کانادا بهترین کشور دنیا

کانادا کشوری توسعه‌یافته در قاره آمریکای شمالی است. این کشور در حال حاضر حدود ۳۸ میلیون نفر جمعیت دارد و وسعت آن بیشتر از ۹ میلیون کیلومتر مربع است.برای اولین بار کانادا در سال ۲۰۲۳ از نظر اقتصاد، فرهنگ، مسائل سیاسی و فناوری‌ها بهترین کشور جهان شناخته شد. در ادامه مقاله، علت بالا بودن امتیاز کشور کانادا در جهان را توضیح می‌دهیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

معرفی کانادا بهترین کشور جهان در سال ۲۰۲۳

برای اولین بار طبق گزارش‌هایی که انجام شده است کانادا در سال ۲۰۲۳ بین کشور‌های جهان در رتبه اول قرار گرفت و بهترین کشور شناخته شد.رتبه‌بندی این کشور براساس تاثیرات حقوق بشر، موقعیت اقتصادی، بهداشت، میزان جرم و جنایت، آموزش، فرهنگ، طبیعت، حیات وحش، کیفیت زندگی و عملکرد اجتماعی آن و حقوق زنان است. در بخش‌های بعد این عوامل را بیشتر بررسی می‌کنیم.

 

حقوق بشر در کانادا
یکی از دلایل بالا بودن امتیاز کشور کانادا در جهان حقوق بشر است. منشور حقوق و آزادی‌های کانادا که آن را چارتر می‌نامند، شامل اصول و ارزش‌های اساسی است که مردم کانادا طبق آن زندگی می‌کنند.

در نظر داشته باشید، حقوق بشر در کانادا برای تضمین برابری فرصت‌ها یا ممنوعیت تبعیض براساس نژاد، سن، جنس و انواع مختلف دیگر در نظر گرفته شده است.

اقتصاد
اقتصاد کانادا به‌سرعت در حال رشد است و این کشور جزو ثروتمند‌ترین کشور‌های جهان شناخته می‌شود. همچنین کانادا بالا‌ترین استاندارد زندگی را ارائه می‌دهد. به همین علت دولت آن سعی می‌کند مالیات را کاهش دهد و اقتصاد خود را با نرخ تورم ۲ درصد بهبود بخشد.

میانگین درآمد اهالی کانادا هر سال حدود ۴۰۰۰۰ دلار کانادا است. نرخ بیکاری نیز به کمترین مقدار خود یعنی حدود ۷ درصد رسیده است و هر سال شغل‌های زیادی به‌وجود می‌آید. در نتیجه، روی اقتصاد اثر مثبتی می‌گذارد. تولید ناخالصی این کشور حدود ۲ تریلیون دلار آمریکا تخمین زده شده است.

خدمات درمانی
یکی دیگر از دلایل بالا بودن امتیاز کشور کانادا در جهان، خدمات درمانی است. اهالی این کشور خدمات درمانی را حقوق شهروندی می‌دانند. به همین علت بخش خدمات درمانی رایگان یکی از مواردی است که در رتبه این کشور تاثیر بالایی گذاشته است.

کیفیت خدمات درمانی این کشور جزو بهترین‌ها در جهان است و به‌راحتی می‌توان از آن استفاده کرد. هزینه درمان برای هیچ بیماری نگران‌کننده نیست.

علاوه بر مراقبت‌های بهداشتی رایگان، کلاس‌هایی مانند یوگا برای آگاهی سلامت اجتماعی در نظر گرفته شده‌اند. این کلاس‌ها هر چهارشنبه در فصل تابستان در شهر‌های مختلف برگزار می‌شوند و تعداد زیادی در آن شرکت می‌کنند.

میزان جرم و جنایت در کانادا
میزان جرم و جنایت در این کشور پایین است. حدود چهار پنجم جرم‌های این کشور خشونت آمیز نیستند و بیشتر به دزدی‌های کوچک، سرقت از منزل، مزاحمت یا حمل مواد مخدر مربوط می‌شوند. این کشور حدود ۴۰۰۰۰ زندانی دارد که بیشتر آن‌ها را مردان تشکیل می‌دهند.

تحصیل
دولت کانادا بیشترین هزینه را صرف آموزش اهالی کانادا می‌کند. بیشتر مدارس خصوصی و متوسطه آن برای شهروندان این کشور رایگان است و دانشگاه‌های این کشور در جهان جزو بهترین دانشگاه‌ها قرار گرفته‌اند. از بهترین دانشگاه‌های آن می‌توان به دانشگاه تورنتو، مک گیل، بریتیش کلمبیا، آلبرتا و واترلو اشاره کرد.

 

فرهنگ
یکی دیگر از دلایل بالا بودن امتیاز کشور کانادا در جهان، چند فرهنگی یا تنوع نژادی بودن آن است و این موضوع به عنوان یک سیاست ملی پذیرفته شده است. برای مثال، کانادا افراد دو تابعیتی را می‌پذیرد و برای تازه‌وارد‌ها خدمات ترجمه و گروه‌های مهاجرتی ارائه می‌دهد.

همچنین در کانادا رسانه‌ها و روزنامه‌هایی فعالیت می‌کنند که علاوه بر انگلیسی و فرانسوی که زبان‌های اصلی کشور هستند، به چند زبان جهانی دیگر مانند ایتالیایی، چینی، پرتغالی و عربی نیز چاپ می‌شوند.

 

مناظر
کانادا به علت داشتن مناظر زیبا و زمین‌های خالی از سکنه مشهور است. طبیعت بکر با مناظر بسیار زیبا و طبیعی، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها باعث زیبایی این کشور شده‌اند.

این کشور جا‌های گردشگری زیادی دارد که افراد زیادی از سراسر جهان تمایل دارند به آن سفر کنند. از جاذبه‌های گردشگری آن می‌توان به کوه‌های یخی در شمال، آبشار نیگارا در جنوب، پارک ملی بانف و جازپر، دریاچه آبراهام، شهر زیبای ویکتوریا، برج CN و منطقه وایت هورس اشاره کرد.

حیات وحش
یکی دیگر از دلایل بالا بودن امتیاز کشور کانادا در جهان، حیات وحش آن است. در این کشور خرس‌های قطبی، گوزن، نهنگ و ۴۶۲ گونه پرنده مختلف زندگی می‌کنند. بیش‌ترین تنوع پرندگان در اونتاریو و بریتیش کلمبیا وجود دارند.

همچنین در این کشور نهنگ‌های آموزش دیده نیز وجود دارند که یکی از جاذبه‌های گردشگری آن به‌شمار می‌روند. معمولا در بهار حدود ۲۰۰۰۰ نهنگ خاکستری به سمت ساحل غربی جزیره ونکوور شنا می‌کنند تا به دریای برینگ برسند و در طی تابستان به علت وفور غذا در این دریا از آن تغذیه کنند.

از طرفی اگر به ایالت اونتاریو بروید، می‌توانید با خرس‌های قطبی عکس بگیرید.

کیفیت زندگی و هدف اجتماعی
کانادا به علت داشتن بازار کار خوب و رعایت حقوق بشر، کیفیت زندگی بالایی دارد. کانادایی‌ها افراد سالمی هستند و این کشور مشکلات گسترده‌ای مانند بیماری‌های عفونی ندارد.

متوسط امید به زندگی در این کشور برای مردان ۸۰ و برای زنان ۸۴ سال است. علت اصلی مرگ نیز برای هر دو جنسیت سرطان و بیماری‌های قلبی اعلام شده است. درصد خودکشی و تصادفات نیز به ترتیب حدود یک و پنج درصد هستند.

زنان رهبران موثری هستند
هشتاد و سه درصد شهروندان کانادا باور دارند که رهبران زن بسیار در پیشرفت کشور تاثیر‌گذار هستند و هر کشوری که از زنان برای هدایت و رهبری کشور استفاده کرده، موفقیت‌های زیادی به‌دست آورده است. هرچه زنان در این کشور سازمان‌ها را بیشتر رهبری کنند، به برابری جنسیتی بهتر کمک می‌شود.

نه تنها رهبران زن روی تصمیم‌گیری در مورد مسائل سیاسی، قوانین و مدیریت اثر می‌گذارند، بلکه می‌توانند الگویی برای زنان جوان باشند که در آینده این مدیریت‌ها را به‌دست می‌گیرند.

کانادا بهترین کشور دنیا

حقوق زنان در کانادا
یکی دیگر از دلایل بالا بودن امتیاز کشور کانادا در جهان، توجه به حقوق زنان در این کشور است. در کانادا هر دو جنسیت به‌طور قانونی با هم برابر هستند و دولت، بخش خصوصی کسب‌و‌کار‌ها و قوانین ایالتی از آن‌ها حمایت می‌کنند. همچنین قانون‌های فدرال در مورد ازدواج، طلاق و خدمت نظامی برای هر دو جنسیت یکسان است.

معمولا زنان از مردان کمتر کار می‌کنند. زنان کانادایی در شغل‌های معلمی و پرستاری حضور فعالانه‌تری دارند و در شغل‌های مردانه مانند ساخت‌و‌ساز، تجارت و مشاغل مرتبط با منابع طبیعی کمتر همکاری می‌کنند.

همچنین طبق برنامه بیمه استخدام فدرال کانادا، یک زن پس از تولد فرزند خود حق دارد تا ۱۲ ماه مرخصی بگیرد و از او مراقبت کند.

حقوق کودکان
تقریبا از هزار کودک پنج نفر در کانادا قبل از تولد می‌میرند. اگر‌چه این مقدار در مقایسه جهانی پایین است اما در مقایسه با استاندارد‌های کشور‌های توسعه یافته بسیار بالا به‌شمار می‌رود.

به همین علت، پیشنهاد شده است بیمارستان‌های بیشتری برای مراقبت از مادران باردار به‌وجود بیایند تا نرخ تولد نوزادانی که قادر به زنده ماندن هستند، بیشتر شود.

در نظر داشته باشید، کار کودکان از نظر فنی در کانادا قانونی است اما در معرض مقررات پیچیده تعیین شده توسط دولت‌های ایالتی قرار دارد. طبق این قوانین، کودکان نمی‌توانند در ساعات درسی کار کنند و برای کار کردن یک کودک کم سن مجوز هر دو والدین مورد نیاز است که اغلب در خرده فروشی کار می‌کنند.

آب‌و‌هوا
کانادا چهار فصل دارد و آب‌و‌هوای آن براساس هر ناحیه‌ای متفاوت است. زمستان معمولا از اواخر نوامبر شروع شده و تا اوایل آوریل ادامه دارد. معمولا مناطق شرقی آن زمستان‌های طولانی‌تری دارند.

در این فصل دمای آن به زیر صفر می‌رسد و یخبندان می‌شود. بارش برف نیز در این فصل بسیار زیاد است. فصل دیگر آن بهار است که از ماه آوریل تا ژوئن ادامه دارد. هوا نیز غیرقابل پیشبینی بوده و ممکن است در بعضی از مناطق بارش برف ملایمی را تجربه کنید.

از فصل‌های دیگر آن می‌توان به تابستان اشاره کرد که از ماه ژوئن تا آگوست است و براساس هر منطقه‌ای فرق دارد. شهر‌های جنوبی و شرقی مانند تورنتو و مونترال گرم و مرطوب هستند و هوا در شهر‌های شمالی آن تا ۲۰ ساعت روشن است.

پاییز نیز از سپتامبر تا نوامبر طول می‌کشد و در بخش‌های شرقی و مرکزی کانادا هوا خنک‌تر و رطوبت کمتر است. اگر در این فصل به این مناطق بروید، بیشتر رنگ‌های نارنجی، قرمز و زرد را در سراسر طبیعت می‌بینید. پاییز بهترین فصل برای دیدن شهری مانند ونکوور است.

در این مقاله سعی کردیم در مورد دلایل بالا بودن امتیاز کانادا در جهان اطلاعاتی بدهیم. اگر تصمیم دارید برای مهاجرت به این کشور اقدام کنید، باید از قوانینی آگاه باشید که تنها یک وکیل یا مشاور مهاجرتی می‌تواند آن‌ها را به اطلاعتان برساند و مانند یک چراغ راهنما در این مسیر همراه شما باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *