انتخاب از بین آلمان یا کانادا برای مهاجرت

درست است که مهاجرت عملی سخت و تصمیم مهمی محسوب می‌شود اما باید بدانید که انتخاب مقصد نادرست و ناهماهنگ با شرایط و موقعیت شما می‌تواند سختی‌های مهاجرت را دو چندان کند. کشورهای زیادی در سراسر کره خاکی برای مهاجرت مناسب هستند. اما مساله این است که شرایط تحصیل، کار، سرمایه‌گذاری، کیفیت زندگی و سایر موارد در آن‌ها با یکدیگر متفاوت خواهد بود.

دو کشور مهاجرپذیری را که تصمیم گرفتیم در این مطلب مورد بررسی و مقایسه قرار دهیم، آلمان و کانادا هستند. پس اگر در انتخاب از بین آلمان یا کانادا برای مهاجرت دچار سردرگمی شده‌اید، بد نیست در ادامه مطلب همراه ما باشید.

 

مقایسه کشورهای آلمان و کانادا

زیرساخت‌های عالی، کیفیت زندگی ایده‌آل و مواردی از این قبیل، کانادا و آلمان را به کشورهای مهاجرپذیر تبدیل کرده‌اند. اما همان‌طور که می‌دانید، تفاوت این دو کشور در مواردی از قبیل آب‌وهوا، بازار کار، شرایط تحصیل و سایر موارد، انتخاب را کمی سخت می‌کند.

پارامترهایی را که لازم است در مهاجرت مد نظر قرار دهید و به‌نوعی وجه تمایز میان این دو کشور محسوب می‌شوند، در زیر مطرح کرده‌ایم:

آب‌وهوای آلمان و کانادا
آلمان از آب‌وهوای معتدل، تابستان‌هایی با گرمای ملایم و زمستان‌هایی سرد با بارندگی فراوان برخوردار است.

به‌عبارتی می‌توان آلمان را کشوری چهارفصل تعریف کرد. اما کانادا به‌ خاطر پهناور بودن، شامل آب‌وهواهای مختلفی در اقصی نقاط کشور است.

به‌عنوان مثال سردسیری بودن بخش شمالی کانادا باعث شده است تا این مناطق قابل سکونت نباشند و هر چقدر به سمت جنوب پیشروی داشته باشیم، آب‌وهوای معتدل‌تر، تابستان‌های گرم‌تر و زمستان‌های با بارندگی بیشتر را شاهد خواهیم بود.

اگر در انتخاب از بین آلمان یا کانادا برای مهاجرت اهمیتی به شرایط آب‌وهوایی مقصد نمی‌دهید، بهتر است تجدیدنظر کنید. چون همخوانی نداشتن آب‌وهوای کشور مبدا با کشور مقصد می‌تواند مانع انجام کارهای روزمره شود و زندگی شما را مختل سازد.

زبان در آلمان و کانادا
همان‌طور که می‌دانید در مهاجرت به کانادا ، تسلط کافی بر زبان حرف اول را می‌زند. چراکه افراد با توجه به آن می‌توانند به‌راحتی معاشرت داشته باشند، به‌خوبی تحصیل کنند و در حرفه خود موفق شوند. در انتخاب از بین آلمان یا کانادا برای مهاجرت، اصلی‌ترین تفاوت به نوع زبان رسمی کشورهای مقصد ربط دارد.

زبان رسمی در کانادا بر دو نوع انگلیسی و فرانسوی است. از آن‌جایی که اکثر کشورها از قبیل ایران، مردم خود را از کودکی با زبان انگلیسی آشنا می‌کنند، یادگیری و تسلط پیدا کردن بر آن آسان‌تر از یادگیری زبان آلمانی خواهد بود.

فراموش نکنید یادگیری زبان آلمانی که زبان رسمی کشور آلمان است، یک چالش بزرگ محسوب می‌شود و گاهی حتی پس از یادگیری آن باید در خود آلمان نیز دوره‌هایی را بگذرانید. این موضوع بیشتر برای دانشجویان صدق می‌کند.

 

شرایط تحصیل در آلمان و کانادا

مسلم است که کانادا از نظر کیفیت خدمات آموزشی و سیستم تربیتی حرف اول را در دنیا می‌زند اما ناگفته نماند که شرایط آلمان اگر در سطح مشابهی نباشد، قطعا بدتر از آن نیست.

با این‌حال یک سری تفاوت‌های کلی و جزئی میان شرایط تحصیل در آلمان و کانادا وجود دارد که کمی انتخاب را سخت‌تر می‌کند.

در دانشگاه‌های دولتی آلمان با هر ملیتی که باشید، نباید هیچ هزینه‌ای پرداخت کنید. یعنی دانشجویان بین‌المللی که از اقصی نقاط کره خاکی برای تحصیل در رشته‌ها و مقاطع گوناگون به آلمان آمده‌اند و در دانشگاه‌های دولتی پذیرش گرفته‌اند، می‌توانند از خدمات آموزشی به‌صورت رایگان بهره‌مند شوند.

اما باید گفت کانادا در مقایسه با آلمان، چنین فرصت‌های ویژه‌ای به دانشجویان بین‌المللی نمی‌دهد و بابت ارائه خدمات آموزشی در دانشگاه‌های دولتی، خصوصی، کالج و موارد متفرقه دیگر هزینه دریافت می‌کند.

بازار کار آلمان و کانادا
انتخاب از بین آلمان یا کانادا برای مهاجرت، نیاز به بررسی‌های موشکافانه‌ای دارد که یکی از آن‌ها مربوط به بازار کار این کشورها است.

بد نیست بدانید آمارها نشان می‌دهند میانگین سنی افراد در کانادا بیشتر از آلمان است. همین مساله باعث شده است تا کانادا کشور پیرتری محسوب شود و نیاز آن به نیروی کار جوان و خبره بیشتر باشد. به همین دلیل، کانادا نسبت به آلمان از فرصت‌های شغلی بیشتر و بازار کار بهتری برخوردار است.

اما اگر می‌خواهید شغل کارمندی در کانادا را انتخاب کنید، بهتر است از خدمات فوق‌العاده خوبی که دولت این کشور در اختیار شما خواهد گذاشت، مطلع شوید که به شرح زیر هستند:

  • مرخصی زایمان
  • مزایای مسکن
  • بیمه اشتغال
  • مزایای تحصیل
  • بیمه بازنشستگی
  • مزایای خانواده
  • تعطیلات با حقوق به مدت 2 هفته

اما مزیتی که بازار کار آلمان نسبت به کانادا دارد، مربوط به کارت آبی اتحادیه اروپا است. مهاجرانی که موفق شوند با کارت آبی اتحادیه اروپا در آلمان کار کنند، می‌توانند برای کار در کمترین زمان ممکن به کشورهای مختلف اروپایی بروند.

انتخاب از بین آلمان یا کانادا برای مهاجرت

خدمات درمانی در آلمان و کانادا

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در انتخاب از بین آلمان یا کانادا برای مهاجرت باید مورد بررسی قرار گیرد، مربوط به خدمات درمانی این دو کشور است.

ابتدا از خدمات درمانی کانادا آغاز می‌کنیم. این کشور یکی از بهترین و کامل‌ترین سیستم‌های بهداشت و درمان جهان را دارد و افرادی که شهروند آن محسوب می‌شوند، بابت خدمات درمانی هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند.

در مورد کسانی که اقامت موقت کانادا را دارند باید بگوییم برای استفاده از خدمات درمانی باید کارت بیمه داشته باشند. اگر به محض ورود به خاک کانادا برای اخذ آن اقدام کنید، طی 2 الی 3 ماه به دستتان خواهد رسید. اطلاعات زیر در مورد خدمات درمانی و بیمه این کشور برایتان مفید خواهد بود:

بیمه عمومی

تمام شهروندان کانادا قادر هستند تا از این خدمات استفاده کنند. بیمه درمان عمومی خدماتی از قبیل مراقبت‌های اولیه پزشکی را شامل می‌شود.

بیمه خصوصی

بیمه خصوصی این امکان را به افراد می‌دهد تا از خدمات درمانی بیشتری برخوردار شوند. این خدمات شامل چشم‌پزشکی، دندان‌پزشکی و غیره هستند.

بیمه مسافرتی

این بیمه که مختص مسافران است، در کنار خدمات درمانی و پزشکی، خسارت‌های ناشی از کنسل شدن پرواز و گم شدن چمدان یا بار را متقبل خواهد شد.

بیمه دانشجویی

این بیمه بر عهده دانشگاه‌های دولتی و خصوصی کانادا است. در واقع دانشگاه‌ها موظف هستند تا دانشجویان بین‌المللی را بیمه کنند تا آن‌ها قادر به استفاده از خدمات پزشکی و درمانی باشند. خدمات ویزیت، داروهای تجویزی و فوریت‌های دندان‌پزشکی از جمله خدمات رایگان بیمه دانشجویی است.

اما در آلمان بر خلاف کانادا، هیچ یک از مرقبت‌های بهداشتی را به‌صورت رایگان ارائه نمی‌شود. اما اگر شهروندان و مهاجران با شرکت‌های بیمه قرارداد بسته باشند، می‌توانند از خدمات درمانی بدون پرداخت هزینه استفاده کنند.

بیمه سلامت قانونی یا خصوصی آلمان، با توجه به میزان حقوق افراد خدمات ارائه می‌دهند. مثلا کسانی که دستمزد ماهیانه آن‌ها حداقل 4500 یورو است، خودکار تحت پوشش بیمه سلامت آلمان قرار می‌گیرند.

 

چگونگی اخذ اقامت در آلمان و کانادا

آلمان و کانادا هر دو کشور مهاجرپذیری هستند که فرآیند اخذ اقامت در آن‌ها با دیگری تفاوت‌هایی دارد. برای این‌که بتوانید اقامت موقت کانادا را بگیرید، لازم است به فکر دریافت ویزاهای تحصیلی، کاری، سرمایه‌گذاری، استارتاپ و سایر ویزاهایی باشید که یک وکیل مهاجرتی می‌تواند در مورد آن‌ها اطلاعات دقیق‌تر دهد.

بعد از این‌که 3 الی 5 سال در این کشور زندگی کردید و مالیات پرداختید، حالا می‌توانید کارت اقامت دائم خود را بگیرید. در صورتی مشمول شرایط برای اخذ شهروندی این کشور خواهید بود که:

  • حداقل 1095 روز در خاک کانادا زندگی کرده باشید.
  • در آزمون زبان قبول شوید.
  • آزمون شهروندی را با موفقیت پشت سر بگذارید.

اما برای اخذ اقامت دائم آلمان، زندگی متوالی 4 ساله بعد از اخذ ویزای کاری یا تحصیلی الزامی است. وقتی 3 سال از اخذ اقامت دائم در آلمان گذشت، شما می‌توانید دنبال دریافت پاسپورت و تابعیت این کشور بروید.

 

هیچ کسی جز خود افرادی که قصد مهاجرت دارند، نمی‌توانند شرایط و موقعیتشان را بهتر مورد بررسی قرار دهند و در انتخاب از بین آلمان یا کانادا برای مهاجرت به نتیجه‌گیری کلی برسند.همچنین باید اشاره کنیم براساس آمار 2021، دو کشور آلمان و کانادا به‌ترتیب پذیرای 10.2 میلیون و 7.6 میلیون مهاجرت بودند.اگر با توجه به صحبت‌های بالا کانادا کشور انتخابی شما برای مهاجرت است، حتما با یک وکیل کانادا مشورت کنید تا با آگاهی از قوانین این مسیر را پشت سر بگذارید.

ثبت امتیاز یادتون نره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *