یکی از مهم‌ترین معیارها برای پذیرش مهاجرین توسط کشورهای خارجی، مدرک زبان و امتیاز آن مدرک است، به‌طوری که بسیاری از کشورها اجازه ورود مهاجرین را بدون مدرک زبان به کشور خود صادر نمی‌کنند.

کشور کانادا نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ مهاجرین این کشور ملزم به تهیه مدرک زبان برای اقامت کانادا یا مهاجرت به آن هستند. اما سوالی که برای بسیاری از مهاجرین پیش می‌آید این است که آیا فقط مدارک آزمون‌های زبان آیلتس و تافل قابل قبول هستند یا آزمون‌های دیگری نیز وجود دارد که بتوان با استفاده از آن‌ها و به شکل آنلاین مدرک زبان مورد نظر را دریافت کرد؟

در جواب این سوال باید بگوییم بله، آزمون زبان انگلیسی دولینگو یک آزمون آنلاین است که مورد قبول بیش از 1000 دانشگاه در سراسر جهان است و افراد می‌توانند از مدرک آن برای مهاجرت کانادا یا اقامت در آن استفاده کنند.

در ادامه مطلب به بررسی تمام نکات مهم مربوط به این آزمون می‌پردازیم، با ما همراه باشید.

 

آزمون زبان انگلیسی دولینگو چیست؟

آزمون زبان انگلیسی دولینگو یک تست آنلاین است که شما می‌توانید با کامپیوتر یا لپ‌تاپ شخصی خود در آن شرکت کنید. این آزمون مانند آزمون‌های آیلتس و تافل، تمام چهار مهارت زبانی را ارزیابی می‌کند که عبارت هستند از شنیداری، گفتاری، خواندن و نوشتن.

ویژگی منحصر به‌فرد آزمون دولینگو این است که کاملا انعطاف‌پذیر است، یعنی سوالات آن با توجه به سطح دانش زبانی افراد تغییر می‌کنند. به عنوان مثال اگر شما هنگام تکمیل آزمون به سوالی پاسخ اشتباه دادید، سوال بعد آسان‌تر می‌شود. اما اگر سوال را به‌درستی پاسخ دادید، سوال بعد سخت‌تر خواهد شد.

یکی دیگر از مزایای منحصر به‌فرد این آزمون قیمت پایین آن است. به این دلیل که متقاضی به شکل حضوری از امکانات و کامپیوترهای مرکز آزمون زبان انگلیسی دولینگو استفاده نمی‌کند، هزینه آن فقط 49 دلار است و افراد به‌راحتی می‌توانند از آن برای اقامت کانادا یا مهاجرت به آن از این آزمون استفاده کنند.

 

مزایای آزمون دولینگو در اقامت کانادا

اولین و مهم‌ترین دلیلی که افراد را ترغیب به انجام آزمون دولینگو می‌کند، هزینه پایین آن است. در قسمت قبل اشاره شد که هزینه انجام آن فقط 49 دلار است که نسبت به آزمون‌های حضوری مانند تافل و آیلتس بسیار کمتر است.

علاوه بر این، بهتر است بدانید ارسال نمرات و مدرک آزمون‌های دیگر مانند آیلتس به کشوری که می‌خواهید به آن مهاجرت کنید هزینه‌بر است، در حالی که آزمون زبان انگلیسی دولینگو هزینه اضافه برای ارسال مدارک به دانشگاه یا کشورهای دیگر دریافت نمی‌کند.

در نهایت اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که در آزمون‌های حضوری تعیین سطح زبان علی‌رغم دانش زبانی بالا نمی‌توانند بهترین عملکرد خود را نشان دهند، آزمون دولینگو بهترین راه حل برای شما است، زیرا فرمت آن کاملا متفاوت است و مسلما استرس آزمون حضوری و چهره به چهره را ندارد. علاوه بر این، مدت زمان این آزمون نسبت به آیلتس و تافل کمتر است و حداکثر یک ساعت زمان می‌برد. بنابراین بسیاری از متقاضیان مهاجرت کانادا می‌توانند از این آزمون به عنوان مدرک معتبر زبان استفاده کنند.

آزمون زبان انگلیسی دولینگو

آزمون زبان انگلیسی دولینگو شامل چه بخش‌هایی است؟

بسیاری از متقاضیان مهاجرت کانادا که قصد دارند آزمون دولینگو را انجام دهند، این سوال به ذهنشان خطور می‌کند که آزمون دولینگو شامل چه بخش‌هایی است و چگونه می‌توانند یک دید کلی نسبت به آن پیدا کنند.

به همین منظور در ادامه فهرستی از بخش‌های اصلی این آزمون را ذکر کرده‌ایم تا شما عزیزان با دید بازتری بتوانید در این آزمون شرکت کنید. آزمون زبان انگلیسی دولینگو شامل این موارد است:

گوش دادن به فایل‌های صوتی و انتخاب پاسخ‌های صحیح

 • خواندن متون ریدینگ و انتخاب پاسخ‌های صحیح
 • تکمیل جاهای خالی در متن
 • شرح یک تصویر به شکل نوشتاری یا گفتاری
 • ضبط صدای خود هنگام گفتن یک جمله
 • پاسخ شفاهی به سوالات شفاهی
 • پاسخ نوشتاری به سوالات نوشتاری
 • نوشتن جملاتی که می‌شنوید

علاوه بر قسمت‌های ذکر شده، آزمون دولینگو شامل یک بخش مصاحبه ویدئویی است که متقاضیان مهاجرت کانادا باید به آن دقت داشته باشند.شما باید در آن مصاحبه حدود 1 تا 3 دقیقه راجع به یک موضوع انتخابی (آزمون دو موضوع به شما پیشنهاد می‌دهد که شما یکی از آن‌ها را به دلخواه انتخاب می‌کنید) صحبت کرده و ویدئو خود را ضبط کنید.

 

آمادگی برای آزمون دولینگو
متقاضیان مهاجرت کانادا از بابت آمادگی برای آزمون دولینگو نگرانی دارند و دلیلش هم این است که نمی‌دانند چگونه باید برای قبولی در آن آماده شوند.بهتر است بدانید آنلاین بودن این آزمون به معنای آسان بودن آن نیست، زیرا آزمون دولینگو همه چیز را از طرز پاسخ‌دهی طبیعی شما حدس می‌زند. با وجود این تعدادی نکته وجود دارد که می‌توانید برای با موفقیت پشت سر گذاشتن این آزمون به خاطر بسپارید.

بهترین کاری که متقاضیان مهاجرت کانادا برای کسب آمادگی بالا برای شرکت در آزمون دولینگو می‌توانند انجام دهند این است که با استفاده از وسایل و تجهیزات کمکی سطح بالا، تسلط خود را بر زبان انگلیسی بالا ببرند.

این وسایل کمکی سطح بالا شامل متون و مقاله‌های استاندارد، پادکست‌های انگلیسی و در نهایت مکالمه با افراد انگلیسی زبان هستند.

از آن‌جایی که شرکت در آزمون دولینگو به معنی روبرو شدن با ساختارهایی است که در آزمون‌های دیگر وجود ندارد، بهتر است حتما قبل از شروع آزمون، تست 10 دقیقه‌ای کوتاه را انجام دهید تا با ساختار آزمون زبان انگلیسی دولینگو برای اقامت کانادا آشنایی پیدا کنید.

 

محیط برگزاری آزمون دولینگو
از آنجایی که این آزمون به شکل آنلاین برگزار می‌شود، باید اطمینان حاصل کنید محیطی که در آن آزمون می‌دهید با قوانین مطابقت داشته باشد. تعدادی از مواردی که متقاضیان اقامت کانادا برای شرکت در این آزمون باید داشته باشند عبارت هستند از:

 • یک کارت شناسایی معتبر
 • یک اتاق ساکت با نور مناسب
 • حدود 1 ساعت وقت آزاد بدون مداخله افراد دیگر
 • یک کامپیوتر یا لپ‌تاپ مجهز به دوربین
 • اتصال به اینترنت پر سرعت

نحوه برگزاری آزمون دولینگو چگونه است؟

تنها به این دلیل که در محیط خانه آزمون می‌دهید، نمی‌توان گفت آزمون دولینگو هیچ قانونی ندارد. این آزمون تعدادی قوانین جدی دارد که متقاضیان مهاجرت کانادا باید با آن‌ها آشنایی داشته باشند.

شما در طول این آزمون باید تنها باشید و هیچ فرد دیگری نباید در طول آن کنارتان باشد یا با شما صحبت کند. همچنین شما نمی‌توانید در طول مدت زمان آزمون پنجره آن را ببندید یا پنجره دیگری را باز کنید.

نکته مهم دیگر این است که در تمام طول مدت آزمون باید گوش‌های شما مشخص باشند و اگر موهای بلندی دارید باید آن‌ها را کنار بزنید.

یکی دیگر از قوانین سفت و سخت آزمون زبان انگلیسی دولینگو برای مهاجرت کانادا این است که در طول آزمون اجازه یادداشت‌برداری ندارید. زیرا سوالات آزمون نسبتا کوتاه هستند و نیازی به یادداشت‌برداری پیدا نخواهید کرد.

 

امتیاز بندی آزمون دولینگو چگونه است؟
نمره‌بندی آزمون دولینگو عموما به‌طور کامپیوتری حساب می‌شود، اما برای اطمینان از این که متقاضیان در مدت زمان آزمون از قوانین پیروی می‌کنند، یک مراقب وجود دارد که ویدئوی شما را در سراسر مدت آزمون مشاهده می‌کند.

این مراقب‌ها تمامی حرکات شما را در طول مدت زمان آزمون زیر نظر دارند، حتی کلیدهایی که در کیبورد می‌فشارید. برای هر متقاضی دو مراقب وجود دارد که حرکات صورت، صداهای پس زمینه و تمام موارد دیگر را زیر نظر دارند.

پس از اتمام آزمون، شما یک امتیاز بین 10 تا 160 دریافت می‌کنید. متقاضیان اقامت کانادا دقت داشته باشند که این یک نمره کلی است و اختصاص به بخش‌های خاصی از آزمون ندارد.

برای مهاجرت کانادا، ممکن است تعدادی از کشورها یا دانشگاه‌ها فقط متقاضیان با امتیاز دولینگو بالای 120 را پذیرش کنند، اما باز هم بستگی به مقصد مورد نظر یا دانشگاهی دارد که قصد دارید در آن تحصیل کنید.

 

فرآیند پس از تکمیل آزمون دولینگو
حال که با مهم‌ترین جزئیات و مقررات آزمون دولینگو آشنا شدیم، برای اقامت کانادا باید بدانیم پس از تکمیل این آزمون با چه مراحلی روبرو می‌شویم.

زمانی که شما آزمون را تکمیل کردید، آزمون برای مراقب‌های شما ارسال خواهد شد و سپس یک ایمیل مبنی بر زمان ارسال نتیجه برای شما ارسال می‌شود. مدت زمان ارسال پاسخ نهایی بین یک تا دو روز زمان می‌برد.

زمانی که پاسخ‌های شما آماده شوند، یک ایمیل برای شما ارسال می‌شود و می‌توانید از طریق صفحه اصلی سایت نمرات خود را بررسی کنید.

شما می‌توانید در طول 30 روز، دو بار در آزمون دولینگو معتبر شرکت کنید. آزمون معتبر یعنی هر آزمونی که در آن شرکت کرده و امتیاز خود را دریافت می‌کنید. به عبارت دیگر اگر در طول مدت زمان آزمون سیستم شما دچار نقصی فنی شده و اتصالتان قطع شد، آن آزمون برای شما یک آزمون کامل محسوب نخواهد شد.

همچنین متقاضیان اقامت کانادا دقت داشته باشند که زمان اعتبار امتیازات هر آزمون به مدت دو سال است. شما به‌محض دریافت نتایج می‌توانید گزارش آن را برای موسسه مورد نظر ارسال کنید و تعداد دفعات ارسال هیچ محدودیتی ندارد.

 

آزمون زبان انگلیسی دولینگو یک آزمون معتبر برای تعیین سطح زبان انگلیسی است که برای ورود کشورهای مختلف مانند اقامت کانادا یا مهاجرت به این کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.متقاضیان مهاجرت کانادا می‌توانند با مطالعه این مطلب و ویژگی‌های آزمون دولینگو، نکات مربوط به آن را به خاطر بسپارند و آن را با موفقیت پشت سر بگذارند.

5/5 - (3 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *