کانادا یکی از پهناورترین و مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا است که در شمال قاره آمریکا قرار دارد. پایتخت این کشور اتاوا است و تورنتو، ونکوور و مونترال از شهرهای مهم آن به‌شمار می‌آیند.کانادا یکی از ده کشور برتر جهان از لحاظ بالا بودن شاخص رضایت از زندگی است و ساکنان آن از کیفیت زندگی بسیار مطلوبی برخوردار هستند.

کانادا یک کشور دموکرات و پادشاهی مشروطه است که ملکه انگلستان بر آن سلطنت می‌کند. ساختار سیاسی این کشور از دولت فدرال، پادشاهی انگلستان، مجلس سنا و عوام دولت‌های ایالتی و فرماندار کل تشکیل شده است.نخست وزیر کانادا مستقیما توسط فرماندار کل انتخاب می‌شود و سپس باید از مجلس عوام رای اعتماد بگیرد. در سال 2015، جاستین ترودو به عنوان رهبر حزب لیبرال کانادا در انتخابات پیروز شد و عنوان بیست و سومین نخست وزیر این کشور را از آن خود کرد.

جاستین ترودو بزرگ‌ترین فرزند پانزدهمین نخست‌وزیر کانادا، پیر ترودو و مارگارت ترودو است و بعد از جو کلارک جوان‌ترین نخست‌وزیر تاریخ این کشور محسوب می‌شود.وب‌سایت لینکدین سالانه فهرست افرادی را منتشر می‌کند که با سیاست‌ها، برنامه‌ها و حرف‌هایشان بیشترین تاثیرگذاری را در جهان داشته‌اند. در سال ۲۰۱۸، جاستین ترودو رتبه پنجم را در فهرست کلی به خود اختصاص داد و تاثیرگذارترین سیاستمدار جهان شناخته شد.

او همچنین محبوب‌ترین سیاستمدار خارجی است و از لحاظ معروف بودن بعد از پوتین در جایگاه دوم قرار دارد. در ادامه با این شخصیت سیاسی بیشتر آشنا می‌شویم. پس اگر قصد مهاجرت کانادا را دارید، بهتر است تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

بیوگرافی جاستین ترودو

جاستین پیر جیمز ترودو در ۲۵ دسامبر ۱۹۷۱ در اتاوا متولد شد. او اولین فرزند پانزدهمین نخست وزیر کانادا، پیر الیوت ترودو و مارگارت سینکلر بود و به همین دلیل در دوران کودکی سفرهای خانوادگی زیادی را به کشورهای مختلف جهان تجربه کرد.

پیر ترودو از ۱۹۶۸ تا ۱۹۷۹ نخست وزیر کانادا بود. در سال ۱۹۸۰، این مقام به جوزف کلارک رسید ولی یک سال بعد ترودو پدر دوباره انتخاب شد و تا سال ۱۹۸۴ فعالیت خود را ادامه داد.وی در طول ۱۵ سالی که نخست وزیر بود، کانادا را به کشوری مدرن با اقتصاد پیشرفته و حقوق و آزادی‌های مدنی تبدیل کرد و جایگاه خاصی به آن بخشید.

در سال ۱۹۷۷، والدین جاستین از یکدیگر جدا شدند که بسیاری دلیل آن را اختلاف سنی ۳۰ ساله آن‌ها می‌دانند. از سایر رویدادهای تلخ زندگی او می‌توان به مرگ برادرش در سال ۱۹۹۸ در اثر سقوط بهمن و مرگ پدرش به دلیل سرطان در سال ۲۰۰۰ اشاره کرد.

تحصیلات جاستین ترودو

جاستین ترودو مدرک کارشناسی خود را در رشته ادبیات از دانشگاه مک گیل اخذ کرد و سپس یک سال را با دوستانش در سفر دور دنیا گذراند.بعد از پایان این سفر، ترودو به مک گیل برگشت تا تحصیلات خود را در رشته آموزش ادامه دهد. با این حال، دو سال بعد این مرکز را به مقصد ونکوور ترک کرد تا ادامه این دوره را در دانشگاه بریتیش کلمبیا بگذراند.

او در سال ۱۹۹۸ از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد و از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۲ به یادگیری نمایش، زبان فرانسوی، مطالعات اجتماعی و ریاضیات پرداخت.ترودو بعد از به پایان رساندن تحصیلات خود مدتی در ونکوور به عنوان مدرس دروس اجتماعی و فرانسوی در آکادمی وست‌پوینت گری و دبیرستان وینستون چرچیل فعالیت کرد.

جاستین ترودو در سال ۲۰۰۲ به کبک برگشت و در رشته مهندسی در دانشگاه مونتریال مشغول تحصیل شد ولی آن را نیمه‌کاره رها کرد. سپس تصمیم گرفت از دانشگاه مک گیل مدرک کارشناسی ارشد بگیرد ولی این دوره را نیز تکمیل نکرد.

او در طی این سال‌ها در یک ایستگاه رادیویی کار می‌کرد و بازی‌های المپیک سال ۲۰۰۴ آتن را پوشش داد. همچنین در سال ۲۰۰۷ در سریال تلویزیونی جنگ بزرگ به ایفای نقش پرداخت. با این حال، مهم‌ترین فعالیت او را می‌توان ریاست هیئت مدیره سازمان جوانان داوطلب ملی با عنوان کاتیماویک از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶ در نظر گرفت.

زندگی خصوصی نخست وزیر کانادا

جاستین ترودو در سال ۲۰۰۳ با سوفیا گرگوار در یک مراسم خیریه آشنا شد و در سال ۲۰۰۵ با او ازدواج کرد. سوفیا گرگوار در سال ۱۹۷۵ در مونترال به دنیا آمد و از دانشگاه همین شهر در ارتباطات فارغ‌التحصیل شد.

سوفیا در ابتدا در رادیو شروع به کار کرد و سپس فعالیت خود را به عنوان خبرنگار و مجری تا سال ۲۰۱۰ ادامه داد. او به زبان‌های فرانسه، انگلیسی و اسپانیایی مسلط است و در حال حاضر وقت خود را صرف کارهای خیریه، شرکت در سخنرانی‌های عمومی و رسیدگی به مسائل زنان و کودکان می‌کند.

جاستین ترودو

زندگی سیاسی جاستین ترودو

جاستین ترودو فعالیت‌های سیاسی‌ را از دوران جوانی شروع کرد و در انتخابات فدرال ۱۹۸۸ حمایتش را از جان ترنر نشان داد. با این حال، بعد از سال ۲۰۰۰ فعالیت‌های خود را به‌صورت جدی‌تر دنبال کرد.

وی در سال ۲۰۰۶ و در پی شکست لیبرال‌ها در انتخابات فدرال به سمت ریاست کارگروه نوسازی جوانان حزب منصوب شد. همچنین، در سال ۲۰۰۷ از حوزه انتخابیه پپینو به عنوان نماینده حزب لیبرال انتخاب شد تا در انتخابات فدرال شرکت کند.در سال ۲۰۰۸، ترودو نماینده حزب بلوک کبکوا را در این انتخابات شکست داد و به عنوان نماینده وارد مجلس عوام کانادا شد.

بعد از این که باب ری عنوان کرد تمایلی برای رهبری حزب لیبرال ندارد، ترودو درخواست‌های زیادی مبنی بر شرکت در انتخابات رهبری حزب دریافت کرد. وی در اکتبر ۲۰۱۲ تصمیم خود را مبنی بر شرکت در این انتخابات اعلام کرد و در ۱۴ آپریل ۲۰۱۳ با ۸۰ درصد آرا پیروز شد.حزب لیبرال با رهبری ترودو در انتخابات سال ۲۰۱۵ با کسب ۱۸۴ کرسی به یک پیروزی تاریخی دست پیدا کرد و به یک دهه حاکمیت حزب محافظه‌کار پایان داد.

جاستین ترودو در دوره اول نخست‌ وزیری خود فعالیت‌های زیادی انجام داد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به رفع ممنوعیت مصرف تفریحی ماری جوانا، تلاش برای اصلاح روند انتصابات مجلس سنا از طریق ایجاد یک هیئت مشورتی مستقل، اعمال مالیات بر کربن و مذاکره در مورد معاملات تجاری اشاره کرد.

با وجود این ابتکارها و محبوبیت در خارج از کشور و به‌ویژه در ایالات متحده، ترودو همچنان با انتقاد شدید بعضی از گروه‌های داخل کانادا روبرو است. Rate this postمحافظه‌کاران سیاست‌های او را تهدیدی برای صنایع تولیدی و محصولات نفتی کانادا می دانند و لیبرال‌ها نیز او را به استفاده از ترفندهای سیاسی و لفاظی متهم می‌کنند.

رویکرد جاستین ترودو در رابطه با ایرانیان مقیم کانادا

جاستین ترودو مدافع حقوق بشر و آزادی‌خواه است و با شهروندان کانادایی و مهاجران رفتاری منصفانه و برابر دارد. او در مراسم و جشن‌های مختلف ایرانیان در کانادا شرکت می‌کند و عید نوروز را به زبان فارسی به تمام ایرانیان تبریک می‌گوید. نخست وزیر کانادا گاهی در سوپرمارکت‌های ایرانی نیز حضور پیدا می‌کند و با ایرانیان مقیم کانادا عکس می‌گیرد.

ترودو همیشه در صحبت‌هایش از ایرانیان ساکن کانادا دفاع می‌کند و در تلاش است عدالت را در تمام جنبه‌های زندگی برای آن‌ها برقرار کند. این رویکرد کانادا را به یک مقصد مهاجرتی ایده‌آل برای ایرانیان و به‌طور کلی مهاجران کشورهای مختلف تبدیل کرده است.

چند حقیقت در مورد جاستین ترودو

برای افرادی که تصمیم به مهاجرت کانادا و اقامت در این کشور می‌گیرند، شاید آگاهی از حقایق زندگی نخست وزیر این کشور جالب باشد. اجازه دهید به برخی از آن‌ها اشاره کنیم.

  • او فردی سیگاری است.
  • جاستین در روز کریسمس 1971 به دنیا آمد و دو سال بعد در سال 1973 برادر جوان او الکساندر نیز در همان روز متولد شد.
  • ریشه و اصالت تردو کانادایی، فرانسوی و اسکاتلندی است. پدربزرگ او جیمز سینکلیر در اسکاتلند به دنیا آمده بود.
  • والدین او در 27 می 1977 زمانی که ترودو 5 ساله بود طلاق گرفتند. او با پدر خود تا زمان مرگش زندگی کرد.
  • جاستین ترودو پیش از این‌که نخست وزیر شود یک معلم دبیرستان بود و دروس فرانسوی و ریاضی درس می‌داد.
  • سوفی همسر جاستین همکلاسی و دوست برادر کوچک‌تر او مایکل بود که در سال 1998 طی سقوط بهمن از دنیا رفت. سوفی مدت زمان زیادی را در خانه ترودو در مونترال سپری می‌کرد.

جاستین ترودو رهبر حزب لیبرال و بیست و سومین نخست وزیر کانادا در سال ۱۹۷۱ در خانواده‌ای سیاسی متولد شد. پدر جاستین ترودو ۱۵ سال مقام نخست وزیری کانادا را در اختیار داشت و مادرش دختر یکی از اعضای پارلمان بود.

از این رو، ترودو از کودکی با دنیای سیاست آشنا شد و بعد از این که تحصیلات خود را به پایان رساند، فعالیت‌های سیاسی خود را جدی‌تر دنبال کرد. وی هدف خود را از نخست وزیری ایجاد تغییرات محسوس و مثبت برای مردم کانادا اعلام کرد و تا به امروز عملکرد موفقی داشته است.تمرکز اصلی ترودو مبارزه با تغییرات آب‌وهوایی، ایجاد فرصت‌های شغلی برای طبقه متوسط، کاهش هزینه‌ها، افزایش امنیت و گسترش همکاری با مردم بومی کانادا است و تلاش می‌کند عدالت را برای تمام افرادی که در این کشور زندگی می‌کنند فراهم کند.

4.7/5 - (7 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *