برای تحصیل آلمان یا کانادا را انتخاب کنیم

قرارگیری سر دوراهی انتخاب بین تحصیل در آلمان یا کانادا، یکی از سخت‌ترین لحظاتی است که افراد علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه‌های برتر دنیا با آن مواجه می‌شوند.برخی از افرادی که قصد دارند با مهاجرت کانادا یا آلمان آینده‌ تحصیلی روشنی برای خود بسازند، همواره با این سوال مواجه خواهند شد که کدام یک از این دو کشور برای تحصیل مناسب‌تر است؟

هر دو کشور کانادا و آلمان جزو بهترین کشورهای جهان برای تحصیل هستند اما شرایط تحصیل و زندگی در این دو کشور با یکدیگر تفاوت‌هایی دارد. این تفاوت‌ها سبب شده‌اند تا برای برخی از افراد کانادا و برای گروه دیگری آلمان گزینه مناسب باشد.

ما در این مطلب قصد داریم با بررسی همه جانبه تحصیل در آلمان یا کانادا، شما را در گرفتن بهترین و مناسب‌ترین تصمیم یاری کنیم. پس تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

 

تحصیل در آلمان یا کانادا؟

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم شرایط متفاوت تحصیل در آلمان یا کانادا و سازگاری شما با این شرایط می‌تواند یکی از این دو کشور را به بهشت تحصیلی شما تبدیل کند. معیارهای مختلف برای مقایسه شرایط تحصیل در کانادا یا آلمان از قرار زیر هستند:

1. ویزا

یکی از مولفه‌های اصلی برای انتخاب تحصیل در آلمان یا کانادا، شرایط دریافت ویزای این دو کشور است. روند درخواست ویزا و پذیرش آن از سوی سفارتخانه برای هر دو کشور تقریبا فرقی ندارد. به عبارت دیگر سختی‌های آن یکسان است و برای عبور از آن‌ها، به صبر بالا و مدارک بدون نقص نیاز دارید.

از سوی دیگر باید توجه داشته باشید که درباره کانادا، مراجعه اولیه به سفارتخانه برای درخواست ویزا ممکن است اندکی مشکل باشد.کشور کانادا در ایران سفارتخانه ندارد، به‌همین دلیل متقاضیان دریافت ویزا باید به یک کشور دیگر که سفر به آن نیازمند ویزا نیست و سفارتخانه کانادا در آن قرار دارد، مراجعه کنند.

کسانی که کانادا را برای تحصیل انتخاب می‌کنند باید قبل از درخواست ویزا، پذیرش یا بورسیه یک دانشگاه کانادایی را به‌دست آورده باشند. اما متقاضیان تحصیل در آلمان می‌توانند یکی از سه نوع ویزای زیر را انتخاب کنند:

ویزای متقاضی تحصیل در آلمان برای افرادی صادر می‌شود که باید پذیرش حضوری یک دانشگاه آلمانی را کسب کنند. این افراد پس از گرفتن پذیرش دانشگاه، باید ویزای خود را به ویزای تحصیلی تغییر دهند.
ویزای تحصیلی برای افرادی صادر می‌شود که از قبل، پذیرش یا بورسیه یک دانشگاه آلمانی را به‌دست آورده‌اند.
ویزای دوره زبانی ویژه افرادی است که با هدف گذراندن دوره‌های زبان آلمانی عازم این کشور می‌شوند.

 

2. اقامت پس از تحصیل

از دیگر نکات حائز اهمیت درباره تحصیل در آلمان یا کانادا، اقامت پس از تحصیل است. دانشجویانی که تحصیلات خود را در کشور کانادا به پایان می‌رسانند، می‌توانند به‌مدت سه سال در این کشور، به کار بعد از تحصیل مشغول شوند.

اگر فرد فارغ‌التحصیل شده از دانشگاه‌های کانادا پس از انقضای این مدت نیز مایل به ادامه زندگی و کار کردن در کانادا باشد، می‌تواند اقامت دائم این کشور را از طریق برنامه تجربه کاری اکسپرس اینتری به‌دست آورد.از سوی دیگر کسانی که دوره تحصیلات خود را در دانشگاه‌های کشور آلمان به پایان می‌رسانند، تنها تا یک سال مجوز ماندن و کار در آلمان را بدون داشتن ویزای کاری خواهند داشت.

پس از گذشت این یک سال اگر افراد تصمیم بر اقامت دائم آلمان داشتند، می‌توانند اقامت خود را از طریق درخواست ویزای کاری آلمان، به اقامت دائم تبدیل کنند.برای علاقه‌مندان به زندگی در آلمان راه دیگری نیز وجود دارد. این راه که تحت عنوان گرفتن کارت آبی اتحادیه اروپا شناخته شده، تنها به افراد فارغ‌التحصیل دانشگاهی واگذار می‌شود که در زمینه فعالیت خود استعداد و مهارت فراوانی دارند.

به‌عبارت دیگر دانشجویانی که در یکی از دانشگاه‌های آلمان تحصیل می‌کنند اگر مهارت بالای خود را به ‌اثبات برسانند و بر زبان آلمانی تسلط کافی داشته باشند، می‌توانند به ‌مدت چهار سال در یکی از موسسه‌های این کشور مشغول به‌کار شوند.

سر رسید انقضای این مدت برای دارندگان کارت آبی پایان کار نیست. بلکه اگر این افراد در طول دوره 4 ساله فعالیت خود اعتماد کارفرما و موسسه مربوطه را جلب کرده باشند، می‌توانند اقامت دائم آلمان را بدون مواجه شدن با سختی خاصی دریافت کنند.

 

3. زبان و فرهنگ

همان‌طور که می‌دانید کشور آلمان کشوری با سابقه پرورش مکتب نازی است و برخی از افراد ساکن در این کشور هنوز به این مکتب عقیده دارند. البته این به ‌معنی تعمیم دادن نژادپرستی به همه آلمانی‌ها نیست اما ممکن است هنوز وجود این عقیده در میان برخی از افراد، موجب رنجش سایر نژادها و مهاجران شود.

در نقطه مقابل آلمان، کانادا کشوری مهاجرپذیر است که درصد بالایی از افراد ساکن آن را مهاجرانی از سراسر دنیا تشکیل می‌دهند. این فرهنگ انتخاب از بین تحصیل در آلمان یا کانادا را برای بسیاری از افراد آسان‌تر کرده و آ‌ن‌ها را به‌سوی قاره آمریکا رهسپار می‌کند.

همچنین با توجه به این نکته که زبان رسمی این کشور آلمانی است، برای پذیرش در بیشتر دانشگاه‌های آلمان، تسلط بر زبان آلمانی یک شرط اساسی محسوب می‌شود.
در کشور کانادا زبان‌های انگلیسی و فرانسوی به‌عنوان زبان رسمی کشور شناخته می‌شوند و با توجه به این مساله که یادگیری زبان انگلیسی آسان‌تر از آلمانی است، گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های انگلیسی زبان کانادا با دشواری کمتری مواجه خواهد بود.

 

4. زمینه اشتغال

از دیگر فاکتورهای مهم برای بررسی انتخاب تحصیل در آلمان یا کانادا، زمینه اشتغال بعد از تحصیل است. هر دو کشور کانادا و آلمان با نرخ پایینی از بیکاری مواجه هستند و در آن‎‌ها فرصت‌های زیادی برای یافتن شغل مرتبط با رشته تحصیلی وجود دارد.

نکته حائز اهمیت درباره اشتغال در در کانادا یا آلمان، رواج و اهمیت رشته‌های تحصیلی در این دو کشور است. در کانادا رشته‌هایی مانند علوم کامپیوتر، مدیریت کسب‌وکار، پرستاری و مهمانداری جزو رشته‌های با اهمیت بالا محسوب می‌شوند که از بازار کار مناسبی برخوردار هستند.
آلمانی‌ها بیشتر به رشته‌های مهندسی و فنی علاقه دارند و برای این رشته‌ها بازار کار مناسبی ایجاد می‌کنند.

 

5. شهریه دانشگاه و هزینه زندگی

از دیگر معیارهای بسیار مهم برای بررسی تحصیل در آلمان یا کانادا، هزینه زندگی و شهریه دانشگاه‌های این دو کشور است.
صرف نظر از این موضوع که شهریه تعیین شده توسط هر دانشگاه متفاوت از دیگری است، اگر بخواهیم دو کشور کانادا و آلمان را به‌طور کلی از نظر شهریه قابل پرداخت مقایسه کنیم، به نتایج زیر دست خواهیم یافت:

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کشور کانادا بالاتر از آلمان است.
شهریه بعضی از دانشگاه‌های معتبر آ‌لمانی بسیار ناچیز و در مواردی رایگان است.
همچنین هزینه کلی زندگی در آلمان کمتر از کانادا برآورد می‌شود. به‌همین دلیل برای افرادی که قصد ندارند بابت آسایش و تحصیل خود هزینه بالایی بپردازند، آلمان گزینه بهتری به‌شمار می‌آید.

برای تحصیل آلمان یا کانادا را انتخاب کنیم

6. روش تدریس

روش‌ تدریس اساتید کانادایی با آلمانی‌ها تفاوت دارد و این موضوع یک مساله مهم برای بررسی تحصیل در آلمان یا کانادا به‌حساب می‌آید.

در بیشتر دانشگاه‌های کانادا سعی می‌کنند با ایجاد شرایط کار برای دانشجو، درگیر کردن او در مباحث کلاسی و انجام تکالیف سنگین، فرد را برای ورود به بازار کار در آینده آماده کنند.

در دانشگاه‌های آلمانی علاوه‌ بر تمرکز بر تدریس علوم مورد نیاز، سمینارها و همایش‌های مختلفی برگزار می‌شوند که هدف اصلی آن‌ها افزایش دانش و علم دانشجویان است.

 

7. آب‌وهوا

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر انتخاب تحصیل در آلمان یا کانادا، آب‌وهوای غالب بر این کشورها است. کانادا با وسعت بالایی که دارد، آب‌وهواهای مختلفی را از معتدل تا سرد در خود جای می‌دهد. بعضی از استان‌های این کشور زمستان‌های سرد و طولانی و تابستان‌های خنک و کوتاه مدت دارند.

همچنین بیشتر مناطق جنوبی این کشور را شهرها و روستاهایی با آ‌ب‌وهوای معتدل تشکیل می‌دهند که دمای هوا در زمستان‌های برفی آن‌ها بسیار پایین نمی‌رود و تابستان‌های خنک و متعدل دارند.

در مقابل آلمان یک کشور چهار فصله با زمستان‌هایی سرد و تابستان‌های نسبتا گرم است. دمای هوا در بعضی از روزهای تابستان در آلمان تا 30 درجه سانتی‌گراد نیز خواهد رسید که در مقایسه با تابستان‌های کانادا بیشتر است.

 

تحصیل در آلمان یا کانادا یک انتخاب سخت و مهم است که در آینده فرد تاثیر بسیار زیادی دارد. ما در این مطلب دو کشور را از منظرهای مختلفی با یکدیگر مقایسه کردیم تا علاقه‌مندان به مهاجرت تحصیلی ، مناسب‌ترین گزینه را با توجه به شرایط و علایق خود انتخاب کنند.

اما همان‌طور که باید متوجه شده باشید کانادا در زمینه‌های زیادی برتری‌هایی دارد و بنابراین توصیه می‌کنیم پیش از اقدام به دریافت ویزا و مهاجرت به این کشور با یک وکیل مجرب مشورت کنید تا از قوانین آگاهی یابید.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *