌های آموزشی کمتر از 8 ماه مشمول شرایط تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا نمی‌شوند.بنابراین تنها کسانی واجد شرایط ویزای کاری پس از تحصیل به شمار می‌روند که حداقل 8 ماه در مراکز آموزشی و دانشگاه‌های این کشور دوره تحصیلی گذرانده باشند.

نکته سوم مرتبط با اعتبار ویزای کاری پس از تحصیل است. بد نیست بدانید هر اندازه‌ که دوره تحصیلی شما در کانادا طول بکشد، به همان مقدار شرایط کار در این کشور برای شما فراهم خواهد شد. البته استثنائاتی هم در این رابطه وجود دارد. به‌عنوان مثال اگر طول دوره تحصیلی 2 سال یا بیشتر از آن باشد، شخص متقاضی قادر خواهد بود تقریبا 3 سال در کانادا با ویزای معتبر مشغول به انجام فعالیت و کار شود.

 

چه کسانی واجد شرایط تبدیل ویزای تحصیلی به کاری نیستند؟

بعد از آشنایی با شرایط تبدیل ویزای تحصیلی به کاری، سوالی که پیش می‌آید این است که چه کسانی واجد شرایط استفاده از این فرصت نیستند؟

در پاسخ به این سوال باید نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

افرادی که در دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی و کالج‌های مورد تایید تحصیل نکرده‌اند و قبل از پذیرش در این مراکز، تحقیقاتی راجع به شرایط ویزای کار پس از تحصیل این مراکز انجام نداده‌اند.
کسانی که در سال‌های قبل یک بار برای تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا اقدام و از فرصت موجود استفاده کرده‌اند.
افرادی که با وجود ساکن بودن در خاک کانادا، موسسات آموزشی غیرکانادایی را برای پشت سر گذاشتن دوره‌های تحصیلی انتخاب کرده‌اند.
کسانی که به‌صورت غیرقانونی، تحصیل در مقاطع گوناگون را قطع و به عبارتی ترک تحصیل کرده‌اند.
افرادی که دوره‌های آموزشی و تحصیلی خود را به‌صورت آنلاین و غیرحضوری پشت سر گذاشته‌اند.
بنابراین اگر در زمره این افراد قرار دارید، هرگز برای انجام فرآیند تبدیل ویزای تحصیلی به کاری، هزینه و زمان ارزشمند خود را به هدر ندهید. چون نتیجه مثبتی برایتان به همراه نخواهد داشت.

 
شرایط کار حین تحصیل در کانادا

جدای از مبحث کار پس از تحصیل در کانادا، بعضی از دانشگاه‌ها و کالج‌ها به منظور کمک به دانشجویان بین‌المللی در پاسخ به نیازهای مالی، کار کردن در خلال تحصیل را برای آن‌ها امکان‌پذیر می‌سازند.

هر مرکز آموزشی متناسب با شرایط تحصیل و مقطعی که دانشجو پشت سر می‌گذارد، ساعت مشخصی را برای کار در هفته به او پیشنهاد خواهد داد که معمولا 20 ساعت است. البته ناگفته نماند که وجود شرایط زیر برای کار کردن دانشجو حین تحصیل الزامی محسوب می‌شود:

  • در دانشگاه‌های دولتی، خصوصی و در کل مراکز معتبر DLI در حال تحصیل باشد.
  • مجوز معتبر استادی پرمیت کانادا را داشته باشد.
  • دوره آموزشی او حداقل 6 ماه به طول بینجامد.
  • در کبک، در مقاطع فنی یا تکمیلی به تحصیل مشغول باشد.
  • رشته و مقطع تحصیلی را انتخاب کرده باشد که نهایتا به او مدرک سرتیفیکیت داده شود.
  • جزو دانشجویان تمام وقت دانشگاه باشد.

تغییر شرایط موجود کشورها و تاثیر عوامل گوناگون بر بازار کار، اقتصاد و مسائل فرعی متعدد باعث شده است تا قوانین و مقررات مختلفی برای امور متفاوت از قبیل مهاجرت وضع شود. به‌طور مثال، طبق آخرین آمارهای موجود، دولت کانادا به خاطر کاهش میزان مهاجرت در سراسر دنیا که از شیوع ویروس کرونا نشات می‌گیرد، قوانینی وضع کرده است.

همچنین باید اطلاع داشته باشید که در حال حاضر و برای مدت کوتاهی، افرادی که در دوره‌های آموزشی آنلاین شرکت کرده‌اند، در فهرست واجدین شرایط تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا قرار می‌گیرند. در حالی‌که در شرایط عادی، افراد محصل در دوره‌های آموزش آنلاین و غیرحضوری مشمول استفاده از شرایط اخذ ویزای کار پس از تحصیل نمی‌شدند.

مطمئنا مشاوران و وکلایی که در زمینه مهاجرت فعالیت دارند، از این قوانین جدید مطلع هستند و به شما کمک می‌کنند که فرآیند مورد نظر را راحت‌تر، در زمان کمتر و با حداقل هزینه ممکن پیش ببرید. پس همین حالا در صورت نیاز، برای برقراری با بهترین وکلا و مشاوران مهاجرتی اقدام کنید.در پایان فراموش نکنید کارهایی از قبیل تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا، جزو اقدامات حساسی هستند که اگر با آگاهی و بررسی‌های قبلی انجام نشوند، نتیجه عکس خواهند داشت.

بنابراین در چنین مواردی اهمیت وجود مشاوران و وکلای مهاجرتی در کنار کسانی که قصد مهاجرت به کانادا دارند، به وضوح حس می‌شود.

2.7/5 - (3 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *