شهرهای امن جهان

امنیت را می‌توان یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌ها برای مهاجرت یا مسافرت دانست. در واقع بیشتر افراد تمایل دارند تا شهر های امن جهان را به‌عنوان مقصد خود انتخاب نمایند. هرساله بر مبنای ارزیابی‌های مختلف، لیستی از امن‌ ترین شهر های دنیا منتشر می‌شود. این لیست می‌تواند تبلوری از شرایط اجتماعی و اقتصادی موجود در آن منطقه باشد. به همین جهت است که مهاجران آن‌ها را در اولویت خود قرار می‌دهند. افزون بر این موارد، گردشگران هم چنین مقصدهایی را می‌پسندند.

اما این شهرها بر چه مبنایی انتخاب می‌شوند؟ اسامی آن‌ها به چه صورت است؟ ناامن‌ترین شهرهای دنیا کدام‌اند؟ آیا شهرهای ایرانی هم در این لیست وجود دارند؟ اگر این سؤالات ذهن شما را هم به خود درگیر کرده، بهتر است ما را تا انتهای این متن همراهی کنید چرا که قصد داریم به آنها پاسخ دهیم.

مبنای ارزیابی شهرهای امن جهان

هرساله مؤسسه‌های مختلفی در سرتاسر جهان، اقدام به انتشار لیست‌های مختلفی از شهر های امن جهان می‌کنند. از جمله این مؤسسه‌های می توان به به Economist Intelligence Unit’s، Global Liveability Ranking ، Mercer Quality of Living Survey و Deutsche Bank’s Liveability  و… اشاره نمود. هر یک از این موسسات، شاخصه‌های مختلفی را برای بررسی‌های خود در نظر می‌گیرند.

برای مثال مؤسسه‌ای همچون Mercer شهر نیویورک را مبنا قرار می‌دهد و مابقی شهرهای دنیا را بر اساس آن می‌سنجد. حال اینکه موسسات دیگر، بدون مبنا عمل می‌کنند. در این بین می‌توان معتبرترین لیست را متعلق به موسسه اکونومیست دانست. این موسسه فاکتورهای مختلفی همچون امنیت اجتماعی، آزادی‌های سیاسی و رسانه‌ای، امنیت دیجیتالی، شرایط رفاه و زندگی، قوانین زیست محیطی، قابلیت تحمل در برابر شرایط بحرانی، زیر ساخت‌ها، شهرسازی و…. را به‌عنوان مبنا قرار می‌دهد.

سپس تمام شهرهای پرجمعیت دنیا (با جمعیت بیش از ده میلیون نفر) را بررسی کرده و برای هر شاخص آن‌ها نیز عددی بین ۰ تا ۱۰۰ در نظر می‌گیرد. در نهایت میانگین آنها را به‌عنوان شاخص امنیت کلی در نظر می‌گیرد. این شیوه ارزیابی تا حد زیادی با واقعیت سازگاری دارد. به همین جهت است که لیست شهر های امن جهان که هرساله توسط اکونومیست منتشر می‌شود، در صدر سایر رنکینگ‌ها قرار می‌گیرد. ما در ادامه مروری بر لیست شهر های امن جهان در سال ۲۰۲۱ خواهیم داشت که توسط این مؤسسه منتشر شده است.

شهرهای امن جهان در سال ۲۰۲۱

در طی سال گذشته به دلیل شرایط کرونا و البته قرنطینه جهانی، مؤلفه‌های مرتبط با امنیت، تغییرات چشمگیری را تجربه نمودند. همین مورد باعث شد تا جایگاه بسیاری از کشورها در این لیست عوض شود.

اما امسال با بازشدن تدریجی کشورها به روی گردشگران، این موضوع روال عادی به خود گرفت. اما در این لیست همچنان تغییرات زیادی در مقایسه با چند سال گذشته دیده می‌شود. با این اوصاف ما ده مورد از امن‌ترین آن‌ها را از رتبه کم به زیاد برای شما عزیزان ذکر کرده‌ایم.

۱۰- استکهلم 

استکهلم را می‌توان یکی از بهشت‌های رویایی برای مهاجران تلقی کرد. این شهر که در کشور سوئد واقع شده، برای دولتمردان آن اهمیت بسیاری دارد. به همین جهت است که از حیطه امنیت اجتماعی و زیرساختی بدان رسیدگی‌های زیادی می‌شود. این شهر بر اساس شاخص اکونومیست، توانسته نمره ۷۸ را به دست آورد. به همین جهت دهمین شهر امن دنیا در سال ۲۰۲۱ است.

۹- ملبورن

ملبورن یکی از مهم‌ترین شهرهای استرالیا به‌حساب می‌آید. این شهر را می‌توان جزو نخستین مقصدهایی دانست که گردشگران استرالیا بدان قدم می‌گذارند. این شهر توانسته در سال جاری رتبه ۷۸.۶ را کسب نماید. این شهر طی سال‌های گذشته نیز همواره در این لیست حضور داشته است.

۸ – هنگ‌کنگ

هنگ‌کنگ را می‌توان به‌عنوان یکی از مقصدهای مهم گردشگری در جهان دانست. این شهر با وجود جمعیت بالایی که دارد، توانسته در شمار یکی از امن‌ترین شهرهای جهان قرار گیرد. به‌گونه‌ای که توانسته امتیاز ۷۸.۶ را کسب نماید.

۷-ولینگتون

ولینگتون از شهرهای مطرح در نیوزلند است. اگرچه ممکن است این شهر به‌اندازه سایر مقصدهای قاره اقیانوسیه، نظیر ملبورن معروف نباشد، اما بدون شک از آن‌ها امن‌تر است چرا که توانسته امتیاز ۷۹ را از مجله اکونومیست دریافت کند.

۶-آمستردام

آمستردام را می‌توان یکی از زیباترین پایتخت‌های اروپا دانست. این شهر که به‌عنوان مرکز هلند شناخته می‌شود، امنیت اجتماعی بسیار بالایی دارد. به‌گونه‌ای که هر ساله تعدادی از زندان‌های آن به سمت تعطیلی می‌رود. همین مورد هم سبب شده تا امتیاز ۷۹.۳ را از این موسسه دریافت کند.

۵- توکیو

توکیو در طی سال‌های گذشته همواره صدرنشین این لیست بوده است. این شهر از زمان ارائه این لیست همواره جزو اسامی برتر بوده است. بااین‌حال امسال تا حد زیادی افت کرد. این موضوع هم به دلیل قوانین مرتبط با کرونا بود. این فاکتور باعث شد تا امتیاز این شهر به ۸۰ برسد.

۴- سیدنی

سیدنی را می‌توان به‌عنوان یکی از معروف‌ترین شهرهای جهان تلقی نمود. این بندر زیبای استرالیا، هرساله طیف زیادی از گردشگران را به سمت خود جلب می‌کند. این موضوع باعث شده تا زیرساخت‌های بسیار منحصربه‌فردی برای آن تعبیه شود. به همین جهت است که توانسته امتیاز ۸۰.۱ را هم از اکونومیست دریافت کند.

۳- سنگاپور

سنگاپور جزو کشورهایی بوده که طی چند سال گذشته همواره در سه رتبه اول حضور داشته است. این شهر به همراه توکیو و هنگ‌کنگ به‌عنوان امن‌ترین شهرهای آسیا قلمداد می‌شود. امنیت بالای اجتماعی و البته زیرساخت عالی آن باعث شده تا در سال جاری امتیاز ۸۰.۷ را به دست آورد.

شهرهای امن جهان

۲- تورنتو

تورنتو را می‌توان از مهم‌ترین و البته زیباترین شهرهای کانادا دانست. این شهر یکی از بهترین شهرسازی‌ها را در سطح جهان دارد. از طرفی دیگر امنیت اجتماعی، احترام به محیط‌زیست، آزادی بیان و امنیت دیجیتالی آن در بالاترین سطح ممکن قرار دارد. همین مورد هم باعث شده تا این شهر از زمان ارائه این لیست‌ها، همواره جزو ده مورد برتر باشد.

همین تداوم و البته ماندگاری هم سبب شده تا طیف زیادی از افراد به فکر مهاجرت به کانادا و سکونت در این شهر باشند. نکته قابل‌توجه این است که تورنتو در سال جاری به رتبه دوم رسید و امتیاز ۸۲.۲ را کسب کرد.

۱- کپنهاگ

کپنهاگ با امتیاز ۸۲.4 توانسته به‌عنوان امن‌ترین شهر جهان در سال ۲۰۲۱ قلمداد شود. این نخستین‌بار است که یک شهر از حوزه اسکاندیناوی به این مقام می‌رسد. البته کپنهاگ از دیرباز به‌خاطر سطح امنیت بالا و البته ساختار اجتماعی بی‌نظیرش، زبانزد همگان بوده است. در این شهر زندان‌های کمی وجود دارد.

از طرفی دیگر توزیع ثروت به شیوه‌ای عادلانه صورت‌گرفته است. به همین جهت است که برابری و مساوات در بالاترین سطح ممکن به چشم می‌خورد. این در نوع خود باعث می‌شود تا این شهر در زمره امن‌ترین مقصدهای جهان قرار گیرد.

نا امن‌ترین شهر های جهان در سال ۲۰۲۱

همان اندازه که شهرهای امن جهان برای مردم جذابیت دارد، به همان اندازه نیز شهر های ناامن جهان در اینترنت جستجو می‌شود. در واقع مردم تمایل دارند تا اسامی این شهرها را بدانند که دست‌کم آن را از لیست سفرهای خود خط بکشند. این شهرها شامل موارد زیر هستند.

  • لاگوس در نیجریه
  • قاهره در مصر
  • کاراکاس در ونزوئلا
  • کراچی در پاکستان
  • یانگون در میانمار

این شهرها در واقع کمترین امتیازها در حیطه امنیت اجتماعی، توزیع ثروت، آزادی شخصی، امنیت دیجیتالی، قوانین زیست‌محیطی، ساختار شهرسازی و… دارند.

جایگاه شهرهای ایران در لیست امن‌ترین مقصدهای سال ۲۰۲۱
متأسفانه کشور ما در این زمینه نتوانسته جایگاه مناسبی را کسب نماید. درحقیقت از بین شهرهای بزرگ ایران، تنها تهران در این لیست قرار داشت. البته تهران هم در طی چند سال گذشته از رده‌بندی‌ها حذف شده است. در واقع اکونومیست هرساله لیست ۶۰ شهر برتر را منتشر می‌کند.

متأسفانه تهران در طی چند سال گذشته نتوانسته امتیازات لازم برای ورود به محدوده 60 تای اول را کسب نماید. به‌گونه‌ای که همراه شهرهایی همچون دوحه و آتن از لیست چند سال اخیر حذف شده است. با این اوصاف تهران در سال ۲۰۱۵ توانسته بود در رده ۴۹ از ۵۰ قرار گیرد. اما در سال ۲۰۱۷ این جایگاه به رتبه ۵۲ صعود کرد. اما بعد از آن تهران از لیست حذف شد.

امن‌ترین کشورهای جهان

بدون شک اگر قصد مهاجرت داشته باشید، باید ضمن توجه به شهر، به کشور مقصد هم دقت داشته باشید. بدون شک هراندازه که شهرهای بیشتری از یک کشور در این لیست باشد، می‌توان امنیت بیشتری را برای شرایط کلی آن در نظر گرفت.دراین‌بین می‌توان گفت که دو کشور کانادا و استرالیا بهترین انتخاب ممکن هستند. استرالیا شهرهایی همچون ملبورن، سیدنی، پرث، بریزبن، را در این لیست دارد. از طرفی دیگر کانادا شهرهایی همچون تورنتو، ونکوور، اتاوا، مونترال، کلگری و… را دارد.

 

اگرچه تمام این شهر را در ده تای اول اکونومیست وجود ندارند، اما در رتبه‌های بالاتر و یا سایر رنکینگ‌های دیگر حضور دارند. همین مورد باعث شده تا جذابیت این دو کشور برای مهاجران بیشتر شود.دراین‌بین کانادا تقاضای بیشتری را به سمت خود جلب کرده است. در حقیقت این کشور دارای برنامه‌های مهاجرتی متنوعی است. به همین جهت است که طیف زیادی از متقاضیان در پی دریافت اقامت دائم کانادا هستند. اگر شما هم جزو این متقاضیان هستید، کافی است تا کار خود را به یک وکیل مهاجرت کانادا حرفه‌ای بسپارید. تیم ما می‌تواند چنین خدمتی را به شما ارائه دهد.

5/5 - (3 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *