تحصیل در استرالیا یا کانادا

تحصیل در استرالیا یا کانادا

در این مقاله سعی شده هر آنچه را که برای تحصیل در استرالیا یا کانادا نیاز دارید را به صورت کامل بررسی و پوشش بدهیم و در این بخش قصد داریم از شرایط و همچنین مزایا و معایب آن نیز اطلاع دهیم و اگر سوالی دارید در انتها مقاله سوال خود را ثبت کنید و سریعا پاسخ خواهیم داد

پس برای کسب اطلاعات لازم تحصیل در استرالیا یا کانادا با ادامه‌ مقاله با ما همراه باشید.

برای بسیاری از افراد ادامه تحصیل در سطح آکادمیک و دانشگاهی، پل رسیدن به موفقت‌های شغلی و فردی در آینده است. اما فارغ‌التحصیلی و گرفتن مدرک از همه دانشگاه‌ها از اعتبار یکسانی برخوردار نیست.کشورهای پیشرفته و طراز اول دنیا توانسته‌اند با ایجاد محیط‌های آموزشی با سطح علمی بالا، رتبه‌های برتر سیستم آموزشی را از آن خود کنند. به‌همین دلیل بسیاری از جوانان آرزو دارند تا با مهاجرت کانادا یا سایر کشورهای پیشرفته، آینده‌ای روشن برای خود بسازند.

کشورهای استرالیا و کانادا همواره دو مقصد اصلی دانشجویانی بوده‌اند که کشور خود را با گرفتن ویزای تحصیلی و با هدف تحصیل در دانشگاه‌های برتر دنیا ترک کرده‌اند.برای بسیاری از این افراد انتخاب درست بین تحصیل در استرالیا یا کانادا کار آسانی نیست و تفاوت زندگی و تحصیل در این دو کشور انتخاب را برای آن‌ها بسیار سخت خواهد کرد.

ما در این مطلب قصد داریم با بررسی جنبه‌های مختلف مهاجرت تحصیلی و زندگی در این دو مقصد مهاجرتی، به شما کمک کنیم با دیدی وسیع و روشن محل تحصیل آینده خود را انتخاب کنید. پس تا انتها با ما همراه باشید.

 

تحصیل در استرالیا یا کانادا

دو کشور کانادا و استرالیا که جزو وسیع‌ترین کشورهای جهان هستند، توانسته‌اند با دستیابی به فناوری‌های روز دنیا و به‌کارگیری آن‌ها در جنبه‌های مختلف، کیفیت زندگی ساکنان خود را بسیار ارتقا دهند.

سیستم‌های آموزش عالی در این دو کشور با تمرکز بر تقویت علمی دانشجویان، از برترین سیستم‌های آموزشی در جهان هستند. از سوی دیگر هر ساله سازمان‌های مختلفی دانشگاه‌های سراسر دنیا را براساس معیارهای متفاوت مورد ارزیابی قرار می‌دهند و آن‌ها را رتبه‌بندی می‌کنند.

بسیاری از دانشگاه‌های کانادا و استرالیا همواره رتبه‌های برتر جهانی را از آن خود کردند و در صدر جداول امتیازبندی سراسری قرار گرفتند.

به‌طور قطعی نمی‌توان از بین تحصیل در استرالیا یا کانادا، یک مورد را به‌عنوان گزینه بهتر و برتر انتخاب کرد. برگزیدن یکی از این دو کشور برای تحصیل، به سنجش معیارها و ملاک‌های مختلفی بستگی دارد که ممکن است برای افراد متفاوت باشند.

اما مهم‌ترین آن‌ها که در تصمیم‌گیری درست به شما کمک می‌کنند عبارت هستند از:

 

1. اخذ ویزا
یکی از اولین نکاتی که هنگام درخواست برای تحصیل در استرالیا یا کانادا در ذهن متصور می‌شود، گرفتن اقامت این کشورها از طریق ویزای تحصیلی است.

باید این نکته را در نظر داشته باشید که کشور کانادا در داخل ایران سفارتخانه ندارد. به‌همین دلیل متقاضیان مهاجرت به این کشور باید درخواست ویزای خود را از طریق کنسولگری کانادا در یکی از کشورهای همسایه ارائه دهند.

سفرهایی که برای درخواست ویزا و طی مراحل مختلف آن باید انجام شوند، هزینه‌هایی بالایی برای فرد در پی دارند که باعث می‌شوند هزینه 150 دلاری (دلار کانادا) درخواست ویزا، صرفا بسیار بیشتر از مبلغ مقرر شده باشد.

در مقابل یکی از مزایای گرفتن ویزای استرالیا وجود داشتن سفارتخانه این کشور در شهر تهران است که شما را از سفر به کشورهای همسایه بی‌نیاز می‌کند. اما هزینه درخواست ویزا برای این کشور اندکی بیشتر از مبلغی است که برای کانادا ذکر کردیم.

کسانی که قصد دارند ویزای تحصیلی کشور استرالیا را به‌دست آورند، باید مبلغی نزدیک به 480 دلار آمریکا را به حساب کنسولگری واریز کنند.

در رابطه با اخذ ویزای این دو کشور یک تفاوت دیگر نیز وجود دارد. علی‌رغم صدور ویزا برای افراد خانواده دانشجو از جمله همسر یا فرزندان، همسران دانشجویان پذیرفته شده در کانادا می‌توانند به‌صورت تمام وقت مشغول به‌کار شوند، اما این مجوز در استرالیا بیشتر از 40 ساعت در هفته نیست.

 

2. کار پس از تحصیل
برخی از دانشجویان که کشور خود را با هدف تحصیل در استرالیا یا کانادا ترک می‌کنند، تمایل دارند پس از اتمام دوره تحصیل در آن کشور بمانند و در آن مشغول به کار شوند.

دانشجویان فارغ‌التحصیل در کانادا اجازه دارند پس از اتمام دوره تحصیلی، ویزای تحصیلی را به اشتغال پس از تحصیل تبدیل کنند و به ‌مدت سه سال در این کشور به فعالیت‌های درآمدزا مشغول شوند.

در نقطه مقابل این افراد، کسانی که در استرالیا تحصیل می‌کنند، تنها تا سقف دو سال مجوز اشتغال را در این کشور دارند.

دانشجویان هر دو کشور می‌توانند پس از گذشت دوره‌های نام‌برده، درخواست دریافت ویزای کاری را در کشور مورد نظر خود ثبت کنند و اقامت دائم این کشورها را به‌دست آورند.

با در نظر گرفتن این موضوع که کانادا کشور پهناوری است و نسبت جمعیت آن با نسبت مساحتش هم‌خوانی ندارد، یکی از اهداف مقامت آن جبران کمبود نیروی کار فعال خود با مهاجران تحصیلی است.

این موضوع برای کسانی که به‌دنبال اقامت دائم کانادا هستند یک امتیاز مثبت تلقی می‌شود که در استرالیا وجود ندارد. گرفتن اقامت دائم استرالیا پس از تحصیل، سخت‌تر است و به زمان طولانی‌تری نیاز دارد.

 

3. شهریه
افرادی که پذیرش یکی از دانشگاه‌های این دو کشور را به‌دست می‌آورند، موظف به پرداخت شهریه مشخصی هستند که برای دانشجویان خارجی تعیین می‌شود. این شهریه در دانشگاه‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است و از قاعده و الگوی خاصی پیروی نمی‌کند.

صرف نظر از اختلاف شهریه در دانشگاه‌های مختلف می‌توان گفت که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا به‌نسبت دانشگاه‌های استرالیا اندکی کمتر است. کسانی که نمی‌خواهند برای دوره تحصیل خود هزینه بیشتری بپردازند، بهتر است به ‌فکر پذیرش از دانشگاه‌های کانادا باشند.

 

4. بورسیه
بسیاری از دانشگاه‌های خارج از کشور از جمله دانشگاه‌های استرالیا و کانادا برای برخی از دانشجویان با شرایط ویژه، بورسیه‌های تحصیلی تعیین می‌کنند.

این بورسیه‌ها در دانشگاه‌های مختلف متفاوت هستند و در شرایطی کل هزینه تحصیل را تقبل می‌کنند. در موارد دیگری ممکن است بورسیه‌های تحصیلی تنها بخشی از هزینه تحصیل را تحت پوشش خود قرار دهند.

برای دریافت بورسیه تحصیل در استرالیا یا کانادا باید از شرایط ویژه‌ای برخوردار باشید که این شرایط در هر دانشگاه متفاوت از دیگری است. در مجموع دریافت بورسیه از دانشگاه‌های هر دو کشور امری ممکن و کمکی قلمداد می‌شود.

 

5. هزینه‌های زندگی
از دیگر فاکتورهایی که توجه به آن برای تحصیل در استرالیا یا کانادا اهمیت بالایی دارد، هزینه‌های زندگی روزمره در این دو کشور است.

کانادا یکی از گران‌ترین کشورهای جهان به‌شمار می‌آید، اما می‌توان گفت هزینه‌های زندگی در این کشور به‌نسبت استرالیا اندکی پایین‌تر است.

هزینه مسکن در شهرهای بزرگ این دو کشور مانند سیدنی و تورنتو بالا است اما این بالا بودن قیمت‌ها در استرالیا بیشتر به‌چشم می‌آید.

همچنین هزینه خورد و خوراک در استرالیا در مقایسه با کانادا بیشتر و بالاتر است. در کشور کانادا فروشگاه‌ها و رستوران‌های زیادی از ارائه تخفیف‌های دانشجویی استفاده می‌کنند که این موضوع به راحت شدن زندگی دانشجویی در این کشور کمک می‌کند.

 

6. آب‌وهوا
آب‌وهوا یکی از معیارهای اصلی و تاثیرگذار بر انتخاب تحصیل در استرالیا یا کانادا است. محیط زندگی افراد و آ‌ب‌وهوای غالب در آن منطقه بر تمام زوایای زندگی فرد اثر مستقیم دارد و حتی ممکن است باعث بالا رفتن یا پایین آمدن کارایی ذهن انسان‌ها شود.

کشور کانادا در نیم‌کره شمالی و نزدیک به قطب شمال قرار دارد، به‌همین خاطر هوای غالب در اکثر شهرهای آن سرد و مرطوب است. در مقابل استرالیا با قرارگیری در نیم‌کره جنوبی و برخورداری از آ‌ب وهوای معتدل، یک کشور با اقلیمی متفاوت شناخته می‌شود.

زمستان‌های کانادا همواره برفی با دمای میانگین زیر صفر هستند. اما مردم استرالیا در زمستان آب‌وهوای نسبتا معتدلی را تجربه می‌کنند و احتمال بارش برف بسیار کم و حتی نزدیک به صفر است.

برای افرادی که زندگی در محیط‌های برفی و سرد با تابستان‌های خنک را بر هوای گرم ترجیح می‌دهند، تحصیل در کانادا گزینه مناسب‌تری است . استرالیا بهشت کسانی به‌حساب می‌آید که از آب‌وهوای سرد و برفی گریزان هستند.

 

تصمیم برای تحصیل در استرالیا یا کانادا یک دو راهی بسیار سخت، پیش روی کسانی است که قصد دارند با ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر دنیا، برای خود آینده‌ای درخشان بسازند.تحصیل در هر یک از این دو کشور از مزایا و معایب متفاوتی برخوردار است که ما سعی کردیم با معرفی و بررسی معیارهای مختلف، به شما در تصمیم‌گیری نهایی کمک کنیم.

با توجه به نکات بالا در بیشتر جاها کفه سنگین ترازو به سمت کانادا بود. بنابراین توصیه می‌کنیم با مشورت با یک وکیل مهاجرتی کانادا قوانین مهاجرت تحصیلی این کشور را بیشتر بشناسید و سپس با آگاهی اقدام کنید.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *