همان‌طور که می‌دانید کانادا یکی از کشورهای بزرگ دنیا است و اراضی بسیار زیادی در این کشور وجود دارد. به همین خاطر تراکم جمعیت در کانادا کم خواهد بود.مردم برای رفتن به محل کار و دیگر نقاط شهر می‌توانند از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند اما برای رفتن به نقاط دور حتما باید از وسایل نقلیه شخصی خود بهره ببرند.

اجاره ماشین در کانادا امری مرسوم است و بیشتر ساکنان این کشور از خودروهای اجاره‌ای استفاده می‌کنند. کانادایی‌ها مردمان خوشگذران و اهل تفریح هستند و کانادا نیز مکان‌های تفریحی زیادی دارد که با وسایل نقلیه عمومی قابل تردد نیستند.به همین منظور مردم نیز خودروهایی را برای انجام امور خود اجاره می‌کنند. علاوه بر ساکنان این کشور افراد پس از مهاجرت به کانادا و داشتن ویزاهایی از جمله ویزای توریستی نیز می‌توانند در این کشور برای خود ماشین اجاره‌ای داشته باشند.

از دیگر دلایل داشتن خودروی اجاره‌ای در این کشور می‌توان به زمستان‌های سرد و طولانی کانادا اشاره کرد. در این زمان‌ها اگر برای فردی حادثه‌ای رخ دهد، ضروری‌ترین وسیله، ماشین اجاره‌ای خواهد بود.

 

در این مطلب سعی می‌کنیم تا مدارک لازم برای اجاره ماشین در کانادا را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

 

چگونه در کانادا ماشین اجاره کنیم؟

در کانادا ایستگاه‌هایی برای اجاره خودرو وجود دارند که به‌صورت شبانه‌روزی در حال فعالیت هستند. این ایستگاه‌ها در تمام نقاط کانادا از جمله شهرها و روستاها وجود دارند.

افراد می‌توانند برای اجاره خودرو به یکی از این ایستگاه‌ها مراجعه کنند که در هتل‌ها، ایستگاه‌های راه آهن و فرودگاه‌ها هستند.

مدارک لازم برای اجاره ماشین در کانادا

چرا اجاره خودرو در کانادا امری رایج است؟

مردم با استفاده از خودروهای اجاره‌ای می‌توانند از بالا رفتن هزینه‌های آژانس‌ها و تاکسی‌ها جلوگیری کنند. در نتیجه در هزینه‌های آن‌ها بسیار صرفه‌جویی می‌شود.
با استفاده از خودروی اجاره‌ای می‌توانید به هر نقطه که دوست دارید، سفر کنید.
افراد برای سفرهای دسته‌جمعی دغدغه‌ای نخواهند داشت، زیرا می‌توانند یک ون کرایه کنند و با آن به سفر بروند.
بسیاری از افراد تمایلی به رانندگی ندارند یا ممکن است در طول مسیر راه خود را گم کنند. آن‌ها می‌توانند برای خود خودرویی کرایه کنند که راننده داشته باشد. راننده در طول مسیر رانندگی می‌کند و شما نیز می‌توانید در طول مسیر استراحت کنید.

مدارک لازم برای اجاره ماشین در کانادا

  • کامل کردن فرم ثبت نام اجاره خودرو
  • عکس گذرنامه فرد تقاضا دهنده
  • مدارک شغلی
  • مدارک خانه و محل سکونت
  • مدرک‌هایی که کثیرالسفر بودن فرد را نشان دهند.
  • گواهینامه بین‌المللی که باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی ترجمه شده باشد.
  • گواهینامه ایرانی

در صورتی که بخواهید خودروی اجاره‌ای خود را از فرودگاه تحویل بگیرید باید اطلاعات پرواز خود از جمله شماره پرواز و زمان نشستن آن را ارائه دهید.
برای اجاره خودرو باید ودیعه پرداخت کنید. این مبلغ 50 درصد کل قیمت ماشین است و بعد از گذشت 3 ماه به شما بازگردانده می‌شود.
اگر اجاره خودروی شما لغو شود، تا یک شبانه‌روز قبل از آن 10 درصد از مبلغ ودیعه، در زمان شروع رزرو 15 درصد و در صورتی که خودرو را تحویل نگیرید 20 درصد از ودیعه خودرو را باید به عنوان جریمه بپردازید.
در مواردی که مجبور شدید خودروی خود را بکسل کنید، باید با شرکتی تماس بگیرید که ماشین را از آن اجاره کرده‌اید. تیم‌های امداد این شرکت‌ها وسایل و تجهیزات لازم برای این کار را دارند و با قوانین بکسل نیز به‌صورت کامل آشنا هستند.
در بعضی موارد برای اجاره خودرو باید مدارکی از جمله بلیط هواپیمای رفت و گذرنامه را نیز به اجاره دهنده نشان دهید.

قوانین مهم راهنمایی و رانندگی کشور کانادا

پس از مهاجرت به کانادا و قبل از اقدام به اجاره ماشین در این کشور باید از قوانین مهم راهنمایی و رانندگی این کشور مطلع شوید که در زیر شرح دادیم.سن قانونی برای اجاره خودرو در کشور کانادا 21 سال است. افراد 21 ساله‌ای که قصد اجاره خودرو دارند باید حداقل 12 ماه تجربه رانندگی نیز داشته باشند.
افرادی که در محدوده سنی 21 تا 24 سال هستند جزء افراد جوان به شمار می‌روند و هزینه اجاره جوان روی اجاره خودروی آن‌ها اعمال خواهد شد. اجاره جوان بالاترین نرخ اجاره را در بین سایر اجاره‌ها دارد. در نتیجه این افراد برای گرفتن ماشین باید هزینه بسیار زیادی بپردازند.
به همین دلیل می‌توان گفت اجاره خودرو توسط افراد 21 تا 24 ساله کاری مشکل و غیرممکن به نظر می‌رسد.
سرعت‌های مجاز رانندگی در این کشور برای آزادراه‌ها 100 کیلومتر، بزرگراه‌ها 80 کیلومتر و در شهر‌ها 50 کیلومتر است.
رانندگان کانادایی از سمت راست رانندگی می‌کنند.
خوردن نوشیدنی‌های الکلی در حین رانندگی ممنوع است و افرادی که برای اولین بار جریمه شوند به مدت 3 ماه از رانندگی محروم خواهند شد.افراد در حال رانندگی نمی‌توانند از تلفن همراه خود استفاده کنند و در صورت مشاهده این تخلف جریمه می‌شوند.
رانندگان نمی‌توانند وسایل نقلیه خود را در معابر و خیابان‌های عمومی پارک کنند. برای پارک ماشین‌ها، پارکینگ‌های طبقاتی وجود دارند که رانندگان باید خودروهای خود را در آن جا قرار دهند.
در صورتی که در خیابان‌ها و معابر پارک کنید جریمه خواهید شد و این جریمه از طریق پیامک، به‌صورت آنلاین یا از طریق پست به شما اطلاع داده خواهد شد.از جمله وسایل الزامی در حین رانندگی در کانادا می‌توان به دستکش، لباس گرم اضافه، چراغ قوه، پتو، زنجیر چرخ، ضد یخ، ماده‌های آتش افزا و شمع اشاره کرد.
برای رانندگی در این کشور باید مدارکی از جمله کارت بیمه و گواهینامه خود را به همراه داشته باشید.
بستن کمربند در خودرو برای تمام سرنشینان الزامی است.

نکاتی مربوط به اجاره بلند مدت خودرو در کانادا

آشنایی با مدارک لازم برای اجاره ماشین در کانادا امری ضروری برای افرادی است که قصد مهاجرت کانادا و اقامت در این کشور را دارند. با این حال دانستن نکات مهم درباره اجاره بلند مدت خودرو نیز کمک بسیاری به افراد خواهد کرد. بنابراین در ادامه شما را با این نکات آشنا می‌کنیم.

در ابتدا باید بدانید شرکت‌های بزرگ خودروسازی در کانادا به تولید انواع و اقسام ماشین‌ها مشغول هستند. به همین خاطر رقابت بین این خودروسازها بسیار بالا است.
به اجاره بلند مدت یک ماشین Lease (لیز) گفته می‌شود.
مدت زمان اجاره بلند مدت ماشین چیزی بین 3 الی 5 سال است. در نتیجه افرادی که تمایل دارند تا خودروی خود را بعد از گذشت چند سال تعوض کنند و سوار خودروی جدیدتر شوند، اجاره بلند مدت یکی از بهترین گزینه‌ها برای آن‌ها خواهد بود.
در مواردی که برای اجاره بلند مدت یک خودرو با شرکتی قرارداد می‌بندید، یک سقف کیلومتر سالانه برای شما در نظر گرفته خواهد شد.
به‌عنوان مثال در صورتی که سقف کیلومتر سالانه شما 25 هزار کیلومتر باشد، در طول سال فقط می‌توانید این میزان کیلومتر را رانندگی کنید. اگر این مقدار افزایش پیدا کرد باید جریمه بپردازید. البته هزینه این جریمه جزئی است.
باید دقت داشته باشید که این محدودیت روی کل دوره اجاره یعنی 3 تا 5 سال اعمال می‌‌شود و برای هر سال نیست.
بیمه‌های مختلفی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید حوادث احتمالی را که ممکن است برای خودرو پیش آید، پوشش دهید.
قبل از اجاره خودرو حتما با آن رانندگی کنید تا از تصمیم خود مطمئن شوید.
سود سالانه‌ای که برای خودروهای اجاره‌ای بلند مدت در نظر گرفته می‌شود بین 1 تا 5 درصد است. سود سالانه برای خودروهای جدید بالاتر و برای خودروهای قدیمی کمتر خواهد بود.
تمام هزینه‌های مرتبط با خودرو از جمله هزینه بیمه بر عهده فرد اجاره کننده است.
وقتی زمان اجاره خودرو تمام شد شما باید خودرو را به شرکت اصلی خود بازگردانید یا مقدار باقیمانده آن را پراخت کنید و ماشین را برای خود بخرید.
نمایندگان خودروسازی در کانادا تاریخچه و سوابق اعتبار فرد را مورد بررسی قرار می‌دهند. در صورتی که سابقه مورد نظر شما خوب نباشد یا اخیرا اقامت این کشور را دریافت کرده‌اید، نمایندگی از شما ضامن می‌خواهد و پیش پرداختی را تقاضا می‌کند.
در صورتی که تمایل به اجاره بلند مدت خودروی نو و جدید ندارید، می‌توانید دیگر خودروهایی را که به‌صورت بلند مدت اجاره‌ شده‌اند اجاره کنید. در کانادا به این کار Lease Takeover یا انتقال اجاره خودرو گفته می‌شود.
هزینه بیمه خودرو در کانادا به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان نوع گواهینامه ، مدل خودرو، آدرس و محل زندگی، تعداد تصادفاتی که در محدوده زندگی شما رخ داده است و تعداد تصادفات قبلی شما را نام برد.
افراد می‌توانند با تغییر محل سکونت خود در کاهش یا افزایش هزینه بیمه خودرو تاثیر چشمگیری بگذارند.
نکاتی مربوط به اجاره کوتاه مدت خودرو در کانادا
نرخ کرایه خودرو در هر فصل متفاوت است. به‌عنوان مثال در فصل‌های گرم این نرخ افزایش پیدا می‌کند، زیرا درخواست اجاره خودرو بیشتر می‌شود.
هر چه فاصله زمانی بین رزرو خودرو و تحویل آن بیشتر باشد شما هزینه کمتری برای اجاره پرداخت خواهید کرد.
با اجاره خودرو به‌صورت کوتاه مدت، می‌توانید از تخفیف‌های هفتگی شرکت‌ها بهره ببرید.
در مواردی که از جمله افرادی هستید که خودروی زیادی اجاره می‌کنید بهتر است کارت‌های اعتباری را مورد استفاده قرار دهید که خدمات بیمه‌ای ماشین را نیز ارائه می‌کنند.

در این مطلب سعی کردیم تا درباره مدارک لازم برای اجاره ماشین، اجاره بلند مدت و کوتاه مدت خودروها صحبت کنیم. همان‌طور که متوجه شدید تقریبا بسیاری از کانادایی‌ها از خودروهای اجاره‌ای استفاده می‌کنند.خودرو اجاره‌ای بسیار مقرون به‌صرفه است و افراد می‌توانند به‌راحتی با در دست داشتن مدارک رانندگی و کارت اعتباری ماشینی را برای خود اجاره کنند.در صورتی که قصد مهاجرت کانادا را دارید یا به هر طریقی ویزا این کشور را دریافت کردید، بهتر است برای راحتی و رفاه خود خودرویی را اجاره کنید و از داشتن آن لذت ببرید.

4.8/5 - (6 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *