مهاجرت کانادا برای ورزشکاران

همواره در سراسر دنیا ورزشکاران برای به‌دست آوردن موفقیت و دیده شدن در تلاش هستند. در همین راستا مهاجرت کانادا برای ورزشکاران مساله آشنایی است.کشور کانادا که جزو پهناورترین کشورهای جهان محسوب می‌شود، در شمال قاره آمریکا قرار دارد و با توجه به شرایط مساعد برای زندگی و طبیعت بی‌نظیری که دارد، بهشت بسیاری از مهاجران و به‌ویژه ورزشکاران محسوب می‌شود.

اخذ اقامت کانادا از طریق گرفتن ویزا یا پناهندگی، دو راه پیش روی مهاجران مختلف هستند. اما بهترین راه برای مهاجرت ورزشکاران چیست و این گروه از افراد جامعه، از طریق چه ویزایی می‌توانند اقامت دائم این کشور را به‌دست آورند؟
در ادامه قصد داریم علاوه بر پاسخ به این سوال‌ها، شرایط گرفتن ویزای مناسب برای مهاجرت ورزشکاران را به کانادا معرفی کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

 

ویزای مناسب مهاجرت کانادا برای ورزشکاران

صرف نظر از مهارتی که ورزشکاران در رشته ورزشی خود دارند، می‌توانند با توجه به سایر شرایط خود یکی از ویزاهای تحصیلی، دریافت ویزا از طریق ازدواج، سرمایه‌گذاری و غیره را به‌دست آورند و موفق به اخذ اقامت دائم کانادا شوند.

برخی از ورزشکاران در رشته‌ای که فعالیت دارند به تحصیل نیز می‌پردازند. به‌همین خاطر این افراد برای مهاجرت کانادا، می‌توانند به یکی از دانشگاه‌های این کشور درخواست ادامه تحصیل دهند و از این طریق موفق به دریافت ویزای تحصیلی شوند.

اگر ورزشکاران قصد داشته باشند از طریق حرفه خود یعنی فعالیت در یکی از رشته‌های ورزشی به کانادا مهاجرت کنند بهترین راه، اقدام از طریق ویزای کاری است. ویزای کاری برنامه‌های مختلفی دارد که خود اشتغالی یا Self-employed program یکی از این برنامه‌ها است.

یکی از مناسب‌ترین روش مهاجرت کانادا برای وزشکاران، اقدام از طریق خود اشتغالی شناخته می‌شود. در این نوع ویزا فرد متقاضی باید توانایی راه‌اندازی یک کسب‌وکار مستقل را در کشور کانادا داشته باشد. این فرد می‌تواند به‌تنهایی اقدام به ایجاد اشتغال کند یا این کار را به‌صورت گروهی انجام دهد.

 

نامزدهای دریافت ویزای خود اشتغالی
همان‌طور که اشاره کردیم این ویزا به کسانی تعلق می‌گیرد که توانایی ایجاد اشتغال را در کشور کانادا داشته باشند. به‌عبارت دیگر صرف فعالیت ورزشی در یک یا چند رشته، دلیلی بر مهاجرت کانادا برای ورزشکاران از راه برنامه خود اشتغالی نیست.

از سوی دیگر، ورزشکاران تنها گروه‌های فعال در زمینه ورزش نیستند که شرایط دریافت ویزای خود اشتغالی را دارند. علاوه بر ورزشکاران حرفه‌ای، مربیان و داوران ورزشی نیز می‌توانند ویزای خود اشتغالی کشور کانادا را به‌دست آورند.

 

شرایط لازم برای دریافت ویزای خود اشتغالی ورزشکاران

مهاجرت کانادا برای ورزشکاران با استفاده از برنامه خود اشتغالی، نیازمند برخورداری از شرایط ویژه‌ای است که ورزشکار باید آن‌ها را داشته باشد. اجازه دهید شرایط این نوع ویزا را بررسی کنیم.

مهاجرت کانادا برای ورزشکاران

ورزش حرفه‌ای
دولت کانادا تمایل به جذب ورزشکارانی دارد که در زمینه خود حرفه‌ای عمل کنند و از قابلیت خود اشتغالی در این کشور برخوردار باشند. مفهوم ورزش حرفه‌ای برای دریافت اقامت کانادا با چیزی که در ذهن بسیاری از ما وجود دارد اندکی متفاوت است.

افسران مهاجرت کانادا صرفا افرادی را که سال‌های متمادی در باشگاه‌های ورزشی به تمرین پرداخته‌اند، چند مدال استانی یا حتی کشوری دارند یا زیر نظر مربیان حرفه‌ای تمرین کرده‌اند، ورزشکار حرفه‌ای و مناسب برای دریافت ویزا کاری از راه برنامه خود اشتغالی نمی‌دانند.

مفهوم ورزش حرفه‌ای از نظر این افراد یعنی ورزشکار در 5 سال اخیر قبل از درخواست ویزا، یکی از شرایط زیر را داشته باشد:

دو دوره یک ساله سابقه خود اشتغالی در حداقل یک رشته ورزشی داشته باشد. به‌عبارت ساده‌تر ورزش کردن منبع درآمد ورزشکار شناخته شود.
در طی پنج سال قبل از درخواست ویزا، به مدت دو سال در سطح جهانی فعالیت داشته باشد.
ترکیبی از دو شرایط بالا یعنی سابقه یک دوره یک ساله سابقه خود اشتغالی و یک سال فعالیت در سطح بین‌المللی نیز، می‌تواند یکی از شرایط درخواست ویزای کاری کانادا باشد.
مهاجرت کانادا برای ورزشکاران به کمک این روش، نیازمند ارائه مدارک معتبر از ادعاهای متقاضی است. تنها ادعای برخورداری از شرایط مذکور برای قانع کردن افسران مهاجرت کافی نیست و ورزشکار باید بر ادعای خود صحه بگذارد.

 

ممنوع ‌الورود نبودن
یکی دیگر از شرایط ضروری برای دریافت ویزای کانادا، ممنوع ‌الورود نبودن به این کشور است. کسانی که به دلایل مختلف به کشور کانادا ممنوع ‌الورود هستند، حتی با داشتن سایر شرایط نمی‌توانند ویزای کاری این کشور را به‌دست آورند.

 

تحصیلات
بهتر است توجه داشته باشید که لازمه دریافت ویزای برنامه خود اشتغالی برای ورزشکاران، دریافت حداقل 35 امتیاز از مجموع کل امتیازهایی است که برای فرد در نظر می‌گیرند. در بررسی این امتیازها، تحصیلات سهم بزرگ دارد.

مهاجرت کانادا برای ورزشکارانی که مدرک تحصیلی خود را در زمینه ورزشی اخذ کرده‌اند، با موانع کمتری روبرو است و به ‌نسبت ورزشکارانی که از تحصیلات مرتبط برخوردار نیستند، آسان‌تر است.

 

سن
از دیگر شرایط مقرر شده مهاجرت کانادا برای ورزشکاران، در نظر گرفتن سن ورزشکار است. این مولفه جزو شرایط ضروری برای دریافت اقامت کانادا نیست اما در امتیازدهی برای اخذ ویزا تاثیر دارد.

دولت کانادا تمایل دارد افرادی را جذب کند که از لحاظ جسمانی توانایی کار کردن داشته باشند. دولت این کشور تلاش می‌کند کمبود نیروی کار خود را، با جذب نیروی فعال و جوان از دیگر کشورها جبران کند.
به‌همین دلیل هر چه سن متقاضیان دریافت ویزا کاری کمتر باشد، امتیاز آن‌ها بالاتر رفته و به‌طبع شانسشان برای اخذ اقامت بیشتر می‌شود.

 

تسلط بر زبان
کشور کانادا یک کشور دو زبانه است. دو زبان فرانسوی و انگلیسی زبان‌های رایج در این کشور هستند که زبان اول یا دوم بودن آن‌ها، با توجه به تفاوت استان‌های مختلف فرق دارد.

شانس مهاجرت کانادا برای ورزشکارانی که بر یکی از این دو زبان یا هر دوی آن‌ها تسلط کافی دارند، بیشتر است. در هنگام بررسی امتیازهای متقاضی برای دریافت ویزای کاری از راه برنامه خود اشتغالی، مولفه زبان نیز در بالا بردن امتیازها نقش اساسی دارد.

 

سازگاری با محیط
از دیگر شرایط غیرضروری اما تاثیرگذار در بالا بردن امتیازهای ورزشکار برای گرفتن اقامت، سازگاری با محیط جدید است.
در این مورد هر چه شرایط سازگاری فرد با محیط بیشتر باشد، امتیاز کسب شده نیز بالاتر می‌رود. شرایط این بخش را در ادامه بیان می‌کنیم.

 

نحوه محاسبه امتیازها

مهاجرت کانادا برای ورزشکارانی که درخواست دریافت ویزای کاری داده‌اند، نیازمند به‌دست آوردن حداقل 35 امتیاز از 100 امتیازی است که در نظر گرفته می‌شود. بدون تردید هرچه امتیاز یک فرد بیشتر باشد، شانس بیشتری خواهد داشت.

از سوی دیگر داشتن همه شرایط ذکر شده، برای پذیرش در مصاحبه ویزای کاری کانادا لازم نیست. تنها شرایط لازم برای مهاجرت ورزشکاران، فعالیت حرفه‌ای و ممنوع‌ الورود نبودن به این کشور هستند. سایر شرایط فقط در بالا بردن امتیاز کسب شده تاثیر دارند. در حالت کلی محاسبه امتیازها از این قرار است:

 

محاسبه مدرک تحصیلی

امتیاز تحصیلی مهاجرت کانادا برای ورزشکارانی که به دریافت ویزای کاری این کشور تمایل دارند، به‌شکل زیر محاسبه می‌شود:

مدرک تحصیلی امتیاز کسب شده
دیپلم 5
کاردانی یا هنرآموزی یک ساله با بیش از 12 سال سابقه تحصیل 12
کارشناسی، کاردانی یا هنرآموزی یک ساله با بیش از 13 سال سابقه تحصیل 15
کاردانی 3 ساله یا هنرآموزی با بیش از 14 سال سابقه تحصیل 20
کارشناسی 2 ساله با بیش از 1 سال سابقه تحصیل 20
کاردانی 3 ساله یه هنرآموزی با بیش از 15 سال سابقه تحصیل 22
کارشناسی 2 ساله با بیش از 15 سال سابقه تحصیل 22
کارشناسی ارشد یا دکتری با بیش از 17 سال سابقه تحصیل 25

محاسبه سابقه ورزشی

امتیازهای سابقه ورزشی افراد براساس جدول زیر بررسی می‌شوند:

سابقه فعالیت امتیاز
2 سال 20
3 سال 25
4 سال 30
5 سال 35

محاسبه سن ورزشکار

به دلایلی که ذکر کردیم، مهاجرت کانادا برای ورزشکاران جوان‌تر به‌نسبت کسانی که سن آن‌ها بالا رفته، آسان‌تر است. محاسبه امتیاز سن ورزشکاران به‌صورت زیر انجام می‌شود:

سن امتیاز
16 سال یا کمتر از آن 0
17 سال 2
18 سال 4
19 سال 6
20 سال 8
21 سال تا 49 سال 10
50 سال 8
51 سال 6
52 سال 4
53 سال 2
54 سال یا بیشتر از آن 0

محاسبه مدرک زبان

افرادی که بر یکی از دو زبان انگلیسی یا فرانسوی تسلط دارند، باید برای اثبات ادعای خود در یکی از آزمون‌های بین‌المللی و معتبر این زبان‌ها شرکت کنند و متناسب با سطح خود، یک نمره به‌دست آورند. این نمره با معیار فدرال CLB که یک معیار برای سنجش مهارت‌های زبانی است انطباق داده می‌شود.

ورزشکاران متقاضی دریافت ویزای خود اشتغالی کاری، باتوجه به نمره کسب شده در آزمون‌های زبانی از 0 تا 24 امتیاز کسب می‌کنند. واضح است که هر چه سطح مهارت‌های زبانی فرد بهتر باشد، نمره کسب شده نیز بالاتر است.

محاسبه انطباق‌پذیری یا سازگاری

نمره یا امتیاز این بخش در مهاجرت کانادا برای ورزشکاران تابع جدول زیر است:

معیار امتیاز
اگر متقاضی یا همسر او در کانادا تحصیل کرده باشند. 5 یا 6
اگر متقاضی یا همسر او یک سال سابقه کار در کانادا داشته باشند. 5
اگر یکی از بستگان درجه یک متقاضی یا همسر او مقیم کانادا باشد. 5

 

مهاجرت کانادا برای ورزشکاران یکی از مسائل مطرح در دنیای امروز است. این گروه از افراد از روش‌های مختلفی می‌توانند اقامت کشور کانادا را به‌دست آورند که بهترین و مناسب‌ترین روش برای آن‌ها، درخواست ویزای کاری و اقدام از طریق برنامه خود اشتغالی است.در این مطلب ضمن معرفی شرایط مختلف برای خود اشتغالی کانادا، نحوه محاسبه امتیازهای هر شرط را نیز بررسی کردیم.

5/5 - (6 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *