در همه کشورهای جهان برای رانندگی و راندن ماشین‌های مختلف به یک اجازه‌نامه از سوی مقامات مربوطه نیاز است. شرایط دریافت این اجازه‌نامه که با عنوان گواهینامه رانندگی شناخته می‌شود، در کشورهای مختلف متفاوت است و هر کشوری قوانین خاص خود را در این زمینه اعمال می‌کند.

کانادا یکی از کشورهای بزرگ و قدرتمند جهان است که به دلیل امنیت و کیفیت بالای زندگی در آن، هر ساله مقصد گردشگران و مهاجران فراوانی از کشورهای مختلف دنیا از جمله ایران است. بسیاری از کسانی که برای مسافرت یا اقامت کانادا سفر می‌کنند، تمایل دارند در این کشور رانندگی یک وسایل نقلیه را به هر دلیلی به عهده بگیرند. اما آیا همه افراد می‌توانند این کار را در کانادا انجام دهند؟
در این مطلب قصد داریم جزئیات و شرایط اخذ گواهینامه رانندگی کانادا را برای شما شرح دهیم. پس تا پایان مطلب همراه ما باشید.

 

اجازه رانندگی برای گردشگران

کسانی که به عنوان مسافر و با ویزای توریستی به کشور کانادا سفر می‌کنند، برای کسب اجازه رانندگی در این کشور به گرفتن گواهینامه مجدد نیاز ندارند. این افراد برای رانندگی در کانادا کافی است قبل از سفر خود به مرکز جهانگردی و اتومبیل‌رانی جمهوری اسلامی ایران در تهران یا سایر شهرهای کشور مراجعه کرده و گواهینامه خود را بین‌المللی کنند.

این سند برای کسانی صادر می‌شود که در داخل ایران از گواهینامه ملی برخوردار هستند و توانایی راندن ماشین مورد نظر را دارند. معمولا اعتبار اجازه‌نامه بین‌المللی رانندگی یک الی سه سال است و متقاضی پس از گذشت اعتبار آن، باید نسبت به تمدید دوره اجازه‌نامه خود اقدام کند.

کسانی که با ویزای گردشگری به کانادا مهاجرت می‌کنند، با در دست داشتن نسخه انگلیسی یا فرانسوی از گواهینامه بین‌المللی خود می‌توانند در این کشور رانندگی کنند.

 

رانندگی برای مقیمان کانادا
در بیشتر موارد افراد به قصد زندگی به کانادا مهاجرت می‌کنند و اقامت این کشور را می‌گیرند. این افراد برخلاف مورد ذکر شده در بالا، با وجود داشتن گواهینامه ملی در ایران و نسخه بین‌المللی آن، در کشور کانادا اجازه رانندگی ندارند و برای کسب این اجازه باید اقدام به گرفتن گواهینامه جدید در این کشور کنند.

البته باید توجه داشت که این حکم در مورد کسانی صحت دارد که از کشور ایران یا چندین کشور دیگر که گواهینامه آن‌ها در کانادا اعتبار ندارد،  مهاجرت کانادا کرده‌اند. اما اگر از کشورهایی مانند آمریکا، انگلیس، فرانسه و سایر کشورهای تراز اول دنیا به کانادا مهاجرت می‌کنید و از این کشورها گواهینامه رانندگی دارید، می‌توانید بدون نیاز به اخذ گواهینامه رانندگی کانادا نیز رانندگی کنید.

شرایط اخذ گواهینامه رانندگی کانادا

انواع گواهینامه کانادایی

در کانادا نیز مانند سایر کشورها برای افراد مختلف، با توجه به توانایی راندن مدل‌های مختلف ماشین‌های حمل‌ونقل، انواع گوناگونی از گواهینامه صادر می‌شود. هر یک از این گواهینامه‌ها مناسب راندن یک دسته از ماشین‌ها هستند و بر اساس حروف الفبا انگلیسی دسته‌بندی شده‌اند.

حروف اول الفبا برای راندن ماشین‌های بزرگتر و مهم‌تر نیاز است و هرچه حرف الفبای گواهینامه کوچک‌تر شود، وسیله نقلیه مجاز با آن گواهینامه نیز ساده‌تر و کوچک‌تر می‌شود و از اعتبار کمتری برخوردار است.

 

به طور کلی چند نوع گواهینامه رانندگی کانادا صادر می‌شود که عبارتند از:

 • گواهینامه نوع A سخت‌ترین و با ارزش‌ترین گواهینامه رانندگی در کانادا محسوب می‌شود و مجوز راندن ماشین‌های سنگین از جمله کامیون را برای دارندگان آن صادر می‌کند.
 • گواهینامه نوع B که مناسب رانندگی با اتوبوس‌های مختلف با حداقل 24 سرنشین است.
 • گواهینامه نوع C که از ارزش نسبتا بالایی برخوردار است و دارندگان آن می‌توانند اتوبوس‌های معمولی و وسایل مجاز را در گواهینامه نوع D، Fو G برانند.
 • گواهینامه نوع D که برای راندن وسایل نقلیه دسته G با هر وزن مشخصی مناسب است.
 • گواهینامه نوع E یکی از گواهینامه‌های با ارزش در کانادا است که دارندگان آن حق دارند وسایل نقلیه نوع F و G را برانند. همچنین رانندگی اتوبوس‌های مدرسه با حداکثر 24 سرنشین با این گواهینامه مجاز است.
 • گواهینامه نوع F برای رانندگی با وسایل نقلیه مجاز در نوع G و آمبولانس مناسب است. رانندگان برخوردار از این نوع گواهینامه، می‌توانند اتوبوس‌های معمولی را با حداکثر 24 نفر سرنشین برانند.
 • گواهینامه نوع G رایج‌ترین نوع گواهینامه رانندگی در کانادا است و با داشتن آن می‌توان با انواع خودروهای سبک، ون یا کامیون کوچک رانندگی کرد.
 • گواهینامه G1 برای دارندگان آن محدودیت ایجاد می‌کند و با داشتن آن تنها می‌توان در حضور کسی که حداقل 4 سال سابقه رانندگی دارد، با خودروهای دسته G رانندگی کرد.
 • گواهینامه نوع G2 نیز یکی دیگر از رایج‌ترین گواهینامه‌های صادر شده در کشور کانادا است و به افراد مختلف اجازه می‌دهد تحت شرایط محدودی بدون حضور شخص ثالثی رانندگی کنند.
 • گواهینامه رانندگی کانادا نوع M مناسب افرادی است که قصد دارند در کشور کانادا موتور سیکلت برانند.
 • گواهینامه M1 به افراد اجازه می‌دهد تحت شرایط ویژه و تعیین شده‌ای موتور سیکلت برانند.

محدودیت‌های گواهینامه‌های دسته G در کانادا

کانادا کشوری است که قوانین آن در استان‌های مختلف با یکدیگر تفاوت دارند. از همین رو قوانین راهنمایی و رانندگی در استان‌های مختلف این کشور نیز، با یکدیگر متفاوت هستند. اما نکات اصلی و قوانین کلی آن‌ها در بیشتر استان‌ها یکسان است و با یکدیگر تفاوت‌های جزئی دارند.

گواهینامه‌های G در این کشور رایج‌ترین نوع گواهینامه به شمار می‌آیند و براساس نوع خود محدودیت‌هایی دارند که در ادامه توضیح دادیم.

 

گواهینامه G
این سطح از گواهینامه هیچ محدودیتی ندارد و افراد دارنده آن می‌توانند بدون محدودیت خودروهای مجاز را برانند.

 

گواهینامه G1
این سطح از گواهینامه رانندگی کانادا برای کسانی که اقامت این کشور را دارند با چند محدودیت همراه است. یکی از محدودیت‌های این نوع گواهینامه نداشتن اجازه رانندگی در تندراه‌ها و بزرگراه‌ها است مگر با حضور یک مدرس. همچنین افراد دارنده این گواهینامه همواره باید با حضور یک راننده با سابقه چهار سال به بالا، پشت فرمان بنشینند.

از دیگر محدودیت‌های این گواهینامه نداشتن اجازه رانندگی برای افراد بالای 21 سالی است که الکل خون آن‌ها بیش از 0.5 درصد باشد. همچنین میزان الکل خون راننده زیر 21 سال، باید صفر باشد.
بهتر است بدانید که محدودیت‌های این نوع گواهینامه ویژه گروه سنی خاصی نیست و تمام افراد با هر سن و سال را در بر می‌گیرد.

 

گواهینامه G2
این گواهینامه محدودیت‌هایی دارد که فقط افراد زیر 19 سال را شامل می‌شود. در این سطح از گواهینامه افراد اجازه دارند بدون حضور راننده با سابقه‌ای رانندگی کنند، مگر در ساعات 12 الی 5 صبح که رانندگی در این ساعات باید در حضور یک راننده دیگر باشد.
اگر راننده دارنده گواهینامه G2 در ساعات مشخص شده قصد رانندگی بدون حضور یک راننده دیگر را داشته باشد، تنها می‌تواند یک سرنشین کمتر از 19 ساله در خودروی خود سوار کند. بعد از گذشت 6 ماه از داشتن این گواهینامه رانندگی کانادا، تعداد سرنشینان در ساعات محدود به 3 نفر افزایش می‌یابد.
البته باید توجه داشته باشید که محدودیت مصرف الکل فرد دارنده این سطح از گواهینامه، همه افراد با هر سن و سالی را شامل می‌شود.

 

ترتیب گرفتن گواهینامه‌های سطح G
شاید این سوال برای شما نیز پیش آمده باشد که سطح کدام یک از گواهینامه‌های گروه G بالاتر است و کدام یک را می‌توان زودتر از سایر سطح‌ها دریافت کرد؟
در کشور کانادا سن گرفتن گواهینامه از کشور ایران کمتر است و برای رانندگی وسایل نقلیه سبک از جمله خودروهای سواری، ون یا کامیون‌های کوچک داشتن 16 سال تمام کافی است. اما گرفتن گواهینامه این وسایل نقلیه مراحل مختلفی دارد و برای رسیدن به بالاترین سطح حتما باید دو سطح ابتدایی را پیمود.

متقاضیان گواهینامه خودروهای سبک در کانادا باید ابتدا در یک آزمون کتبی به نام G1 شرکت کنند. پس از قبولی در این آزمون افراد می‌توانند طبق شرایط گفته شده در بالا، تا 12 ماه همراه با یک راننده با سابقه بیش از 4 سال، رانندگی کنند.
دارنده‌های گواهینامه G1 اگر در کلاس‌های آموزش رانندگی شرکت کنند می‌توانند مدت زمان رانندگی با همراه را به 8 ماه تقلیل دهند.

پس از گذراندن دوره مشخص شده، فرد در آزمون جاده‌ای G1 شرکت می‌کند و پس از آن قادر است آزمون G2 را طی کند و موفق به دریافت گواهینامه G2 شود.
اگر فرد بخواهد به سطح بالاتری از گواهینامه گروه G برسد، باید آزمون جاده‌ای G2 را نیز با موفقیت سپری کند تا موفق به دریافت گواهینامه بدون محدودیت G شود.

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ گواهینامه رانندگی کانادا

برای دریافت گواهینامه رانندگی کانادا بسته به شرایط و موقعیت افراد، مدارک مختلفی نیاز است که در زیر نام بردیم.

 • مدارک لازم برای مقیمان دائمی
 • اصل کارت ایالتی
 • اصل کارت اقامت دائم
 • گواهی سکونت معتبر
 • اصل پاسپورت
 • تاییدیه اقامت

مدارک لازم برای مقیمان موقت
کسانی که به‌طور موقت در کشور کانادا اقامت دارند برای دریافت گواهینامه باید مدارک زیر را همراه داشته باشند:

 • اصل کارت ایالتی
 • اجازه‌نامه سکونت موقت
 • ویزای تحصیلی یا کاری
 • تاییدیه پناهندگی
 • اظهار‌نامه پناهندگی
 • ادعانامه پناهندگی

مدارک لازم برای شهروندان عادی
شهروندان عادی در کانادا هنگام مراجعه به مراکز مرتبط برای دریافت گواهینامه، باید مدارک زیر را به همراه داشته باشند:

کانادا یکی از امن‌ترین کشورهای جهان است که هر ساله مهاجران زیادی از سراسر دنیا می‌پذیرد. داشتن شرایط اخذ گواهینامه رانندگی کانادا و توانایی راندن خودرو در این کشور می‌تواند هزینه‌های حمل‌ونقل را تا حد زیادی کاهش دهد و زندگی را برای مقیمان این مقصد ایده‌آل مهاجرتی آسان‌تر کند.
ما در این مطلب جزئیات انواع گواهینامه‌ها و شرایط اخذ آن‌ها را بیان کردیم تا اگر قصد دارید به این کشور مهاجرت کنید یا مقیم آن هستید، با آگاهی لازم گواهینامه خود را بگیرید.

5/5 - (3 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *