کانادا یکی از کشورهای بزرگ و پیشرفته جهان است که به‌ خاطر شرایط مساعدش برای زندگی، مقصد نهایی بسیاری از مهاجران محسوب می‌شود. اما باید توجه داشت که فرآیند مهاجرت کانادا همواره با مشکلات مختلفی روبرو است که گاهی عرصه را برای مهاجران تنگ خواهد کرد.

تصمیم به مهاجرت به این کشور با انگیزه‌های مختلفی انجام می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها شغلی و تحصیلی است. این کشور دانشگاه‌های معتبری دارد که در بسیاری از رشته‌های تحصیلی جزو برترین دانشگاه‌های دنیا محسوب می‌شوند.
از سوی دیگر شرایط مناسب کار و اشتغال در این کشور سبب شده‌ است تا بسیاری از نیروهای متخصص از کشور ایران و سایر کشورهای دنیا درصدد به‌دست آوردن اقامت کانادا باشند.

آشنایی با مشکلات مهاجرت کانادا و زندگی در این کشور به افرادی که قصد مهاجرت و اخذ اقامت کانادا را دارند کمک می‌کند تا با دید وسیع‌تری اقدام به مهاجرت کنند و برای حل مشکلات پیش آمده، برای انتخاب راه حل‌های درستی اقدام کنند.
اگر شما نیز جزو مهاجران فعلی کشور کانادا هستید یا قصد دارید در آینده به این کشور مهاجرت کنید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید و با پرتکرارترین مشکلات مهاجرت کانادا آشنا شوید.

 

سخت بودن دریافت ویزا

کشور کانادا جزو کشورهایی است که اجازه ورود به مهاجران و مسافران ایرانی را تنها با داشتن ویزای معتبر صادر می‌کند. همان‌طور که گفته شد انگیزه‌های مختلفی برای مهاجرت کانادا وجود دارد از همین رو دلایلی که متقاضیان دریافت ویزا به سفارت کانادا ارائه می‌دهند متنوع است.

باید این نکته را در نظر داشته باشید که کشور کانادا در داخل کشور ما سفارت ندارد. به‌همین دلیل افرادی که قصد به‌دست آوردن اقامت کانادا را دارند، باید از طریق سفارت کانادا در یکی از کشورهای همسایه اقدام به درخواست ویزا کنند. در بسیاری از موارد دلایلی را که متقاضی ارائه می‌دهد، مورد قبول کارشناسان سفارت قرار نمی‌گیرد و به‌عبارت دیگر درخواست افراد ریجکت می‌شود.

با توجه به مسافت طولانی و سختی‌هایی که متقاضیان متحمل می‌شوند، ریجکت شدن درخواست ویزا یکی از بدترین و در عین حال پرتکرارترین مشکلات مهاجرت کانادا به‌شمار می‌آید.در این موارد بهتر است افراد از طریق یک وکیل مهاجرت کانادا یا موسسه‌های مربوطه که تجربه و سابقه بالایی دارند، درخواست ویزا بدهند تا از بروز اشتباهاتی که منجر به رد شدن درخواست خواهد شد تا حد زیادی جلوگیری کنند.

 

طولانی بودن روند اداری

از دیگر مشکلات مهاجرت کانادا، طولانی بودن روند اداری دریافت ویزا، پاسپورت و گرفتن اقامت کانادا است. درخواست ویزا و تایید آن طی چند مرحله زمانبر انجام می‌شود.

همچنین زمان زیادی برای گرفتن پاسپورت نیز لازم است. این پروسه طولانی در بعضی از موارد سبب می‌شود فرد به‌کلی از مهاجرت کانادا منصرف شود و فرصت‌های زندگی بهتر را از دست بدهد.

مشکلات مربوط به زبان
کانادا یکی از کشورهای دو زبانه‌ است که زبان انگلیسی و فرانسه را به‌عنوان زبان رسمی می‌شناسد.افرادی که از طریق ویزای تحصیلی به کانادا مهاجرت می‌کنند، معمولا با این مشکل روبرو نخواهند شد زیرا باید مدرک معتبری از زبان انگلیسی یا فرانسه را برای ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه‌ها و کالج‌های این کشور ارائه دهند.

مشکلات مربوط به زبان بیشتر مربوط به کسانی است که از طریق سایر ویزاها به کانادا مهاجرت می‌کنند. این افراد ممکن است در مکالمه‌های روزانه خود دچار مشکل شوند. این مشکل به‌ویژه در افرادی که به استان‌های فرانسوی زبان کانادا مهاجرت کرده‌اند نمود بیشتری دارد.
اگر نمی‌خواهید مشکل زبان در مهاجرت و زندگی شما تاثیر منفی داشته باشد، بهتر است قبل از اقدام به مهاجرت، بر زبان انگلیسی و فرانسه یا یکی از آن‌ها کاملا مسلط شوید. نداشتن مهارت کافی در سخن گفتن به زبان رایج مردم کانادا، می‌تواند حس غریبه و مهاجر بودن را بیشتر به شخص القا کند و این موضوع موجب کاهش اعتماد به‌نفس او شود

 

مشکلات مربوط به یافتن شغل
یکی از بزرگترین مشکلات مهاجرت کانادا، یافتن شغل مناسب و درخور فرد است. افرادی که قصد مهاجرت دارند باید در نظر داشته باشند که ممکن است مدت زمان زیادی در جستجو یافتن شغل مناسب خود باشند. متاسفانه مشکلات مربوط به زبان که در بند قبلی مورد بررسی قرار گرفت، در به‌دست آوردن شغل نیز تاثیر مستقیم دارد.

به‌عبارت دیگر ممکن است فرد توانایی‌ها و تخصص لازم را برای گرفتن یک شغل داشته باشد اما به‌دلیل مشکلاتی که در زبان و برقراری ارتباط دارد، نتواند نظر کارفرما را جلب کند و عنوان شغلی مورد نظر خود را به‌دست آورد.
کارفرمایان کانادایی ترجیح می‌دهند با افرادی کار کنند که منظور و مفهوم آن‌ها را به‌راحتی متوجه شوند تا در دادن اطلاعات و گزارش‌ها دچار مشکل نشوند.

از سوی دیگر افرادی که در کشور مبدا گواهی‌ها و مدارک معتبری در زمینه کاری، تحصیلی یا مهارتی و دارند ممکن است فرصت‌های شغلی بسیار زیادی را به‌ دلیل معادل‌سازی نکردن مدارک خود، از دست بدهند. از این رو پیشنهاد می‌کنیم قبل از اقدام به مهاجرت، مدارک خود را معادل‌سازی کنید و سطح زبان انگیسی یا فرانسه خود را بالا ببرید.

 

آشنا نبودن با استانداردهای کاری در کانادا

بسیاری از شرکت‌های دولتی و غیردولتی در کانادا بر اساس استاندارد Imperial کار می‌کنند و مورد قبول نبودن مدارک مهاجران طبق این استاندارد، یک مشکل بزرگ برای ادامه زندگی و یافتن شغل مناسب است. استانداردهای کاری کانادا در موارد بسیار زیادی با کشور ما تفاوت دارد که بعضی از این تفاوت‌ها عبارت هستند از:

  • تفاوت عمده در حسابداری و روش‌های مختلف آن
  • تفاوت در قوانین حاکم بر کار
  • تفاوت در روابط اداری کارمندان و کارکنان
  • روش‌های متفاوت با کشور ما در رابطه با پرداخت حقوق و مزایا
  • تفاوت در مدیریت
  • تساوی در حقوق زنان و مردان در محیط کاری
  • لزوم داشتن مدرک برای گرفتن اغلب شغل‌ها، حتی کارهایی مانند فروشندگی

دسترسی به مسکن مناسب
یکی دیگر از پرتکرارترین مشکلات مهاجرت کانادا دسترسی و یافتن مسکنی مناسب است. معمولا مهاجرانی که به‌تازگی به کشور کانادا وارد شده‌اند، برای یافتن مسکن مناسب درگیر مشکلات مختلفی می‌شوند و بسیاری از آن‌ها با نحوه یافتن خانه مورد نظر خود آشنایی ندارند.

از سوی دیگر مشکلات مربوط به زبان می‌تواند باعث تشدید مشکلات مسکن شود. آشنا نبودن با زبان انگلیسی و فرانسوی مانع بزرگی برای جستجو در سایت‌های اینترنتی مسکن است و همچنین فرد را در برقراری ارتباط با بنگاه‌های معملات ملکی دچار مشکل خواهد کرد.
باید توجه داشت که هزینه‌های زندگی در کانادا نسبتا بالا است و به‌همین دلیل مهاجرانی که شغل پردرآمدی ندارند، حتی به‌رغم آشنایی با سایت‌های مربوط به املاک یا تسلط بر زبان‌های رسمی این کشور، نمی‌توانند در منزل مناسبی اقامت گزینند.

پرتکرارترین مشکلات مهاجرت کانادا

رفت‌وآمد و مشکلات مهاجرت کانادا

یکی از پرتکرارترین مشکلات مهاجرت کانادا به بخش رفت‌وآمد مربوط می‌شود. بسیاری از مهاجران این کشور با مساله معادل‌سازی و بین‌المللی کردن گواهینامه آشنا نیستند.به همین دلیل بدون تبدیل گواهینامه رانندگی خود به گواهینامه بین‌المللی، راهی کانادا می‌شوند و برای گرفتن مجوز رانندگی در این کشور مجبور می‌شوند دوباره در کلاس‌های رانندگی و آزمون‌های مربوط به آن شرکت کنند.

بهتر است بدانید همه مشکلات مهاجرت کانادا می‌توانند به مشکل تسلط نداشتن بر زبان رسمی این کشور مرتبط باشند.به‌عبارت دیگر کسانی که بر زبان‌های انگلیسی و فرانسوی تسلط ندارند، نمی‌توانند از برنامه حمل‌ونقل عمومی آگاه شوند و برای رفت‌وآمد خود مجبور خواهند شد از تاکسی استفاده کنند که هزینه‌های بیشتری برای آن‌ها به‌دنبال دارد.

 

هزینه‌های بالای زندگی
هزینه‌های بالای زندگی را می‌توان یکی از مشکلات مهاجرت کانادا دانست که بسیاری از مهاجران با آن مواجه می‌شوند. بیشتر مهاجران وارد شده به این کشور در ابتدای ورود با مشکل بیکاری و نداشتن منبع درآمد مشخص دست و پنجه نرم می‌کنند.تامین هزینه‌های خوراک، پوشاک، مسکن و سایر هزینه‌های جاری برای کسانی که با ویزاهای مختلف از جمله ویزای تحصیلی به این کشور وارد شده‌اند، یک مشکل بزرگ است که گاهی عرصه را بر مهاجران تنگ خواهد کرد.

به‌عنوان مثال ممکن است مهاجران وارد شده به خاک این کشور به‌دلیل اجازه نداشتن برای راندن اتومبیل در کانادا، متحمل هزینه‌های اضافی برای استفاده از حمل‌ونقل عمومی شوند.به‌طور کلی امرار معاش در کانادا به نسبت کشورهای اروپایی نیازمند هزینه بالاتری است که مهاجران می‌توانند این مشکل را با گرفتن بورسیه از دانشگاه‌های این کشور یا اخذ ویزای شغلی تا حد زیادی برطرف کنند.

 

آب‌وهوا
به تصور بسیاری از افراد می‌توان آب‌وهوای سرد را یکی از مشکلات مهاجرت کانادا در نظر گرفت. برخی از مهاجران گمان می‌کنند کشور کانادا یک سرزمین همیشه سرد و برفی است که زندگی در آن بسیار سخت خواهد بود.باید بدانید این کشور برخلاف تصور رایج همیشه برفی نیست اما نمی‌توان از زمستان‌های سرد و سوزناک آن چشم‌پوشی کرد. آب‌وهوای سرد زمستان در کانادا برای برخی از مهاجران قابل تحمل نیست، به‌همین دلیل بهتر است این افراد استان‌های گرم‌تر را برای زندگی انتخاب کنند.

 

بسیاری از کسانی که قصد دارند به خارج از کشور مهاجرت کنند، کانادا را به‌عنوان مقصد نهایی خود برمی‌گزینند.این کشور با قابلیت‌های فراوانی که دارد مکان مناسبی برای زندگی و پیشرفت محسوب می‌شود اما نباید مشکلاتی را که ممکن است زندگی یک مهاجر را در این کشور تهدید کند، نادیده گرفت.آشنایی با پرتکرارترین مشکلات مهاجرت کانادا، به مهاجران کمک می‌کند که با بینش وسیعی درصدد حل این مشکلات برآیند. تعدادی از این مشکلات رایج را در بالا مطرح کردیم تا با دید بهتری برای مهاجرت به این کشور اقدام کنید.

4.6/5 - (5 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *