معرفی دانشگاه رایرسون کانادا

تحصیل در یکی از دانشگاه‌های برتر دنیا رویای بسیاری از جوانان کشورهای جهان سومی و در حال توسعه است. وجود دانشگاه‌هایی با رتبه‌های برتر در کشور کانادا، مشوق بسیاری از جوان برای مهاجرت کانادا و اخذ اقامت آن از راه درخواست ویزای تحصیلی خواهد بود.

شهر تورنتو در استان انتاریو یکی از بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای کانادا محسوب می‌شود که دانشگاه‌های مختلفی را در خود جای داده است.دانشگاه رایرسون نیز یکی از دانشگاه‌های واقع در این شهر است که درصد بالایی از دانشجویان آن را افراد خارجی و دانشجویان بین ‌المللی تشکیل می‌دهند.

اگر قصد دارید در یکی از دانشگاه‌های مدرن کشور کانادا به تحصیل بپردازید و رایرسون یکی از انتخاب‌های پیش روی شما است، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید و با جنبه‌های مختلف تحصیل در این دانشگاه آشنا شوید.

 

معرفی اجمالی دانشگاه رایرسون

هسته اولیه این دانشگاه در سال 1847 توسط فردی به نام اگرت رایرسون بنا نهاده شد. در سال‌های اولیه تاسیس، این موسسه به‌عنوان یک مرکز تربیت معلم فعالیت می‌کرد که در سال 1948، طی فراز و فرودهای بسیار زیاد و با حفظ اعتبار و نام خود به یک دانشگاه صنعتی تبدیل شد. سپس در سال 1966 به دانشگاه پلی تکنیک تغییر نام داد.

پس از تبدیل شدن آن به یک دانشگاه پلی تکنیک، امکان تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی یعنی کارشناسی ارشد و دکتری نیز به دانشگاه نام برده اضافه شد که به دانشجویان فارغ‌التحصیل در این مقاطع، مدرک معتبر نیز ارائه می‌داد.در نهایت در سال 2001 دانشگاه پلی تکنیک رایرسون به دانشگاه جامع رایرسون تغییر نام داد و توانست جزو دو دانشگاه کانادایی باشد که در زمینه تدریس و آموزش رشته هوا و فضا، فعالیت دارد.

جالب است بدانید برای دانشجویانی که از شرایط مناسب حضور در کلاس‌ها برخوردار نیستند، امکانی فراهم شده است تا بتوانند مدرک و گواهینامه پایان تحصیلات خود را از دانشگاه رایرسون به‌صورت آنلاین یا با تکیه بر آموزش از راه دور دریافت کنند.

دانشکده‌های دانشگاه رایرسون

این دانشگاه در حال حاضر در بیش از 100 رشته تحصیلی در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو دارد که هر یک از این رشته‌ها، زیر مجموعه یکی از 6 دانشکده آن هستند. دانشکده‌های دانشگاه رایرسون را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

1. دانشکده هنر

دانشکده هنر یکی از 6 دانشکده دانشگاه رایرسون است که در آن 11 رشته علوم انسانی و علوم اجتماعی تدریس می‌شوند. این رشته‌ها عبارت هستند از:

 • جرم‌شناسی
 • انگلیسی
 • جغرافیا
 • تاریخ
 • علوم سیاسی
 • هنر و مطالعات معاصر
 • اقتصاد
 • زبان‌های مختلف و ادبیات
 • روانشناسی
 • جامعه‌شناسی
 • فلسفه

2. دانشکده مدیریت

دانشکده مدیریت دانشگاه رایرسون که به دانشکده تد راجرز مشهور است، یکی از بزرگ‌ترین موسسه‌های بازرگانی و کارآفرینی در کانادا محسوب می‌شود. این دانشکده در زمینه‌های مختلف بازرگانی و کارآفرینی در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، دانشجو می‌پذیرد.

فهرست زیر، اسامی گروه‌هایی هستند که به‌طور مستقیم در این دانشکده آموزش داده می‌شوند:

 • مدیریت فناوری تجارت
 • مدیریت خرده فروشی
 • مدیریت کسب‌وکار
 • مدیریت گردشگری
 • مدیریت مالی و حسابداری

دانشکده مدیریت دانشگاه رایرسون در سال 2013 اقدام به تاسیس یک دانشکده مستقل حسابداری و امور مالی کرد که در حال حاضر رشته حسابداری و زیرشاخه‌های آن‌ به‌طور مستقل در دانشکده تازه تاسیس شده، تدریس می‌شوند.

معرفی دانشگاه رایرسون کانادا

3. دانشکده خدمات اجتماعی

دانشکده خدمات اجتماعی این دانشگاه در زمینه آموزش رشته‌های علوم بهداشت و خدمات اجتماعی فعالیت دارد و شامل برنامه‌های مختلفی می‌شود. گروه‌های زیر در دانشکده خدمات اجتماعی رایرسون آموزش داده می‌شوند:

 • مامایی
 • پرستاری
 • مطالعات کودک
 • پیشرفت جامعه
 • بهداشت
 • عدالت اجتماعی
 • برنامه‌ریزی شهری

4. دانشکده علوم پایه

دروس و رشته‌های علوم پایه از جمله ریاضی، شیمی، علوم کامپیوتر، فیزیک، زیست، علوم زیست پزشکی و پزشکی در این دانشکده تدریس می‌شوند که این رشته‌ها برای دوره کارشناسی تعریف شده‌اند.
دانشکده علوم پایه برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز برنامه‌هایی را مانند علوم محاسبات، پزشکی و مطالعات بیومولکولی ارائه می‌دهد.

5. دانشکده ارتباطات و طراحی

در دانشکده ارتباطات دانشگاه رایرسون، 13 گروه کارشناسی و 7 گروه کارشناسی ارشد به‌صورت تخصصی تدریس می‌شوند که بعضی از این رشته‌ها شامل رسانه، مطالعات مد، ارتباطات، عکاسی، روزنامه‌ نگاری، ارتباطات حرفه‌ای و رشته‌های مشابه خواهد شد.
لازم به ذکر است که گروه مد در این دانشکده جزو بهترین گروه‌های مد در سراسر کشور کانادا به‌شمار می‌آید.

6. دانشکده معماری و مهندسی

ششمین دانشکده دانشگاه رایرسون، دانشکده مهندسی و معماری است که جزو پرافتخارترین دانشکده‌های این دانشگاه نیز به‌حساب می‎‎‌آید.

در مجموع 29 گروه مختلف در این دانشکده حضور دارند که 9 گروه متعلق به دوره کارشناسی هستند، 15 گروه برای کارشناسی ارشد و 5 گروه باقی‌مانده را گروه‌های مقطع دکتری تشکیل می‌دهند.

جمعیت دانشجویان

با توجه به تفاوت در تعداد پذیرش دانشجویان مربوط هر سال، نمی‌توان رقم درست و دقیقی برای تعداد دانشجویان این دانشگاه عنوان کرد. اما طبق آخرین مطالعاتی که انجام شده است، می‌توان گفت براساس آمار فعلی حدود 48 هزار نفر در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

از این تعداد تقریبا 44 هزار نفر را دانشجویان مقطع کارشناسی و تعداد باقیمانده را دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری تشکیل می‌دهند.

همچنین در بیشتر دوره‌های این دانشگاه، تعداد دانشجویان زن بیشتر از تعداد مردها است. همواره عددی نزدیک به 3 الی 10 درصد دانشجویان دانشگاه را نیز دانشجویان خارجی شامل می‌شوند.

رتبه

دانشگاه رایرسون که یک دانشگاه معتبر در استان انتاریو کانادا محسوب می‌شود، توانسته است در رتبه‌بندی ملی و جهانی براساس معیارهای مختلف بررسی، جایگاه‌های ذکر شده در جدول زیر را به خود اختصاص دهد:

Shanghai

QS

Times

U.S

رتبه ملی

رتبه بین‌المللی

رتبه ملی

رتبه بین‌المللی

رتبه ملی

رتبه بین‌المللی

رتبه ملی

رتبه بین‌المللی

27

900_1000

26

801_1000

22

601_800

25

904

خوابگاه دانشجویی

دانشجویانی از سایر شهرهای کانادا یا دیگر کشورها، پذیرش دانشگاه رایرسون را به‌دست می‌آورند، می‌توانند به‌طور مستقل در سطح شهر تورنتو یک آپارتمان، پانسیون یا هر نوع محل اقامتی اجاره کنند و در آن ساکن شوند.

اما توجه داشته باشید که رایرسون یک دانشگاه دولتی شناخته می‌شود، به‌همین سبب به‌منظور رفاه و آسایش دانشجویان غیربومی، خوابگاه‌هایی در نظر گرفته است که دانشجویان با اقامت در آن‌ها می‌توانند علاوه‌بر صرفه‌جویی در هزینه‌های شخصی، از خدمات بسیار زیاد این مجموعه‌ها از جمله سالن‌های غذاخوری یا ورزشی استفاده کنند.

اسامی بعضی از خوابگاه‌های این دانشگاه به شرح زیر است:

 • Pitman Hall (PIT)
 • Daphne Cockwell Complex (DCC)
 • HOME Residence
 • International Living & Learning Center (ILC)

شهریه دانشگاه

لازمه تحصیل در دانشگاه رایرسون، پرداخت شهریه مشخصی است که در شرایط مختلف متفاوت خواهد بود. عواملی که ممکن است بر میزان شهریه تعیین شده برای دانشجو تاثیرگذار باشند عبارت هستند از:

 • هزینه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی یعنی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری متفاوت است.
 • شهریه تعیین شده برای دانشجویان خارجی معمولا بیشتر از شهریه دانشجویان بومی در نظر گرفته می‌شود.
 • رشته تحصیلی نیز در تعیین میزان شهریه تاثیرگذار است. هرچه دروس عملی یک رشته بیشتر باشند، میزان شهریه نیز بالاتر می‌رود.

کسانی که قصد دارند در دانشگاه رایرسون کانادا به تحصیل بپردازند، اما نمی‌خواهند در برابر آموزش خود هزینه‌ای زیادی پرداخت کنند، می‌توانند یکی از فاندهای تحصیلی این دانشگاه را به‌دست آورند.

رایرسون با هدف رفاه حال برخی از دانشجویان، بورسیه‌های مختلفی در نظر گرفته است که در بسیاری از موارد کل هزینه تحصیل و در موارد دیگری نیز بخشی از شهریه مقرر شده را پوشش خواهند داد.

شرایط پذیرش

شرایط پذیرش در رایرسون متشکل از چند مرحله کلی است که مراحل اولیه آن شامل ثبت درخواست آنلاین و فرم تکمیلی برای پذیرش در دانشگاه می‌شود.

متقاضیان پذیرش در این دانشگاه پس از تکمیل فرم‌ها، باید رشته‌های مورد نظر خود را انتخاب کرده و سپس مدارک لازم را به دانشگاه ارسال کنند.بهتر است بدانید که دانشگاه رایرسون یک دانشگاه انگلیسی زبان است، به‌همین دلیل اثبات تسلط بر زبان انگلیسی یکی از شروط لازم برای پذیرش در آن به‌شمار می‌آید.

 

دانشگاه‌های کشور کانادا از سیستم آموزشی دقیق و کارآمدی پیروی می‌کنند که این موضوع سبب شده است تا بسیاری از این دانشگاه‌ها بتوانند در عرصه‌های جهانی، جایگاه ویژه‌ای کسب کنند.دانشگاه رایرسون نیز یکی از دانشگاه‌های دولتی و انگلیسی زبان در استان انتاریو است که تحصیل در آن می‌تواند بر آینده شغلی شما تاثیر بسیار مثبتی داشته باشد.

ما در این مطلب شرایط کلی تحصیل در این دانشگاه را بررسی کردیم تا شما بتوانید محل تحصیل خود را با دید وسیع‌تری انتخاب کنید. با این‌حال فرآیند مهاجرت قوانین خاص خود را دارد که تنها با مشورت با یک وکیل مهاجرتی با آن‌ها آشنا خواهید شد.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *