هالووین در کانادا

هالووین در کانادا

در این مقاله سعی شده هر آنچه را که برای هالووین در کانادا نیاز دارید را به صورت کامل بررسی و پوشش بدهیم و در این بخش قصد داریم از شرایط و همچنین مزایا و معایب آن نیز اطلاع دهیم و اگر سوالی دارید در انتها مقاله سوال خود را ثبت کنید و سریعا پاسخ خواهیم داد

پس برای کسب اطلاعات لازم هالووین در کانادا با ادامه‌ مقاله با ما همراه باشید.

هر کشوری مناسبت‌های خاص خود را دارد و کانادا هم از این قاعده مستثنا نیست. قطعا کسی که قصد مهاجرت به آن‌جا را دارد و می‌خواهد سبک زندگی جدیدی در این کشور شروع کند، باید با مناسبت‌ها آشنا شود تا بتواند خود را با محیط وفق دهد.یکی از این مناسبت‌ها که در کشورهای غربی دیگری جز کانادا هم برگزار می‌شود و برای کانادایی‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است، هالووین نام دارد. هالووین (Halloween) تاریخچه جذابی دارد و رعایت یک سری مسائل در جشن‌های مربوط به آن رسم محسوب می‌شود.

برای این که درباره این مراسم بیشتر بدانید و راجع به اهمیت هالووین در کانادا اطلاعات مفیدی به دست آورید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

همه چیز درباره تاریخچه هالووین

در باورهای قدیمی که ریشه در سلتیک دارد، 31 اکتبر روز هالووین معرفی شده است.افراد در زمان 400 سال قبل از مسیح بر این باور بودند که در تاریخ 31 اکتبر، مرز میان مردگان و افراد زنده به حداقل می‌رسد یا به‌طور کلی برداشته می‌شود و ارواح و مردگان وارد دنیای زنده‌ها می‌شوند.

آن‌ها معتقد بودند که در این روز، ارواح می‌توانند به افراد زنده آسیب برسانند یا آن‌ها را با خود به دنیای مردگان ببرند.به همین منظور افراد از آن زمان تا امروز، 31 اکتبر را مانند ارواح و مردگان لباس می‌پوشند تا از بروز این اتفاقات جلوگیری کنند. در واقع مهاجران اسکاتلندی و ایرلندی حدودا سال 1800 میلادی باعث ورود سنت هالووین به کانادا شدند.

این روزها سنت برگزاری جشن هالووین به جز کانادا، در کشورهایی مانند ایالت متحده آمریکا، بریتانیا، استرالیا و ایرلند به قوت خود باقی است.ناگفته نماند روز هالووین در کانادا به عنوان تعطیلی رسمی شناخته نمی‌شود و سازمان‌ها، موسسات، بانک‌ها و مراکز گوناگون به روال قبل کار می‌کنند. جالب است بدانید که بعضی از این موسسات و سازمان‌های کانادایی در روز هالووین، جشنی تدارک می‌بینند و دیگران را به شرکت در این جشن دعوت می‌کنند.

اما آیا می‌دانستید جشن هالووین یکی از پرهزینه‌ترین جشن‌های کانادا محسوب می‌شود؟

سالانه میلیون‌ها میلیون دلار صرف برگزاری جشن هالووین در کانادا می‌شود. آمارها نشان می‌دهند که جشن هالووین سال 2017، چیزی بیش از 2 بیلیون دلار هزینه برده است.

البته این هزینه با پولی که در آمریکا خرج جشن هالووین می‌شود، قابل قیاس نخواهد بود! چون طبق اطلاعات موجود، مردم آمریکا سالانه به‌صورت میانگین 6 میلیارد دلار برای برگزاری مراسم هالووین خرج می‌کنند.

هالووین در کانادا

نمادهای هالیوود در کانادا
مشخصه هر جشن و مراسمی، نمادهای آن است. یکی از نمادهایی که هالووین را اکثرا با آن می‌شناسند، کدو تنبل‌های خالی با صورتک‌های ترسناک و خندان است که درون آن شمع یا چراغ قرار داده‌اند.

افسانه مربوط به کدو تنبل که در حیاط، پشت پنجره و تزئینات مراسم هالووین استفاده می‌شود، بسیار جالب است/

شاید داستان جک اولنترن را شنیده باشید. در این افسانه شخصی به نام جک وجود دارد که به کار کشاورزی مشغول است. یکی از روزهایی که جک در مزرعه کار می‌کرد، شیطان به منظور وسوسه کردن به سراغ او می‌رود. اما جک باهوش‌تر از آن بود که گول شیطان را بخورد. برای همین او را مجبور کرد تا از درختی بالا رود.

شیطان بالای درخت مورد نظر گیر می‌کند و از جک کمک می‌خواهد. جک باهوش در مقابل خواسته شیطان از او قول می‌گیرد تا در صورتی او را پایین آورد که هنگام مرگ، شیطان اجازه ورود او به جهنم را ندهد. با پذیرفتن این شرط، شیطان آزاد می‌شود.

سال‌ها بعد جک می‌میرد و او را به جهنم می‌برند. اما از آن‌جایی که شیطان قول داده بود، جک به جهنم وارد نمی‌شود و به سمت در بهشت می‌رود. اما کارهای بدی که در طول زندگی انجام داده بود، منجر به ممانعت ورود او به بهشت شدند.

جک در این حین کدو تنبلی به همراه داشت. کدو را خالی کرد و از آن فانوسی ساخت و در طی مسیر بین جهنم و بهشت، مردم را راهنمایی می‌کرد. این تمام داستان مربوط به جک فانوسی یا جک اولنترن بود که باعث به وجود آمدن نماد کدو تنبل شد.

یکی دیگر از نمادها، پوشیدن لباس‌های ترسناک است. دلیل پوشیدن لباس‌های ترسناک با توجه به تصورات قدیمی این است که ارواح و مردگانی که در روز 31 اکتبر وارد دنیای زنده‌ها می‌شوند، نتوانند افراد زنده را از ارواح تشخیص دهند و با گیج کردن آن‌ها، از آسیب‌های احتمالی جلوگیری کنند.

رسومات هالووین در کانادا

البته درست است که همه کانادایی‌ها این روز را جشن نمی‌گیرند اما انجام یک سری کارها برای افرادی که علاقمند به برگزاری هالووین هستند، یک نوع سنت محسوب می‌شود. بعضی از این رسوم عبارت هستند از:

اذیت یا لذت
یکی از بازی‌های مختص کودکان و نوجوانان در روز هالووین، بازی اذیت یا لذت (Trick or Treat) است. در این بازی کودکان با لباس‌های جالب و ترسناک به‌صورت گروهی درب خانه‌های مختلف را می‌زنند و مرتب عبارت اذیت یا لذت را تکرار می‌کنند.

صاحبخانه در این بازی متوجه می‌شود که اگر می‌خواهد از اذیت‌های کودکان در نقش ارواح و مردگان در امان باشد، باید آن‌ها را با شکلات، آبنبات و شیرینی‌هایی که از قبل آماده کرده است، خوشحال کند.

فال‌گیری
معمولا در این روز اعضای خانواده دور هم جمع می‌شوند و هر کدام با فال، پیشگویی و داستان‌های ترسناک، سعی در ترساندن اعضای دیگر خانواده دارند.

آتش بازی
یکی از افسانه‌های مربوط به دوران سلتیک این است که رهبران سلت در روز 31 اکتبر، آتش‌های بزرگی در فضاهای باز روشن می‌کردند. آن‌ها برای تشکر از خدایان درون آتش، حیوانات، غلات مصرفی و حتی فرزندان خود را به عنوان قربانی می‌سوزاندند. این مردم بر این اعتقاد بودند که آتش‌های بزرگ از آن‌ها در فصول سرد سال محافظت خواهد کرد.

مسابقه سیب گاززنی
یکی از تفریحات مهیج روز هالووین، برگزاری مسابقه سیب گاززنی به شمار می‌رود که همچنان مانند گذشته پابرجا است.

تاریخچه این مسابقه به 43 سال پس از میلاد مسیح و ورود یکی از سنت‌ها به سرزمین‌های سلتیک بر می‌گردد. در این مسابقه، الهه میوه و درخت را که در اعتقادات رومیان که Pomona نامیده می‌شود، گرامی می‌دارند.سیب نمادی مرتبط با الهه میوه و درخت مورد اعتقاد رومیان است و مسابقه سیب گاززنی این روزها در 31 اکتبر یعنی روز هالووین، بسیار طرفدار دارد.

 

باورهای هالووین در کانادا

یک سری از باورها مختص همان زمان بود و امروزه که دیگر مردم به واسطه پیشرفت علم و فناوری، خرافه‌گویی و باور آن‌ها را کنار گذاشته‌اند، دیگر انجام نمی‌شود.دو تا از این باورها مربوط به دختران مجرد بود. ابتدا این‌که آن‌ها باید در روز هالووین، مقداری سرب داغ را در آب سرد می‌ریختند. آن‌ها عقیده داشتند شکلی که سرب بعد از سرد شدن به خود گرفته است، سرنخی از شغل آینده همسر آن‌ها خواهد بود.

دوم این که با خوردن معجونی شامل فندق، جوز هندی و گردو در شب هالووین قبل از خواب، دختران مجرد می‌توانند چهره همسر آینده خود را در خواب ببینند. البته این باورها به سال‌های 1900 میلادی بر می‌گردد.باور دیگر مربوط به عزیزان مرده است. کانادایی‌ها معتقد هستند اگر در روز هالووین عنکبوتی مشاهده کنند، یعنی عزیزی که از دست داده‌اند از آن‌ها مراقبت می‌کند.

 

بهترین مکان‌ها برای برگزاری هالووین در کانادا

توجه به این نکته که فضای برگزاری جشن هالووین کمی ترسناک و تسخیرشده باشد، مزیت محسوب می‌شود. بسیاری از مکان‌ها در سرتاسر کانادا وجود دارند که در ادامه تعدادی از آن‌ها را معرفی7 می‌کنیم.

هاستل زندان اتاوا
این هاستل در استان انتاریو و شهر اتاوا واقع شده است. تاریخ تاسیس آن در مجاورت یک دادگاه که با تونلی به هم مرتبط می‌شدند، به سال 1862 بر می‌گردد. تعطیلی زندان در سال 1972 رقم خورد و همین مساله باعث شد این زندان به یک هاستل تبدیل شود.

بر اساس داستان‌هایی که درباره این زندان وجود دارد، به‌عنوان ‌مکانی تسخیرشده شناخته می‌شود. البته این موضوع که تغییری در داخل زندان ایجاد نشده است و دیوارهای سنگی، میله و درهای آهنی به شکل قبلی وجود دارد، باعث شده است تا فضای این هاستل کمی ترسناک باشد.

خانه ویندرمر
این خانه در استان انتاریو و شهر مسکوکا وجود دارد. صاحب اولیه این خانه که بعدها به هتلی برای اقامت مسافران تبدیل شد، توماس آیتکن نامیده می‌شود. این هتل که منظره زیبای دریاچه روسو را در روبروی خود دارد با روح توماس آیتکن تسخیر شده است.

داستان‌های مربوط به خانه ویندرمر (Windermere) نشان می‌دهند که روح توماس در هتل حضور دارد و گاهی وسایل داخل آن را جابه‌جا می‌کند.

هتل فورت‌گری
این هتل که در سال 1903 ساخته شد، در در استان مانیتوبا و شهر وینیپگ قرار دارد. این هتل معمولا انتخاب مشاهیری از جمله ملکه الیزابت برای اقامت است. اما مساله‌ای که این هتل را بهترین گزینه برای برگزاری هالووین در کانادا تبدیل کرده، اتفاقات مربوط به اتاق 202 است.

گفته می‌شود که زنی تسخیرشده در اتاق 202، در کمد خود را حلق‌آویز کرده بود. بعد از آن عکس‌هایی از این اتاق منتشر شده که نشان می‌دهد شبح زنی خود را از بالای تخت آویزان کرده است و خون از دیوارها می‌چکد.

قطعا همیشه تحقیق قبل از مهاجرت کانادا ، نباید محدود به مسائل کاری، تحصیلی و موارد مشابه باشد. برای این‌که شخص مهاجر بتواند خود را با محیط تطبیق دهد، بهتر است با علاقمندی‌ها و رسم و رسوم افراد آن منطقه آشنا شود.هالووین در کانادا یکی از جشن‌هایی است که در شهرهای مختلف به اشکال گوناگونی برگزاری می‌شود. به‌طور مثال، از آن جایی که مردم استان انتاریو به سبک زندگی سالم اعتقاد دارند، در بازی لذت یا اذیت کودکان در شب هالووین، شکلات نمی‌دهند.

آن‌ها معمولا کارت‌های اشتراک ورزش‌هایی مانند شنا و اسکیت را با تخفیف خریداری می‌کنند و به جای شکلات، آن را به کودکان می‌دهند. پس افزایش اطلاعات در چنین زمینه‌هایی باعث می‌شود در چنین شهرهایی راحت‌تر با سنت‌های کانادا کنار آیید و پس از مدتی مانند سایر شهروندان این کشور باشید.

4.3/5 - (6 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *