تحصیل در اروپا یا کانادا

بسیاری از مهاجرانی که قصد دارند کشور خود را ترک کنند و برای تحصیل به کشور دیگری بروند، درابتدا ممکن است دچار سردرگمی شوند و ندانند باید کدام کشور را برای مهاجرت برگزینند.این اتفاق امری بسیار طبیعی است و احتمال دارد برای هر شخصی پیش بیاید. تحصیل در اروپا یا کانادا دوراهی است که بر سر راه بسیاری از مهاجران قرار می‌گیرد.

اروپا قاره‌ای بسیار پیشرفته با امکانات فوق‌العاده زیاد است. از طرفی کانادا نیز یکی از بهترین، بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا به‌شمار می‌رود که سطح آموزش و رتبه علمی بسیار بالایی در بین سایر کشورهای جهان دارد.این ویژگی‌ها تصمیم را برای افراد سخت می‌کنند. به‌همین علت تصمیم گرفتیم تا درباره تحصیل در اروپا یا کانادا، مزایا و معایب تحصیل و زندگی در آن‌ها صحبت کنیم.

شما نیز اگر برای انتخاب محل تحصیل خود پس از مهاجرت دچار تردید شده‌اید تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید تا بتوانید یک تصمیم درست در این مورد بگیرید.

 

تحصیل در اروپا یا کانادا

برای این‌که بتوان متوجه شد کدام یک از این دو مقصد مناسب‌تری برای ادامه تحصیل افراد است، باید اروپا و کانادا را از جنبه‌های مختلفی مورد بررسی قرار داد. از طرفی باید فراموش نکنید اروپا یک کشور نیست و مقاصد تحصیلی زیادی در آن یافت می‌شوند. بنابراین نمی‌توان به‌صورت کامل این دو را با یکدیگر مقایسه کرد. اما اجازه دهید از چند معیار به این دو نگاهی بیاندازیم.

مقایسه کلی اروپا و کانادا

اروپا به‌نوعی یک شبه جزیره است و از سه سمت به دریا و اقیانوس منتهی می‌شود. این قاره جمعیتی بالغ بر 741 میلیون نفر را در خود جای می‌دهد و از 44 کشور تشکیل شده است.

آب‌وهوای این قاره در تابستان بسیار خنک و مطبوع و در زمستان سرد است. بهترین زمان برای سفر به اروپا فصل‌های پاییز و بهار هستند.

در اروپا مردمان هر کشور با زبان مختص به خود حرف می‌زنند، بنابراین برای تحصیل در هر کشور اروپایی باید علاوه بر یادگیری زبان انگلیسی به یادگیری زبان رسمی آن کشور نیز بپردازید.کانادا دومین کشور بزرگ دنیا است و در شمال قاره آمریکا قرار دارد. در این کشور بیش از 38 میلیون نفر زندگی می‌کنند که هر کدام از آن‌ها از فرهنگ‌ها و کشورهای مختلف در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

در شمال کانادا به دلیل مجاورت به قطب شمال، آب‌وهوای بسیار سردی حاکم است اما در قسمت‌های جنوبی آن از سرمای هوا کاسته می‌شود و هوا معتدل‌تر خواهد شد.زبان رسمی این کشور انگلیسی و فرانسوی است. با این‌حال دانستن یکی از این زبان‌ها برای ورود به کانادا کفایت می‌کند و دیگر لازم نیست به زبانی غیر از این دو تسلط پیدا کرد.

کانادا بزرگ‌ترین کشور مهاجرپذیر در دنیا است که با استفاده از قوانین خود مهاجران زیادی را از روش‌های تحصیل، کار، سرمایه‌گذاری و تدابیر دیگر جذب می‌کند.کانادا کشوری است که از لحاظ اقتصادی قدرت بسیار زیادی نسبت به قاره اروپا دارد. با وجود این بعضی از کشورهای اروپایی نیز مانند نروژ، سوئیس، اتریش و ایسلند اقتصاد پیشرفته‌تری نسبت به کانادا دارند.

تحصیل در اروپا
قاره اروپا به دلیل داشتن کشورهای مختلف که در زمینه آموزش از رتبه علمی بالایی برخوردار هستند، به یکی از مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است.

از جمله کشورهایی اروپایی که از مقاصد تحصیلی به‌شمار می‌روند می‌توانیم از آلمان، ایتالیا، فرانسه و اوکراین نام ببریم. این مقاصد سالانه میزبان زیادی از دانشجویان بین‌المللی هستند. افرادی که می‌خواهند در دانشگاه‌های این کشورها تحصیل کنند، باید ویزای تحصیلی و پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه معتبر داشته باشند.

ویزای کشورهای اروپایی برخلاف کانادا از نوع شینگن است و دارندگان این نوع ویزا می‌توانند در طول مدت زمان تحصیل خود در اروپا به 25 کشور اروپایی دیگر نیز سفر کنند.

از آن‌جایی که نوع ویزای تحصیلی اروپا شینگن است، بنابراین برای دریافت این ویزا سخت‌گیری‌های زیادی گرفته می‌شود. به‌همین علت باید توجه داشته باشید که مدارک شما بدون کوچک‌ترین نقصی باشند تا مشکلی بر سر راه دریافت ویزا برایتان رخ ندهد.

هزینه تحصیل در بعضی از دانشگاه‌های کشورهای اروپایی بسیار پایین است. البته این ویژگی مختص به دانشگاه‌های دولتی است که پذیرش در آن‌ها نیز کار نسبتا سختی به‌حساب می‌آید.با این‌که برای تحصیل در کشورهای اروپایی به ویزای شینگن نیاز است اما بعضی دیگر از این کشورها ویزای مختص به خود را دارند و دیگر نیازی به ویزای شنگن نخواهد بود.

از جمله این کشورها می‌توان اوکراین را نام برد. برای تحصیل در اوکراین باید ویزای تحصیلی مختص به این کشور را دریافت کنید. مراحل دریافت این ویزا نسبت به ویزای شنگن بسیار راحت‌تر است.

مزایای تحصیل در اروپا

تحصیل در اروپا یا کانادا مزایای خاص خود را دارند. در ادامه مزایای تحصیل در اروپا را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 • تحصیل در دانشگاه‌های بین‌المللی با سطح علمی بالا
 • دریافت مدرک تحصیلی با اعتبار بالا
 • سیستم آموزش با کیفیت بالا
 • انجام کار دانشجویی در زمان تحصیل
 • دریافت بورسیه تحصیلی
 • دریافت پذیرش تحصیلی رایگان
 • بهره بردن از جاذبه‌ها و مناظر طبیعی و توریستی در اروپا
 • زندگی در محیط چند فرهنگی
 • کار در بازار بین‌المللی
 • سفر به کشورهای حوزه شنگن در زمان تحصیل

تحصیل در کانادا
برای این‌که بدانیم تحصیل در اروپا یا کانادا چه شرایطی دارد، به بیان شرایط و مزایای تحصیل در کانادا می‌پردازیم.

در این کشور برای این‌که بتوانید در دانشگاه‌های کانادا درس بخوانید، به پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه‌های کانادا نیاز دارید.

در این مرحله شما باید تمام شرایط مورد نیاز برای پذیرش تحصیلی را داشته باشید و با انتخاب شهر و دانشگاه خود، به سایت دانشگاه مورد نظر بروید و ثبت‌نام انجام دهید. در این مرحله باید منتظر بمانید تا دانشگاه برای شما نامه پذیرش را ارسال کند.

شرایط پذیرش دانشجو در هر ایالت از کانادا متفاوت است و نمی‌توان به‌صورت کامل اطلاعاتی را در این باره در اختیار شما قرار داد، زیرا هر استان برای خود برنامه‌های متفاوتی در زمینه پذیرش دانشجوهای بین‌المللی را اجرا می‌کند.

با این‌حال به‌طور کلی برای ارسال فرم پذیرش دانشگاه باید مدارک زیر را آماده کنید:

داشتن فرم درخواست پذیرش دانشجو همراه با امضا
سوابق تحصیلی و رزومه دانشجویی فرد
ترجمه نمرات و ریز نمرات درسی
عکس جدید و رنگی
مدارک معتبر زبان فرانسوی یا انگلیسی
ترجمه مدارک تحصیلی فرد
نامه تمکن مالی
مدارک هویتی و داشتن اسکن و کپی از آن‌ها
با در دست داشتن مدارک بالا و مراجعه به سایت دانشگاه می‌توانید با پرداخت 100 الی 200 دلار کانادا به‌عنوان ادمیشن فی مدارک مورد نیاز را در سایت بارگذاری کنید.دانشجویان می‌توانند به‌صورت همزمان برای چند دانشگاه مختلف درخواست پذیرش بفرستند تا شانس موفقیت آن‌ها بالا رود. با این‌حال این کار هزینه‌بر خواهد بود و صرفه اقتصادی ندارد.

بعد از دریافت پذیرش تحصیلی نوبت به دریافت ویزای تحصیلی کانادا می‌رسد. در این شرایط باید به‌صورت آنلاین درخواست دریافت ویزا از کانادا را انجام دهید و با گذراندن مراحل دریافت ویزا، منتظر دریافت آن بمانید.

برای تحصیل اروپا یا کانادا را انتخاب کنیم؟

مزایای تحصیل در کانادا

 • هزینه مناسب تحصیل نسبت به اروپا
 • تحصیل در برترین و بهترین سیستم آموزشی دنیا
 • دریافت بورسیه تحصیلی
 • انجام کار موقت در زمان تحصیل
 • دریافت مدرک علمی بسیار معتبر که در سراسر دنیا اعتبار دارد.
 • درخواست پذیرش تحصیلی رایگان
 • بازار کار بین‌المللی و فعال
 • امکان دریافت اقامت دائم
 • تحصیل در بهترین دانشگاه‌های دنیا
 • تحصیل به زبان انگلیسی
 • بهره بردن از ویزای همراه و آمدن خانواده به کانادا در کنار دانشجو
 • رفاه اجتماعی و کیفیت بالای زندگی

تحصیل در اروپا یا کانادا، دو راهی است که بسیاری از دانشجویان بین‌الملل بر سر آن گیر کرده‌اند. به‌همین علت درباره تحصیل در اروپا یا کانادا به‌صورت جداگانه صحبت کردیم و از مزایای تحصیل در هر دو نقطه گفتیم.هر کدام از این مکان‌ها ویژگی‌های مختص به خود را دارند و نمی‌توان به‌طور کلی گفت که اروپا بهتر است یا کانادا.

برای این‌که بتوانید بین کانادا و اروپا یکی را انتخاب کنید، در مرحله اول باید شرایط خود را مورد بررسی قرار دهید.اگر می‌خواهید در کشوری درس بخوانید که به شما نزدیک است، اروپا گزینه بهتری خواهد بود. اما اگر می‌خواهید علاوه بر امکانات رفاهی، از سیستم آموزشی سطح بالا نیز بهره ببرید، کانادا بهترین انتخاب است.در هر صورت بهتر است برای مهاجرت کانادا یا اروپا به‌صورت دقیق اطلاعات کافی کسب کنید و از وکیل مهاجرتی با تجربه‌ای مشورت بگیرید تا جواب سوال‌هایتان را دقیق‌تر بگیرید.

5/5 - (4 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *