اگر قصد مهاجرت به کانادا برای تحصیل را دارید، باید در ابتدا آشنایی کاملی با دانشگاه‌های این کشور داشته باشید. کشور کانادا دانشگاه‌های زیادی دارد که افراد برای تحصیل در این دانشگاه‌ها اقدام به مهاجرت و اخذ ویزای تحصیل در کانادا می‌کنند. شما باید بدانید که رشته مورد علاقه شما در کدام دانشگاه تدریس می‌شود و اطلاعات کاملی از مسائلی مانند زبان رسمی آن دانشگاه، شرایط خوابگاه‌ها و شرایط پذیرش دانشجو داشته باشید. پس از آن نیز باید برای اخذ پذیرش اقدام کنید.

در این مقاله به معرفی دانشگاه کبک در مونترآل می‌پردازیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

 

آشنایی با شهر کبک

اگر شما ویزای تحصیلی گرفته‌اید و قرار است به‌عنوان دانشجو به کانادا سفر کنید، باید با شهری که دانشگاه‌تان در آن قرار دارد آشنا باشید.استان کبک در کانادا تنها استانی به‌شمار می‌رود که زبان رسمی آن فرانسوی است. پس اگر شما قصد تحصیل در رشته‌‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، داشته باشید باز هم باید به زبان فرانسوی مسلط باشید.

البته موسسات و شهروندانی هستند که به زبان انگلیسی فعالیت می‌کنند. این موسسات بیشتر در غرب جزیره مونترآل واقع شدند.شهر کبک جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد که می‌توانید از دیدن آن‌ها لذت ببرید.

معرفی دانشگاه کبک

در پاییز سال 1968 اعتراضات گسترده‌ای توسط دانشجویان در کبک شکل گرفت. هدف از این اعتراضات ایجاد فرصت آموزشی برابر در تمام مناطق بود. در همین راستا دولت کبک با تاسیس چندین دانشگاه موافقت کرد که دانشگاه‌ مونترآل از این دانشگاه‌ها بود. مونترآل از 4 دانشگاه تشکیل شده است که دانشگاه کبک یکی از آن‌ها است. تدریس در این دانشگاه به دو زبان انگلیسی و فرانسوی انجام می‌شود اما زبان رسمی آن فرانسوی است.

هم‌اکنون بیش از 39 هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل می‌کنند و هر روز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود.

دانشکده‌های دانشگاه کبک در مونترآل

اگر قصد تحصیل در رشته علوم پایه را دارید می‌توانید برای اخذ پذیرش در این دانشگاه اقدام کنید.

این دانشگاه در دانشکده‌های زیر دانشجو می‌پذیرد:

  • دانشکده علوم
  • دانشکده هنر
  • دانشکده ادبیات
  • دانشکده ارتباطات
  • دانشکده مدیریت
  • دانشکده علوم انسانی

بعد از این‌که مطمئن شدید که دانشگاه انتخابی شما رشته موردنظر را دارد باید مراحل اخذ پذیرش را طی کنید و به‌عنوان دانشجو در این دانشگاه شروع به تحصیل کنید.

معرفی دانشگاه کبک در مونترآل

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش کارشناسی در دانشگاه کبک

اولین اقدامی که باید پس از انتخاب دانشگاه انجام دهید فرستادن مدارک برای اخذ پذیرش در آن است. پس از ارسال مدارک دانشگاه مدارک شما را ارزیابی می‌کند و در صورت تایید مدارک، ادامه مراحل را باید طی کنید.

مدارکی که باید ارسال کنید شامل موارد زیر می‌شوند:

مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی
ریزنمرات مقاطع قبلی به‌صورت رسمی و ترجمه شده
مدرک زبان فرانسوی
مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در رشته‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.
توجه کنید که برای پذیرش در این دانشگاه‌ها باید معدل بالایی داشته باشید زیرا پذیرش در این دانشگاه‌ها با شرط معدل انجام می‌شود.

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش کارشناسی ارشد در دانشگاه کبک

این مقطع در کانادا مانند ایران در دو سال برگزار می‌شود.

برای پذیرش در این مقطع باید مدارک زیر را ارائه دهید:

مدارک کارشناسی و ریزنمرات مقاطع قبلی به‌صورت ترجمه شده
مدرک زبان انگلیسی و زبان فرانسوی
مقالات علمی معتبر و بین‌المللی در صورت دارا بودن
رزومه تحصیلی و شغلی
توصیه‌نامه و انگیزه‌نامه
در این مقطع مانند مقطع کارشناسی شرط معدل وجود دارد و باید معدل خوبی در کارشناسی داشته باشید.

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش دکتری در دانشگاه کبک

مانند دو مقطع قبلی برای اخذ پذیرش در این مقطع باید مدارک زیر را ارسال کنید:

مدرک زبان انگلیسی و فرانسوی
رزومه تحصیلی
مدرک کارشناسی ارشد و ریزنمرات مقاطع قبلی به‌صورت ترجمه شده
مقالات علمی معتبر و بین‌المللی
انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه
مدارک زبان مورد پذیرش در دانشگاه کبک
همان‌طور که گفتیم زبان اصلی در این دانشگاه زبان فرانسوی است اما اگر قصد تحصیل در رشته‌های زبان انگلیسی را داشته باشید باید به این زبان نیز مسلط باشید.

همراه مدارکی که برای دانشگاه ارسال می‌کنید باید مدرک زبان فرانسوی با سطح C1 یا C2 ارائه دهید. برای رشته‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند هم باید مدرک زبان انگلیسی با حداقل نمره آیلتس 6 و تافل 80 را ارسال کنید.

کلاس‌های رایگان فرانسه در کبک

در این استان کلاس‌هایی به‌صورت رایگان برگزار می‌شود و دانشجویان و کارکنان دانشگاه به‌همراه همسران خود می‌توانند در این کلاس‌ها شرکت کنند. شرکت در این کلاس‌ها کمک زیادی به دانشجویان می‌کند. زیرا همان‌طور که گفتیم زبان رسمی کبک فرانسوی است و برای برقراری ارتباط با مردم و تحصیل بدون مشکل در دانشگاه باید تسلط کافی به این زبان داشته باشید.

شرکت در دوره‌های رایگان زبان فرانسوی که توسط دولت برگزار می‌شود، شانس دریافت اقامت دائم کانادا را افزایش می‌دهد.

ددلاین پذیرش در دانشگاه کبک

اگر سایت‌ها و مقالات مربوط به مهاجرت را مطالعه کرده باشید، حتما کلمه ددلاین به چشمتان خورده است و برایتان این سوال مطرح شده است که معنی این کلمه چیست و چه کاربردی دارد؟

از نظر لغوی کلمه ددلاین به معنی ضرب‎‌الجعل است اما در بحث مهاجرت و دریافت ویزا برای آخرین مهلت ارسال درخواست پذیرش به‌کار می‌رود.هر دانشگاهی ددلاین مخصوص به خود را دارد. بهتر است برای ترم تحصیلی موردنظر به وب‌سایت دانشگاه انتخابی مراجعه کنید و اطلاعات کامل را دریافت کنید.

شهریه دانشگاه کبک

یکی از دغدغه‌های اصلی هر مهاجری هزینه‌های تحصیل و اقامت او در کانادا است. بهتر است قبل از اقدام برای اخذ ویزا اطلاعاتی درباره شهریه و هزینه‌های اقامت کسب کنید.شهریه دانشگاه به عوامل مختلفی مانند رشته تحصیلی و مقطع آن بستگی دارد.

در ادامه شهریه‌های چند مقطع را برای شما لیست می‌کنیم اما بهترین مرجع برای کسب دقیق اطلاعات شهریه، وب‌سایت دانشگاه است یا می‌توانید از کمک یک وکیل مهاجرتی استفاده کنید.

مقطع تحصیلی لیسانس: شهریه دانشجویان بین‌المللی بین 18 تا 24 هزار دلار
مقطع MBA: شهریه برای دانشجویان بین‌المللی 19.8 هزار دلار
مقطع فوق‌لیسانس بدون تز: شهریه برای دانشجویان بین‌المللی در یک سال و 21 واحد، 15 هزار دلار
مقطع فوق لیسانس بدون تز: شهریه برای دانشجویان بین‌المللی در دو سال و 24 واحد، 13.2 هزار دلار
مقطع فوق‌لیسانس با تز: شهریه برای دانشجویان بین‌المللی در یک سال و 21 واحد، 21.1 هزار دلار
مقطع فوق‌لیسانس با تز: شهریه برای دانشجویان بین‌المللی در دو سال و 24 واحد، 7.4 هزار دلار
مقطع دکتری: در سال اول 3.8 هزار دلار، سال دوم 3.8 هزار دلار، سال سوم 2.7 هزار دلار و سال چهارم 500 دلار
بورسیه‌های دانشگاه کبک
این دانشگاه نیز مانند سایر دانشگاه‌ها در هر ترم با شرایطی که در ادامه بیان می‌کنیم، تعدادی دانشجو را به‌صورت بورسیه می‌پذیرد.

شرایط بورسیه دانشگاه کبک در مقطع دکتری
این بورسیه به دانشجویان بین‌المللی اختصاص دارد و تنها درصورتی به دانشجو تعلق می‌گیرد که اقامت دائم کانادا یا شهروندی آن را نداشته باشد.در هر سال حداکثر کمک هزینه 12 هزار دلار است و در کل 36 هزار دلار به بورسیه تعلق می‌گیرد. اگر دانشجو بورسیه تحصیلی کانادا را دریافت کند، حق دریافت کمک هزینه از سایر بورسیه‌ها را ندارد.

تمدید بورسیه فقط درصورتی امکان‌پذیر است که صلاحیت دانشجو تایید شود. در غیر این صورت بورسیه دانشجو قطع می‌شود.

شرایط بورسیه برای مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد
این بورسیه که با نام study without borders شناخته می‌شود فقط دو عدد با ارزش هزار دلار است. بورسیه در این مقطع به دانشجویان تمام‌وقت اختصاص دارد و به کشورهای درحال توسعه مانند خاورمیانه تعلق می‌گیرد.اخذ این پذیرش با کسب نمره 2.6 از 4.3 در مقطع قبلی امکان‌پذیر است و هدف آن حذف هزینه‌هایی است که دانشجویان بین‌المللی اضافی پرداخت می‌کنند.

سایت دانشگاه کبک
معتبرترین و رسمی‌ترین سایتی که برای رفع ابهامات خود می‌توانید از آن کمک بگیرید، وب‌سایت خود دانشگاه کبک است. این سایت به نشانی uqam.ca تمام اطلاعاتی را که شما نیاز دارید در اختیارتان می‌گذارد.سایت دانشگاه به‌روزترین اطلاعات را در اختیار شما می‌گذارد، پس در مرحله اول قبل از هر اقدامی سایت دانشگاه انتخابی را بررسی کنید.

یکی از فکرهایی که هر جوان ایرانی ممکن است در سر داشته باشد، مهاجرت به یک کشور پیشرفته است. برای مهاجرت راه‌های مختلفی وجود دارد که شاید بهترین و امن‌ترین آن، مهاجرت تحصیلی باشد.کانادا یکی از مهاجرپذیرترین کشورها است و عده زیادی هرساله برای تحصیل به این کشور مهاجرت می‌کنند.در این مقاله شما را با دانشگاه کبک در مونترآل آشنا کردیم و شرایط پذیرش در مقاطع مختلف این دانشگاه را بررسی کردیم.

شهریه‌های دانشگاه در مقاطع مختلف را بیان کردیم اما باید به این نکته توجه کنید که تمام هزینه‌های شما به شهریه دانشگاه ختم نمی‌شود و هزینه‌های حمل‌ونقل، اقامت، غذا و موارد دیگر نیز از هزینه‌های مهاجرت کانادا محسوب می‌شود.اگر رشته تحصیلی موردنظر شما در دانشگاه کبک تدریس می‌شود و شرایط اخذ پذیرش را دارید، این مهاجرت می‌تواند تجربه جالبی برای شما باشد. در ضمن بعد از تحصیل و اخذ مدرک دانشگاه کانادا می‌توانید در صورت تمایل برای دریافت ویزای کار اقدام کنید و مدت بیشتری در این کشور اقامت داشته باشید.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *